IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Chevrolet Aveo Star SE 1,2 8V

This topic is about Chevrolet Aveo Star SE 1,2 8V, the author, Florin92280, wrote about: buna ziua! ce parere aveti de aceasta masina? ma intereseaza o parere in vederea achizitionarii uneia. sotia a luat permisul si ma gandeam ca aceasta ... To read more just scroll down

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Chevrolet Aveo Star SE 1,2 8V
Florin92280
post Nov 13 2006, 01:05 PM
Post #1


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 10
Joined: 13-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 92.273



buna ziua! ce parere aveti de aceasta masina? ma intereseaza o parere in vederea achizitionarii uneia. sotia a luat permisul si ma gandeam ca aceasta masina ar fii o investitie buna pt ea si nu numai. va multumesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristi36190
post Nov 14 2006, 09:00 AM
Post #2


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 14
Joined: 22-November 04
From: Craiova (Dolj)
Member No.: 36.183



Salut,
Pentru o doamna e foarte potrivit modelul cu 5 usi, daca este folosita in oras si nu ai nevoie de portbagaj foarte mare. In plus, motorizarea aceea de 1,2 e cam slaba pentru caroseria sedan. Trebuie condus mai sus in turatii (3000-3500), pentru ca are cuplu destul de mic.
Vezi mai multe informatii pe forumul chevroletclub.ro (scuze pentru reclama).


--------------------
Chevrolet LACETTI HB Elite SX 1.4L/95CP - 2005, Imperial Blue
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florin92280
post Nov 14 2006, 10:09 AM
Post #3


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 10
Joined: 13-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 92.273



va multumesc! si totusi am o mica "dilema". e adevarat ca din 2007 vor scadea preturile la masini? e mai bine sa astept pana atunci sau sa iau acum masina mai ales ca e in promotie pana la 31dec2006?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marius30562
post Nov 14 2006, 03:30 PM
Post #4


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 420
Joined: 9-August 04
From: Sibiu (Sibiu)
Member No.: 30.555



Vezi ca am raspuns pe celalat topic.
Cred ca iesi mai bine daca o ieie acum, la promotie, in leasing pe 1 an.

SFAT: Daca o iei acum, agita-te sa ti-o livreze anul acesta ca sa "scapi" si de taxa de prima inmatriculare !


--------------------
To own one is to love one !
Subaru Forester 2.0 Diesel - Boxer Diesel
Ex. :Kalos 3u 1.4 16V
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chevy
post Dec 2 2006, 07:25 PM
Post #5


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 489
Joined: 25-April 06
From: Pitesti (Arges)
Member No.: 74.630



Florin, sfatul meu este sa iei un model cu motorul de 1.4. Este de generatie mai noua.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marius30562
post Dec 3 2006, 10:19 AM
Post #6


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 420
Joined: 9-August 04
From: Sibiu (Sibiu)
Member No.: 30.555



Motorul de 1.4 16V este de generatie mai noua fata de cel de 1.4 8V - care de altfel nici nu se mai fabrica.

Nu cred sa fie mai nou decat cel de 1.2.
In plus, probabil s-a orientat la motorul de 1.2 deoarece, mai nou, motorul de 1.4 16V se gaseste in oferta numai pentru versiunile de varf - la versiunile de baza se ofera numai motorul de 1.2.


--------------------
To own one is to love one !
Subaru Forester 2.0 Diesel - Boxer Diesel
Ex. :Kalos 3u 1.4 16V
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chevy
post Dec 4 2006, 10:08 PM
Post #7


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 489
Joined: 25-April 06
From: Pitesti (Arges)
Member No.: 74.630



marius este diferenta intre "nu cred" si "cred". motorul de 1.4 16V este concept 2001 si face parte din generatia denumita de cei de la Chevrolet "GM Family II". A fost dezvoltat in anul 2001 impreuna cu o firma specializata din Australia. Majoritatea masinilor din ziua de azi folosesc motoare de tip DOHC. Cel de 1.2 este de tip SOHC si face parte din "GM Family I", dezvolate in 1999. In plus la versiunile "mai scumpe" si alte piese sunt mai de calitate. De exemplu: bujiile sunt produse de NGK, lider mondial in domeniu (japonez).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marius30562
post Dec 5 2006, 08:32 AM
Post #8


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 420
Joined: 9-August 04
From: Sibiu (Sibiu)
Member No.: 30.555



Yeap !

Acum am vazut ca este vorba de motorul 1.2 8V !
Nu m-a interesat acest motor dar traiam cu impresia ca este unul DOHC nu SOHC ....


--------------------
To own one is to love one !
Subaru Forester 2.0 Diesel - Boxer Diesel
Ex. :Kalos 3u 1.4 16V
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlad92227
post Dec 7 2006, 02:23 PM
Post #9


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 12-November 06
From: Bacau (Bacau)
Member No.: 92.220



:angel: http://www.youtube.com/results?search_quer...p;search=Search
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlad92227
post Dec 7 2006, 02:25 PM
Post #10


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 12-November 06
From: Bacau (Bacau)
Member No.: 92.220



http://www.euroncap.com/content/safety_rat...tings.php?id1=2
cam nasol
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marius30562
post Dec 7 2006, 03:47 PM
Post #11


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 420
Joined: 9-August 04
From: Sibiu (Sibiu)
Member No.: 30.555



Sau, pentru versiunea hatch aici:
http://www.euroncap.com/images/results/sup...20Datasheet.pdf


--------------------
To own one is to love one !
Subaru Forester 2.0 Diesel - Boxer Diesel
Ex. :Kalos 3u 1.4 16V
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marius88521
post Dec 7 2006, 08:27 PM
Post #12


novice
**

Group: Membri
Posts: 47
Joined: 29-September 06
From: Craiova (Dolj)
Member No.: 88.514



Se pare ca pentru romani conteaza alte criterii cand achizitioneaza un autoturism, asta cu stelele e lasat mai la urma biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_Theo_
post Dec 7 2006, 10:16 PM
Post #13


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 362
Joined: 24-July 06
From: Craiova (Dolj)
Member No.: 83.114



QUOTE(marius88521)
Se pare ca pentru romani conteaza alte criterii cand achizitioneaza un autoturism, asta cu stelele e lasat mai la urma biggrin.gif

daca ai avea ceva minte si n-ai da cu gura ai fi aflat ca in crash-testul facut in SUA chevrolet Aveo a primit 4 stele si ceva! Mai tineti voi minte ce-au facut nemtii de la ADAC cu Loganu`? cand l-au rasturnat deliberat si apoi au facut tam-tam ca e masina nesigura ca e un cosciug pe 4 roti? ADAC joaca un rol foarte important in Euro-NCAP! Mai interesati-va inainte sa sariti cu gura la prima galushca aruncata! arigato.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marius88521
post Dec 8 2006, 12:32 PM
Post #14


novice
**

Group: Membri
Posts: 47
Joined: 29-September 06
From: Craiova (Dolj)
Member No.: 88.514



Nu am vrut sa spun cea ce ai inteles tu,probabil e vina mea ca nu am fost prea explicit sau a ta ca pricepi mai greu,dar daca as fi fost influentat de aceste teste pe care le consider irelevante, azi nu as fi fost posesorul unui Chevrolet Aveo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_Theo_
post Dec 8 2006, 05:06 PM
Post #15


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 362
Joined: 24-July 06
From: Craiova (Dolj)
Member No.: 83.114



QUOTE(marius88521)
Nu am vrut sa spun cea ce ai inteles tu,probabil e vina mea ca nu am fost prea explicit sau a ta ca pricepi mai greu,dar daca as fi fost influentat de aceste teste pe care le consider irelevante, azi nu as fi fost posesorul unui Chevrolet Aveo.

aa sorry biggrin.gif my bad....nu stiam ca esti proprietar de Aveo biggrin.gif zi-i tu...nu e masina buna? biggrin.gif eu nu zic faptul ca Aveo ar trebui sa aiba 5* Euro-Ncap dar nici 2* e o magarie la mijloc... blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marius88521
post Dec 8 2006, 05:56 PM
Post #16


novice
**

Group: Membri
Posts: 47
Joined: 29-September 06
From: Craiova (Dolj)
Member No.: 88.514



Stai linistit ca nu m-am suparat cand ai zis ca nu am minte doar am simtit nevoia sa-ti raspund pe acelasi ton biggrin.gif cat despre masina inca nu am ridicat-o,ieri am avut o discutie cu cei de la Rucom care si-au cerut scuze si au zis ca face tot posibilul sa o primesc inainte de Craciun(masina se afla in Slovenia acum).Eu am dat comanda de Aveo Platinum pe 28 septembrie, dar fiind multe comenzi au intarziat livrarile cu pana la 1 luna.In schimb am prieteni posesori de Aveo care au binevoit sa ma lase sa vad cum merge aceasta masina. Am fost placut surprins de calitatile masinii si asa m-am hotarat sa cumpar si eu una.Pana sa ajung la Aveo, am trecut pe la Logan,Skoda,Opel s.a, dar niciuna nu avea raportul dotari/pret atat de bun ca Aveo,plus designul care ma atras din primul moment.Eu am ales Aveo Platinum negru, mai multe va spun cand o sa iau masina. Sa auzim de bine si fara evenimente rutiere!!!!!!!!! biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chevy
post Dec 11 2006, 08:50 PM
Post #17


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 489
Joined: 25-April 06
From: Pitesti (Arges)
Member No.: 74.630



Marius, te felicitit pentru alegerea facuta. Si eu am varianta Platinum, dar la Kalos. Merita banii din plin. Este cea mai convenabila din oferta lor. Cutia de viteze face toti banii. In plus si alte componente sunt mai de calitate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ionut72466
post Dec 12 2006, 12:36 PM
Post #18


sofer
***

Group: Membri
Posts: 79
Joined: 1-April 06
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 72.459



intr-adevar cei de euro ncap si-au batut joc de aveo dandu-i o stea la protectia ocupantilor cand ea de fapt merita 4 sau chiar 5.
Hai fratilor fiti seriosi nu peste tot e Romania, aveo nu este o masina sigura si punct. Iar faptul ca in State a luat 4 stele este o chestiune foarte subiectiva, asa si logan daca se faceau testele in Romania lua 5 stele.
Cat despre masina arata intr-adevar bine, este frumoasa si atragatoare, cam scumpa pentru ceea ce ofera!
Sa le conduceti sanatosi si Doamne fereste de accidente!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_Theo_
post Dec 12 2006, 08:34 PM
Post #19


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 362
Joined: 24-July 06
From: Craiova (Dolj)
Member No.: 83.114



QUOTE(Ionut72466)
intr-adevar cei de euro ncap si-au batut joc de aveo dandu-i o stea la protectia ocupantilor cand ea de fapt merita 4 sau chiar 5.
Hai fratilor fiti seriosi nu peste tot e Romania, aveo nu este o masina sigura si punct. Iar faptul ca in State a luat 4 stele este o chestiune foarte subiectiva, asa si logan daca se faceau testele in Romania lua 5 stele.
Cat despre masina arata intr-adevar bine, este frumoasa si atragatoare, cam scumpa pentru ceea ce ofera!
Sa le conduceti sanatosi si Doamne fereste de accidente!

tocmai de asta se vinde asa de bine...ofera foarte multe la un pret foarte atractiv...lasa-ne...ca testele euro-ncap nu sunt subiective? au facut multe magarii astia de la euro-ncap pt marketing s.a.m.d.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marius30562
post Dec 13 2006, 08:41 AM
Post #20


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 420
Joined: 9-August 04
From: Sibiu (Sibiu)
Member No.: 30.555



QUOTE(Ionut72466)
... Cat despre masina arata intr-adevar bine, este frumoasa si atragatoare, cam scumpa pentru ceea ce ofera!


Adica ???
Da-mi te rog un exemplu cu alta masina ofera mai multe dotari la acelasi pret CIP ?

O fi avand ea pacatele ei (ca oricare alta), dar ca ofera putin la pretul ei, nu cred ca se poate spune .


--------------------
To own one is to love one !
Subaru Forester 2.0 Diesel - Boxer Diesel
Ex. :Kalos 3u 1.4 16V
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 2nd May 2024 - 06:46 AM