IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Ford Focus Sedan/Break/Hatchback

This topic is about Ford Focus Sedan/Break/Hatchback, the author, Iulian8, wrote about: In ultima vreme am vazut ca focusul e una din cele mai bine vandute masini din intreaga lume. in marea britanie ocupa locul 1 iar in majoritatea tzari ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Ford Focus Sedan/Break/Hatchback
Iulian8
post Oct 12 2003, 03:37 AM
Post #1


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 264
Joined: 21-September 03
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 16.356



In ultima vreme am vazut ca focusul e una din cele mai bine vandute masini din intreaga lume.
in marea britanie ocupa locul 1 iar in majoritatea tzarilor europene e in top 10. Si n-o zic eu ci revistele de specialitate.
Ce credeti despre aceasta masina, cu minusurile si plusurile de rigoare? Si cu care masina ar sta la concurenta? daca ar fi sa cumparati aceasta masina a-ti face-o sau care ar fi alta varianta apropiata de pret si calitate?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMEGA
post Oct 12 2003, 01:36 PM
Post #2


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 438
Joined: 29-March 03
From: Constanta
Member No.: 10.894



Focus hatch-back are preturi destul de acceptabile si se poate compara usor cu megane 2.
Numai ca exista o mica problema: focus masina la sfarsit de cariera, de conceptie '98 iar megane 2 masina de conceptie '02
Deci megane is better!


--------------------
Just Me & MySelf! (Cont scos din functiune)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iulian8
post Oct 12 2003, 08:37 PM
Post #3


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 264
Joined: 21-September 03
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 16.356



numele renault megane exista din 96 iar ceea ce au facut francezii acum a fost doar sa improspateze aerul vechiului megane printr-un nou design al caroseriei, nu ca ar arata urat dimpotriva e o masina frumoasa dar comparativ sa zicem numai cu versiunea diesel, ford dezvolta 4 versiuni ale motorului turbo diesel, de 75, 90, 115 si 130CP la mai noul TDCI duratorq...asa ca focus is better.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
McCATyS
post Oct 18 2003, 01:44 AM
Post #4


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 17-October 03
From: Constanta
Member No.: 17.213



Parere personala: desi admir conceptia de a mentine o linie de desing la toate modelele celor de la Renault le-as putea inputa "fundul taiat" care nu imi place deloc, la megane 2 fiind oribil. Luneta perpendiculara nu stiu cata vizibilitate poate conferi... Cred ca focusul, kit ca e destul de batranior il bate... Ceea ce spun o sustin si cifrele de vanzari. Si eu am fost tentat de pret dar am ales in final focusul si cred ca ce e lucru nemtzesc... (chit ca e deja clisheu) va dura ceva mai mult.


--------------------
Ford Focus 1.8 TDDI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G e o r g e
post Oct 19 2003, 02:41 AM
Post #5


workaholic * * * * * *
******

Group: Moderator
Posts: 11.052
Joined: 4-August 03
From: Bucuresti
Member No.: 14.854



pt iulian:

megane II (pe litere ca poate nu cunosti numerele romane : DOI) este o masina cu totul noua. ce presupune asta ? pai este simplu , o noua platforma si noi solutii tehnice. masina este gandita de la 0 (zero, poate ai probleme si cu cele arabe). cu scuzele de rigoare pt repetarea ce urmeaza : megane II este o masina noua, nu este un face - lift al vechiului megane , care app detine si un record in lumea automobilistica, stii care ? dc nu stii ce inseamna face - lift iti recomand un dictionar englez - roman .



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G e o r g e
post Oct 19 2003, 02:42 AM
Post #6


workaholic * * * * * *
******

Group: Moderator
Posts: 11.052
Joined: 4-August 03
From: Bucuresti
Member No.: 14.854



pt Mc : o luneta verticala iti ofera o vizibilitate excelenta. spun asta pt ca am avut un golf IV , care are spatele tot "taiat". este in plus excelenta la parcare


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iulian8
post Oct 19 2003, 03:36 AM
Post #7


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 264
Joined: 21-September 03
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 16.356



pt george:
Megane poate sa fie si II si III si IV ca tot prost ramane,am fost unul din cei care a laudat masina cand a aparut insa mi-am schimbat parerea dupa niste teste si experiente cu un megane si poate ca ar trebui sa recitesti ce am scris, daca nu ai memorie buna , am pomenit eu de face lift? golf IV are spatele taiat adica tot in limbaj automobilistic : hatch-back, dar luneta nu este verticala ci inclinata in caz ca n-ai observat. pot vorbi despre megane in cunostiinta de cauza, am avut un megane clasic si pot spune ca francezii inca mai au pana sa-i ajunga pe nemti, chiar si pe cei de la opel, nu mai zic de ford europe.lasand asta la o parte , credeam ca vorbim despre masini nu despre cei care scriu in topicurile de aci , sau vrei sa ma iau si eu de tine? ar trebui sa iti revizuiesti atitudinea sau sa iti cauti alt loc pt critici personale pe alt chat.

<

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-10-18 21:39 ]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G e o r g e
post Oct 19 2003, 02:27 PM
Post #8


workaholic * * * * * *
******

Group: Moderator
Posts: 11.052
Joined: 4-August 03
From: Bucuresti
Member No.: 14.854



eu am avut un megane I din 2002 hatch back, fabricat in franta si era super masina . si stiu ce este o masina . la 12000 TTC cat am dat eu pe ea era o masina nemaipomenita . isi merita toti banutii . motorul rula nemaipomenit (1.6 16v) la turatii , exact cum imi place.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iulian8
post Oct 19 2003, 08:05 PM
Post #9


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 264
Joined: 21-September 03
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 16.356



ok, dar un focus ai condus vreodata?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
McCATyS
post Oct 19 2003, 10:40 PM
Post #10


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 17-October 03
From: Constanta
Member No.: 17.213



de acord George. Nu am mers niciodata cu Megane II... mea culpa. Eu nu ma refeream la hatch-back... ci efectiv la designul posteriorului ca sa nu zic altceva - eu ii spun "ceva" taiat ma rog... ideea era ca mie mi se pare destul de ciudat. Iar chestia cu parcatu tocmai... ca eu zic ca te dezavantajeaza. La un hatch-back normal unde se termina parbrizul se termina si mashina mai mult sau mai putin... la Megane II tinde f. mult spre "mai mult"... Oricum era doar o parere, nu mai conteaza. Tx oricum.
Ps. Tehnica ca tehnica sa zicem ca are ceva mai multi senzori in plus (cel de ploaie... si in rest nu mai stiu), dar de motorizare ce parere ai? Crezi ca cei de la Renault ii bat si la capitolul asta? (benzina ca benzina, dar dieselul?)


[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-10-19 17:44 ]


--------------------
Ford Focus 1.8 TDDI
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 11:24 AM