IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

1.9 tdi sau 1.4 mpi pe 02 ?????

This topic is about 1.9 tdi sau 1.4 mpi pe 02 ?????, the author, bebelacus92825, wrote about: ai facut foarte bine ca ai ales tdi 105cp. motorul de 1.4 este o porcarie, cel putin asa cred eu de pe golful 4 cu motor de 1.4. dar l-am condus si pe ... To read more just scroll down

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> 1.9 tdi sau 1.4 mpi pe 02 ?????
bebelacus
post Jun 28 2008, 11:13 PM
Post #41


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 384
Joined: 20-November 06
From: pe drum
Member No.: 92.818



ai facut foarte bine ca ai ales tdi 105cp. motorul de 1.4 este o porcarie, cel putin asa cred eu de pe golful 4 cu motor de 1.4. dar l-am condus si pe golf 5 cu motor de 1.4. o mare tzeapa. mic, slab, trebuie sa tragi de el ca de un caine mort ca sa obtii ceva, consum mare. mai bun este cel de 1.6 benzina insa in nici un caz 1.4. ai fi murit cu masina asta, caci nu vrea nimeni sa o cumpere second. doar sa ai noroc cu vreun taximetrist sau unul care nu a mai avut vreo masina mai pricopsita pina atunci.


--------------------
Avensis 2.0 D-4D
Aygo 1.0 M/M
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Jun 28 2008, 11:59 PM
Post #42


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Gusturile nu se discuta, si totusi !

Parerea ta este mult prea raspicat scrisa, aici ma refer la duritatea limbajului. Am o mica indoiala ca ai condus vreodata 1.4MPI sau 1.6MPI pe Octavia, de aceea cred ca afirmatia ta este nu numai subiectiva, dar si lipsita de fundament real. Chair daca nu este un motor sportiv, te asigur ca se ridica peste multe motoare de 1.4 benzina de pe piata. Si nu uita, nu toata lumea cauta cuplu sa te bage in scaun, sau nu isi permite o investitie intr-un 1.9TDI.

Incearca sa fii mai impartial ! ermm.gif


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
T u d o r
post Jun 29 2008, 11:06 AM
Post #43


Membru destul de avansat
******

Group: Moderator
Posts: 8.813
Joined: 10-October 05
From: Ramnicu Valcea (Valcea)
Member No.: 57.984



Doru, eu am condus Fabia cu 1.4, cel de ~65 cai, ca nu retin cati exact. Si Focus cu 1.4, cel de 80 cai. Pentru o compacta motoarele astea sunt cam anemice, cu consum mare si performante slabe. Acum, realitatea e ca nu toata lumea vrea sa depaseasca, dar cred totusi ca motorizarile astea sunt facute pentru tari cu autostrazi multe, nu pentru noi. Adica nu as avea nici o problema sa am o Octavia 1.4 daca as locui langa Munchen si ar trebui sa fac o naveta zilnica de 100 km pe autobahn. smile.gif Dar la noi, cu camioane din '70, tractoare pe sosele, masini vechi care se deplaseaza cu 60 la ora si eu vreau sa merg cu 75.... Un 1.6 e mult mai potrivit si cred ca si dpdv al consumului ai iesi mai bine.


--------------------
Honda Accord 2.0 Executive Premium White

Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pbmice
post Jul 9 2008, 05:34 PM
Post #44


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 18-June 08
Member No.: 117.328



Din punctul de vedere al consumului 1.4 mpi fata de 1.6 mpi diferenta este foarte mica de 0.1 L/100 atat inmediu urban cat si cel extraurban, in favoarea celui de 1.4. Am inteles ca motoru de 1.4 se infige bine. Eu am 1.6 mpi si am facut cu ea vreo 17.000 de km si in momentul in care am luat masina 1.6 mi s-a parut ok, dar acum, as zice ca un motor mai puternic ar fi mai bun. Si nu sunt genu care sa fac raliu cu masina.
Cineva zicea ca depinde de cati km faci cu masina pe an. Asa este. Era o limita de minim 15.000 km pe an ca sa se justifice diferenta de 1500 Euro in plus la motorina.Numai ca acum cu noile preturi la benzina si motorina limita de km trebuie sa fie mai mare.
Daca vrei 1.4 mai bine fa o comparatie intre O2 si fabia. Mi se pare prea mic pentru Octavia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Jul 12 2008, 01:53 AM
Post #45


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



No offence, consumul la 1.4MPI este sub cel de la 1.6MPI. De ce? Tehnologie mai moderna, 16V fata de 8V. Pe verificate ! Cilindreea superioara se cunoaste numai la peste 120-130km/h unde ajuta un motor mai mare. In rest...la romani toata lumea vrea MULT SI MARE, dar rareori cumpara pt nevoile stricte si de obicei sa impresioneze vecinii. Din pacate !


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 14th May 2024 - 12:48 AM