IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Mitsubishi Colt

This topic is about Mitsubishi Colt, the author, George40162, wrote about: Este un model nou destul de mediatizat in ultima vreme la noi. Stie cineva mai multe despre acest model? Are un pret foarte atractiv la dotari suficie ... To read more just scroll down

49 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mitsubishi Colt
George40162
post Feb 9 2005, 10:15 PM
Post #1


novice
**

Group: Membri
Posts: 32
Joined: 9-February 05
From: Iasi
Member No.: 40.155



Este un model nou destul de mediatizat in ultima vreme la noi.
Stie cineva mai multe despre acest model? Are un pret foarte atractiv la dotari suficiente din puctul meu de vedere.
A avut cineva ocazia sa o conduca? Eu doar am urcat in ea intr-un showroom, sincer mi-a placut.
Chiar mi se pare foarte tentanta. Intentinez sa-mi schimb masina si oscilez intre un COLT si un second-hand nemtesc. Ce-mi recomandati?
Am auzit si eu ca Mitsubishi nu o duce chiar pe roze, dar cum ma poate afecta pe mine ca si posesor al unui Colt?
------
Va multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirela39812
post Feb 14 2005, 09:39 AM
Post #2


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 4-February 05
From: Ploiesti (Prahova)
Member No.: 39.805



Masina mi se pare si mie destul de buna din pdv dotari si pret.Un pic cam mica totusi. M-ar interesa parerea cuiva care a achizitionat o astfel de masina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corina45752
post May 2 2005, 07:21 PM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 1-May 05
From: Bucuresti
Member No.: 45.745



eu am de-o saptamina un mitsibishi colt 1,3 cu toate dotarile. e o masina care-mi place foarte mult si care se conduce foarte usor. se-asterne frumos si la drum lung. nu sint cel mai potrivit sfatuitor, avind in vedere c-am avut pin-acum o dacie veche, da' mie-mi place. pare foarte mica la exterior, dar e foarte incapatoare in interior. pare un mic suv. prietenul meu are 1, 85 si 100 kg si n-are probleme sa stea in ea. se simte foarte confortabil. dotarile sint super, in comparatie cu masinile germane, de exemplu, care-ti iau bani multi in plus pentru orice fleac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Radu43725
post May 4 2005, 03:06 PM
Post #4


sofer
***

Group: Membri
Posts: 70
Joined: 1-April 05
From: Ploiesti
Member No.: 43.718



Cu roata de rezerva (care lipseste) cum ai procedat?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
George40162
post May 11 2005, 08:56 AM
Post #5


novice
**

Group: Membri
Posts: 32
Joined: 9-February 05
From: Iasi
Member No.: 40.155



Radu, iti raspund la intrebarile din mesajul trimis:

1. Comanda a durat aproximativ 3 saptamani. Daca ma duceam sa-mi ridic masina din Bucuresti, probabil ca puteam sa o iau mai repede. Eu sunt din Iasi. Dealearul Mistubishi din Iasi (Casa Auto) este cred cel mai mare dealer din Moldova (este dealer Mercedes, Rover, Hyundai, Crysler, Mitsubishi, Ford, Mazda) si de accea cred ca s-au putut misca si repede. Conditia cred ca e sa-ti alegi o culoare pentru care masina sa fie deja in tara.

Apropo de Service-ul Casa Auto din Iasi, nu recomand nici la dusmani sa dea pe acolo, preturile sunt colosale iar calitatea lasa mult de dorit (e bataie de joc) - eu mi-am dus masina acolo pentru a-mi monta o alarma, mi-au cerut 11 mil. lei. Dupa ce le-am platit, am constatat ca alarma nu mergea cum trebuie, masina avea cu 10Km mai mult la bord, fire pentru alarma trase dintr-o siguranta, torpedoul montat stramb la loc. Mi-am pus mainile in cap si m-am dus la alt service pentru a remedia problemele unde am mai descoperit si altele. Efectiv lucrarea a fost facuta nu de proasta calitate, ci in bataie de joc, plus ca masina mea a fost pe post de Drive-test pentru cei din service.

2. Sincer masina se misca excelent. Am motorizarea cea mai mica (1,1) dar nu se simte deloc puturoasa. Parerea mea e ca motoarele pe benzina ale Coltului sunt foarte reusite (nu e numai parerea mea) - foarte puternice pentru cilindreea lor. Sunt motoare de turatie, iar peste 2500 rotatii trag excelent, si datorita raporturilor reusite din transmisie. Frana si directia sunt impecabile, ceva minusuri deranjante la amortizoarele foarte dure, care insa se comporta excelent la viteze mari pe drum bun. In oras (la cum sunt drumurile din oras) pot deveni deranjante putin daca nu adaptezi viteza la denivelari. Am facut pana acum cam 3000 Km. In oras imi ia cam 7,5% iar la drum intins 4,5%.

In ciuda aspectului minion, masina are dimensiuni foarte mari pentru clasa sa. Uitati-va la datele tehnice: este mai inalta decat un Logan cu 3 cm si mai ingusta cu doar 5 centrimetri decat un Golf V. Eu am 1,95 m si credeti-ma ca stau fara probleme chiar si in spate. Poate exagerez, dar in spate, 2 persoane stau mai bine decat in Logan (ma refer doar la 2 persoane, daca sunt 3, treburile se complica putin). Este mai mult loc pentru picioare.

3. Legat de roata de rezerva, mi-am achizitionat o roata SH de acelesi dimensiuni si intra perfect in locajul ei din portbagaj. Nici mie nu mi-a insirat multa incredere kitul de reparatie, desi la fel vin echipate si Mercedes A Class, Smart ForFour.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Radu43725
post May 11 2005, 09:16 PM
Post #6


sofer
***

Group: Membri
Posts: 70
Joined: 1-April 05
From: Ploiesti
Member No.: 43.718



Si eu am comandat (!) un Colt 1.1 (dupa ce m-am informat de pe net, pentru ca nici macar la Bucuresti nu se poate face un test drive cu Colt 1.1 … poate asta e explicatia de ce ti-au “incercat” masina cei din service).

Zici ca "mi-am achizitionat o roata SH de acelesi dimensiuni si intra perfect in locajul ei din portbagaj."
1. Cum adica “aceleasi dimensiuni” ? Cei de la Bucuresti zic ca nu incape in portbagaj decat o roata ingusta, nu ca cele de pe masina! Lamuriri, te rog!
2. Daca tot am pe cine sa intreb
... CD ai luat de ei sau l-ai montat singur?
... aceeasi intrebare pentru alarma (era a lor?)!
3. Multumiri pentru detalii (prind bine)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
George40162
post May 12 2005, 08:12 PM
Post #7


novice
**

Group: Membri
Posts: 32
Joined: 9-February 05
From: Iasi
Member No.: 40.155



Radu, ai dreptate! Scuze, cand am zis "aceleasi dimensiuni" ma refeream la diametrul rotii. Intradevar, e o roata de 135 latime. Eu am fost la un centru de dezmembrari si i-am rugat sa-mi caute o roata de rezerva care sa intre si in locasul din portbagaj, si mi-au gasit.
Atentie, daca iti achizitionezi si tu asa ceva, musai sa o testezi pe masina intai: sa se potriveasca la prisoane si sa nu atinga etrierul. Alt sfat: daca faci pana pe fata, pui o roata buna din spate in fata, iar roata de rezerva o pui in locul celei din spate (sa nu folosesti roata de rezerva in fata!) - asa am fost sfatuit. Pana acum nu am avut nevoie de roata de rezerva.
Inteleg ca tu ai dat comanda si acum astepti masina? In cat timp ti-au spus ca o aduc?
Dupa ce intri in posesia masinii, sa verifici daca are boxe in portierele fata. A mea nu avea, desi in specificatii la Colt 1,1 spunea ca are. Asa ca dealerul mi-a cumparat o pereche de boxe. Gaurile din portiere pentru boxe sunt putin atipice, dar se pot monta fara probleme. Merg boxe cu diametrul de 13 cm fara probleme, numai ca trebuie facute alte gauri petru suruburile de prindere, iar in fata trebuie folositi niste mici distantieri.
MP3 Playerul si boxele mi l-am montat singur (adica cu un amic mecanic), iar alarma e una obisnuita, achizitionata si montata la service-ul autorizat, dupa cum am povestit.
Daca mai ai si alte intrebari, cu cea mai mare placere.
Attached File(s)
Attached File  44901.jpg ( 21.74K ) Number of downloads: 16
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Radu43725
post May 12 2005, 11:11 PM
Post #8


sofer
***

Group: Membri
Posts: 70
Joined: 1-April 05
From: Ploiesti
Member No.: 43.718



Multzumesc pt. sfaturi.
Cred ca roata o iau de la ei (e mai comod), la fel si alarma. Mp3 Sony o sa-mi iau eu (ei nu au!!), dar sper sa mi-l monteze ei (15 euro/h manopera la Buc).
Apropo, daca te-ai suparat pe service te poti duce la oricare altul?! (cu garantia cum ramane?)
Eu sunt in programul pentru rable, asa ca mai dureaza o saptamana pana fac contractul (oricum masina e comandata, Lunar Silver beer.gif , si vine in tara la inceputul lui iunie).
Daca mai ai rabdare (pentru mine, dar si pentru altii) cum sta Colt-ul cu punctele slabe:
- motor zgomotos la turatii mari
- stalpii fata blocheza vederea la intersectii
... ca despre cele bune (imagine, consum, personalitate...) ai zis deja.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
George40162
post May 13 2005, 07:45 AM
Post #9


novice
**

Group: Membri
Posts: 32
Joined: 9-February 05
From: Iasi
Member No.: 40.155



Eu iti recomand totusi sa cauti roata de rzerva la un centru de dezmembrari. Poti salva ceva bani.
Tot un MP3 Sony (CDX-F5550) mi-am pus, cu siguranta ti-l pot monta si ei. Sa fii atent unde il vei monta, sunt 2 posibilitati:
1. in locul destinat CD-playerului, dar vor fi ceva modificari de facut la fata din bord, pentru ca este mai mare decat dimensiunea normala a unui CD-player
2. in locul casetei port-acte, dar nu va sta foarte bine, pentru ca nu este locul destinat CD-playerului.

Eu am ales prima varianta, pentru ca dealerul mi-a spus ca vor apare fete special concepute pentru CD-playere normale, care sa aiba golul de dimensiuni tipice.
In mod normal, pentru garantie, trebuie sa te duci doar la service-uri autorizate Mitsubishi, dar tinand cont de scandalul avut cu Service-ul Casa Auto, la recomandarea dealerului (tot Casa Auto, dar divizia vanzari), m-am putut duce la alt service. Oricum, montarea alarmei, CD-Playerului, boxelor nu se trec in carnetul de service.

Legat de punctele slabe:
1. Motor zgomotos la turatii mari: pe mine unu' nu m-a deranjat pana acum aspectul asta. Am auzit si eu parerea asta, ca motorul de 1,1 este putin mai zgomotos la turatii mari. In comparatie cu un Ford Fiesta cu motor pe benzina, nu mai stiu exact care, Colt 1,1 este mult mai silentios. Din potriva, mie imi da un feeling placut sa aud motorul la turatii mai mari. Este un sunet inalt si nu deranjant. Nu sufar de mania condusului sportiv, si nu cred ca e o masina pentru condus sportiv, desi motorul te ajuta in anumite situatii.
2. Stalpii fata blocheza vederea la intersectii: este adevarat, este un unghi mort undeva la 45 grade la stanga soferului. Ideea e sa te obisnuiesti cu aceasta si sa mai faci ceva miscare din cap, sa te apleci la nevoie. Asta e!
Attached File(s)
Attached File  44954.jpg ( 32.63K ) Number of downloads: 13
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei46685
post May 13 2005, 01:28 PM
Post #10


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 8
Joined: 12-May 05
From: Bucuresti
Member No.: 46.678



Salut,
Sunt si eu un proaspat posesor si sofer de Colt.
Este un 1.3 Invite albastru-indigo. Il am de aprox. o luna si sunt pe zi ce trece tot mai incantat de micutz.
Motorul de 1.3 mi se pare un pic zgomotos dar trebuie sa recunosc ca eu fac comparatia cu micul motor de 800 cmc in 3 cilindri de la Matizul pe care l-am avut pana acum. Un prieten care a condus pana acum multe feluri de masini (inclusiv un Grandis prin Japonia unde a lucrat) a facut un mic drive-test si mi-a spus ca se aude normal pentru o masina in 4 cilindri in clasa asta (mica). Cu siguranta ca in comparatie cu un Audi A4 e zgomotos.
Radio-CD am avut standard, alarma am cumparat-o si instalat-o la dealer. 140 Eur+TVA incluzand manopera.
Roata de rezerva inca nu mi-am luat dar cred ca anvelopele rezista destul de bine chiar si la gropi mai dure (sunt 195/50 R15). Oricum ma gandesc ca totusi exista acel program gratuit de asistenta rutiera 24/24 care se refera si la pene de cauciuc ireparabile prin kit-ul de roti si parca stau mai linistit.
Altfel nu pot sa vorbesc numai de bine despre masinutza asta pe care am luat-o doar prin ceea ce am citit pe Internet despre ea.
Despre dealer, M Car, nu am decat cuvinte de apreciere. Deocamdata. Mi-au dat un mic discount, covorase gratuit si masina livrata intr-o saptamana de la plata avansului catre firma de leasing.
Sa le avem intotdeauna intregi si sa fim sanatosi!
Ca tabla se indreapta. :-))))
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Radu43725
post May 16 2005, 11:13 PM
Post #11


sofer
***

Group: Membri
Posts: 70
Joined: 1-April 05
From: Ploiesti
Member No.: 43.718



pentru George40162: "sa verifici daca are boxe in portierele fata. A mea nu avea, desi in specificatii la Colt 1,1 spunea ca are."
M-am interesat si (acum) in specificatii nu mai sunt boxe la Colt 1.1 (pe site e o eroare)!! Nu mai are dealerul ce sa-mi cumpere biggrin.gif (nu inteleg cum lui Andrei46685 "Mi-au dat un mic discount, covorase gratuit si masina livrata intr-o saptamana de la plata avansului catre firma de leasing." ). Eu dau toti banii si nu primesc nici macar un abtibild :evil:
Intrebare: a folosit cineva programul de asistenta rutiera 24/24 de la Mitsubishi . Detalii? (Cat a durat pana au intervenit, cum au rezolvat, etc.)
Va salut cu simpatie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
George40162
post May 17 2005, 06:12 AM
Post #12


novice
**

Group: Membri
Posts: 32
Joined: 9-February 05
From: Iasi
Member No.: 40.155



Radule, acum 3 luni in specificatiile la Colt 1,1 era trecut si boxe fata. Intre timp probabil ca le-au dat jos din specificatii, sorry.
Si eu am ramas putin mirat de spusele lui Andrei46685: un mic discount, covorase gratuit si masina livrata intr-o saptamana de la plata avansului. Dar, de asemenea, am auzit numai lucruri bune despre importatorul M CAR si de la altii, nu si despre dealerii regionali.
Cat despre programul de asistenta rutiera 24/24 de la Mitsubishi (MAP), cred ca de la posesori de COLT e prematur sa auzim ceva, poate de la posesori de alte modele?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei46685
post May 17 2005, 09:59 AM
Post #13


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 8
Joined: 12-May 05
From: Bucuresti
Member No.: 46.678



Salut,
Ca sa nu credeti ca exagerez cu discountul voi detalia un pic: am vorbit initial cu cei de la Mit Motors din Buc. I-am intrebat direct daca pot oferi mici optionale ca discount si mi-au zis ca da. Apoi am fost la cei de la M Car si le-am spus foarte direct ca as vrea gratuit covorase si alarma. Probabil surprinsi mi-au zis pe loc ca nu e nici o problema. In toate discutiile ulterioare cu agentul de vanzari i-am reamintit de discount. Pana la urma nu a putut obtine si alarma si covorase dar probabil sa compenseze cuvantul dat mi-a oferit 300 de euro discount la CIP + covorase (e adevarat cele mai ieftine posibil). Alarma am cumparat-o de la ei (140 eur fata TVA) si deci am ramas cu un discount de 160 euro + covorase.
Cu cat ai cumparat roata de la dezmembrari?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gabriel40254
post May 17 2005, 11:25 AM
Post #14


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 11-February 05
From: Bucuresti
Member No.: 40.247



Vad ca toata lumea are pareri bune despre Colt.
Eu as dori sa-mi cumpar un autoturism, dar inca oscilez intre Colt si Renault Modus, care va apare prin Septembrie, si imi este foarte greu sa ma hotarasc. D p d v al dotarilor Modus (ma refer la cel Dinamique 1,6 16V) pare a fi ceva mai bun, dar din punct de vedere al motorului (putere/consum), Coltul pare mai bun. Am vizitat showroom-urile Serus si M Car si tot nu reusesc sa ma hotarasc la unul dintre ele.
Modus are 5 stele la EURO NCAP, si acesta ar fi un argument forte pentru el. Despre Colt stiu doar ca sta destul de bine la acest capitol dar nu am auzit daca a fost supus acestor teste.
Ca forma si dimensiuni diferentele dintre ele sint foarte mici: Coltul are parbrizul ceva mai inclinat si este putin mai lung.
Despre Modus din pacate nu am gasit pe nimeni care sa-mi poata spune ceva din proprie experienta, ar fi si greu avind in vedere ca la noi inca nu a aparut.
Tot citind insa despre Colt in aceasta sectiune, parca as inclina totusi spre acesta.
Voi urmari in continuare parerile celor care detin Mitsubishi Colt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bogdan-Valeriu48...
post Jun 2 2005, 09:59 AM
Post #15


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 12
Joined: 1-June 05
From: Bucuresti
Member No.: 48.165



Nu stiu ce vi se pare anormal ca sa primesti mici discounturi sau optionale in plus. Totul e sa le ceri, nu ti le da nimeni din proprie initiativa. Eu am obtinut (in scris, pe precontract, semnat si stampilat) de la Mit Motors alarma si montarea CD-Playerului pe care am ales sa mi-l cumpar eu din magazine.
Acum astept sa mi se aprobe leasingul, am depus ieri actele:)
Masina mi-au promis-o in 10 zile dupa ce se plateste avansul. Sa vedem daca se tin de cuvant.


--------------------
Bogy: Mitsubishi COLT CZ3 1.3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Radu43725
post Jun 2 2005, 08:06 PM
Post #16


sofer
***

Group: Membri
Posts: 70
Joined: 1-April 05
From: Ploiesti
Member No.: 43.718



"Nu stiu ce vi se pare anormal ca sa primesti mici discounturi sau optionale in plus. Totul e sa le ceri, nu ti le da nimeni din proprie initiativa."
Daca le ceri si nu ti le dau, ce faci? Revii a doua zi si le mai ceri o data? Sau te superi si-ti iei Logan? blink.gif
"Masina mi-au promis-o in 10 zile dupa ce se plateste avansul."
Sa ne spui si noua daca chiar va fi asa! Un motiv in plus sa te invidiem!
Apropos de CZ3 ... nici el n-are roata de rezerva? Ce alarma iti pun?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bogdan-Valeriu48...
post Jun 3 2005, 01:08 PM
Post #17


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 12
Joined: 1-June 05
From: Bucuresti
Member No.: 48.165



QUOTE(Radu43725)
"Nu stiu ce vi se pare anormal ca sa primesti mici discounturi sau optionale in plus. Totul e sa le ceri, nu ti le da nimeni din proprie initiativa."
Daca le ceri si nu ti le dau, ce faci? Revii a doua zi si le mai ceri o data? Sau te superi si-ti iei Logan? blink.gif
"Masina mi-au promis-o in 10 zile dupa ce se plateste avansul."
Sa ne spui si noua daca chiar va fi asa! Un motiv in plus sa te invidiem!
Apropos de CZ3 ... nici el n-are roata de rezerva? Ce alarma iti pun?



In legatura cu discounturile, nu stiu cum functioneaza la altii, dar la mine a functionat, atat la Mitsubishi cat si la Hyundai, e drept le-am spus sincer ca am de ales intre cele doua marci si fiecare s-a grabit sa-mi ofere ceva.
Lucrez in vanzari si mi se pare normal sa oferi ceva atunci cand clientul nu e decis, ptr. a-l atrage.

Alarma este Piranha, MIT Motors o importa si e cu senzor de perimetru. Pret normal de vanzare: 8500000 lei (la mine-i inclusa), am si roata de rezerva inclusa, dar sincer nu mi-a trecut prin cap sa intreb ce dimensiune are biggrin.gif

In privinta rapiditatii cu care va sosi dupa plata avansului, e conditie contractuala, altfel, reziliez contractul, asa am semnat ambele parti.

Am uitat sa mai specific ca masina este deja in Romania, la Pitesti, unde isi are Mitsubishi depozitele si e rezervata. Ca o fi adevarat, ca nu, asta mi s-a spus, asa s-au angajat! biggrin.gif

Parerea mea e ca obtii tot ceea ce-ti doresti, in anumite conditii, daca stii ce vrei si cum sa pui problema, stiind un lucru: ei vor sa-ti vanda. Depinde doar de tine cum vrei sa cumperi.


--------------------
Bogy: Mitsubishi COLT CZ3 1.3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sebi49002
post Jun 13 2005, 07:49 PM
Post #18


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 7
Joined: 12-June 05
From: Bucuresti
Member No.: 48.995



Salut. Sunt un proaspat posesor de colt 1.3, si am cateva nemultumiri. Cea mai importanta e legata de consum. Adica in oras imi consuma in jur 9 -9.5l/100km iar in afara oarsului mi-a consumat cam 8-8.5l la un drum buc-cta. Si vreau sa adaug ca nu sunt un vitezoman, cel putin in oras m-am purtat cat se poate de frumos cu pedala de acceleratie. As vrea sa stiu cam ce consum au inregistrat alti posesori de colt 1.3. Mie cel putin mi se pare cam mult, mai ales ca stiti probabil cam ce spun hartiile lor de prezentare ( 4.9/7.5/5.6) :evil:
Alta problema ar fi cu demarajul, care mi se pare cam lent, avand in vedere cei 95 cp, teoretici. E drept ca peste 3000 rpm e mai bine, insa sincer motorul renault de pe clio, SN, SLZ mi se pare mai sprinten.
Si inca o chestie ar fi legata de cutia de viteze, unde mi se pare un pic cam greoaie schimbarea treptelor, in sensul ca maneta schimbatorului nu e foarte mobila, si din pacate iar trebuie sa dau exemplul cutiei de pe reanult sau vw.
Nu ma intelegeti gresit, am si o dacie supernova pe care o folosesc de nevoie si nu de placere, asa ca nu vreau sa iau partea renaultului, insa sincer aveam mai multe pretentii de la mitsubishi.
Dar poate ca sunt eu prea pretentios. Astept parerile voastre!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
George40162
post Jun 13 2005, 10:30 PM
Post #19


novice
**

Group: Membri
Posts: 32
Joined: 9-February 05
From: Iasi
Member No.: 40.155



Sebi, eu sunt un posesor de Col 1,1, insa am avut ocazia sa stau de vorba cu posesori de 1,3 care din pacate nu sunt amatori de forumuri pe internet.

Cred ca problema ta e adaptarea stilului de condus la cerintele masinii. Adica: motoarele de pe colt sunt motoare de turatie, cu alte cuvinte sunt foarte puturoase la turatii mici si consuma mult la turatii mici.

Nu stiu daca ai avut rabdare sa citesti manualul masinii (e in engleza). Ai sa gasesti acolo un tabel cu viteza optima de schimbare a fiecarei trepte de viteza. Din experienta iti spun ca, respectand datele din tabelul mentionat, turatia motorului nu ar trebui sa scada sub 2000-2500 rot/min, turatia minima pentru consum si performante optime. Este adevarat ca astfel motorul este mai zgomotos. Tot din experienta, consumul inregistrat de mine este de 4,5 in afara si 7,5 in localitate. Incearca sa parcugi manualul in intregime, eu unul am mai gasit niste sfaturi foarte utile.

Legat de schimbatorul de viteze, mai ai putina rabdare, dupa 1-2 mii Km va deveni mai "moale"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bogdan-Valeriu48...
post Jul 8 2005, 04:23 PM
Post #20


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 12
Joined: 1-June 05
From: Bucuresti
Member No.: 48.165



QUOTE(Radu43725)
"Masina mi-au promis-o in 10 zile dupa ce se plateste avansul."
Sa ne spui si noua daca chiar va fi asa! Un motiv in plus sa te invidiem!


In legatura cu promptitudinea dealarului in a-mi aduce masina, au depasit orice asteptari, am avut masina in 7 zile!
Singura nemultumire ar fi legata de manualul de utilizare al masinii pe care l-am primit in aproximativ 3 saptamani dupa livrarea masinii si asta dupa multe insistente.

Am fost cam ingrijorat in ceea ce priveste consumul dar dupa 1500 de km, facuti am observat o diminuare fantastica a consumului, ajungand aproximativ in ceea ce zic si ei:5.5 afara, 7.5 oras

In legatura cu demarajul de care spunea Sebi, nu stiu de ce e nemultumit, eu conduc mai kamikaza, ca sa zic asa biggrin.gif si pot sa spun ca masina tasneste efectiv de pe loc, cele 11 sec. spuse de producator ptr. a atinge suta nu-s minciuna deloc!!!


--------------------
Bogy: Mitsubishi COLT CZ3 1.3
Go to the top of the page
 
+Quote Post

49 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 04:32 AM