IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

masini......

This topic is about masini......, the author, dan6, wrote about: Nu demult am fost la un prieten care ma "inebunit" spunandu-mi ca masinila japoneze sunt mai fiabile decat cele europene si americane. Si uitindu-ma u ... To read more just scroll down

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> masini......
dan6
post Jan 8 2003, 05:04 AM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 7-January 03
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 8.913



Nu demult am fost la un prieten care ma "inebunit" spunandu-mi ca masinila japoneze sunt mai fiabile decat cele europene si americane.
Si uitindu-ma un pic pe net la unele statistici intradevar dovedesc ca cele japoneze sunt mai bune, voi ce ziceti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulian3
post Jan 8 2003, 06:36 AM
Post #2


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 191
Joined: 5-January 03
From: Brasov (Brasov)
Member No.: 8.821



))) da asa este! masinile japoneze sunt fiabile.... le da clasa celor americane dar....cele nemtesti ramin pe primul loc.
Masinile amerikane sunt "GUNOAIE" (de unica folosinta).nu comentez de ce...daca este cazul voi comenta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aurel Mihai
post Jan 8 2003, 06:38 AM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 7-January 03
From: Bucuresti
Member No.: 8.916



Sunt de acord cu Dan, dar eu zic ca si europenii au ceva masini in garderopa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aurel Mihai
post Jan 8 2003, 06:41 AM
Post #4


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 7-January 03
From: Bucuresti
Member No.: 8.916



In locul lui iulian na-as mai zice ca americanii au masini gunoaie, macar sa avem noi ce au ei
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulian3
post Jan 8 2003, 06:47 AM
Post #5


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 191
Joined: 5-January 03
From: Brasov (Brasov)
Member No.: 8.821



Aurel!! stiu f bine ce e aia masina americana!!!! Sunt tester la Ford. Din masina americana marea majoritate a pieselor sunt facute in afara americi,unde e mina de lucru ieftina..s.a O masina amerikana nu iti ofera nimik.Nu e ceea ce se crede..... Te incinta forma, ca are 2000-3000-4000...cmc,ca are 4-6-8-10 cilindry!??? Da asa este impresioneaza necunoscatori... ele sunt facute la norma...fara excepti.Singura valabila este Dodge VIper care este adevarat masina iar apoi Chevrolet Corvette care nu este ceea ce se crede.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calin1
post Jan 9 2003, 09:15 PM
Post #6


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 12
Joined: 5-September 02
From: Drobeta Turnu Severin (Mehedinti)
Member No.: 6.202



Tatal meu detine in prezent o Toyota Corolla din '93 si este f. mutumit de ea.Singurele defecte(as spune eu minore) au foste at. cand s-a defectat pompa de benzina si s-a rupt cureaua de distributie de cateva ori(ceva normal).
Sunt un fan al masinilor americane si eu cred ca sunt cu mult in fata europenilor.Spun asta din revistele auto pe care le citesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
moldovanu
post Jan 10 2003, 04:23 AM
Post #7


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 9-January 03
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 8.950



Ai dreptate,masinile asiatice in general,sunt mai fiabile,nu au un aspect deosebit dar rezista in timp.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulian3
post Jan 10 2003, 06:16 AM
Post #8


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 191
Joined: 5-January 03
From: Brasov (Brasov)
Member No.: 8.821



Calin.. cu ce sunt amerikani mai avansati in domeniul auto de cit europeni....!? Cu nimik iti spun eu cunosc masinile amerikane...sunt "la kilogram"facute.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Guest__*
post Jan 10 2003, 08:36 AM
Post #9





Guests






Oricum nici americanii nu mai sunt asa de mandrii de masinile lor..........acum!!
dar sa nu-mi spuneti ca pana in anii 80 americanii nu au facut MASINI.
Mai bine zis ei le-au facut-lasand deoparte faptul ca nemtii au produs prima masina.
Cine a inventat servo-directia, climatizarea exista in america de serie pe prima masina din lume in SUA prin anii 30, nu mai retin modelul.
Cine strica in ziua de azi masinile americane? japonezii cu masinile lor ieftine de plastic care strica toata piata.
Vizitez forumuri auto din America(pe net) si vad ca si ei se cearta pe aceasta tema mai ales dau vina pe componentele facute in alte tari care le strica toata forma si faima masinilor americane si totusi barbatii raman la Muscle Car-urile lor in timp ce mai multe femei trec la importuri.
Eu sunt mort rau dupa masini americane vechi si vreau sa va ganditi inainte de 89(dar si acuma) cand cineva auzea despre cutare ca are o masina Americana nu conta ce marca era, deja era altceva toti cascau gura si ochii cand o vedeau. DE CE?!?!?!
De ce inainte erau asa multe Chevy-uri, Caddy-uri, Ford-uri si Buick-uri, toti demnitarii si mai marii conduceau o masina americana care la banii mai putini decat una germana oferea ea ce oferea si forma si continut.
Ei asa ceva numai o masina AMERICANA are!
Sa vad eu Mercedes facut Hot-Rod sau pick-up adevarat ca dau pe spate de ras, dar orice masina americana se poate preta la lux ceea ce inainte chiar era asa(Lux combinat cu putere si forma nu in ultimul rand).
Acu chiar mi-e greata de unele ca nici nu stiu daca e americana la cat de mica e dar cum ziceam si-au bagat altii coada.
Iuliane cumpara tu o japoneza cu 270km/h cu un sunet de V8 incomparabil!! ce la 130km/h consuma doar 8.5l/100km si sa mai aiba si un pedigree cum are VETTE-ul AMERICAN
PUNCT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Guest__*
post Jan 10 2003, 08:53 AM
Post #10





Guests






Oricum nici americanii nu mai sunt asa de mandrii de masinile lor..........acum!!
dar sa nu-mi spuneti ca pana in anii 80 americanii nu au facut MASINI.
Mai bine zis ei le-au facut-lasand deoparte faptul ca nemtii au produs prima masina.
Cine a inventat servo-directia, climatizarea exista in america de serie pe prima masina din lume in SUA prin anii 30, nu mai retin modelul.
Cine strica in ziua de azi masinile americane? japonezii cu masinile lor ieftine de plastic care strica toata piata.
Vizitez forumuri auto din America(pe net) si vad ca si ei se cearta pe aceasta tema mai ales dau vina pe componentele facute in alte tari care le strica toata forma si faima masinilor americane si totusi barbatii raman la Muscle Car-urile lor in timp ce mai multe femei trec la importuri.
Eu sunt mort rau dupa masini americane vechi si vreau sa va ganditi inainte de 89(dar si acuma) cand cineva auzea despre cutare ca are o masina Americana nu conta ce marca era, deja era altceva toti cascau gura si ochii cand o vedeau. DE CE?!?!?!
De ce inainte erau asa multe Chevy-uri, Caddy-uri, Ford-uri si Buick-uri, toti demnitarii si mai marii conduceau o masina americana care la banii mai putini decat una germana oferea ea ce oferea si forma si continut.
Ei asa ceva numai o masina AMERICANA are!
Sa vad eu Mercedes facut Hot-Rod sau pick-up adevarat ca dau pe spate de ras, dar orice masina americana se poate preta la lux ceea ce inainte chiar era asa(Lux combinat cu putere si forma nu in ultimul rand).
Acu chiar mi-e greata de unele ca nici nu stiu daca e americana la cat de mica e dar cum ziceam si-au bagat altii coada.
Iuliane cumpara tu o japoneza cu 270km/h cu un sunet de V8 incomparabil!! ce la 130km/h consuma doar 8.5l/100km si sa mai aiba si un pedigree cum are VETTE-ul AMERICAN
PUNCT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calin1
post Jan 10 2003, 07:19 PM
Post #11


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 12
Joined: 5-September 02
From: Drobeta Turnu Severin (Mehedinti)
Member No.: 6.202



BINE SPUS 6!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
BINE SPUS 8!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulian3
post Jan 11 2003, 06:49 AM
Post #12


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 191
Joined: 5-January 03
From: Brasov (Brasov)
Member No.: 8.821



8 !!! ai dreptate cu "pedigriul":))) la Corvette,Viper si Hummer inj rest toate sunt CUTII DE CONSERVE. Singura masina amerikana care isi pastreaza suprematia pe linga cele 3 animtite este BUICK
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMEGA
post May 1 2003, 03:45 AM
Post #13


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 438
Joined: 29-March 03
From: Constanta
Member No.: 10.894



masinile din Asia consum mai putin ai au performante deoarece asta este scopul principal si oricum sunt mai usoare


--------------------
Just Me & MySelf! (Cont scos din functiune)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A Go Go
post May 1 2003, 03:40 PM
Post #14


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 127
Joined: 20-April 03
From: Buftea
Member No.: 11.695



Pentru Iulian

Sint in USA din 1977.
Am avut pina-n prezent 25 de masini. Din astea 25 de masini pe care le-am avut
ca marci pot sa-ti spun ca cea mai proasta a fost Saab 900 Turbo,urmata de VW Rabbit Diesel, VW Van, si Fiat Strada (Ritmo la voi).
Pe primele locuri calitativ s-au clasat Toyota, Chevy si Ford.
Astazi masinile americane sint foarte bune ca ,calitate comparativ cu sfirsitul anilor '70 si inceputul anilor '80.
Sint bune fiindca trebuie sa concureze in calitate cu cele japoneze,mai putin cu cele europene.
Si sa nu uitam ca tata masinilor produse pe banda rulanta si pentru majoritatea populatiei a fost Henry Ford si nu un european la fel cum astazi cel mai mare producator de automobile din lume este GM. Sabbu-rile voastre noi sint facute pe o platoforma GM astazi la fel cum si Jaguarul este facut pe o platforma Ford care este numarul doi ca producator in lume. Calitatea masinilor Saab si Jaguar s-a imbunatatit astazi datorita inovatiilor aplicate de GM si Ford si nu invers.
Masinile americane si europene datorita economiei globale au piese facute in alte tari dar asta nu inseamna ca si standardurile de caliatate au scazut.
Toyota,BMW,Mercedes fac masini in America cu muncitori americani la fel si Toyota.
VW nou broscuta este facut in totalitate in Mexic si nu in Germania.
Masinile americane multe sint facute in Canada sau au piese canadiene si mexicane in ele.
Corvettul si Viper sint masini pentru cei bogati si de competitie la fel ca si performantele lor si preturile piparate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucian3
post May 1 2003, 05:35 PM
Post #15


novice
**

Group: Membri
Posts: 22
Joined: 1-November 02
From: Bucuresti
Member No.: 7.546



Nu cred ca problema se pune la modul ,,cati mai multi cilindrii, optiuni sau performante de concurs''.
Subiectul este foarte clar, daca masinile japoneze sunt mai bune decat cele Europene.
Nu cred ca masinile Americane detin un segment da piata important pentru noi.
Referitor la comentariile adeptilor de americanisme( respect parerea ) nu spun dacat ca, am o mazda 323 din 87, motor 1.5 cc pe carburator care merge si arata perfect pentru cei 220. 000Km ( nu sunt siguri daca sunt reali ) si pe care o pot compara cu Supernova,, masina de servici'' dar performantele masini in ansamblu sunt aproape identice si spun acest lucru avand in vedere faptul ca Supernova are motor de Renault ca tehnologie cu cel putin 10 ani mai avansata.
Atat am avut de spus deocamdata.
Va salut
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu3
post May 1 2003, 06:35 PM
Post #16


sofer
***

Group: Membri
Posts: 68
Joined: 27-March 03
From: Cluj-Napoca (Cluj)
Member No.: 10.794



Compar-o si tu cu cu un BMW sau un Mertzan din aceeasi perioada. Deci problema nu e ca masina ta e buna ci ca dacia e proasta. Adica majoritatea masinilor cit de cit de 10-15 ani o bat la poponetz. Dar cum e cu bataia intre masinile nemtzesti noi si cele japoneze?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucian3
post May 1 2003, 09:48 PM
Post #17


novice
**

Group: Membri
Posts: 22
Joined: 1-November 02
From: Bucuresti
Member No.: 7.546



Nu spun ca nu ai dreptate, dar pretul de achizitie la o masina japoneza ( second hand ) este net inferior celor europene.
Ex: Mazda 323, model 87, 1500 cc ( 75CP ), stare f. buna, pret 1700 USD, cumparata acum doi ani,
WV, BMW, Etc, pret.......................?
Numa bine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A Go Go
post May 2 2003, 12:44 AM
Post #18


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 127
Joined: 20-April 03
From: Buftea
Member No.: 11.695



Pentru Ovidiu

Este foarte clar ca masinile japoneze sint superioare masinilor nemtesti.
Poti vedea clasamentele in mai toate revistele de specialitate .
Pina si unele modele americane se plaseza astazi in fata masinilor nemtesti.
La voi problema se pune ca majoritatea populatiei cistigind un salariu mic in medie de 125 de dolari pe luna nu pot sa-si permita nimic mai scump de 6300 de euros ptr o masina nou cea ce-i un pret bun pentru Solenta o masina perfecta pentru cerintele pietii romanesti si a omului de rind.
Cei bogati de la voi ei nu conteaza daca conduc o masina americana sau un mertan ei nu reprezinta pulsul pietii asa ca subiectul superioritatii unor masini fata de altele este relativ in Romania.
Cum am spus mai sus este clar ca masinile japoneze sint superioare calitativ tuturor celorlate marci. Am avut 4 Toyote si este adevarat....merg....merg...merg...merg...
Acum vreo 4 ani am avut posibilitatea sa testez si un Mertan 230 C . Foarte ne-impresionant pentru 30000 de dolari.
Personal penru mine masinile reprezinta un mijloc de transport de aceea prefer o masinia care indeplineste aceasta conditie adica sa te duca de la punctul A la B in siguranta si fara probleme si cu cheltuieli minime. Se pare ca marca Toyota indeplineste aceasta conditie pe plan mondial avind in vedere recomandarile pozitive ale propietarilor acestei marci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dragos4
post May 2 2003, 08:40 PM
Post #19


sofer
***

Group: Membri
Posts: 65
Joined: 13-April 03
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 11.479



Pana si prin filme ma uit, de exemplu in Gone in 60 sec, The Transporter, Sweet November, cele mai luxoase masini care apar sau care despre ce se vorbeste sunt facute in Europa, Germania, Mercedes-Benz. Cred ca masinle americane.. cum si despre case stiu, sunt facute, vorba lui iulian "de unica folosita". Ferarri e facut in europa. Lamborghini e facut in Europa. Maserati e facut in Europa. Porsche e facut in Europa. Si multe altele... Eu cred ca Europa face cele mai bune masini, Orientul Indepartat si USA... care, care face niste Solenza mai aratoase. No offence.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlad3
post May 2 2003, 08:56 PM
Post #20


novice
**

Group: Membri
Posts: 48
Joined: 2-May 03
From: Bucuresti
Member No.: 12.026



"Dar cum e cu bataia intre masinile nemtzesti noi si cele japoneze? "
Presupun ca Ovidiu cand a scris aceste randuri a uitat pur si simplu sa spuna ca noua Mazda a iesit Masina Anului in vreo 15 tari europene (inclusiv Germania daca nu ma insel).
Cred ca la momentul asta nu se mai poate pune problema - masina americana - masina europena. Totul depinde acum de taxe si de disponibilitatea fiecaruia. Daca luam in calcul si socitatea de consum, atunci excludem si termenul "masina pe viata". Daca ne gandim si la mondializare, atunci nu mai exista masini bune si masini proaste, ci pur si simplu branduri si campanii publicitare. Nu pot insa sa nu ii dau dreptate lui Lucian - intr-adevar Ford Europa este in cadere libera.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 5th May 2024 - 07:48 AM