Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Chevrolet Aveo Star SE 1,2 8V
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
Florin92280
buna ziua! ce parere aveti de aceasta masina? ma intereseaza o parere in vederea achizitionarii uneia. sotia a luat permisul si ma gandeam ca aceasta masina ar fii o investitie buna pt ea si nu numai. va multumesc!
Cristi36190
Salut,
Pentru o doamna e foarte potrivit modelul cu 5 usi, daca este folosita in oras si nu ai nevoie de portbagaj foarte mare. In plus, motorizarea aceea de 1,2 e cam slaba pentru caroseria sedan. Trebuie condus mai sus in turatii (3000-3500), pentru ca are cuplu destul de mic.
Vezi mai multe informatii pe forumul chevroletclub.ro (scuze pentru reclama).
Florin92280
va multumesc! si totusi am o mica "dilema". e adevarat ca din 2007 vor scadea preturile la masini? e mai bine sa astept pana atunci sau sa iau acum masina mai ales ca e in promotie pana la 31dec2006?
Marius30562
Vezi ca am raspuns pe celalat topic.
Cred ca iesi mai bine daca o ieie acum, la promotie, in leasing pe 1 an.

SFAT: Daca o iei acum, agita-te sa ti-o livreze anul acesta ca sa "scapi" si de taxa de prima inmatriculare !
chevy
Florin, sfatul meu este sa iei un model cu motorul de 1.4. Este de generatie mai noua.
Marius30562
Motorul de 1.4 16V este de generatie mai noua fata de cel de 1.4 8V - care de altfel nici nu se mai fabrica.

Nu cred sa fie mai nou decat cel de 1.2.
In plus, probabil s-a orientat la motorul de 1.2 deoarece, mai nou, motorul de 1.4 16V se gaseste in oferta numai pentru versiunile de varf - la versiunile de baza se ofera numai motorul de 1.2.
chevy
marius este diferenta intre "nu cred" si "cred". motorul de 1.4 16V este concept 2001 si face parte din generatia denumita de cei de la Chevrolet "GM Family II". A fost dezvoltat in anul 2001 impreuna cu o firma specializata din Australia. Majoritatea masinilor din ziua de azi folosesc motoare de tip DOHC. Cel de 1.2 este de tip SOHC si face parte din "GM Family I", dezvolate in 1999. In plus la versiunile "mai scumpe" si alte piese sunt mai de calitate. De exemplu: bujiile sunt produse de NGK, lider mondial in domeniu (japonez).
Marius30562
Yeap !

Acum am vazut ca este vorba de motorul 1.2 8V !
Nu m-a interesat acest motor dar traiam cu impresia ca este unul DOHC nu SOHC ....
vlad92227
:angel: http://www.youtube.com/results?search_quer...p;search=Search
vlad92227
http://www.euroncap.com/content/safety_rat...tings.php?id1=2
cam nasol
Marius30562
Sau, pentru versiunea hatch aici:
http://www.euroncap.com/images/results/sup...20Datasheet.pdf
marius88521
Se pare ca pentru romani conteaza alte criterii cand achizitioneaza un autoturism, asta cu stelele e lasat mai la urma biggrin.gif
_Theo_
QUOTE(marius88521)
Se pare ca pentru romani conteaza alte criterii cand achizitioneaza un autoturism, asta cu stelele e lasat mai la urma biggrin.gif

daca ai avea ceva minte si n-ai da cu gura ai fi aflat ca in crash-testul facut in SUA chevrolet Aveo a primit 4 stele si ceva! Mai tineti voi minte ce-au facut nemtii de la ADAC cu Loganu`? cand l-au rasturnat deliberat si apoi au facut tam-tam ca e masina nesigura ca e un cosciug pe 4 roti? ADAC joaca un rol foarte important in Euro-NCAP! Mai interesati-va inainte sa sariti cu gura la prima galushca aruncata! arigato.gif
marius88521
Nu am vrut sa spun cea ce ai inteles tu,probabil e vina mea ca nu am fost prea explicit sau a ta ca pricepi mai greu,dar daca as fi fost influentat de aceste teste pe care le consider irelevante, azi nu as fi fost posesorul unui Chevrolet Aveo.
_Theo_
QUOTE(marius88521)
Nu am vrut sa spun cea ce ai inteles tu,probabil e vina mea ca nu am fost prea explicit sau a ta ca pricepi mai greu,dar daca as fi fost influentat de aceste teste pe care le consider irelevante, azi nu as fi fost posesorul unui Chevrolet Aveo.

aa sorry biggrin.gif my bad....nu stiam ca esti proprietar de Aveo biggrin.gif zi-i tu...nu e masina buna? biggrin.gif eu nu zic faptul ca Aveo ar trebui sa aiba 5* Euro-Ncap dar nici 2* e o magarie la mijloc... blink.gif
marius88521
Stai linistit ca nu m-am suparat cand ai zis ca nu am minte doar am simtit nevoia sa-ti raspund pe acelasi ton biggrin.gif cat despre masina inca nu am ridicat-o,ieri am avut o discutie cu cei de la Rucom care si-au cerut scuze si au zis ca face tot posibilul sa o primesc inainte de Craciun(masina se afla in Slovenia acum).Eu am dat comanda de Aveo Platinum pe 28 septembrie, dar fiind multe comenzi au intarziat livrarile cu pana la 1 luna.In schimb am prieteni posesori de Aveo care au binevoit sa ma lase sa vad cum merge aceasta masina. Am fost placut surprins de calitatile masinii si asa m-am hotarat sa cumpar si eu una.Pana sa ajung la Aveo, am trecut pe la Logan,Skoda,Opel s.a, dar niciuna nu avea raportul dotari/pret atat de bun ca Aveo,plus designul care ma atras din primul moment.Eu am ales Aveo Platinum negru, mai multe va spun cand o sa iau masina. Sa auzim de bine si fara evenimente rutiere!!!!!!!!! biggrin.gif
chevy
Marius, te felicitit pentru alegerea facuta. Si eu am varianta Platinum, dar la Kalos. Merita banii din plin. Este cea mai convenabila din oferta lor. Cutia de viteze face toti banii. In plus si alte componente sunt mai de calitate.
Ionut72466
intr-adevar cei de euro ncap si-au batut joc de aveo dandu-i o stea la protectia ocupantilor cand ea de fapt merita 4 sau chiar 5.
Hai fratilor fiti seriosi nu peste tot e Romania, aveo nu este o masina sigura si punct. Iar faptul ca in State a luat 4 stele este o chestiune foarte subiectiva, asa si logan daca se faceau testele in Romania lua 5 stele.
Cat despre masina arata intr-adevar bine, este frumoasa si atragatoare, cam scumpa pentru ceea ce ofera!
Sa le conduceti sanatosi si Doamne fereste de accidente!
_Theo_
QUOTE(Ionut72466)
intr-adevar cei de euro ncap si-au batut joc de aveo dandu-i o stea la protectia ocupantilor cand ea de fapt merita 4 sau chiar 5.
Hai fratilor fiti seriosi nu peste tot e Romania, aveo nu este o masina sigura si punct. Iar faptul ca in State a luat 4 stele este o chestiune foarte subiectiva, asa si logan daca se faceau testele in Romania lua 5 stele.
Cat despre masina arata intr-adevar bine, este frumoasa si atragatoare, cam scumpa pentru ceea ce ofera!
Sa le conduceti sanatosi si Doamne fereste de accidente!

tocmai de asta se vinde asa de bine...ofera foarte multe la un pret foarte atractiv...lasa-ne...ca testele euro-ncap nu sunt subiective? au facut multe magarii astia de la euro-ncap pt marketing s.a.m.d.
Marius30562
QUOTE(Ionut72466)
... Cat despre masina arata intr-adevar bine, este frumoasa si atragatoare, cam scumpa pentru ceea ce ofera!


Adica ???
Da-mi te rog un exemplu cu alta masina ofera mai multe dotari la acelasi pret CIP ?

O fi avand ea pacatele ei (ca oricare alta), dar ca ofera putin la pretul ei, nu cred ca se poate spune .
Ionut72466
pai daca ai scade taxele de import mai intelege ca e prea scumpa pt. ce ofera
_Theo_
multa lume nu are bani "gheata" ca sa-si cumpere masina si apeleaza la imprumut in banca... de ce sa te imprumuti cu 9000 de euro sa-ti iei logan,albea sau mai stiu eu ce cand poti sa faci contract de leasing si iti iei Aveo. daca poti sa iei masina cu banii in mana nu cred ca iti iei ceva din segmentul asta...tot te imprumuti sau mai faci rost de ceva si iei ceva mai bun biggrin.gif
octavian67510
..asha e dar..nu s-a dovedit inca ca aveo e mai bun decat albeea sau decat logan...
desi am aveo
_Theo_
QUOTE(octavian67510)
..asha e dar..nu s-a dovedit inca ca aveo e mai bun decat albeea sau decat logan...
desi am aveo

din cate stiu kalosul a dovedit ca e mai bun ca albeea si logan blush.gif
octavian67510
..pe bune..nu am auzit oficial...ci doar din presupuneri..ai undeva oficial asta..sau sunt doar simple vorbe?
_Theo_
http://www.autoexpert.ro/el/arhiva/nr+61/a...o+clio+cordoba/

http://www.autoexpert.ro/el/arhiva/nr+61/a...+de+autoexpert/?

http://www.autoexpert.ro/el/arhiva/nr+61/a...date+tehnice10/?

http://www.autoexpert.ro/el/arhiva/nr+61/a...r+autoexpert11/?

din link-urile astea cam rezulta ca aveo e ceva mai scumpa de cumparat si intretinut decat loganul(lucru normal zic eu) dar cu multe plusuri...
octavian67510
...am citit si io articolele astea..dar nu mi s-a parut vreo chestie oficiala ca ar fi mai bun aveo..iar neoficial laudau seatul..
octavian67510
...din ce am citit la coeficienti de revizii de exemplu aveo e mai ieftin decat logan sau albea
octavian67510
..la punctaj protectie fata de socuri e pe ultimul loc aveo...
octavian67510
..doar la spect e mai sus...aveo..pana si la accesibilitate e mai sus loganul...ce naiba nu vezi tabelele alea?
_Theo_
3 posturi consecutive? :evil:

e subiectiv testul...logan e magaoaia noastra...la fel cum sunt si eu subiectiv pt ca e masina mea si aproape nicio masina nu e mai buna ca ea...loganul este badaran de mare...materiale proaste si cu o garantie de-ti arata ce incredere are producatorul in ea. aveo nu este grozav in coliziuni dar nici dezastruos cum zice lumea "cunoscatoare". aveo pierde la faptul ca are taxele alea vamale si ei au facut comparatie cu preturi DDP.

Cateva plusuri pt Aveo - motor mai bun ca al loganului, aspect de 1000 de ori mai frumos, materiale surprinzator de bune, si nu uita ca originea masinii dar cu acea nesiguranta la coliziune, pret maricel DDP.

Logan - enorm de mare, ieftin de intretinut. Urata cu spume, garantie mica, vopsea ce se cojeste (am auzit la destul de multi). Singurul Logan de-mi place este cel cu motor 1.6 16V de peste 100CP cu de toate pe el...aia e masina!
octavian67510
.dar ce ai spus tu dupa cum recunosti e subiectiv...
..la mine e invers...la masina care o am..in general ii simt cel mai mult defectele...
..nu cred ca daca o masina ni se pare urata inseamna ca e si proasta..
..deci nu uita ..am aveo..dar am condus si logan
..culmea e ca imi palce mai mult loganul ala vechi de 1.6 cu 90 CP nu asta nou de 102 CP asta mi se pare o masina buna..dar nu-mi plac chiciurile de pe el...oglinzi..casetofon prost de tot..si gaurile alea pe unde iese aerul..prost facute...in rest io respect firma renault...stiu sa vanda..sunt tari de tot..nu dau totul din prima...asteapta concurenta...
..circula o informatie prin facultatile de mecanica din tara..ca ultimul logan prestige e facut sa tina mai putin sa-ti scoata banul din buzunar dupa un anumit nr de km adica are arborele cotit gol pe dinauntru..asta inseamna ca nu mai permite rectificare... :puke:
filipescu82758
QUOTE(Theodor83121)
QUOTE(marius88521)
Se pare ca pentru romani conteaza alte criterii cand achizitioneaza un autoturism, asta cu stelele e lasat mai la urma biggrin.gif

daca ai avea ceva minte si n-ai da cu gura ai fi aflat ca in crash-testul facut in SUA chevrolet Aveo a primit 4 stele si ceva! Mai tineti voi minte ce-au facut nemtii de la ADAC cu Loganu`? cand l-au rasturnat deliberat si apoi au facut tam-tam ca e masina nesigura ca e un cosciug pe 4 roti? ADAC joaca un rol foarte important in Euro-NCAP! Mai interesati-va inainte sa sariti cu gura la prima galushca aruncata! arigato.gif


aveo pentru State != aveo pentru Europa ..... e pur si simplu alta masina dpdv al ranforsarilor...
octavian67510
..cum adica...de unde stii ca alea din SUA e intr-un fel si astea e in altul?
James Kilowatt
Care sunt masele celor doua modele? DAca-s aceleasi pariez ca si ranforsarile sunt aceleasi wink.gif
_Theo_
eu pariez ca e aceeasi masina! mai era un topic in care se zicea ca sunt masini facute pt vestul europei si masini pt estul europei ceea ce e o aberatie! cam asta cred si aici...
octavian67510
..in ce sens sunt la fel?
in sensul ca toate sunt bune sau toate sunt rele?..ca asta era sensul la ce zicea dansul...
_Theo_
in ceea ce priveste diferenta intre aveo din state si aveo de la noi ... eu zic ca nu e niciuna! in ceea ce priveste testele NCAP...cei din europa au zis ca Aveo nu are beculetul de se aprinde cand nu porti centura FALS ... au zis ca nu scoate acel sunet cand mergi fara centura, iarasi FALS! trageti voi concluzia ... nu o avea 4,5 stele dar nici 2!
Cristi36190
QUOTE(Theodor83121)
eu pariez ca e aceeasi masina! mai era un topic in care se zicea ca sunt masini facute pt vestul europei si masini pt estul europei ceea ce e o aberatie! cam asta cred si aici...

Nu este aberatie. Pur si simplu aici in est sunt alte cerinte. Suspensiile se fac mai moi (drumuri proaste), se pune "porcbagaj" la o masina conceputa ca un hatchback (Symbol vs. Clio) ba chiar se face o masina complet noua cu destinatie Europa de Est (Fiat Albea).
_Theo_
din ce ai zis tu tot aberatie ramane...nu poti sa zici ca pun materiale mai proaste in ea doar ca e pt E de Est sau ca o fac mai prost calitativ...
mugurel97263
salut! sunt nou si v-am citit parerile despre aveo.sunt un proaspat posesor de aveo si sunt foarte multumit de el:consumul este rezonabil,portbagajul nu este atat de mare pe cat il lauda altii,iar suspensia spate este chiar rigida(te cam zdruncina la hopuri),dar in rest e o masina buna indiferent de ce spun cei de la NCAP.
eu am o problema cu firma de la care am cumparat-o,respectiv GOLD&PLATIN GALATI,care inca de cand am contractat masina nu a respectat termenul de livrare,iar acum nu pot circula cu masina deoarece mi-au expirat numerele provizorii si a trecut o saptamana fara sa le primesc pe cele de leasing sau sa mi le prelungeasca pe cele provizorii, asa cum au zis.
concluzia este urmatoarea: recomand chevroletul aveo celor care vor sa-si cumpere o masina relativ ieftina (la dotarile pe care le are si la motorizare este mai iefin decat un logan) dar nu recomand la nimeni sa o achizitioneze prin GOLD & PLATIN(calitatea serviciilor oferite de aceasta firma clientilor sai este sub orice critica,doar daca nu va place sa fiti tratati cu indiferenta,nepasare si daca nu vreti sa fiti plimbati cu vorba).
marius88521
In contractul incheiat cu dealeru scrie clar ca in cazul in care nu se livreaza masina in max. 14 zile de la confirmarea platii in contul Chevrolet ,dealeru se obliga sa plateasca penalizari 0.1%din avansul platit pentru masina pentru fiecare zi de intarziere . Cel putin asa scrie in contractul meu si cred ca toate sunt la fel in reteaua Chevrolet .
Si eu astept masina de aproape 4 luni dar dealeru ma asigurat ca voi primii banii reprezentand penalitati de intarziere.
octavian67510
..e posibil sa ai dreptate cu G&P galati..desi io de la ei am luat-o si au respectat exact ziua..dar obeserv ca piatra neamt a renuntat si la Gold & Platin Galati dupa ce renuntasera la Gesara bacau...acum nu au firma pe magazin...
..ma mir ca sunt probleme la o masina care se vinde asha bine..ar trebui sa fie mai seriosi...
mugurel97263
QUOTE(octavian67510)
..e posibil sa ai dreptate cu G&P galati..desi io de la ei am luat-o si au respectat exact ziua..dar obeserv ca piatra neamt a renuntat si la Gold & Platin Galati dupa ce renuntasera la Gesara bacau...acum nu au firma pe magazin...
..ma mir ca sunt probleme la o masina care se vinde asha bine..ar trebui sa fie mai seriosi...


tocmai...pentru ca au vanzari atat de mari isi permit sa faca astfel de figuri.
acum am un bibelou de aproape 10 000 euro in fata blocului si ma uit la el ca nu am numere de inmatriculare si nici nu stiu cand le voi primi.
acum ca sunt patit am mai discutat si cu alti cunoscuti care si-au luat masini de la G&P si cam toti sunt nemultumiti de colaborarea cu aceasta firma(indiferent ca au chevrolet sau opel).
mugurel97263
QUOTE(marius88521)
In contractul incheiat cu dealeru scrie clar ca in cazul in care nu se livreaza masina in max. 14 zile de la confirmarea platii in contul Chevrolet ,dealeru se obliga sa plateasca penalizari 0.1%din avansul platit pentru masina pentru fiecare zi de intarziere . Cel putin asa scrie in contractul meu si cred ca toate sunt la fel in reteaua Chevrolet .
Si eu astept masina de aproape 4 luni dar dealeru ma asigurat ca voi primii banii reprezentand penalitati de intarziere.


la GOLD&PLATIN termenul de livrare este de 20 zile lucratoare.iti doresc sa ai parte de masina cat mai curand si sa te bucuri de placerea de a o conduce ,fara evenimente desigur,cacimerita banii.
mugurel97263
QUOTE(marius88521)
In contractul incheiat cu dealeru scrie clar ca in cazul in care nu se livreaza masina in max. 14 zile de la confirmarea platii in contul Chevrolet ,dealeru se obliga sa plateasca penalizari 0.1%din avansul platit pentru masina pentru fiecare zi de intarziere . Cel putin asa scrie in contractul meu si cred ca toate sunt la fel in reteaua Chevrolet .
Si eu astept masina de aproape 4 luni dar dealeru ma asigurat ca voi primii banii reprezentand penalitati de intarziere.


la GOLD&PLATIN termenul de livrare este de 20 zile lucratoare.iti doresc sa ai parte de masina cat mai curand si sa te bucuri de placerea de a o conduce ,fara evenimente desigur,caci merita banii.
octavian67510
...cred ca e bine ca anumite pers isi considera masina ..o "bijuterie de 10.000"...sincer ii invidiez..io nu am puterea asta
..cred ca sh putea considera o bijuterie..doar o masina mai veche de colectie..in rest sunt niste lucruri de duzina..care merita exploatate..si unul din singurele aspecte care le astept de la aveo asta e fiabilitatea asiatica... in rest nu e cu mult mai sus fata de alte masini din clasa asta...
mugurel97263
QUOTE(octavian67510)
...cred ca e bine ca anumite pers isi considera masina ..o "bijuterie de 10.000"...sincer ii invidiez..io nu am puterea asta
..cred ca sh putea considera o bijuterie..doar o masina mai veche de colectie..in rest sunt niste lucruri de duzina..care merita exploatate..si unul din singurele aspecte care le astept de la aveo asta e fiabilitatea asiatica... in rest nu e cu mult mai sus fata de alte masini din clasa asta...


n-am zis ca este o bijuterie de 10 000 ci doar un bibelou de 10 000,pe care il consider destul de scump ca sa nu ma pot folosi de el.
eu am vrut masina nu bibelou,la asta ma refeream
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.