IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

cum sa cumpar o masina?

This topic is about cum sa cumpar o masina?, the author, dragos52871, wrote about: Salut, Vreau sa cumpar si eu o masina (Opel) din Belgia. Imi poate spune careva cum se procedeaza exact? Pot sa o cumpar in leasing de acolo (cu contr ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> cum sa cumpar o masina?
dragos52871
post Aug 9 2005, 03:30 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 8-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 52.864



Salut,

Vreau sa cumpar si eu o masina (Opel) din Belgia. Imi poate spune careva cum se procedeaza exact? Pot sa o cumpar in leasing de acolo (cu contractul de leasing facut aici)? Am vazut ca taxele vamale sunt mari pentru masini achitate integral. Se mai poate inmatricula cu euro3, si pana cand? Trebuie sa o mai inmatriculez si acolo, sau fac doar contract de vanzare-cumparare?
Multutmesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geeoo30
post Aug 9 2005, 10:05 PM
Post #2


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 261
Joined: 6-February 05
From: Bucuresti
Member No.: 39.926



poti sa o cumperi numai cu plata integral din belgia, eu am luat cateva masini de pe acolo, sunt probleme aici cu actele care dureaza 3-4 zile legale, dar majoritatea, si eu, am luat nr de olanda care ti le procura dealerul nu sunt tocmai ok, adica treb sa treci in fuga prin germania ca nu esti in regula pe acolo, in rest masinile sunt ok cu muuuuult mai putin km ca in germania si intretinute mult mai bine, daca te intereseaza subiectul pot sa-ti dau mai multe detalii despre drum, cunosc oameni care se duc sapt acolo si te pot cupla cu ei, etc


--------------------
Masinile germane fac regulile....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geeoo30
post Aug 9 2005, 10:12 PM
Post #3


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 261
Joined: 6-February 05
From: Bucuresti
Member No.: 39.926



scuze, nu treb sa o inmatriculezi in belgia iei nr de tranzit, trebuie sa aiba euro 3 si dealerul treb sa-ti procure si un formular eur 1(cum ca masina e prod in uniunea euro) fara asta esti mort aici, cam atat in rest gaseste-o dute repede sa o iei ca ofertele bune dispar repede, sau daca crezi ca nu te descurci apelezi la cineva care face asta frecvect, iti recomand daca vrei.


--------------------
Masinile germane fac regulile....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dani58916
post Oct 20 2005, 09:50 PM
Post #4


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 7
Joined: 19-October 05
From: Satu Mare (Satu Mare)
Member No.: 58.909



QUOTE(geeoo30)
scuze, nu treb sa o inmatriculezi in belgia iei nr de tranzit, trebuie sa aiba euro 3 si dealerul treb sa-ti procure si un formular eur 1(cum ca masina e prod in uniunea euro) fara asta esti mort aici, cam atat in rest gaseste-o dute repede sa o iei ca ofertele bune dispar repede, sau daca crezi ca nu te descurci apelezi la cineva care face asta frecvect, iti recomand daca vrei.



..cat ar fi comisionul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 3rd May 2024 - 07:08 PM