IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Y20DTH: becul galben/masina cu cheie in timpul mersului

This topic is about Y20DTH: becul galben/masina cu cheie in timpul mersului, the author, Mihai52522, wrote about: QUOTE(ady60764) pentru mihai 52522 cand rezolv problema asta sper repede am sa spun in viecare treapa consumul instant daca te mai intereseaza la y20 ... To read more just scroll down

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Y20DTH: becul galben/masina cu cheie in timpul mersului
Mihai52522
post Apr 11 2006, 12:33 AM
Post #21


novice
**

Group: Membri
Posts: 37
Joined: 3-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 52.515



QUOTE(ady60764)
pentru mihai 52522 cand rezolv problema asta sper repede am sa spun in viecare treapa consumul instant daca te mai intereseaza la y20 DTH


ma intereseaza, pentru ca cerusem pentru mai multe viteze, dadusem exemplu cu 50 Km/h si am primit cateva raspunsuri, dar mai mult pentru exemplul dat. Multa moneda s-a batut pe faptul ca daca tin motorul subturat atunci nu trage, dar Y20DTH are cuplul maxim pe la 1900 rpm, iar turbina se simte pe la 2500 rpm.

Legat de problema ta, vezi daca e
1. electrovalva de vacuum : scoti furtunul si ai turbina pe direct
2. debitmetrul : scoti mufa, se aprinde martorul, faci o tura si vezi cum merge.


--------------------
Opel Astra Caravan 2.0 DTI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ady60764
post Apr 13 2006, 04:50 PM
Post #22


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 7
Joined: 14-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 60.757



problema cu beculetu la mine a fost grava si mam scarpinat adanc in buzunar e.g.r. o piesa ce are rolu sa evacueze gazele cam asa ceva ., am rezolvat problema deci sfat atentie cu spalatu motorului se duc electronicele si sunt scumpe rau
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai52522
post Apr 13 2006, 06:42 PM
Post #23


novice
**

Group: Membri
Posts: 37
Joined: 3-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 52.515



spalatul motorului stiu ca nu se face cu apa, doar se sterge... asta tocmai pentru a evita intrarea apei prin electronica.


--------------------
Opel Astra Caravan 2.0 DTI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marius71599
post Apr 14 2006, 12:09 PM
Post #24


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 10
Joined: 23-March 06
From: Constanta (Constanta)
Member No.: 71.592



Salut salut din nou,cu toate ca nu vin cu lucruri noi ,adica tot nu am ajuns la service cu masina, de fapt am fost da ma aminat pina nustiu cind oricum nu conteaza,am ajuns la concluzia (dupa ce am mai citit forumu)sa ma uit si la conectica pe pompa de vacuum ceea ce a fost bine zic eu.La viteza mare nu am apucat sa o testez ca nu am avut unde dar am observat o schibare si anume ca : inainte sa umblu la viteza mica pina in 60 era puturoasa rau si incepea sa fie mai sprintena pe la 2000 2300 de ture dar nu spectaculos iar dupa ce am umblat intra 1 a 2 zburda de zici cei aia.Nu iam facut nimic altceva decit sa misc un picut conectorii pe pompa de vacuum nimic altceva(oricum o sai curat sa fie ok)
Mai am putin si ajung mecanic wink.gif


sanatate ca de belele stiti voi:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st May 2024 - 09:57 AM