IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Volvo V40 1,9 diesel .Credeti ca am ales bine ?

This topic is about Volvo V40 1,9 diesel .Credeti ca am ales bine ?, the author, viorel83337, wrote about: Salutare la toata lumea.sunt nou pe aici asa ca va rog sa-mi iertati eventualele stangacii. Am cumparat de curand un Volvo V40 din Germania ,am fost e ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Volvo V40 1,9 diesel .Credeti ca am ales bine ?
viorel83337
post Jul 28 2006, 02:54 PM
Post #1


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 27-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 83.330



Salutare la toata lumea.sunt nou pe aici asa ca va rog sa-mi iertati eventualele stangacii. Am cumparat de curand un Volvo V40 din Germania ,am fost eu de l-am adus ca nu prea am incredere in ce se gasea pe la noi dar chiar si asa am unele semne de intrebare : oare nu a fost lovita ?: km sunt reali? Masina este: Volvo V40 tdi .an fabricatie 2001
putere :85 kw aer,4 airbeguri ,pilot automat s.a 85000 km. pret 10000 euro +vama. In general sunt f. multumit de ea si cred ca am facut o alegere buna, dar am aceasta obsesie cu km. Voi ce ziceti???....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihai54363
post Jul 28 2006, 04:00 PM
Post #2


novice
**

Group: Membri
Posts: 29
Joined: 28-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 54.356



Eu cred ca sunt reali, dar e doar un "feeling" si-ti zic de ce:
in cartea de service (o ai?) scrie ca la 90 000 km se face distributia....operatie destul de costisitoare dupa cate stiu eu.....si motiv de vanzare pentru unii....

daca stau insa bine sa ma gandesc la mine parca zice 120 000 km.....eh hai ca bat campii, Horia, ne ajuti si pe noi aici? la cat se face distributia?

Sa o stapanesti sanatos!
Mihai
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihai54363
post Jul 28 2006, 04:11 PM
Post #3


novice
**

Group: Membri
Posts: 29
Joined: 28-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 54.356



Inca o chestie:

Masina asta (v40) a fost desemnata cel mai frumos break in 2003 din cate stiu eu......so, inca un motiv sa fii mandru de alegerea facuta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Horia65398
post Jul 28 2006, 04:38 PM
Post #4


sofer
***

Group: Membri
Posts: 60
Joined: 14-January 06
From: Bucuresti
Member No.: 65.391



Hai cu seria de sasiu si se rezolva in 10 minute.

Eu tot un V40 conduc si multumit de ea e putin spus. Este eleganta, "aluneca" frumos si consumul este mai mult decat decent.

Distributia se face la 80,000.


Best,
Horia


--------------------
Don't drive faster than your guardian angel can fly

www.volvo-club.ro
www.volvocars.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
viorel83337
post Jul 28 2006, 07:20 PM
Post #5


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 27-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 83.330



QUOTE(mihai54363)
Eu cred ca sunt reali, dar e doar un "feeling" si-ti zic de ce:
in cartea de service (o ai?) scrie ca la 90 000 km se face distributia....operatie destul de costisitoare dupa cate stiu eu.....si motiv de vanzare pentru unii....

daca stau insa bine sa ma gandesc la mine parca zice 120 000 km.....eh hai ca bat campii, Horia, ne ajuti si pe noi aici? la cat se face distributia?

Sa o stapanesti sanatos!
Mihai



Multumesc frumos , are si carte sevice si ultima revizie a fost la 81 000 km .cat despre distributie am intrebat si eu in Germania si mi - au zis ca la 120 000 se face ...oricum avand in vedere ca am deja 10 000 cu ea cred ca va trebui sa o schimb curand ...sa fiu linistit. in ce priveste km....vad ca Horia s-a oferit sa ma ajute fapt pentru care ii multumesc si lui..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
viorel83337
post Jul 28 2006, 09:28 PM
Post #6


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 27-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 83.330



QUOTE(Horia65398)
Hai cu seria de sasiu si se rezolva in 10 minute.

Eu tot un V40 conduc si multumit de ea e putin spus. Este eleganta, "aluneca" frumos si consumul este mai mult decat decent.

Distributia se face la 80,000.


Best,
Horia


Avand in vedere faptul ca are deja 95 000km rulati cred ca va trebui sa-i fac neaparat distributia ....nu inteleg , cei din Germania au zis ca se schimba la 120 000 km...??!! si...erau sigur ...nemti..nu...turci .Oricum cred ca opinia ta e oarecum avizata ,asa ca in privinta asta m-am decis ..In ce priveste seria de sasiu ..ti-am trimis-o ...si astept raspunsul tau..sper sa fi facut alegerea corecta ...pentru ca am umblat f.f. mult pana m-am hotarat sa o iau pe aceasta ...si ar fi pacat sa ma inselat..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Horia65398
post Jul 29 2006, 10:44 AM
Post #7


sofer
***

Group: Membri
Posts: 60
Joined: 14-January 06
From: Bucuresti
Member No.: 65.391



Viorel,

Gasesti raspunsul meu pe privat

best,
Horia


--------------------
Don't drive faster than your guardian angel can fly

www.volvo-club.ro
www.volvocars.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
viorel83337
post Jul 31 2006, 07:06 PM
Post #8


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 27-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 83.330



Salut....astazi am fost cu Volvo la testare si vreau sa va spun si voua care sunt rezultatele...deci:
-suspensie fata = 1 bucsa bascula dreapta fata - trebuie schimbata/
- frane = verificare - curatare etrieri
- motor = garnitura baie ulei[mici pierderi ,e grav???]
- sasiu = urme de lovitura minora - lonjeron pedalier st.
- caroserie = capota motor -revopsita.

In rest toate celelalte sisteme functioneaza in parametri normali si atat cat ma pricep eu la masini zic ca e ok..oricum trebuie sa merg sa rezolv si distributia, apropo ma puteti indruma la un sevice ,am Kitul de distributie + ulei +filtre, dar se pare ca unele service nu accepta acest lucru [e dreptul lor] asa ca daca stiti un service serios dati -mi pe privat coordonatele .

Si inca ceva..vreau sa-i multumesc lui Horia pentru promtitudine....e voie ...nu??..

Sa auzim numai de bine!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihai54363
post Aug 1 2006, 03:55 PM
Post #9


novice
**

Group: Membri
Posts: 29
Joined: 28-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 54.356



Pai de ce service pe privat.....poate putem beneficia si noi de informatia asta.....sau nu e voie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Horia65398
post Aug 1 2006, 07:02 PM
Post #10


sofer
***

Group: Membri
Posts: 60
Joined: 14-January 06
From: Bucuresti
Member No.: 65.391



QUOTE(mihai54363)
Pai de ce service pe privat.....poate putem beneficia si noi de informatia asta.....sau nu e voie?


Atunci cand este vorba de anumite aspecte ce tin strict de masina omului, am considerat potrivit sa pastrez confidentialitatea. Pe viitor voi intreba inainte daca proprietarul consimte sa discutam public.

Din punctul meu de vedere nu-i nici o problema

Best,

Horia


--------------------
Don't drive faster than your guardian angel can fly

www.volvo-club.ro
www.volvocars.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihai54363
post Aug 2 2006, 08:45 AM
Post #11


novice
**

Group: Membri
Posts: 29
Joined: 28-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 54.356



De acord cu discutia privata privind informatiile legate de o masina..
Cred ca informatia legata de un service competent Volvo (alternativa la reprezentanta) e de interes general.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
viorel83337
post Aug 2 2006, 11:27 AM
Post #12


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 27-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 83.330



QUOTE(Horia65398)
QUOTE(mihai54363)
Pai de ce service pe privat.....poate putem beneficia si noi de informatia asta.....sau nu e voie?


Atunci cand este vorba de anumite aspecte ce tin strict de masina omului, am considerat potrivit sa pastrez confidentialitatea. Pe viitor voi intreba inainte daca proprietarul consimte sa discutam public.

Din punctul meu de vedere nu-i nici o problema

Best,

Horia


Nci o problema ...domnilor ...eu am solicitat acest raspuns referitor la service ...pe privat... in ideea de a nu face reclama unora...in detrimentul altora...asa ca..astept parerile voastre referitor la acest subiect..In ce priveste anumite chestii legate de masina personala ...Horia, ai acceptul meu de a posta tot ce mi-ai scris pe privat pana acum... nu ma deranjeaza absolut deloc..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihai54363
post Aug 2 2006, 03:54 PM
Post #13


novice
**

Group: Membri
Posts: 29
Joined: 28-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 54.356



da, nu stiu care-i regula cu publicitatea pe forum dar pe alte topicuri am vazut si astfel de discutii....

anyway, azi am facut comanda pe net pentru cateva piese originale. E mai mult un test sa vad cum ma descurc cu vama.

daca sunteti interesati va tin la curent.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dan83114
post Aug 4 2006, 10:29 AM
Post #14


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 13
Joined: 24-July 06
From: Targoviste (Dambovita)
Member No.: 83.107



pentru ca m-ar interesa si pe mine pt un S40 ornamentele de sub bara din fata... si un far (la noi un far e vreo 5 milioane si ceva fara TVA...) si daca le comanzi aici in Ro te usuca de bani... afara or fi mai ieftine... blush.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
viorel83337
post Aug 4 2006, 04:51 PM
Post #15


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 27-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 83.330



vb...serios??..sase milioane ...un far??....incearca afara ..sigur il vei gasi mai ieftin...eu mi-am adus kitul de distributie si am iesit super ieftin...comparativ cu cat mi-au cerut aici..

cred totusi ca unele preturi la piese sunt exagerat de scumpe ...fata de ...afara.. blush.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 30th April 2024 - 08:21 PM