Help - Search - Members - Calendar
Full Version: asigurari si itp pt un roman cu domiciuliu in strainatate
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
daniel80843
Daca un cetatean roman cu domiciliul in strainatate are in Romania o masina inmatriculata cu care circula o luna sau doua la doi ani cand vine in tara, trebuie sa incheie o polita de asigurare? Daca nu incheie asigurarea i se radiaza din circulatie masina? In actele normative nu se specifica nimic despre o asemenea speta. Nu mi se pare normal ca la fiecare doi ani sa-si inmatriculeze masina pentru ca nu si-a facut asigurarea. Si nu mi se pare normal sa plateasca asigurare pentru minim 6 luni cand persoana sta in tara doar 1-2 luni la 2 ani.
Poate cineva sa-mi dea mai multe detalii?
Multumesc anticipat!
boty
Toate masinile inmatriculate in Rom trebuie sa aiba asigurare RCA .Daca nu, acestea vor fi radiate din baza politiei iar propietarul va fi instintat in prealabil de acest lucru .
Deci Rca este obligatoriu pt toate masiniile care circula sau vor circula pe drumurile publice.
daniel80843
Multumesc pentru raspuns. In cazul in care nu primeste instiintare va putea sa-si faca asigurarea cand va veni in tara la anu` si sa circule fara probleme?
Mihai74546
exista posibilitatea sa faci RCA pentru cate luni vrei tu, daca poti demonstra ca nu circuli decat in perioada respectiva( vezi masinile constructorilor care lucraza sezonier). dar in cayzul unei persoane fizice, ma indoiesc ca poti face o asemea dovada, pentru ca se poate circula cu masina si daca proprietarul este plecat din tara. Cu alte cuvinte trebuie sa faca RCA.Nu inteleg de ce incearca astfel de subterfugii pentru ca in occident NICI NU INDRAZNESC sa stea fara asigurare. Daca nu are asigurare permanent, e posibil sa aiba surpriza cand vine in tara sa circule cu taxi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.