IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Passat 1.8T benzina euro4 Cum pot face o spalare motorului?

This topic is about Passat 1.8T benzina euro4 Cum pot face o spalare motorului?, the author, Cristian-303, wrote about: Dupa schimbarea uleiului, il innegreste prea repede pe cel nou (adica de la service pana acasa). Folosesc Mobil"S". Banuiesc ca motorul (50.500Km) est ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Passat 1.8T benzina euro4 Cum pot face o spalare motorului?
Cristian-303
post Aug 14 2005, 06:30 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 28-September 03
From: Constanta (Constanta)
Member No.: 16.611



Dupa schimbarea uleiului, il innegreste prea repede pe cel nou (adica de la service pana acasa). Folosesc Mobil"S". Banuiesc ca motorul (50.500Km) este murdar si as incerca o spalare cu un aditiv special. Ce imi recomandati? Este cumva pericolul de a deteriora catalizatorul? Este posibil ca sa nu fi fost scurs tot uleiul, care a fost evacuat pe la busonul de la baia de ulei? Dupa ce au completat 4 litri cand au facut schimbul, m-am trezit cu nivelul peste maxim si am mai scos 1/2 litri pentru a-l aduce la nivel. Nici nu am prea folosit masina, in doi ani am facut 10 000 Km, sa fie si acesta un motiv? Pana acum nu am facut decat un schimb de ulei si intentionez sa-l fac pe al doilea, Mobil "S" 5W40 se preteaza acestui motor? (1,8T 150CP, fabricatie 2001).
Multumesc anticipat raspunsurilor dumneavoastra.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dan27
post Aug 14 2005, 08:52 PM
Post #2


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 296
Joined: 30-January 04
From: Cluj-Napoca (Cluj)
Member No.: 20.528



nu ai fost prea explicit..ce inseamna prea repede?in mod normal poti sa speli motorul,nu o sa pateasca masina nimic,dar nu-ti fa din asta o obisnuinta,nu se stie..iar chestia cu spalatul motorului in nici un caz nu are treaba cu innegrirea uleiului!au completat 4 litri cand au facut schimbul sau cand?pt vascozitate uita-te in cartea service,scrie.Oricum din cate stie e un motor pretentios fata de alte modele vw..in special tdi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
petrisor-3
post Aug 15 2005, 05:56 AM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 31-July 03
From: Sibiu (Sibiu)
Member No.: 14.721



am incercat un aditiv pt spalarea motorului, trebuia sa scot uleiul cu motorul cald, sa pun aditivul si sa turez motorul vreo 10 minute. Apoi am scos aditivul si am pus ulei, folosesc doar ulei sinteitic. dupa cativa km am verificat uleiul, era mai limpede dar nu cred ca aditivul a facut o diferenta foarte mare.
am mai auzit pe la alti care au spalat motorul cu motorina sau cu valvolina dupa procedeul de mai sus. nu pot sa spun cat de bine este, dar motorul nu trebuie lasat mult sa mearga fara ulei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 8th May 2024 - 10:43 AM