Help - Search - Members - Calendar
Full Version: O intrebare.
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
florin64330
Am un OPEL ASTRA 1.7 DTI si la relanti imi palpaie lumina la plafoniera. DC??
Adrian73659
dar cand accelerezi iti mai palpaie?
florin82141
dar numai lumina de la plafoniera iti palpaie?pe timp de noapte luminile nu iti palpaie?sau nu ai observat.daca iti palpaie si luminile sa nu ai probleme cu alternatorul.sper sa gresesc.
Alex-F1
Daca palpaie nu prea-i bine....alternatorul e baiu! In schimb daca e putin mai slaba lumina plafonierei la relanti, iar cand accelerezi putin, creste in intensitate (lumina plafonierei), atunci ar fi oarecum ok....ar insemna ca alternatorul incarca doar atunci cand motorul este turat peste 1300-1400 rpm....desi io stiu ca alternatorul ar trebui sa incarce constant, indiferent de turatia motorului, inclusiv la relanti.... Du-te la un electrician meseriash sa-si dea si el cu parerea! Succes! :wave:
tommy59961
poate fi un contact prost la baterie, o dioda, doua sau chiar alternatorul
florin64330
Va multumesc pt raspunsuri, si anul trecut am mai avut problema cu alternatorul, am ramas brusc in timpul unuio viraj (in viteza a doua) fara servodirectie, a fost un chin sa conduc masina pana la Union Motors, unde am aflat ca erau duse puntea de diode si releul...cu 5 milioane s-a rezolvat, nu ma asteptam sa cada si anul asta, pt ca anul asta a cazut electromotorul ... si asta tot 5 milioane (carbunii 1,3 milioane) restul manopera la Radacini, va multumesc inca odata, sperand ca nu v-am plictisit cu vorbaria....
Alex81724
QUOTE(florin64330)
Va multumesc pt raspunsuri, si anul trecut am mai avut problema cu alternatorul, am ramas brusc in timpul unuio viraj (in viteza a doua) fara servodirectie, a fost un chin sa conduc masina pana la Union Motors, unde am aflat ca erau duse puntea de diode si releul...cu 5 milioane s-a rezolvat, nu ma asteptam sa cada si anul asta, pt ca anul asta a cazut electromotorul ... si asta tot 5 milioane (carbunii 1,3 milioane) restul manopera la Radacini, va multumesc inca odata, sperand ca nu v-am plictisit cu vorbaria....


Si eu am patit la fel anul trecut cu electromotorul si cu alternatorul. Pe mine nu m-a costat asa de mult:
60 lei carbuni bosch
puntea cu diode si releu 200 ron (140 ron + 60 ron manopera)

Alternatorul si electromotorul sunt alte puncte slabe ale Astrei
florin64330
intrebare pentru Alex 81724, de unde ai cumparat releu + punte diode cu 200 ron, carbunii pt electromotor 60 ron ? Iar manopera pe care ai platit-o este mai mult decat decenta, in ce service ?
Sa stiu si eu pentru viitor, sper nu prea apropiat ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.