IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

nou fan lada. am ceva probleme si intrebari.ma ajutati?

This topic is about nou fan lada. am ceva probleme si intrebari.ma ajutati?, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> nou fan lada. am ceva probleme si intrebari.ma ajutati?
daniel88712
post Oct 2 2006, 03:45 PM
Post #1


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 140
Joined: 1-October 06
From: Bucuresti
Member No.: 88.705



salut prieteni. am cumparat si eu o lada acum vreo 3 luni. este vorba despre o lada samara.e buna masina, merge bine, dar sunt si niste detalii care pe mine ma depasesc.
1. stie cineva unde gasesc lada samara la dezmembrari?
2. cat consuma in oras o astfel de lada? nu mi-am dat seama inca cat consuma a mea, dar afara ia 6%
3. nu prea am demarajul care ar trebui sa il aiba. ea are motorul facut, are aprox 20.000 km. ambreiajul imi tine f sus si este sensibil. cineva mi-a spus ca din cauza uleiului pe pe cutie( imi curge pe la garnitura aia de la capacul motorului) aluneca discul de ambreiaj. chestia este ca eu pana la jumatatea cursei pedalei de acceleratie simt cum fuge masina, dar mai departe nu mai simt. motorul se tureaza, huruie, dar nu simt cum fuge mai tare... nu stiu ce sa zic. carburatorul este relativ nou, are pompa de dacie, i-am schimbat cuiul ponton sau cum se scrie... biggrin.gif .
4. daca pun gpl si pun carburatorul de dacie cum va merge masina (ma gandesc la o instalatie sh care a functionat pe dacie) mi-a spus un prieten ca daca pui gpl, nu mai conteaza ce fel de carburetor ai si cum functioneaza. Voi ce ziceti?
5. gasesc undeva piese mai ieftine decat la obor, la rusi? Ex: rulment 35 ron, amortizor fata cu gaz 100 ron, parbriz 200 ron. Etc?
mai sunt si alte nelamuriri, dar acum nu sunt cam obosit,dar voi mai posta.
6 ce ulei trebuie? eu folosesc acum bp 20w50
7. benzina trebuie premium cu plumb? nuu stiu daca are catalizator, dar este din 90
Deasemeni, voi pune si ceva fotografii cu masina.
Va multumesc f mult
And God bless you all!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th May 2024 - 08:52 AM