Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cel mai bun casco
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Swift
Vladutz
tongue.gif...pp ca o sa-mi raspunde in principiu cei care au avut "evenimente neplacuta" asa ca multumesc anticipat si sa nu mai aveti parte de acele mici evenimente...
Mircea109037
La Multi Ani!
Pentru dealer-ul din Timisoara, Sara Motors, decontarea directa se face cu Omniasig. Dar daca vrei sa afli raspunsul pentru Bucuresti, cel mai rapid si sigur il obtii sunand la dealer si intreband.
Vladutz
okay multumesc mult biggrin.gif
Lucian107416
Em am la Generali. Am avut 2 daune( gasiti prin alte post-uri ale mele detalii). Au fost super ok de fiecare data. Cand am facut asigurarea erau si accesibili ca pret( iunie 2007). Vreun milion mai mult decat o asig ieftina care nu avea decontare cu Suzuki. Stiu ca suna a reclama, dar va asigur ca nu este: Nota 10. Au decontare directa cu B&S.
Catalin103986
Din pacate a trebuit sa ma folosesc de Casco... Am avut dauna totala dupa un accident in care m-am dat peste cap la 90-100 km/h... Asigurarea a fost facuta la Allianz Tiriac si totul a decurs exemplar. Eram hotarat sa imi iau alt Swift, insa am condus intre timp un Peugeot 407 si un BMW 320d si am simtit diferenta de comportament la viteza... asa ca am ales sa-mi iau o masina mai mare. In fine, ca sa nu fiu off-topic, sunt de parere ca Allianz e o alegere foarte buna. Si la masina noua tot cu ei imi voi face asigurarea.
Lucian107416
QUOTE (Catalin103986 @ May 20 2008, 03:20 AM) *
Din pacate a trebuit sa ma folosesc de Casco... Am avut dauna totala dupa un accident in care m-am dat peste cap la 90-100 km/h... Asigurarea a fost facuta la Allianz Tiriac si totul a decurs exemplar. Eram hotarat sa imi iau alt Swift, insa am condus intre timp un Peugeot 407 si un BMW 320d si am simtit diferenta de comportament la viteza... asa ca am ales sa-mi iau o masina mai mare. In fine, ca sa nu fiu off-topic, sunt de parere ca Allianz e o alegere foarte buna. Si la masina noua tot cu ei imi voi face asigurarea.

Poti sa ne comunici si noua diferentele intre Swift si clasa mai mare? Pe ce masina te-ai hotarat? Sorry pt accident. Partea buna e ca ai mai putut sa scrii, ca accidentul in nici un caz n-a fost usor smile.gif. Un lucru important: a fost cumva de vina comportamentul Swift-ului la viteze mari????? ca mie nu-mi se pare ca s-ar putea rasturna. In cel mai rau caz derapezi, ca n-are aderenta/tractiunea necesara sa o rastorni prin manevre de volan. Sper sa nu ma insel. smile.gif
Merci.
Catalin103986
QUOTE (Lucian107416 @ May 21 2008, 11:48 AM) *
QUOTE (Catalin103986 @ May 20 2008, 03:20 AM) *
Din pacate a trebuit sa ma folosesc de Casco... Am avut dauna totala dupa un accident in care m-am dat peste cap la 90-100 km/h... Asigurarea a fost facuta la Allianz Tiriac si totul a decurs exemplar. Eram hotarat sa imi iau alt Swift, insa am condus intre timp un Peugeot 407 si un BMW 320d si am simtit diferenta de comportament la viteza... asa ca am ales sa-mi iau o masina mai mare. In fine, ca sa nu fiu off-topic, sunt de parere ca Allianz e o alegere foarte buna. Si la masina noua tot cu ei imi voi face asigurarea.

Poti sa ne comunici si noua diferentele intre Swift si clasa mai mare? Pe ce masina te-ai hotarat? Sorry pt accident. Partea buna e ca ai mai putut sa scrii, ca accidentul in nici un caz n-a fost usor smile.gif. Un lucru important: a fost cumva de vina comportamentul Swift-ului la viteze mari????? ca mie nu-mi se pare ca s-ar putea rasturna. In cel mai rau caz derapezi, ca n-are aderenta/tractiunea necesara sa o rastorni prin manevre de volan. Sper sa nu ma insel. smile.gif
Merci.

Desi nu as fi vrut masina cu motor diesel, am luat un Saab 9-3 1.9 TiD. Diferenta este destul de mare, insa fiecare masina e buna la locul ei. De exemplu, la drum lung nu prea mi-ar mai veni sa urc intr-un Swift, insa in oras parca mi-e dor... Accidentul pe care l-am avut cu Swift-ul a fost destul de stupid. Curba la stanga, fara vizibilitate, am intrat la limita (90-95), iar la iesirea din curba am vazut ca nu-i libera banda... un tip depasea din fata. Am tras dreapta sa-l evit, l-am evitat, insa masina a intrat in balans urat de tot si incercand sa o redresez, am intrat in sant si m-am dat peste cap. Am patit o chestie similara cu Saab-ul cand l-am adus din Germania. Eram cam la 100 km de granita cu Romania, in Ungaria, pe E60. Mergeam constant cu 120-130 si la un moment dat, se gaseste unul de pe contrasens sa depaseasca si iese din coloana cand era la vreo 50-70m de mine. Abia am apucat sa trag de volan sa-l evit. Am iesit cu jumatate de masina pe criblura de pe marginea drumului, si am intrat inapoi pe drum. Toate astea la 120-130 km/h, iar masina a mers de parca era pe sine. In concluzie, daca nu ai de facut prea multe drumuri in afara orasului pe distante lungi, Swift-ul e o alegere mai buna, daca ai, atunci merita sa iei o masina mai mare cu mai multe sisteme de siguranta. Cat despre diesel, tot la drumuri lungi e util. Desi nici cu Swift-ul nu m-am facut de ras in depasiri, cu diesel-ul e joaca de copil sa depasesti.
Lucian107416
QUOTE (Catalin103986 @ May 22 2008, 04:58 PM) *
Desi nu as fi vrut masina cu motor diesel, am luat un Saab 9-3 1.9 TiD. Diferenta este destul de mare, insa fiecare masina e buna la locul ei. De exemplu, la drum lung nu prea mi-ar mai veni sa urc intr-un Swift, insa in oras parca mi-e dor... Accidentul pe care l-am avut cu Swift-ul a fost destul de stupid. Curba la stanga, fara vizibilitate, am intrat la limita (90-95), iar la iesirea din curba am vazut ca nu-i libera banda... un tip depasea din fata. Am tras dreapta sa-l evit, l-am evitat, insa masina a intrat in balans urat de tot si incercand sa o redresez, am intrat in sant si m-am dat peste cap. Am patit o chestie similara cu Saab-ul cand l-am adus din Germania. Eram cam la 100 km de granita cu Romania, in Ungaria, pe E60. Mergeam constant cu 120-130 si la un moment dat, se gaseste unul de pe contrasens sa depaseasca si iese din coloana cand era la vreo 50-70m de mine. Abia am apucat sa trag de volan sa-l evit. Am iesit cu jumatate de masina pe criblura de pe marginea drumului, si am intrat inapoi pe drum. Toate astea la 120-130 km/h, iar masina a mers de parca era pe sine. In concluzie, daca nu ai de facut prea multe drumuri in afara orasului pe distante lungi, Swift-ul e o alegere mai buna, daca ai, atunci merita sa iei o masina mai mare cu mai multe sisteme de siguranta. Cat despre diesel, tot la drumuri lungi e util. Desi nici cu Swift-ul nu m-am facut de ras in depasiri, cu diesel-ul e joaca de copil sa depasesti.

Mishto mashina. Sa o stapanesti sanatos.
Acum referitor la accident. Sunt convins ca nici un caz nu seamana cu celelalt. Oricum, in Ungaria aveai jumate de masina sa iesi pe chibrura, ceea ce nu prea e cazul la noi. 3 elemente ma fac pe mine sa regret ca nu am luat Swift sport:
1. Discuri frana spate
2. ESP
3. Motor
De stabilitate, nu stiu ce sa zic. Sigur ca Swift-ul nu a avantajat de forma inalta( e cel putin la fel inalt ca un Forester smile.gif ), dar e avantajat de marime. Cu o masina mica e mai usor sa eviti un accident, mai multe trase posibile etc. La o masina mai mare ai un confort mai bun, ceea ce o recomanda clar pt drumuri lungi frecvente.
Bafta si sa auzim numai de bine.
liviuv
Am sunat la B&S si mi-au spus ca au decontare directa cu: Asiban, Omniasig, Allianz Tiriac si Generali. Eu mi-am facut la Omniasig (furt, dauna si vandalism):
- suma asigurata 10.571 EUR (atat era pe factura din Ungaria)
- prima de asigurare: 671 EUR / an, platibila in 4 rate trimestriale
- fransiza: 100 EUR / incident la dauna si vandalism, 10% la furt total
Dokken
Au decontare directa si cu Asirom.
Vladutz
La Generalii e vreo 640 de euro p an platibila in 4 rate cu de franciza de 100 euro la suma de 13.000 euro
Andrei Suzuki
Eu platesc vreo 21mil pe an la Omniasig.
gabin
eu am la allianz tiriac, 44 de mil in 4 rate.
ToRnada
CITAT(liviuv @ May 23 2008, 11:14 AM) *
Am sunat la B&S si mi-au spus ca au decontare directa cu: Asiban, Omniasig, Allianz Tiriac si Generali. Eu mi-am facut la Omniasig (furt, dauna si vandalism):
- suma asigurata 10.571 EUR (atat era pe factura din Ungaria)
- prima de asigurare: 671 EUR / an, platibila in 4 rate trimestriale
- fransiza: 100 EUR / incident la dauna si vandalism, 10% la furt total

MULT. La Tiriac e si mai mult, cam tot cat ai fi dat si la Generali.
La ASIBAN sigur era mai putin si nu aveai 10 % fransiza pentru furt total.
Doar fransiza 100 euro / eveniment (oficare ai fi ala: avarie, furt sau vandalism) thumbsup.gif
Te-au imbarligat teehee.gif

Inca ceva: prima se poate imparti si in 12 rate chiar, pima totala ramanand aceeasi. wink.gif

Bafta
Hoinar
QUOTE (Andrei Suzuki @ May 26 2008, 04:04 PM) *
Eu platesc vreo 21mil pe an la Omniasig.


QUOTE (gabin @ Jun 6 2008, 01:50 PM) *
eu am la allianz tiriac, 44 de mil in 4 rate.


pt aceeasi masina?! de unde diferenta asta imensa?!
gabin
da, aceeasi masina. Pai in primul rand din ce stiu allianz-ul este mai scump decat alti asiguratori, in al 2-lea rand eu sunt incepator si in al 3-lea rand am facut casco in rate, daca il faceam intr-o singura rata era 40 de mil parca. Eu am avarii partiale/totale, furt partial/total.
ToRnada
CITAT(Hoinar @ Jun 6 2008, 02:25 PM) *
CITAT(Andrei Suzuki @ May 26 2008, 04:04 PM) *
Eu platesc vreo 21mil pe an la Omniasig.


CITAT(gabin @ Jun 6 2008, 01:50 PM) *
eu am la allianz tiriac, 44 de mil in 4 rate.


pt aceeasi masina?! de unde diferenta asta imensa?!

Tiriacul e renumit pentru seriozitate si costuri ridicate....se iau la buchet astea doua. teehee.gif
Dokken
Eu platesc 864E la Asirom, in 4 rate.
allex010
Eu platesc 42 eur/luna => 504 eur/an la Omniasig. Casco cu fransiza de 1% pt. vandalism si circulatie in afara drumurilor publice. Masina e luata pe leasing.
mihaireal
Eu la Generali platesc 23 milioane pe an. Full Casco.
mariscal
La Alianz pentru suzuki swift 2006 casco a fost 450 Euro.
In caz de dauna totul merge bine.
Pentru lucrari de tinichigerie/vopsitorie portiera si aripa stinga /dreapta am ales un service-ul radacini de pe giurgiului si am fost foarte multumit.
Nu am fost la BS Motors pentru ca e mult prea complicat de ajuns si cel mai important :
la ultima revizie am schimbat o clema de plastic la bancheta. la plecare am observat ca elementul de finisaj din dreapta banchetei a fost zgiriat destul de urit.
am semnalat acest fapt, baiatii au spus ca se rezolva si au dat cu pistolul cu aer cald pina sa mai estompat, dar ulterior am observat ca sa si matuit...ceva romanesc. Deci am spus pas la baietii de la Pipera.
Lucian107416
La Generali platesc 23 milioane pe an. O rata. Fransiza 100 Euro. Chiar daca as fi putut gasi ceva mai ieftin, nu m-a interesat. Eu am avut dauna anul trecut de 3000 Euro si stiu cum lucreaza. Recomand 100%. Partea nasoala cu asigurarile e ca dai niste bani de care speri sa nu te bucuri niciodata. Am avut prieteni colegi care 5-6 ani n-au avut nici o dauna, si-au facut ei socoteala ca mai bine era sa suporte dauna din buzunare proprii daca se intampla, au renuntat la Casco si .... e evident ce s-a intamplat. Sunt foarte scumpe reparatiile la masina, desi la suprafata par niste daune destul de superficiale( cum a fost cazul meu).
Dokken
Acum aproape o luna si-a luat o cunostina un SX4. A facut casco la asirom, si a platit 570E (o singura rata, altfel era 610E, din ce mi-a zis). Acum, eu nu pot sa inteleg de unde e ditamai diferenta asta. La masina mea, care e cu 6000E mai ieftina, am platit cu 270E mai mult decat el pentru acelasi produs. S-au schimbat cumva tarifele de cand s-a introdus fransiza de 100E?
FAR EASTERN
Dokken, calculele se fac astfel:
- identificarea masinii dupa catalog sau dupa ofertele importatorilor si stabilirea valorii de nou
- aplicarea cotei de prima in functie de anul de fabricatie si de clasa de acoperire(riscuri acoperite)
- eventuale negocieri.
De regula pentru plata integrala se acorda reduceri intre 5 si 10%. La fel si pentru fransiza facultativa, dar procentele sunt altele, pana la 20%
Astea ar fi principalele criterii. Se mai poate lua in calcul:
- daca masina va fi condusa doar de proprietar sau si alte persoane
- sexul proprietarului(eu zic ca asta e discriminare)
- experienta in conducere
- istoricul(deocamdata e valabil la reinnoirea la aceeasi firma, pentru ca nu exista o baza de date comuna a Asiguratorilor) pentru care se acorda bonus/malus

Diferentele de la un Asigurator la altul pentru aceasi masina pot fi generate de:
-cotele de baza
-competenta la nivel de agentie, sucursala, etc. de a acorda reduceri
-"foamea" de clienti(cazuri in care se ajunge sa se iasa in pierdere) si nevoia de cota de piata
-scala de uzura aplicata la valoarea de nou(de regula aceasta se calculeaza in baza unor statistici, dar firmele pot avea propria metodologie)
Dokken
In ambele cazuri (al meu si al lui), masina a fost noua, valoarea fiind cea din factura (la mine: 12.921E, la el aprox. 19.000E), iar casco este cel full. Amandoi avem sex masculin, iar ca vachime, spun doar ca el acum si-a luat carnetul, iar eu il am de vreo 4 ani.
FAR EASTERN
Hm, foarte interesant.
Si tot la Asirom? Din calculele mele, la tine s-a aplicat cota standard pentru full casco. Eu zic ca la el a fost o greseala. N-am auzit de asa o cota nici la politete aferente creditelor auto, nici la leasing, nici la parc de peste 10 masini... Cel mai probabil a fost o greseala a celui care a facut polita. Probabil a incadrat-o la auto romaneasca... Ca nu cred sa-i fi dat reducere de peste 50%.
Dokken
Da, tot la asirom. Singurele diferente au fost ca eu am incheiat polita in oct. anul trecut, iar el acum o luna (asta inseamna ca eu am prins fransiza 0, iar el are 100E), eu am incheiat-o la o agentie asirom, el la un broker.
FAR EASTERN
Mda.
Inseamna ca e in relatii foarte bune cu brokerul respectiv. Comisioanele acordate brokerilor sunt foarte mari, iar in cazul asta brokerul s-ar putea sa fi pus banu de la el. Sunt curios daca pe polita e trecuta aceeasi prima cu cea platita...
Dokken
Acum spun ce ai spus tu mai sus, anume ca nu imi vine sa cred ca i s-a acordat o reducere de aproape 50%.. Comisionul incasat de un broker stiu ca este undeva la 15%. Pana la aproape 50% mai este cale lunga.

LE: Suma platita este egala cu suma inscrisa pe polita.
FAR EASTERN
Sigur calculele au fost gresite. Sau o fi obtinut brokerul o reducere de la firma...
Ai putea sa te duci si tu la broker sa soliciti si tu asigurarea masinii tale in aceleasi conditii(de reducere, pentru ca masina ta e cu un an mai veche si nu poti obtine aceeasi cota). Dar mai intai poti solicita rezilierea politei in vigoare pe motiv ca nu ai bani sau vrei s-o vinzi....
Dokken
Pai daca e asa, fac altceva.
Din ce imi spui, inteleg ca atata timp cat masina are sub 1 an (365 de zile), valoarea ei se va calcula pe baza facturii, de noua.
Eu am incheiat casco cu o saptamana de zile inainte sa ridic masina, si implicit sa primesc factura. Asta inseamna ca pot astepta bine merci sa imi expire polita actuala, si apoi voi avea o marja de o saptamana pana masina face 1 an in cap.
FAR EASTERN
Nu e chiar asa. In mod normal vechimea masinii(si varsta unei persoane), in asigurari se calculeaza scazand din anul curent, anul fabricatiei(nasterii). Deci nu conteaza ca ai implinit sa nu anul. Exceptie poate face cazul urmator:
-cumperi masina(noua) la sfarsitul anului si iti faci asigurarea la val de factura. Intre timp iti faci inmatricularea si de regula ti se trece ca an de fabricatie anul urmator(daca data fabricatiei trece de...octombrie parca, se considera model aferent anului urmator, asa e si la mine). Asa ca la reinnoire o sa ai masina la aceeasi valoare sau valoarea de nou corespunzatoare anului si poti beneficia de reducere pentru an fara daune...la o masina noua.
ado
La BCR Asigurari au acum o promotie. Pe mine m-a costat 15 mil un an. Precizez ca am platit integral.
FAR EASTERN
QUOTE (ado @ Aug 25 2008, 06:03 PM) *
La BCR Asigurari au acum o promotie. Pe mine m-a costat 15 mil un an. Precizez ca am platit integral.


WOW, si ce ti-ai asigurat de banii astia?
ado
Mi-am asigurat un swift 1.3 GLX SE de 35788 RON~10200 euro
lai
Asta inseamna cam 1000 de euro. Mi se pare cam mult.
Al meu 1.3 GS l-am asigurat cu aproximativ 600 de euro, full casco, fara prostia aia de franciza sau cum naiba se numeste..
FAR EASTERN
La ce riscuri?
FAR EASTERN
QUOTE (lai @ Aug 25 2008, 08:35 PM) *
Asta inseamna cam 1000 de euro. Mi se pare cam mult.
Al meu 1.3 GS l-am asigurat cu aproximativ 600 de euro, full casco, fara prostia aia de franciza sau cum naiba se numeste..



1500 ron = 100 euro?
nehhhhh!
ado
QUOTE (FAR EASTERN @ Aug 25 2008, 05:37 PM) *
La ce riscuri?

E casco full(banuiesc) ca masina o iau cu credit auto. Sincer nici nu am avut timp sa citesc ce am semnat. Eram foarte presat de timp si situatie. Cand ajung acasa o sa iau la citit serios hartiile pe care le-am semnat. Oricum, fiind credit bancar cu masina cesionata in favoarea bancii, banuiesc ca e casco full
Hoinar
QUOTE (ado @ Aug 25 2008, 06:03 PM) *
La BCR Asigurari au acum o promotie. Pe mine m-a costat 15 mil un an. Precizez ca am platit integral.


QUOTE (lai @ Aug 25 2008, 08:35 PM) *
Asta inseamna cam 1000 de euro. Mi se pare cam mult.
Al meu 1.3 GS l-am asigurat cu aproximativ 600 de euro, full casco, fara prostia aia de franciza sau cum naiba se numeste..



QUOTE (FAR EASTERN @ Aug 25 2008, 08:39 PM) *
QUOTE (lai @ Aug 25 2008, 08:35 PM) *
Asta inseamna cam 1000 de euro. Mi se pare cam mult.
Al meu 1.3 GS l-am asigurat cu aproximativ 600 de euro, full casco, fara prostia aia de franciza sau cum naiba se numeste..



1500 ron = 100 euro?
nehhhhh!


Imi place despre voi! biggrin.gif Asa calculati si cand schimbati banii? Ca ma bate un gand sa imi schimb niste bani la voi tongue.gif.

ps: ma refer la FE si la lai smile.gif.
lai
Citisem eu d'amboulea. biggrin.gif
Calculasem 35788 RON ca 35 de milioane si aveam impresia ca aia e valoarea asigurarii, nu a masinii.
Am o scuza, sunt inca traumatizat de accident. biggrin.gif
ado
Gata, am ajuns acasa. Asigurarea are o fransiza de 100 euro/ev si acopera: avarii, furt intern, furt total cu fransiza 10%, furt partial cu fransiza 0% avarie totala cu fransiza 10% si furt extern in momentul in care imi fac si rca la ei. Daca fac decontare directa la service-urile Suzuki nu stiu inca.
FAR EASTERN
QUOTE (FAR EASTERN @ Aug 25 2008, 08:39 PM) *
QUOTE (lai @ Aug 25 2008, 08:35 PM) *
Asta inseamna cam 1000 de euro. Mi se pare cam mult.
Al meu 1.3 GS l-am asigurat cu aproximativ 600 de euro, full casco, fara prostia aia de franciza sau cum naiba se numeste..



1500 ron = 100 euro?
nehhhhh!


Am mancat un zero, si ce? Se poate vedea ca am gresit, nu? Hoinar carcotas ce esti!

QUOTE (ado @ Aug 25 2008, 08:41 PM) *
QUOTE (FAR EASTERN @ Aug 25 2008, 05:37 PM) *
La ce riscuri?

E casco full(banuiesc) ca masina o iau cu credit auto. Sincer nici nu am avut timp sa citesc ce am semnat. Eram foarte presat de timp si situatie. Cand ajung acasa o sa iau la citit serios hartiile pe care le-am semnat. Oricum, fiind credit bancar cu masina cesionata in favoarea bancii, banuiesc ca e casco full


Poti sa ai acoperire pe minim avarii + furt(la full se mai adauga si vandalism, dar asta depinde de asigurator).

QUOTE (ado @ Aug 25 2008, 10:39 PM) *
Gata, am ajuns acasa. Asigurarea are o fransiza de 100 euro/ev si acopera: avarii, furt intern, furt total cu fransiza 10%, furt partial cu fransiza 0% avarie totala cu fransiza 10% si furt extern in momentul in care imi fac si rca la ei. Daca fac decontare directa la service-urile Suzuki nu stiu inca.


Cam multe fransize........ pentru o polita cesionata. Asa ai vrut? A fost o vreme cand bancile nu acceptau nici un fel de fransiza pe polita, dar ma rog, ideea finala e sa prinda clientul, care are senzaria ca plateste mai putin pe cheltuielile "obligatorii" cu creditul. Iar cand are dauna se duce si se cearta cu....., ghici......,asiguratorul si nu cu banca.
ado
Din pacate banca a vrut ca masina sa fie cesionata in favoarea ei. Iar fransiza, din ce am vazut, este cam peste tot acum. Chiar nu cred ca mai exista casco fara fransiza. Cat despre vandalism nu stiu ce sa spun. O sa-l sun pe tipul de la asigurare sa-l intreb.
klm
CITAT(lai @ Aug 25 2008, 08:35 PM) *
Al meu 1.3 GS l-am asigurat cu aproximativ 600 de euro, full casco, fara prostia aia de franciza sau cum naiba se numeste..

Ai furt extern, vandalism, actiunea substantelor corozive, riscuri atomice?
CITAT(ado @ Aug 25 2008, 08:41 PM) *
E casco full(banuiesc) ca masina o iau cu credit auto. Sincer nici nu am avut timp sa citesc ce am semnat. Eram foarte presat de timp si situatie. Cand ajung acasa o sa iau la citit serios hartiile pe care le-am semnat. Oricum, fiind credit bancar cu masina cesionata in favoarea bancii, banuiesc ca e casco full

Uite-te aici si vezi daca e bine ce ai facut; daca, doamne fereste se intampla ceva, sa nu dai vina pe asigurator ca nu te trage in teapa.
CITAT(ado @ Aug 25 2008, 10:39 PM) *
Gata, am ajuns acasa. Asigurarea are o fransiza de 100 euro/ev si acopera: avarii, furt intern, furt total cu fransiza 10%, furt partial cu fransiza 0% avarie totala cu fransiza 10% si furt extern in momentul in care imi fac si rca la ei. Daca fac decontare directa la service-urile Suzuki nu stiu inca.

Ce sa zic: iti doresc sa nu ai niciun fel de daune: tot ce e sub 3.500 lei platesti din buzunar pentru ca ai fost presat de timp.
PS: cesiunea e normala pentru ca ai luat masina cu banii bancii.
PS1: inca exista Casco fara fransiza, trebuie doar sa-l cauti wink.gif.
ado
Intr-adevar...n-am dat bani prea multi, dar nici multe nu mi se ofera. Sper doar sa nu am probleme. La anul o sa-mi rezerv mai mult timp pentru a cauta o oferta buna de asigurare. sad.gif
klm
Chiar mi-a placut modul de gandire al americanilor (explicat de ozz): fransiza cat mai mare (cat contul din banca) cu prima deasigurare cat mai mica, dar asta functioneaza doar in cazul in care va exista o baza comuna pentru malus.
Pana atunci, avand in vedere diferentele mici de preturi, e de preferat o fransiza cat mai mica pe polita si pentru cat mai putine riscuri; in cazul tau cu o diferenta de 5-600 lei ai fi avut doar 100E, sau la o firma care lucreaza cu banca de la care ai luat creditul n-ar trebui sa platesti mai mult de 1500-max 1800 la anul pentru o polita fara niciun fel de fransize.
Cumnatul meu are leasing din 2006 cu asigurare tot la BCR insa nu are absolut niciun fel de raspundere proprie pe polita.

ado
QUOTE (klm @ Aug 26 2008, 07:59 AM) *
QUOTE (lai @ Aug 25 2008, 08:35 PM) *
Al meu 1.3 GS l-am asigurat cu aproximativ 600 de euro, full casco, fara prostia aia de franciza sau cum naiba se numeste..

Ai furt extern, vandalism, actiunea substantelor corozive, riscuri atomice?
QUOTE (ado @ Aug 25 2008, 08:41 PM) *
E casco full(banuiesc) ca masina o iau cu credit auto. Sincer nici nu am avut timp sa citesc ce am semnat. Eram foarte presat de timp si situatie. Cand ajung acasa o sa iau la citit serios hartiile pe care le-am semnat. Oricum, fiind credit bancar cu masina cesionata in favoarea bancii, banuiesc ca e casco full

Uite-te aici si vezi daca e bine ce ai facut; daca, doamne fereste se intampla ceva, sa nu dai vina pe asigurator ca nu te trage in teapa.
QUOTE (ado @ Aug 25 2008, 10:39 PM) *
Gata, am ajuns acasa. Asigurarea are o fransiza de 100 euro/ev si acopera: avarii, furt intern, furt total cu fransiza 10%, furt partial cu fransiza 0% avarie totala cu fransiza 10% si furt extern in momentul in care imi fac si rca la ei. Daca fac decontare directa la service-urile Suzuki nu stiu inca.

Ce sa zic: iti doresc sa nu ai niciun fel de daune: tot ce e sub 3.500 lei platesti din buzunar pentru ca ai fost presat de timp.
PS: cesiunea e normala pentru ca ai luat masina cu banii bancii.
PS1: inca exista Casco fara fransiza, trebuie doar sa-l cauti wink.gif.

Pai daca in caz de avarie am fransiza de 100 euro/eveniment ???? Fransiza de 10% se aplica pt dauna totala, furt total
klm
Facusem un topic in care ma ofeream sa raspund la tot felul de intrebari legate de asigurari, probabil ca nu se vede, daca s-ar fi pus intrebarile astea acolo ti-ai fi facut timp sa citesti contractul de asigurare.
Hai sa incerc totusi sa iti raspund aici: fransizele (partea de rapundere a asiguratului) isi produc efecte in cazul unui eveniment, in cazul tau la orice avarie partea ta de raspundere este de 100 euro (la cursul zilei in care se face plata), in cazul in care iti fura masina 10% din valoarea de 35.000 lei (adica 3.500 lei adica ~950-1.000E) reprezinta partea ta de raspundere (adica banii pe care ii pierzi), acelasi lucru pentru dauna totala.
In mai putine cuvinte, tu ti-ai asumat riscul unei posibile pierderi de 1.000E printr-o prima mai mica cu 5-600 lei decat pe o asigurare in care riscul unei posibile pierderi ar fi fost de 100E. Deci e mai rentabil sa pierzi 900E decat sa dai inca 600lei (/12=50lei/luna)? Daca am omis ceva rog sa ma completati.

ado
Asa e foarte corect. In caz ceva nasol....nu prea se merita. Acum asta e sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.