IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

O intrebare.

This topic is about O intrebare., the author, florin64330, wrote about: Am un OPEL ASTRA 1.7 DTI si la relanti imi palpaie lumina la plafoniera. DC?? ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> O intrebare.
florin64330
post Aug 6 2006, 08:47 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 30-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 64.323



Am un OPEL ASTRA 1.7 DTI si la relanti imi palpaie lumina la plafoniera. DC??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adrian73659
post Aug 6 2006, 09:02 PM
Post #2


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 18
Joined: 12-April 06
From: Pitesti (Arges)
Member No.: 73.652



dar cand accelerezi iti mai palpaie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florin82141
post Aug 6 2006, 10:26 PM
Post #3


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 383
Joined: 11-July 06
From: randers danemarca
Member No.: 82.134



dar numai lumina de la plafoniera iti palpaie?pe timp de noapte luminile nu iti palpaie?sau nu ai observat.daca iti palpaie si luminile sa nu ai probleme cu alternatorul.sper sa gresesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alex-F1
post Aug 6 2006, 10:44 PM
Post #4


THE GODFATHER
******

Group: Membri
Posts: 3.845
Joined: 8-August 04
From: Timisoara
Member No.: 30.528



Daca palpaie nu prea-i bine....alternatorul e baiu! In schimb daca e putin mai slaba lumina plafonierei la relanti, iar cand accelerezi putin, creste in intensitate (lumina plafonierei), atunci ar fi oarecum ok....ar insemna ca alternatorul incarca doar atunci cand motorul este turat peste 1300-1400 rpm....desi io stiu ca alternatorul ar trebui sa incarce constant, indiferent de turatia motorului, inclusiv la relanti.... Du-te la un electrician meseriash sa-si dea si el cu parerea! Succes! :wave:


--------------------
VW Passat 1.9 TDI sedan 155 CP / 378 Nm pe dyno

>>> RACING IS IN MY BLOOD <<< (dar nu cu Passat-ul)

"Cei cu adevarat cunoscatori, nu vor putea uita faptul ca, masinile bune, fiabile si mai ales corecte fata de client, la banii platiti pt. ele, nu se mai fac din 2004 la 95% din brandurile lumii" (by DORU, 2009)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tommy59961
post Aug 7 2006, 07:42 AM
Post #5


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 133
Joined: 3-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 59.954



poate fi un contact prost la baterie, o dioda, doua sau chiar alternatorul


--------------------
Y20DTH
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florin64330
post Aug 7 2006, 09:57 AM
Post #6


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 30-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 64.323



Va multumesc pt raspunsuri, si anul trecut am mai avut problema cu alternatorul, am ramas brusc in timpul unuio viraj (in viteza a doua) fara servodirectie, a fost un chin sa conduc masina pana la Union Motors, unde am aflat ca erau duse puntea de diode si releul...cu 5 milioane s-a rezolvat, nu ma asteptam sa cada si anul asta, pt ca anul asta a cazut electromotorul ... si asta tot 5 milioane (carbunii 1,3 milioane) restul manopera la Radacini, va multumesc inca odata, sperand ca nu v-am plictisit cu vorbaria....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alex81724
post Aug 10 2006, 10:50 AM
Post #7


novice
**

Group: Membri
Posts: 26
Joined: 5-July 06
From: Cluj
Member No.: 81.717



QUOTE(florin64330)
Va multumesc pt raspunsuri, si anul trecut am mai avut problema cu alternatorul, am ramas brusc in timpul unuio viraj (in viteza a doua) fara servodirectie, a fost un chin sa conduc masina pana la Union Motors, unde am aflat ca erau duse puntea de diode si releul...cu 5 milioane s-a rezolvat, nu ma asteptam sa cada si anul asta, pt ca anul asta a cazut electromotorul ... si asta tot 5 milioane (carbunii 1,3 milioane) restul manopera la Radacini, va multumesc inca odata, sperand ca nu v-am plictisit cu vorbaria....


Si eu am patit la fel anul trecut cu electromotorul si cu alternatorul. Pe mine nu m-a costat asa de mult:
60 lei carbuni bosch
puntea cu diode si releu 200 ron (140 ron + 60 ron manopera)

Alternatorul si electromotorul sunt alte puncte slabe ale Astrei
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florin64330
post Aug 10 2006, 03:54 PM
Post #8


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 30-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 64.323



intrebare pentru Alex 81724, de unde ai cumparat releu + punte diode cu 200 ron, carbunii pt electromotor 60 ron ? Iar manopera pe care ai platit-o este mai mult decat decenta, in ce service ?
Sa stiu si eu pentru viitor, sper nu prea apropiat ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 09:35 AM