IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

asigurari si itp pt un roman cu domiciuliu in strainatate

This topic is about asigurari si itp pt un roman cu domiciuliu in strainatate, the author, daniel80843, wrote about: Daca un cetatean roman cu domiciliul in strainatate are in Romania o masina inmatriculata cu care circula o luna sau doua la doi ani cand vine in tara ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> asigurari si itp pt un roman cu domiciuliu in strainatate
daniel80843
post Jun 28 2006, 07:03 PM
Post #1


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 25-June 06
From: Bucuresti
Member No.: 80.836



Daca un cetatean roman cu domiciliul in strainatate are in Romania o masina inmatriculata cu care circula o luna sau doua la doi ani cand vine in tara, trebuie sa incheie o polita de asigurare? Daca nu incheie asigurarea i se radiaza din circulatie masina? In actele normative nu se specifica nimic despre o asemenea speta. Nu mi se pare normal ca la fiecare doi ani sa-si inmatriculeze masina pentru ca nu si-a facut asigurarea. Si nu mi se pare normal sa plateasca asigurare pentru minim 6 luni cand persoana sta in tara doar 1-2 luni la 2 ani.
Poate cineva sa-mi dea mai multe detalii?
Multumesc anticipat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
boty
post Jun 29 2006, 09:18 PM
Post #2


sofer
***

Group: Membri
Posts: 97
Joined: 25-January 06
From: Bucuresti
Member No.: 66.360



Toate masinile inmatriculate in Rom trebuie sa aiba asigurare RCA .Daca nu, acestea vor fi radiate din baza politiei iar propietarul va fi instintat in prealabil de acest lucru .
Deci Rca este obligatoriu pt toate masiniile care circula sau vor circula pe drumurile publice.


--------------------
MITSUBISHI COLT CZ3 1.1 SAM MYSTIC BLACK
CITROEN C4 COUPE VTR 1.6i ROSU LUCIFER
Go to the top of the page
 
+Quote Post
daniel80843
post Jun 30 2006, 06:10 PM
Post #3


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 25-June 06
From: Bucuresti
Member No.: 80.836



Multumesc pentru raspuns. In cazul in care nu primeste instiintare va putea sa-si faca asigurarea cand va veni in tara la anu` si sa circule fara probleme?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai74546
post Aug 2 2006, 06:06 PM
Post #4


novice
**

Group: Membri
Posts: 31
Joined: 27-April 06
From: Craiova (Dolj)
Member No.: 74.539



exista posibilitatea sa faci RCA pentru cate luni vrei tu, daca poti demonstra ca nu circuli decat in perioada respectiva( vezi masinile constructorilor care lucraza sezonier). dar in cayzul unei persoane fizice, ma indoiesc ca poti face o asemea dovada, pentru ca se poate circula cu masina si daca proprietarul este plecat din tara. Cu alte cuvinte trebuie sa faca RCA.Nu inteleg de ce incearca astfel de subterfugii pentru ca in occident NICI NU INDRAZNESC sa stea fara asigurare. Daca nu are asigurare permanent, e posibil sa aiba surpriza cand vine in tara sa circule cu taxi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 7th May 2024 - 01:59 AM