Help - Search - Members - Calendar
Full Version: consum tucson
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
johnyfalcon
Buna seara !

Spuneti-mi va rog cat consuma in Bucuresti Tucson 2.0 CRDI si 2.0 DOHC la pompa nu la computer ?
AZAZEL
iti raspund eu dupa 9 luni:
in bucuresti minim 13.
logoss76
2.0 DOHC - 13-13.3 in oras
Cornel Hyundaior
Salutare

Eu pot sa iti spun doar ce este in Oradea...2.0 CRDI consum real (dupa 3500-4000 km) in oras 9.5-10l/100km si 2,0 DOHC 10,5-11,5l/100km (in functie de ce stil ai).
La benzina poti sa cresti foarte mult consumul cu un condus sportiv (chiar si pana la 13,5-14)...asta in conditiile in care intr-adevar "treagi tare" de masina (sau stai in cozile interminabile din Bucuresti:)).
Dar dat fiind faptul ca in Bucuresti vorbim de circulatie "la un alt nivel" consumul poate creste mult.
Daca aceasta intrebare a avut menirea ascunsa sa ceri sfat in legatura cu ce motorizare sa iti iei iti spun cateva pro si contra.
2.0 DOHC:
Pro:
- combustibilul este un pic mai ieftin
- intretinerea este mai ieftina (aproximativ 500 RON cea de 30000 km...dat fiind faptul ca primele trei revizi sunt gratuite acum...cel putin la Oradea asa este)
-pretul de achizitie putin mai scazut ca si la diesel...dar acum Dieselul e cu reduceri mari dat fiind faptul ca cerere pentru diesel a scazut odata cu cresterea oretului
Contra:
- desi lumea e obisnuita ca dieselul e mai lenes asta nu mai e asa...motorul de beozina trage foarte frumos DAR nu trage mai bine decat dieselul (desi au aproximati aceeasi CP...140...motorul de benzina are cuplu considerabil mai mic.
- Consumul este considerabil mai mare decat dieselul...si mai ales in extraurban dieselul are consumul mult mai bun
- 5 trepte de viteza la benzina fata de 6 trepte la diesel


2.0 CRDI

Pro:
- consumul mai bun....mai ales daca ai si dumuri in afara orasului
- 6 trepte de viteza
- motor mai puternic...dat fiind faptul ca ai cuplu mult mai bun ca si la benzina (335 NM)...si cuplul face totul...mai ales la demarare si off road
- dupa parerea mea isi tine mai bine pretul la revanzare...cel putin deocamdata

Contra:
- pai da...intretinerea costa aproape dublu fata de benzinar... aprox 950-1000 RON revizia de 30000km
- combustibilul este mai scump
- pretul este inca un pic mai mare decat pentru varianta benzina...dar dat fiind faptul ca tot ce inseamna diesel e la reducere, diferenta nu mai este chiar asa de mare.

Al 3-lea avertisment! Imi pare rau dar acest cont si IP sunt suspendate!
AZAZEL
domnilor,
ce vorbiti acolo de consumuri?
pai despre ce orase spuneti voi?

tucson cu 2.0crdi cu 4wd in bucuresti nu scade sub 13% de puteti plange.
apoi, pe autstrada la 140km/h constant, aceeasi masina ia o media de 9.5%.


aaaa: am uitat sa precizez, computerul de bord are o eroare mare: te pacaleste cu cu valori cuprinse intre 1 si 2 litri. deci ceea ce am spus eu mai sus este ceea ce iti afiseaza computerul , iar realitatea e si mai sumbra.

opinia de mai sus este formata dupa 9000 de km de condus tucson. masina era noua.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.