IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Cel mai bun casco

This topic is about Cel mai bun casco, the author, lai, wrote about: Citisem eu damboulea. /biggrin.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="biggrin.gif" /> Calculasem 35788 RON ca 35 de milioane si ... To read more just scroll down

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Cel mai bun casco, Cu ce firme se face decontarea directa?
lai
post Aug 25 2008, 09:10 PM
Post #41


sofer
***

Group: Membri
Posts: 58
Joined: 28-January 08
From: rahovia
Member No.: 116.198



Citisem eu d'amboulea. biggrin.gif
Calculasem 35788 RON ca 35 de milioane si aveam impresia ca aia e valoarea asigurarii, nu a masinii.
Am o scuza, sunt inca traumatizat de accident. biggrin.gif


--------------------
Suzuki Swift 1.3 GS
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ado
post Aug 25 2008, 09:39 PM
Post #42


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 25-July 08
From: Galati
Member No.: 117.590



Gata, am ajuns acasa. Asigurarea are o fransiza de 100 euro/ev si acopera: avarii, furt intern, furt total cu fransiza 10%, furt partial cu fransiza 0% avarie totala cu fransiza 10% si furt extern in momentul in care imi fac si rca la ei. Daca fac decontare directa la service-urile Suzuki nu stiu inca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FAR EASTERN
post Aug 25 2008, 10:45 PM
Post #43


Tree Hugger
******

Group: Membri
Posts: 3.097
Joined: 30-January 08
From: Botosani, RO
Member No.: 116.228



QUOTE (FAR EASTERN @ Aug 25 2008, 08:39 PM) *
QUOTE (lai @ Aug 25 2008, 08:35 PM) *
Asta inseamna cam 1000 de euro. Mi se pare cam mult.
Al meu 1.3 GS l-am asigurat cu aproximativ 600 de euro, full casco, fara prostia aia de franciza sau cum naiba se numeste..



1500 ron = 100 euro?
nehhhhh!


Am mancat un zero, si ce? Se poate vedea ca am gresit, nu? Hoinar carcotas ce esti!

QUOTE (ado @ Aug 25 2008, 08:41 PM) *
QUOTE (FAR EASTERN @ Aug 25 2008, 05:37 PM) *
La ce riscuri?

E casco full(banuiesc) ca masina o iau cu credit auto. Sincer nici nu am avut timp sa citesc ce am semnat. Eram foarte presat de timp si situatie. Cand ajung acasa o sa iau la citit serios hartiile pe care le-am semnat. Oricum, fiind credit bancar cu masina cesionata in favoarea bancii, banuiesc ca e casco full


Poti sa ai acoperire pe minim avarii + furt(la full se mai adauga si vandalism, dar asta depinde de asigurator).

QUOTE (ado @ Aug 25 2008, 10:39 PM) *
Gata, am ajuns acasa. Asigurarea are o fransiza de 100 euro/ev si acopera: avarii, furt intern, furt total cu fransiza 10%, furt partial cu fransiza 0% avarie totala cu fransiza 10% si furt extern in momentul in care imi fac si rca la ei. Daca fac decontare directa la service-urile Suzuki nu stiu inca.


Cam multe fransize........ pentru o polita cesionata. Asa ai vrut? A fost o vreme cand bancile nu acceptau nici un fel de fransiza pe polita, dar ma rog, ideea finala e sa prinda clientul, care are senzaria ca plateste mai putin pe cheltuielile "obligatorii" cu creditul. Iar cand are dauna se duce si se cearta cu....., ghici......,asiguratorul si nu cu banca.


--------------------
prius - adv. mai intai, de mai inainte
GREEN ENGINE OF THE YEAR 2008
QUOTE (f1anatic @ Oct 16 2006, 10:16 PM) *
Daca chiar vrei sa salvezi planeta...cumpara un Prius sau Civic ...

<< Drive safely! Girls preffer you in one piece!>>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ado
post Aug 26 2008, 07:27 AM
Post #44


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 25-July 08
From: Galati
Member No.: 117.590



Din pacate banca a vrut ca masina sa fie cesionata in favoarea ei. Iar fransiza, din ce am vazut, este cam peste tot acum. Chiar nu cred ca mai exista casco fara fransiza. Cat despre vandalism nu stiu ce sa spun. O sa-l sun pe tipul de la asigurare sa-l intreb.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
klm
post Aug 26 2008, 08:59 AM
Post #45


Asa?!
******

Group: Membri
Posts: 3.821
Joined: 10-January 08
From: Galati
Member No.: 116.021



CITAT(lai @ Aug 25 2008, 08:35 PM) *
Al meu 1.3 GS l-am asigurat cu aproximativ 600 de euro, full casco, fara prostia aia de franciza sau cum naiba se numeste..

Ai furt extern, vandalism, actiunea substantelor corozive, riscuri atomice?
CITAT(ado @ Aug 25 2008, 08:41 PM) *
E casco full(banuiesc) ca masina o iau cu credit auto. Sincer nici nu am avut timp sa citesc ce am semnat. Eram foarte presat de timp si situatie. Cand ajung acasa o sa iau la citit serios hartiile pe care le-am semnat. Oricum, fiind credit bancar cu masina cesionata in favoarea bancii, banuiesc ca e casco full

Uite-te aici si vezi daca e bine ce ai facut; daca, doamne fereste se intampla ceva, sa nu dai vina pe asigurator ca nu te trage in teapa.
CITAT(ado @ Aug 25 2008, 10:39 PM) *
Gata, am ajuns acasa. Asigurarea are o fransiza de 100 euro/ev si acopera: avarii, furt intern, furt total cu fransiza 10%, furt partial cu fransiza 0% avarie totala cu fransiza 10% si furt extern in momentul in care imi fac si rca la ei. Daca fac decontare directa la service-urile Suzuki nu stiu inca.

Ce sa zic: iti doresc sa nu ai niciun fel de daune: tot ce e sub 3.500 lei platesti din buzunar pentru ca ai fost presat de timp.
PS: cesiunea e normala pentru ca ai luat masina cu banii bancii.
PS1: inca exista Casco fara fransiza, trebuie doar sa-l cauti wink.gif.


--------------------
"Ai, n-ai mingea, tragi la poarta!" - Mircea Radulescu

Nu mai fumez
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ado
post Aug 26 2008, 11:12 AM
Post #46


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 25-July 08
From: Galati
Member No.: 117.590



Intr-adevar...n-am dat bani prea multi, dar nici multe nu mi se ofera. Sper doar sa nu am probleme. La anul o sa-mi rezerv mai mult timp pentru a cauta o oferta buna de asigurare. sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
klm
post Aug 26 2008, 12:52 PM
Post #47


Asa?!
******

Group: Membri
Posts: 3.821
Joined: 10-January 08
From: Galati
Member No.: 116.021



Chiar mi-a placut modul de gandire al americanilor (explicat de ozz): fransiza cat mai mare (cat contul din banca) cu prima deasigurare cat mai mica, dar asta functioneaza doar in cazul in care va exista o baza comuna pentru malus.
Pana atunci, avand in vedere diferentele mici de preturi, e de preferat o fransiza cat mai mica pe polita si pentru cat mai putine riscuri; in cazul tau cu o diferenta de 5-600 lei ai fi avut doar 100E, sau la o firma care lucreaza cu banca de la care ai luat creditul n-ar trebui sa platesti mai mult de 1500-max 1800 la anul pentru o polita fara niciun fel de fransize.
Cumnatul meu are leasing din 2006 cu asigurare tot la BCR insa nu are absolut niciun fel de raspundere proprie pe polita.



--------------------
"Ai, n-ai mingea, tragi la poarta!" - Mircea Radulescu

Nu mai fumez
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ado
post Aug 26 2008, 01:04 PM
Post #48


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 25-July 08
From: Galati
Member No.: 117.590



QUOTE (klm @ Aug 26 2008, 07:59 AM) *
QUOTE (lai @ Aug 25 2008, 08:35 PM) *
Al meu 1.3 GS l-am asigurat cu aproximativ 600 de euro, full casco, fara prostia aia de franciza sau cum naiba se numeste..

Ai furt extern, vandalism, actiunea substantelor corozive, riscuri atomice?
QUOTE (ado @ Aug 25 2008, 08:41 PM) *
E casco full(banuiesc) ca masina o iau cu credit auto. Sincer nici nu am avut timp sa citesc ce am semnat. Eram foarte presat de timp si situatie. Cand ajung acasa o sa iau la citit serios hartiile pe care le-am semnat. Oricum, fiind credit bancar cu masina cesionata in favoarea bancii, banuiesc ca e casco full

Uite-te aici si vezi daca e bine ce ai facut; daca, doamne fereste se intampla ceva, sa nu dai vina pe asigurator ca nu te trage in teapa.
QUOTE (ado @ Aug 25 2008, 10:39 PM) *
Gata, am ajuns acasa. Asigurarea are o fransiza de 100 euro/ev si acopera: avarii, furt intern, furt total cu fransiza 10%, furt partial cu fransiza 0% avarie totala cu fransiza 10% si furt extern in momentul in care imi fac si rca la ei. Daca fac decontare directa la service-urile Suzuki nu stiu inca.

Ce sa zic: iti doresc sa nu ai niciun fel de daune: tot ce e sub 3.500 lei platesti din buzunar pentru ca ai fost presat de timp.
PS: cesiunea e normala pentru ca ai luat masina cu banii bancii.
PS1: inca exista Casco fara fransiza, trebuie doar sa-l cauti wink.gif.

Pai daca in caz de avarie am fransiza de 100 euro/eveniment ???? Fransiza de 10% se aplica pt dauna totala, furt total
Go to the top of the page
 
+Quote Post
klm
post Aug 26 2008, 01:22 PM
Post #49


Asa?!
******

Group: Membri
Posts: 3.821
Joined: 10-January 08
From: Galati
Member No.: 116.021



Facusem un topic in care ma ofeream sa raspund la tot felul de intrebari legate de asigurari, probabil ca nu se vede, daca s-ar fi pus intrebarile astea acolo ti-ai fi facut timp sa citesti contractul de asigurare.
Hai sa incerc totusi sa iti raspund aici: fransizele (partea de rapundere a asiguratului) isi produc efecte in cazul unui eveniment, in cazul tau la orice avarie partea ta de raspundere este de 100 euro (la cursul zilei in care se face plata), in cazul in care iti fura masina 10% din valoarea de 35.000 lei (adica 3.500 lei adica ~950-1.000E) reprezinta partea ta de raspundere (adica banii pe care ii pierzi), acelasi lucru pentru dauna totala.
In mai putine cuvinte, tu ti-ai asumat riscul unei posibile pierderi de 1.000E printr-o prima mai mica cu 5-600 lei decat pe o asigurare in care riscul unei posibile pierderi ar fi fost de 100E. Deci e mai rentabil sa pierzi 900E decat sa dai inca 600lei (/12=50lei/luna)? Daca am omis ceva rog sa ma completati.



--------------------
"Ai, n-ai mingea, tragi la poarta!" - Mircea Radulescu

Nu mai fumez
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ado
post Aug 26 2008, 01:56 PM
Post #50


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 25-July 08
From: Galati
Member No.: 117.590



Asa e foarte corect. In caz ceva nasol....nu prea se merita. Acum asta e sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 4th May 2024 - 01:40 PM