IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

consum tucson

This topic is about consum tucson, the author, johnyfalcon, wrote about: Buna seara Spuneti-mi va rog cat consuma in Bucuresti Tucson 2.0 CRDI si 2.0 DOHC la pompa nu la computer ? ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> consum tucson
johnyfalcon
post Jan 4 2008, 06:08 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 4-January 08
Member No.: 115.967



Buna seara !

Spuneti-mi va rog cat consuma in Bucuresti Tucson 2.0 CRDI si 2.0 DOHC la pompa nu la computer ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AZAZEL
post Aug 31 2008, 10:53 AM
Post #2


TeDeI-st cocalar
******

Group: Membri
Posts: 3.956
Joined: 30-May 05
From: Bucuresti (Romania)
Member No.: 48.029



iti raspund eu dupa 9 luni:
in bucuresti minim 13.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
logoss76
post Oct 27 2008, 07:50 PM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 16-October 08
Member No.: 118.298



2.0 DOHC - 13-13.3 in oras
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cornel Hyundaior
post Oct 28 2008, 10:13 PM
Post #4


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 22-October 08
Member No.: 118.347



Salutare

Eu pot sa iti spun doar ce este in Oradea...2.0 CRDI consum real (dupa 3500-4000 km) in oras 9.5-10l/100km si 2,0 DOHC 10,5-11,5l/100km (in functie de ce stil ai).
La benzina poti sa cresti foarte mult consumul cu un condus sportiv (chiar si pana la 13,5-14)...asta in conditiile in care intr-adevar "treagi tare" de masina (sau stai in cozile interminabile din Bucuresti:)).
Dar dat fiind faptul ca in Bucuresti vorbim de circulatie "la un alt nivel" consumul poate creste mult.
Daca aceasta intrebare a avut menirea ascunsa sa ceri sfat in legatura cu ce motorizare sa iti iei iti spun cateva pro si contra.
2.0 DOHC:
Pro:
- combustibilul este un pic mai ieftin
- intretinerea este mai ieftina (aproximativ 500 RON cea de 30000 km...dat fiind faptul ca primele trei revizi sunt gratuite acum...cel putin la Oradea asa este)
-pretul de achizitie putin mai scazut ca si la diesel...dar acum Dieselul e cu reduceri mari dat fiind faptul ca cerere pentru diesel a scazut odata cu cresterea oretului
Contra:
- desi lumea e obisnuita ca dieselul e mai lenes asta nu mai e asa...motorul de beozina trage foarte frumos DAR nu trage mai bine decat dieselul (desi au aproximati aceeasi CP...140...motorul de benzina are cuplu considerabil mai mic.
- Consumul este considerabil mai mare decat dieselul...si mai ales in extraurban dieselul are consumul mult mai bun
- 5 trepte de viteza la benzina fata de 6 trepte la diesel


2.0 CRDI

Pro:
- consumul mai bun....mai ales daca ai si dumuri in afara orasului
- 6 trepte de viteza
- motor mai puternic...dat fiind faptul ca ai cuplu mult mai bun ca si la benzina (335 NM)...si cuplul face totul...mai ales la demarare si off road
- dupa parerea mea isi tine mai bine pretul la revanzare...cel putin deocamdata

Contra:
- pai da...intretinerea costa aproape dublu fata de benzinar... aprox 950-1000 RON revizia de 30000km
- combustibilul este mai scump
- pretul este inca un pic mai mare decat pentru varianta benzina...dar dat fiind faptul ca tot ce inseamna diesel e la reducere, diferenta nu mai este chiar asa de mare.

Al 3-lea avertisment! Imi pare rau dar acest cont si IP sunt suspendate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AZAZEL
post Nov 2 2008, 11:49 AM
Post #5


TeDeI-st cocalar
******

Group: Membri
Posts: 3.956
Joined: 30-May 05
From: Bucuresti (Romania)
Member No.: 48.029



domnilor,
ce vorbiti acolo de consumuri?
pai despre ce orase spuneti voi?

tucson cu 2.0crdi cu 4wd in bucuresti nu scade sub 13% de puteti plange.
apoi, pe autstrada la 140km/h constant, aceeasi masina ia o media de 9.5%.


aaaa: am uitat sa precizez, computerul de bord are o eroare mare: te pacaleste cu cu valori cuprinse intre 1 si 2 litri. deci ceea ce am spus eu mai sus este ceea ce iti afiseaza computerul , iar realitatea e si mai sumbra.

opinia de mai sus este formata dupa 9000 de km de condus tucson. masina era noua.

This post has been edited by AZAZEL: Nov 2 2008, 11:50 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 15th May 2024 - 12:57 AM