IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Mitsubishi Lancer

This topic is about Mitsubishi Lancer, the author, Ionut61778, wrote about: Marius, Merci de sugestii. L-am vazut pe cel de 1.6 si arata muuuuult mai bine decat cel de 1.3 pe care il vazusem. Am vazut unul cu eleron si ii da o ... To read more just scroll down

19 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mitsubishi Lancer
Ionut61778
post Dec 12 2005, 11:38 AM
Post #21


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 24-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 61.771



Marius,
Merci de sugestii. L-am vazut pe cel de 1.6 si arata muuuuult mai bine decat cel de 1.3 pe care il vazusem. Am vazut unul cu eleron si ii da o alura f sportiva.

Catalin,
Am vorbit cu Andreea Calugar si am fost pe la M Trade vineri. O sa fac un test drive saptamana viitoare.
Ionut

Are cineva idee cat consuma (real) cel de 2litri? Ma gandesc ca viata-i scurta si pentru 2,000 E in plus ar merita distractia .... biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marius43590
post Dec 12 2005, 03:10 PM
Post #22


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 279
Joined: 30-March 05
From: Bucuresti
Member No.: 43.583



pt cei din bucuresti cred ca problema s-ar pune asa :
consum Bucuresti ore de varf
consum Bucuresti cu trafic liber
consum drum lung.

Eu abia astept ziua in care consumul va scadea (dupa cum zic multi).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marius43590
post Dec 27 2005, 11:23 AM
Post #23


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 279
Joined: 30-March 05
From: Bucuresti
Member No.: 43.583



URA. Am descoperit ca masina consuma ca in carte la drum lung. Problema e ca inca sunt tanar, si nu pot conduce "ca la carte". Nu fac liniute, dar nici sa tin motorul numai in 2-3 mii de ture nu pot.

la 3500 de ture in a V-a consuma cam 8% (in jur de 120 km/h)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristi59555
post Jan 11 2006, 06:24 PM
Post #24


novice
**

Group: Membri
Posts: 33
Joined: 27-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 59.548



Salutare
Am intrat si eu acum pe forumul despre Lancer. Sunt unul din acei fericiti posesori de Lancer si a venit cand nu ma asteptam (21 dec '05). Frumos cadou de sarbatori. Eu tot am vrut sa-mi iau acesta masina de prin aprilie anul trecut,dar pretul era destul de marisor (12700 CIP). Dar o data cu lansarea modelului 2006 , am profitat de ocazie si pret (10700 pt 1.6) si , voila.

E o masina excelenta, nu ii stiu inca potentialul adevarat ( am deabia 1100 km) si inca nu am fortat-o. Astept inca. E ok din toate punctele de vedere( pret, calitatea finisajelor,materiale folosite la interior,tinuta drum, comfort,etc). Daca careva vrea sa-si ia masina noua, dispune de vreo 5000 euro, o sa plateasca 150 pe luna + casco. Eu zic k e ok.
Ce vreau eu sa va intreb : stie care unde se fac eleroane la comanda si nu foarte scumpe ? am vrut sa iau unul original dar am uitat de el ( 500+tva+man)? plz
Sa ne auzim cu info cat mai multe
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai63569
post Jan 16 2006, 08:02 PM
Post #25


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 16-December 05
From: Cluj-Napoca (Cluj)
Member No.: 63.562



Cristi, poate te pot ajuta. Problema e ca sunt din Cluj asa ca ramane de stabilit unele detalii. Este aici un tip care face de la spoilere la eleroane la roof scops, ma rog tot tacamul, din fibra de sticla. Ca sa iti faci o idee despre preturi am cumparat pentru fosta masina (BMW ursuletz) pleoape cu 100.000, eleron spate 3.000.000, praguri 1.200.000, si spoiler fata la 1.800.000. Mnoa asta a fost anul trecut. Nu cred sa fi crescut prea mult preturile. Oricum ma duc si eu zilele astea pentru ca pe sfarsitul saptamanii trebuie sa imi vina lancer-ul. Nici eu nu am comandat eleronul din cauza pretului. Stiu sigur ca tipul a facut pentru cate lancer-uri evo in cluj eleroane si spolareala. O sa aflu niste preturi exacte si daca nu ai gasit altundeva te ajut eu asa ca de la confrate la confrate. Adica fara comision. Da un semn daca mai esti interesat.

Mihai
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristi59555
post Jan 17 2006, 09:03 AM
Post #26


novice
**

Group: Membri
Posts: 33
Joined: 27-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 59.548



Merci Mihai . Da ma intereseaza, da tipu asta face la comanda ? adcia nu are el niste modele pe care ti le recomanda sau te pune sa alegi dintre ele ? eu am gasit pe net un lancer cu un eleron care mie unul mi-a placut mult . La fel si unul cu pleoape. Cam asta vreau eu sa-i pun la lancerul meu . Clujul nu e chiar asa de departe biggrin.gif . Le da si vopsea sau sunt in stare bruta ? Ca de montaj..... o sa ma duc la mits la service :bandit: ......asta e.....stii tu ,garantii etc.

Apropos ce ti-ai luat ? si ce culoare beer.gif sa ai parte de ea man beer.gif

Ne mai auzim
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marius43590
post Jan 17 2006, 10:04 AM
Post #27


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 279
Joined: 30-March 05
From: Bucuresti
Member No.: 43.583



eu vreau turbo biggrin.gif:D
see: http://www.prostreetonline.com/buy/turbo_s...bo_kits/ml2001/

dar pbb tre sa mai astept 1-2 ani, ca sa fiu impacat cu garantia. Probabil ca un turbo, imi va diminua dorinta de a schimba masina dupa 4-5 ani.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristi59555
post Jan 17 2006, 03:34 PM
Post #28


novice
**

Group: Membri
Posts: 33
Joined: 27-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 59.548



De acord cu tine Marius biggrin.gif . Dar sa le luam pe rand . Intai styling si apoi tuning. Daca pui turbina ,ar trebui sa-ti cobori si garda ,stii tu,stabilitatea,manevrabilitate. Ca de ,aia de 2 litri are garda mai jos , nu ? sunt mai multe modificari de facut , si nucred ca ne permitam sa le facem acum. Daca ne permiteam poate ne luam de 2 litri sau evo biggrin.gif . Oricum masina are potential si posibilitate de tuning si styling ceea ce e :coolspeak: .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristi59555
post Jan 17 2006, 03:38 PM
Post #29


novice
**

Group: Membri
Posts: 33
Joined: 27-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 59.548



Exista , sau stie careva de vreun club al posesorilor de lancer ? blush.gif din cate vad eu ca participa la aceste discutii pe forum , ma indoiesc de existenta lui . Pacat. Ar fi fost interesant
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristi59555
post May 9 2006, 09:49 AM
Post #30


novice
**

Group: Membri
Posts: 33
Joined: 27-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 59.548



sal fratilor
ce mai faceti si ce va mai fac masinutele ? Marius , ai deskis acest topic dar nu mai dai de veste ? Cei care mai urmaresc acest topic , dati-va si voi cu parerea la acest model Lancer 1,6 , pentru k am tot vazut asemenea bijuteri pe strazile din Buc si tara. Chiar vineri am vazut 3 si toate negre :coolspeak: (cum vroiam si eu ,dar nu mie ciuda k nu e neagra) . Au aparut ceva probleme la detinatorii mai vechi ( precizez ca a mea are aprox 8000km) de care trebuie sa tinem cont astia mai novici biggrin.gif ?
a mea are (k ink nu am ajuns la service) o mica bataie pe la volan , de care am auzit ca au suferit mai multi posesori ( trebuia ceva curatat,nimic grav, intra mizerie la nu stiu ce piesa nefiind prea protejata) in rest este ok. Dar , tare as fi vrut un motor mai puternic :romania: ,asta pentru mersul in tara,depasiri ,alea alea..... :harhar: .
ok ne mai auzim , mai trebe sa si muncim
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marius43590
post May 9 2006, 10:44 AM
Post #31


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 279
Joined: 30-March 05
From: Bucuresti
Member No.: 43.583



poti explica mai in detaliu acea "mica bataie la volan"? eventual si ce trebuie curatat?

mie imi apare o vibratie in zona volanului, si la fel cum apare asa dispare. se reproduce pe aproape orice strada cu gropi multe sau macadam daca merg cu 2500 ture (numai cu cei de la service nu apare). cateodata imi apre si la relanti, dar din nou: cum apare asa dispare.

multumesc anticipat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristi59555
post May 9 2006, 02:48 PM
Post #32


novice
**

Group: Membri
Posts: 33
Joined: 27-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 59.548



acea mica bataie se simte cum spui si tu pe drum cu gropi sau macadam , dar doar dak am un pic volanul virat ( sau total) sau iau o curba pe acel drum :evil: . Cei de la m-car spuneau ca au mai fost posesori cu aceleasi simptome la masini , au fost cu ele (masinile) si au fost remediate imediat ( nu e treaba complicata si se rezolva imediat - ce mi s-a spus) . Io ink nu am avut timp sa ma duc cu masina la ei . Iar kestiile alea " la tine sunt si la service nu mai sunt " kiar te cred :console: . Am patit-o si eu . Motor cald . Fara alti consumatori inafaara de cass . Dau de wipers si imi scade turatia motorului cu vreo 200-250 de ture ( am uitat - motorul este la relanti) .Aproape k imi murea motorul . Ma duc la ei , inainte sa intru in service mai verific ink o data sa vad dak nu era doar intamplare , nu era intamplare , si pe rampa nimic blink.gif . Totul era normal - adik este normal sa-ti scada turatia motorului dar cu vreo 50-100max ture. Acelasi lucru se intampla si cand virezi pe loc ninja.gif . Cam asta ar fi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marius43590
post May 9 2006, 04:17 PM
Post #33


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 279
Joined: 30-March 05
From: Bucuresti
Member No.: 43.583



Asta deja suna a poveste cu fantome. Poate ne lamureste Catalin.

ori vorbim despre probleme diferite ori.... mie nu mi s-a spus nimic de ceva ce trebuie curatat.... mi-au fost stranse o gramada de suruburi pe la motor, mi-a fost schimbat front ECU, si s-a umblat de 3-4 ori la casetofon.

Una peste alta, din 3 probleme reale, nu a fost nici una rezolvata:
1. farurile care se aprind cand vor ele
2. acest "zgomot" la volan
3. cam acelasi zgomot dinspre casetofon, aceeasi reproductivitate


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristi59555
post May 9 2006, 05:02 PM
Post #34


novice
**

Group: Membri
Posts: 33
Joined: 27-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 59.548



Poate da,poate nu . M-ai rugat sa-ti detaliez , asta am facut . Asta se intampla la mine , nu am spus ca asta ar fi si la tine . Probabil , sau asa reiese din ce spui tu , cei de la service nu prea stiu cu ce se confrunta si cum sa solutioneze . Oricum, sunt prea putini care pot sa stie cam ce se intampla la masini si sa le poata rezolva . Cateodata kiar iti vine sa :bandit: in ei . Ca e aia , ba aia , si te saturi wallbash.gif . Ajungi sa te rogi sa nu ai nicio problema cu masina si sa ajungi in service doar la revizii . :yup: Oricum Marius , merci pentru cele 3 chestii enumerate de tine , asa stiu la ce sa ma astept :scratchchin:

Ne mai auzim :bye:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Henry90720
post Nov 12 2006, 12:33 PM
Post #35


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 364
Joined: 24-October 06
From: Bucuresti
Member No.: 90.713



Chiar nu vrea sa mai dea nimeni detalii/informatii pe topicul asta?
Oare atat de putini posesori de Lancer sunt in tara asta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rembrandt92440
post Nov 14 2006, 08:39 PM
Post #36


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 14-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 92.433



si eu sunt fericitul detinator al unui lancer de 1,6.Pot sa zic ca sunt super multumit de el desi am numai 1100 km parcursi.Inainte s-o cumpar(acum 10 zile) nu ma hotarasem inca daca lancer sau mondeo 1,8 benzina.Acum am inteles ca am facut o afacere buna ,merita banii.
Altceva nimic ..doar ma laud:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marius43590
post Nov 15 2006, 12:21 PM
Post #37


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 279
Joined: 30-March 05
From: Bucuresti
Member No.: 43.583



felicitari si welcome to the club


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Henry90720
post Nov 17 2006, 02:25 PM
Post #38


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 364
Joined: 24-October 06
From: Bucuresti
Member No.: 90.713



Am facut un drive test cu un Lancer 1,6 SDN si pot spune ca mi-a placut. Nu e o masina sa rupa gura targului, dar cred ca japonezii nici nu si-au propus asa ceva.
Problema este a costurilor de service, dupa perioada de garantie, pentru cei ce doresc sa pastreze masina mai mult de 3 ani. Dupa cate imi amintesc, un alternator fara TVA costa vreo 450 Euro, un amortizor fata vreo 170-180 Euro, tot fara TVA.
Ca sa nu mai spun ca cele 2 proiectoare ceata, care nu vin in echiparea standard, te costa aprox 650 Euro, fata TVA si fara....manopera!
Or, in aceste conditii, Lancer este o masina ce trebuie tinuta max. 3 ani!
Totusi, nu inteleg cum aceasta masina se vinde foarte bine in Rusia, iar in Romania de-abia daca o intalnesti pe strazi.
Cred ca este atat vina producatorului, cat si a dealerilor care nu promoveaza suficient o masina care, cu cele bune si rele ale ei, este totusi peste majoritatea compactelor prin prisma raportului pret/calitate.
De altfel, Mitsubishi aproape nu conteaza cand este vorba de ponderea pe care o detin din totalul vanzarilor auto noi straine in Romania. Daca o tine tot asa ... si in alte parti ale lumii ... este de inteles de ce tot au probleme financiare. Pacat!
Attached File(s)
Attached File  166020.jpg ( 27.65K ) Number of downloads: 1
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulian92690
post Nov 18 2006, 01:51 PM
Post #39


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 8
Joined: 18-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 92.683



Salutare sunt de curand posesorul unui lancer 1.6 am citit tot ce se spune pe forum despre aceasta masina si as vrea sa-mi spun si eu parerea despre ea. Este o masina foarte buna fiabila, silentioasa, sprintenasi sunt si f multumit de optiuni si de consum.Tin sa precizez ca sunt un om care tin la masina pt ca am considerat ca daca am luat decizia sa investesc o oarecare suma intr-o masina nu vreau sa-mi bat joc de banii si de munca mea.Am pana acum 2700 de km si am sesizat un zgomat la volan ,am mers in service insa am ramas neplacut surprins de personalul pe care l-am intalnit acolo si de modul cum s-a facut diagnosticarea masinii :batai cu pumnul in volan si bord,si apoi test drive a celor de acolo cu masina mea blush.gif ,si la sfarsit au concluzionat ca trebuie sa dea bordul jos ca sa vada ce esi mi-au facut o programare.Eu am inteles asta ca e ca si cum m-as fi dus la un medic si ii zic ca ma doare capul si el imi desface sa vada ce are nu? Bineinteles ca am renuntat la programare si acum zgomotul s-a transformat intr-o usoara vibratie mentionez ca se auzea mai accentuat in viraj si cand treceam peste unele denivelari.Daca poate cineva sa ma lamureasca i-as fi recunascator iar in ce priveste serviceul nu stiu cum o sa procedez la revizii insa cu siguranta atitudinea mea nu o sa mai fie atat de permisiva in ceea ce-i priveste si o sa cer si eu anumite drepturi ca doar de aceea platesc,si cred ca asta e o problema generala in Romania cumparatorul nu isi stie drepturile...accepta asa ce i se da si ce i se face!La fel si cu serviciile furnizate de firma de leasing care mi-au intarziat cu 20 de zile livrarea numerelor si nu se sichiseste nimeni de nimic ....pacat ,dar insa cum mi-au raspuns si ei "traim in Romania"si trebuie sa luam totul ca atare,iarasi zic pacat pt ca sunt si oameni cu anumite percepte civice si morale bune iar ei trebuie sa se complaca ... Ma iertati ca v-am retinut atat ,spor la cele bune!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Henry90720
post Nov 18 2006, 09:34 PM
Post #40


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 364
Joined: 24-October 06
From: Bucuresti
Member No.: 90.713



Ptr iulian: la ce service ai apelat? Care este firma de leasing care a intarziat 20 de zile cu numerele de inmatriculare?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

19 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 06:18 PM