IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Suspendare permis...

This topic is about Suspendare permis..., the author, JohnSA, wrote about: Daca e mentionat pe PV ca nu ai obiectiuni , e la noroc sa gasesti un judecator rabdator sa citeasca plangerea. Astia sunt rari, ca intra cu 80-90 dos ... To read more just scroll down

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Suspendare permis...
JohnSA
post Feb 25 2010, 09:54 AM
Post #41


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 256
Joined: 20-November 08
From: Bucuresti
Member No.: 118.585



Daca e mentionat pe PV ca nu ai obiectiuni , e la noroc sa gasesti un judecator rabdator sa citeasca plangerea. Astia sunt rari, ca intra cu 80-90 dosare in instanta.
Oricum , daca nu exista probe suplimentare in sprijinul PV-ului, gen martori sau poza , du-te in contestatie cu o poza despre un gauroi care ti-a pus viata n pericol si ai fost nevoit sa urci pe linia de tramvai ca sa nu omori oameni,etc., etc., etc. Vezi sa jure aia ca e un scenariu demn de pus pe sticla, nu alta.Eventual ia un prieten din familia glenfidici sa te ajute blush.gif
Orice afirmatie in instanta trebuie demonstrata de cel care o face, asa ca tre sa ai ceva in sprijin ca e gaura acolo.
Bafta . Oricum o contestatie nu strica macar pentru experienta capatata, daca tot se ajunge acolo.


--------------------
Mrrrr = Outback 2.0T-D NS
backyard inv.: Astra H, VW , Mitsu Pajero Sport
----------------------------------------------------------------------------
Armula indecisa intre concluziile auto-psihanalizei si paiul din ochiul celorlalti :
"Sincer (impaciuitor dar sincer cu el insusi -n.b.), sugerez anumitor participanti pasivi ai acestui forum care sunt in cautarea de informatii sa nu ia in considerare toate dizertatiile postate pe acest forum intrucat anumite postari sunt total paralele cu subiectul si sunt furnizate de personaje care in afara lipsei unei baze elementare de cunostinte in domeniu, nu sunt capabile decat sa posteze ineptii si aberatii. Insa, in spiritul dreptului de a ne exprima liberi, trebuie sa acceptam si monologurile prin care unii isi poarta propriul razboi imaginar sau isi refuleaza frustrarile."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FAR EASTERN
post Feb 25 2010, 10:02 AM
Post #42


Tree Hugger
******

Group: Membri
Posts: 3.097
Joined: 30-January 08
From: Botosani, RO
Member No.: 116.228



Bai, despre ce discutam aici? AZAZEL vrea sa stie ca suspendarea e SIGUR de 30 de zile, nu cum sa faca sa-si ia permisul inapoi, pentru ca singur a recunoscut ca a meritat-o si presupun ca a semnat PV-ul fara obiectiuni...
Singurul raspuns la obiect este legat de articolul in baza caruia a primit sanctiunea. Daca in art. respectiv zice ca "se suspenda pe o perioada de 30 de zile".

Perca era undeva pe aici un regulament de circulatie...



--------------------
prius - adv. mai intai, de mai inainte
GREEN ENGINE OF THE YEAR 2008
QUOTE (f1anatic @ Oct 16 2006, 10:16 PM) *
Daca chiar vrei sa salvezi planeta...cumpara un Prius sau Civic ...

<< Drive safely! Girls preffer you in one piece!>>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AZAZEL
post Feb 25 2010, 10:12 AM
Post #43


TeDeI-st cocalar
******

Group: Membri
Posts: 3.956
Joined: 30-May 05
From: Bucuresti (Romania)
Member No.: 48.029



eu am semnat ca nu am obiectiuni si i-am dat si permisul la politist. am comis-o rau, imi era mie rusine de ce am facut: inclusiv am depasit pe contrasens un tramvai ce oprise in statie

sunt in rahat mare.

sigur ca m-ar interesa sa obtin permisul inapoi sau macar sa fiu sigur ca sunt 30 de zile asa cum mi-a spus omul ala si nu-s mai multe.

This post has been edited by AZAZEL: Feb 25 2010, 10:13 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JohnSA
post Feb 25 2010, 10:43 AM
Post #44


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 256
Joined: 20-November 08
From: Bucuresti
Member No.: 118.585



Pai tre sa ne specifice pentru care fapta l-a incadrat la pedeapsa complemetara : pentru mers pe line, pentru depasirea coloanei oprite la semafor, pentru depasirea tramvaiului pe contrasens ? Doar ultima e la 60 zile. Iar prima , in functie de semnalizare , e chiar permisa in multe locuri.

OP : nervosi gardieni e aici.


--------------------
Mrrrr = Outback 2.0T-D NS
backyard inv.: Astra H, VW , Mitsu Pajero Sport
----------------------------------------------------------------------------
Armula indecisa intre concluziile auto-psihanalizei si paiul din ochiul celorlalti :
"Sincer (impaciuitor dar sincer cu el insusi -n.b.), sugerez anumitor participanti pasivi ai acestui forum care sunt in cautarea de informatii sa nu ia in considerare toate dizertatiile postate pe acest forum intrucat anumite postari sunt total paralele cu subiectul si sunt furnizate de personaje care in afara lipsei unei baze elementare de cunostinte in domeniu, nu sunt capabile decat sa posteze ineptii si aberatii. Insa, in spiritul dreptului de a ne exprima liberi, trebuie sa acceptam si monologurile prin care unii isi poarta propriul razboi imaginar sau isi refuleaza frustrarile."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AZAZEL
post Feb 25 2010, 10:54 AM
Post #45


TeDeI-st cocalar
******

Group: Membri
Posts: 3.956
Joined: 30-May 05
From: Bucuresti (Romania)
Member No.: 48.029



pai scrie ca am condus auto...si am depasit tramvaiul pe partea stanga.

cica e sanctionata de art 100/3
OUG sau parca asa
135/02

This post has been edited by AZAZEL: Feb 25 2010, 10:59 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JohnSA
post Feb 25 2010, 11:08 AM
Post #46


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 256
Joined: 20-November 08
From: Bucuresti
Member No.: 118.585



Aia e la 30 zile.
Daca te contesti cu ei, tine minte ca in procesul verbal era obligatoriu sa fie specificate toate elementele care sa permita evaluarea gravitatii faptei. Asta pe OG 2, care stabileste regimul contraventiilor. In cazul contraventiei sec scrise "a depasit pe stanga tramvaiul" in reg de apl al OG 195 /2002 exista cateva cazuri in care depasirea este permisa chiar si pe stanga. Prin urmare esti pasibil de o pedeapsa cu avertisment/amenda, nefiind specificate elementele care sa necesite pedeapsa complementara.
Oricum, la rece ai de ales intre banii de taxi 30 zile sau banii de un avocat care sa incalceasca intampinare Politiei in instanta. Singur daca te duci sa te reprezinti ai doua puncte handicap pentru ca ai scris ca nu ai obiectiuni si pentru ca un judecator este nerebdator/iritat fata de cineva care ii ocupa timpul si nu turuie 400 cuvinte/min din C.p.cv.


--------------------
Mrrrr = Outback 2.0T-D NS
backyard inv.: Astra H, VW , Mitsu Pajero Sport
----------------------------------------------------------------------------
Armula indecisa intre concluziile auto-psihanalizei si paiul din ochiul celorlalti :
"Sincer (impaciuitor dar sincer cu el insusi -n.b.), sugerez anumitor participanti pasivi ai acestui forum care sunt in cautarea de informatii sa nu ia in considerare toate dizertatiile postate pe acest forum intrucat anumite postari sunt total paralele cu subiectul si sunt furnizate de personaje care in afara lipsei unei baze elementare de cunostinte in domeniu, nu sunt capabile decat sa posteze ineptii si aberatii. Insa, in spiritul dreptului de a ne exprima liberi, trebuie sa acceptam si monologurile prin care unii isi poarta propriul razboi imaginar sau isi refuleaza frustrarile."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AZAZEL
post Feb 25 2010, 11:45 AM
Post #47


TeDeI-st cocalar
******

Group: Membri
Posts: 3.956
Joined: 30-May 05
From: Bucuresti (Romania)
Member No.: 48.029



nu e problema de taxi. sotia merge in aceeasi directie ca si mine si ma poate lasa la birou insa lucrez in vanzari si am si drumuri de facut.
nu e vorba de mers la birou.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JohnSA
post Feb 25 2010, 11:57 AM
Post #48


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 256
Joined: 20-November 08
From: Bucuresti
Member No.: 118.585



QUOTE (AZAZEL @ Feb 25 2010, 11:45 AM) *
nu e problema de taxi. sotia merge in aceeasi directie ca si mine si ma poate lasa la birou insa lucrez in vanzari si am si drumuri de facut.
nu e vorba de mers la birou.


Atunci te poti concentra pe o actiune de schimbare a pedepsei in sensul inlaturarii celei complementare. Ai destule elemente dupa parerea mea sa te indrepti impotriva procesului verbal in sensul incadrarii pedepsei aplicate, avand in vedere ca nu exista circumstante agravante (nu sunt descrise deci nu exista) si pedeapsa nu trebuie sa fie disproportionat stabilita fata de gravitatea faptelor si a consecintelor existente sau posibile. Apoi lipsa marcajelor (linia continua dintre liniile de tramvai sau intre linia de tramvai si banda de circulatie auto te-au indus in eroare fiind in imposibilitatea evaluari ca ilegale manevrele savarsite, ceea ce normal trebuia sa se termine cu avertisment din partea organului, adica sa-ti atraga atentia ce se intampla acolo, etc. O hartie cum ca munca ta este direct legata de permis o sa te ajute in sensul in care sunt intrunite elemente de lipsire de mijloace de existenta in cazul aplicarii pedepsei complementare excesiv de aspre dupa cum arata toate cele de mai sus, etc. Cauta un avocat sa faca o telenovela cu poze cu tine chinuit si abatut la semafor cersindu-ti existenta pe perioada suspendarii permisului.

Scuze de stilul agramat. Si bafta.
A, mai poti calcula momentul propice in care sa stai pieton si sa ajungi la el prin contestatie + cateva amanari. Comunicare, etc.


--------------------
Mrrrr = Outback 2.0T-D NS
backyard inv.: Astra H, VW , Mitsu Pajero Sport
----------------------------------------------------------------------------
Armula indecisa intre concluziile auto-psihanalizei si paiul din ochiul celorlalti :
"Sincer (impaciuitor dar sincer cu el insusi -n.b.), sugerez anumitor participanti pasivi ai acestui forum care sunt in cautarea de informatii sa nu ia in considerare toate dizertatiile postate pe acest forum intrucat anumite postari sunt total paralele cu subiectul si sunt furnizate de personaje care in afara lipsei unei baze elementare de cunostinte in domeniu, nu sunt capabile decat sa posteze ineptii si aberatii. Insa, in spiritul dreptului de a ne exprima liberi, trebuie sa acceptam si monologurile prin care unii isi poarta propriul razboi imaginar sau isi refuleaza frustrarile."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tiberiu61940
post Feb 25 2010, 02:33 PM
Post #49


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 432
Joined: 24-November 05
From: Wonderland
Member No.: 61.933



Eu am vazut o faza de asta cu depasirea tramvaiului prin stinga in Iasi, acum vreo 6-7 ani. Omul grabit tare, se baga in depasire si... zboara inapoi vreo 20 metri. Si azi vad miscarea de parca ar fi fost ieri. Depasirea se facea pe linia cealalta, pe care... venea tare un tramvai... -> intilnire frontala, masina mergind cam cu 60/ora, tramvaiul cam cu 30. N-am stat sa vad ce s-a ales din grabit.


--------------------
ex Corolla 1,6 SOL - vanduta in anticiparea pretului de 9 lei/l la benzina
Yaris 1,4 D4D Luna
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AZAZEL
post Mar 3 2010, 11:49 AM
Post #50


TeDeI-st cocalar
******

Group: Membri
Posts: 3.956
Joined: 30-May 05
From: Bucuresti (Romania)
Member No.: 48.029



pana la urma nu-i mai dau in nici o judecata.

am fost vinovat si asta este.

pe 12 martie va fi ultima zi in care este valabila dovada si dracu nu e chiar asa de negru:

sunt 5 weekend-uri deci 10 zile nu ar fi o problema ca nu am permis.
din 20 care raman, doua zile ar fi cea de a doua si a treia zi de paste. mai este si vinerea de inaintea pastelui cand iar nu e o problema ca nu am permis.

practic scap de 13 zile. mai raman 17.

mai am o problema: nu mi-am platit amenda. oare cand imi ridic permisul nu imi vor cere aia dovada ca am platit-o? va trebui sa o platesc dublu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DRAGOS
post Mar 3 2010, 11:52 AM
Post #51


PGM-FI
******

Group: Membri
Posts: 2.877
Joined: 2-March 07
From: Bucuresti/Ploiesti (Prahova)
Member No.: 100.675



Pai probabil o vei plati intreaba, nu jumatate, cum ar fi fost daca o plateai in 48 de ore.


--------------------
Honda Accord 2.0 MT Executive Arctic Blue Pearl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JohnSA
post Mar 3 2010, 12:10 PM
Post #52


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 256
Joined: 20-November 08
From: Bucuresti
Member No.: 118.585



Amenda aia se duce la Administratia de care apartii si se inscrie pe rol-ul tau. Cand vei da piept cu Admnistratia prima oara, la orice document doresti de la ei, te vor intreba de viata. Politia nu mai are nici o treaba.

Bafta


--------------------
Mrrrr = Outback 2.0T-D NS
backyard inv.: Astra H, VW , Mitsu Pajero Sport
----------------------------------------------------------------------------
Armula indecisa intre concluziile auto-psihanalizei si paiul din ochiul celorlalti :
"Sincer (impaciuitor dar sincer cu el insusi -n.b.), sugerez anumitor participanti pasivi ai acestui forum care sunt in cautarea de informatii sa nu ia in considerare toate dizertatiile postate pe acest forum intrucat anumite postari sunt total paralele cu subiectul si sunt furnizate de personaje care in afara lipsei unei baze elementare de cunostinte in domeniu, nu sunt capabile decat sa posteze ineptii si aberatii. Insa, in spiritul dreptului de a ne exprima liberi, trebuie sa acceptam si monologurile prin care unii isi poarta propriul razboi imaginar sau isi refuleaza frustrarile."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AZAZEL
post Mar 4 2010, 07:43 AM
Post #53


TeDeI-st cocalar
******

Group: Membri
Posts: 3.956
Joined: 30-May 05
From: Bucuresti (Romania)
Member No.: 48.029



bai nenicule,
spuneam cateva posturi mai devreme ca nu am nici o problema pt ca ma ajuta nevasta-mea cu mersul la munca (18 km pe sens). problema este ca, eu voi ramane fara dovada pe 12 martie adica vineri si incepand de luni 14 martie nevasta-mea e relocata cu jobul pt 6 saptamani la deva.

cum e posibil sa am un asa ghinion? aseara a aflat si ea asta.

suplimentar problemei mersului meu la serviciu zilnic mai este nasol si faptul ca ea va si lucra din noapte in noapte si ca sa pelce sambata de la deva si sa se intoarca duminica, la ritmul ei de condus , mai bine ne lipsim.
eu voi face cu trenurile o vesnicie pana acolo. rahat total.




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tiberiu61940
post Mar 4 2010, 11:00 AM
Post #54


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 432
Joined: 24-November 05
From: Wonderland
Member No.: 61.933



Pai la citi someri sunt eu cred ca poti angaja pe cineva cu vreo 5 mil pt 2 sapt sa iti fie sofer.


--------------------
ex Corolla 1,6 SOL - vanduta in anticiparea pretului de 9 lei/l la benzina
Yaris 1,4 D4D Luna
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JohnSA
post Mar 4 2010, 03:10 PM
Post #55


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 256
Joined: 20-November 08
From: Bucuresti
Member No.: 118.585



QUOTE (AZAZEL @ Mar 4 2010, 07:43 AM) *
bai nenicule,
spuneam cateva posturi mai devreme ca nu am nici o problema pt ca ma ajuta nevasta-mea cu mersul la munca (18 km pe sens). problema este ca, eu voi ramane fara dovada pe 12 martie adica vineri si incepand de luni 14 martie nevasta-mea e relocata cu jobul pt 6 saptamani la deva.


Pai baga pur si simplu contestatia. Vei pierde si ti se va comunica asta in cca 2 luni. Se judeca in absenta, asa ca nu te taraie nimeni in sala de judecata. Poti si coresponda cu ei smile.gif .Si incepi ispasirea pedepsei dupa ramanerea defintiva a sentintei.

Bafta


--------------------
Mrrrr = Outback 2.0T-D NS
backyard inv.: Astra H, VW , Mitsu Pajero Sport
----------------------------------------------------------------------------
Armula indecisa intre concluziile auto-psihanalizei si paiul din ochiul celorlalti :
"Sincer (impaciuitor dar sincer cu el insusi -n.b.), sugerez anumitor participanti pasivi ai acestui forum care sunt in cautarea de informatii sa nu ia in considerare toate dizertatiile postate pe acest forum intrucat anumite postari sunt total paralele cu subiectul si sunt furnizate de personaje care in afara lipsei unei baze elementare de cunostinte in domeniu, nu sunt capabile decat sa posteze ineptii si aberatii. Insa, in spiritul dreptului de a ne exprima liberi, trebuie sa acceptam si monologurile prin care unii isi poarta propriul razboi imaginar sau isi refuleaza frustrarile."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vio
post Mar 12 2010, 05:01 PM
Post #56


ZEUS
******

Group: Membri
Posts: 5.581
Joined: 9-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 70.400



daca nu rez in alea 15 zile pana expira dovada pe urma nu se mai poate face nimic . si politzistu propune 30 zile si Comandantu decide cat .. asa ca tre oricum sa te duci sa vezi cate zile ai , acu dupa ce expira dovada. si io am patit-o ca tine acu 12 ani , dar total pe nedrept si nu era vb de shina de tramvai. am depus contestatie la DPR sus la Chirigiu am fost in sudientza am explicat tot ce si cum si in ziua in care expira dovada mi-au dat rezolutie cum sa imi dea carnetu inapoi pt neconcordantza ce scria in PVC si ce am zis io cu constatare la fatza locului de catre anchetatori .

io iti dadeam 3 luni si sa dai de carnet din nou ... biggrin.gif ... treaba cu carnetu ca intretii familia se aplica doar la shoferii profesionisti care au toate categoriile asta stiu tot de la politzai.


--------------------
daca as fi cel mai sarac om mi-as lua Skoda sau VW . asa imi permit cel putin un Logan.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AZAZEL
post Apr 7 2010, 11:20 AM
Post #57


TeDeI-st cocalar
******

Group: Membri
Posts: 3.956
Joined: 30-May 05
From: Bucuresti (Romania)
Member No.: 48.029



vio,

adica tu sustii ca este posibil sa am permisul suspendat pt mai mult de 30 de zile ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristsib
post Apr 7 2010, 12:57 PM
Post #58


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 394
Joined: 7-January 08
From: sibiu
Member No.: 115.995



Numai daca in urma contraventiei a rezulatat un accident, altfel ramane 30 zile.


--------------------
Avensis 1,8 VVT-i, Aygo M/M, Sibiu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vio
post Apr 7 2010, 09:47 PM
Post #59


ZEUS
******

Group: Membri
Posts: 5.581
Joined: 9-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 70.400



AZAZEL mersu e asa , agentu propune 30 zile comandantu decide... inztelegi...treaba e ca daca esti recidivist si nu ii palce de tine poate sa iti mareasca cu 30 zile dar numai mult. de aia e bine in momentul incare iti expira dovada , sa te duci sa vezi exact cat .io am amici care au patit asa. dar din cate am aflat din interior nu mai dau baietii mai mult de 30 zile, prefera sa te aibe in trafic pt alte amenzi decat sa stai pe bara... cam asa gandesc ei acu.. ai 666 neciopliti ...

This post has been edited by vio: Apr 7 2010, 09:49 PM


--------------------
daca as fi cel mai sarac om mi-as lua Skoda sau VW . asa imi permit cel putin un Logan.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AZAZEL
post Apr 14 2010, 01:36 PM
Post #60


TeDeI-st cocalar
******

Group: Membri
Posts: 3.956
Joined: 30-May 05
From: Bucuresti (Romania)
Member No.: 48.029



1.luni am fost sa-mi iau permisul. nu mi l-au dat pt ca aveam doar buletinul si nu si dovada eliberata in momentul in care mi-a fost suspendat permisul.
2.marti am fost sa-mi iau permisul insa nu mi l-au dat pt ca buletinul meu e de bucuresti iar permisul este vechi , pe adresa din vaslui. ca atare, permisul era depozitat la militia din vaslui.
3.am trimis ieri prin curierat dovada la vaslui si a fost cineva sa imi recupereze permisul printr-o relatie. in mod normal , fie mergeam personal, fie faceam o procura prin notar si mergea cineva sa il ridice.
sunt bucuros.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 02:20 PM