IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Skoda Octavia II vs. Peugeot 307 vs. Toyota Corolla

This topic is about Skoda Octavia II vs. Peugeot 307 vs. Toyota Corolla, the author, Relikka66738, wrote about: De o luna sunt intr-un continuu "window shopping" - vreau sa imi iau o masina noua. Variantele la care m-am oprit, datorita limitei de buget (16000 eu ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Skoda Octavia II vs. Peugeot 307 vs. Toyota Corolla
Relikka66738
post Jan 29 2006, 12:51 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 29-January 06
From: Bucuresti
Member No.: 66.731



De o luna sunt intr-un continuu "window shopping" - vreau sa imi iau o masina noua.
Variantele la care m-am oprit, datorita limitei de buget (16000 euro DDP), sunt:
- O2 benzina, Ambiente, 102 CP MPI - 15.800 euro
- Peugeot 307 motorina, 90 CP - 15.200 euro
- Toyota Corolla benzina 1.4 97 CP - 15.200 euro

Drive test am facut cu O2 si Peugeot.
Octavia imi place foarte mult din punct de vedere al finisajelor - pare o masina de calitate - de la modul in care se inchid usile si pana la confortul interior, scaune, materiale folosite, suspensii, modul in care se "lipeste" de drum, izolare fonica, etc..
Peugeot imi place ca design, dezavantajul este ca pare o masina mica desi nu este - interiorul e foarte spatios. In plus, mi s-a parut mai sprintena decat O2, desi drive test-ul l-am facut cu o varianta pe motorina si din cate am inteles motorul diesel este mai "puturos" decat cel pe benzina, cel putin pana la 1500 rotatii, cand intra turbo in actiune (daca aberez, sa nu ma injurati, asa mi-a explicat tipa de la Peugeot).
Nu am testat Corolla si inca nu stiu daca o sa o testez. Ca design exterior imi place cel mai mult, consumul urban este de 8.5%, insa cand am deschis usile, nu m-a mai incantat asa de tare - calitatea finisajelor mi se pare ca lasa de dorit, materialele folosite mi se par de proasta calitate si in general mi-a creat impresia de masina "depasita" dpdv design. Iar spatiul interior este mai mic decat la O2, parca mai mic chiar si decat la Peugeot...
O2 are ca minus consumul urban - 9.5/100 km, plus pretul cu 600 euro mai mare decat Peugeot varianta diesel (asta datorita promotiei de la Peugeot). Insa la mine media de km/an este de 10000, cel putin pana acum (asta s-ar putea sa se schimbe, deoarece o sa fiu nevoita sa ma duc cu masina la serviciu de prin martie incolo... adio transport asigurat :ban: ).
Acum am un Renault Clio Symbol pe care ma chinui sa il vand si pana se va intampla lucrul asta, am timp de gandire... Ce varianta merita cel mai mult?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MARIUSC
post Jan 30 2006, 01:58 AM
Post #2


sofer
***

Group: Membri
Posts: 85
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 63.291



depinde ce-ti doresti...
eu unul as merge pe pe peugeot diesel, chiar daca am comandat deja Octavia 2. Asta pentru ca, daca datele expuse de tine sunt corecte, iesi cu un motor mai economic care te va ajuta la consum, in oras. Estetic, mie imi plac ambele, la spatiu castiga insa octavia.(nu doar portbagaj).
Trebuie sa compari atent si confortul dat de optionale.
Daca te intrebi cum pot recomanda peugeot cand am comandat octavia, iti voi raspunde ca la ce-mi doresc eu (o compacta spatioasa de familie..si sprintena), oferta peugeot sare cu 2-3 mii.
Si pe mine m-a dezamagit Corolla, in ciuda renumelui privind fiabilitatea.
Dar revenind, in conditiile date de tine, si daca portbagajul nu e esential, 307 is the one...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Relikka66738
post Jan 30 2006, 09:59 AM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 29-January 06
From: Bucuresti
Member No.: 66.731



Portbagajul este o problema.... masina este una de familie - si destul de numeroasa, tin sa adaug smile.gif. Intr-adevar majoritatea drumurilor nu sunt facute cu familia, dar mai sunt si vacantele... Ne-am descurcat noi si cu Clio, dar se simtea cand erau 3 persoane pe bancheta din spate, ca sa nu mai spun cate capete am dat in plafon, din cauza formei ciudate :evil: .
La Peugeot intr-adevar ma incanta economia de bani - 600 de euro la achizitionare si apoi 300-400 de euro pe an, la combustibil. Insa din punct de vedere estetic + confort, as tinde catre O2...
Stie cineva de vreo promotie la Octavia, cat de curand? Asta intr-adevar mi-ar rezolva dilema biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dan65515
post Jan 30 2006, 11:35 AM
Post #4


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 19-January 06
From: Craiova (Dolj)
Member No.: 65.508



Am si eu cam aceisi problema ca tine.Numai ca inclin spre O1 tdi 90 cp.Sare un pic de 15000 dar in pretul asta ai optionale gen climatronic,alarma,pachet drumuri grele etc., chestii care la O2 costa plus ca ar fi pe benzina.E adevarat , multi spun ca e la final de viata dar eu 99% voi face comanda saptamana asta.
M-am gindit si eu la corolla si la peugeot 307 dar parca tot skoda ma aranjeaza mai mult.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Relikka66738
post Jan 30 2006, 12:35 PM
Post #5


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 29-January 06
From: Bucuresti
Member No.: 66.731



M-am gandit si eu la varianta O1 dar trebuie sa recunosc ca designul O2 m-a cucerit, imi place mult mai mult, mai ales fata smile.gif. Plus ca am inteles ca la O1 au fost ceva probleme cu garda de la sol prea joasa, care au fost remediate la O2 si inca o problema dar imi scapa acum (cred ca e vb de spatiul din spate, dar nu sunt sigura).
In plus, trebuie sa ma mai gandesc si la urmatorul lucru: peste 5-6 ani cand voi vrea sa vand si masina asta, ce sanse am sa obtin un pret decent pe ea? O1 este deja o masina destul de veche, peste 5-6 ani valoarea ei va fi si mai mica... si recunosc ca amanuntul asta a fost hotarator.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Jan 30 2006, 04:33 PM
Post #6


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Eu iti recomand Octavia 1 motor 1.9TDI 110 sau Octavia 2, 1.9 TDI-PD 105. poate suma depaseste suma de care dispui in prezent, dar daca inclini catre un diesel, acestea mi se par cele mai potrivite pt tine.
Si inca ceva: daca consumul de 9,5% la o O2 1.6 MPI ti s-a parut mare, gandeste-te ca dupa rodaj va fi mai redus. Insa decat O2 1.6MPI mai bine O1 1.8T de 100 ori!!!!!!!!!!!


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Relikka66738
post Jan 30 2006, 07:49 PM
Post #7


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 29-January 06
From: Bucuresti
Member No.: 66.731



Doru, de ce e mai bun motorul 1.8T de la O1?
Consumul de 9.5% e cel declarat de Skoda, consumul real nu stiu care este, s-ar putea sa fie mai mare...
Eu nu contest ca si O1 e masina buna, din cate am citit pe aici se pare ca este extrem de fiabila, insa am eu o problema cu design-ul... Unii se uita mai mult la performantele unei masini, pentru mine conteaza design-ul si confortul (bine, conteaza si sa nu simt ca merg cu caruta dpdv al motorului). Dar nu sunt foarte pretentioasa la motor. Ganditi-va ca eu am condus numai Clio de 1.4 cu 75 CP, orice salt in sus mi s-ar parea fantastic... Plus ca nu am depasit niciodata 90 km/h blush.gif - sunt sofer de oras si in plus Clio nu mi se pare stabila de la 90 in sus....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Jan 31 2006, 12:39 PM
Post #8


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



@Relikka66738:

Am citit postul tau...in acest caz, motorul de 1.8T nu ti se potriveste, caci mergi cuminte si preponderent in oras. De ce e mai bun? Din motive pe care tu nu le-ai luat in calcul si nici nu-ti trebuie din ce vad: demaraj, putere, consum relativ bun fata de 1.6MPI (mai mare, dar nu cu mult), feeling, etc.
Motorul de 1.6 MPI are 102 CP si este mai puternic decat cel e pe Clio, insa si greutatea O2 este mai mare, deci saltul de putere se atenueaza destul. Insa s-ar putea sa te multumeasca in final. Iti recomand un drive-test, vei avea astfel propriile impresii f. reale si-ti vei usura alegerea. In privinta design-ului, de acord, gusturile nu se discuta.


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moca61990
post Jan 31 2006, 05:16 PM
Post #9


novice
**

Group: Membri
Posts: 33
Joined: 25-November 05
From: Ploiesti (Prahova)
Member No.: 61.983



eu intre COROLA, OCT II SI 307 iti recomand golf V....daca tot vrei sa mergi pe motorul de 1.6 benzina, golf V e ideal...si ar mai fi Seat Leon Spirit care are un pret super bun la acelasi motor VW....este 11.500 cip cu scaune sport, clima, Radio CD si jante de aliaj......307 e la sfarsit de generatie totusi,,....daca nu te incanta ce ti-am recomandat eu mergi pe Corola......e o compacta si astea prind bine la noi tineretul......plus ca se conduce usor fata de 'tancu' ala de Octavia II smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Jan 31 2006, 05:25 PM
Post #10


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Tanc, intr-adevar, comparat cu Corolla, insa fiind loc destul, poti lua si regimentul cu tine! biggrin.gif


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 12th May 2024 - 06:58 PM