IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

alegere societate pentru CASCO

This topic is about alegere societate pentru CASCO, the author, Jonin, wrote about: tt80841 nu am inteles gresit,am vazut cu ochii mei cand mi-a calculat pt ca am si intrebat femeia de ce e procentul asta. Aici,Ardaf e privita f.prost ... To read more just scroll down

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> alegere societate pentru CASCO
Jonin
post Aug 12 2006, 12:39 AM
Post #21


sofer
***

Group: Membri
Posts: 66
Joined: 1-July 06
From: Drobeta Turnu Severin (Mehedinti)
Member No.: 81.271



tt80841 nu am inteles gresit,am vazut cu ochii mei cand mi-a calculat pt ca am si intrebat femeia de ce e procentul asta.
Aici,Ardaf e privita f.prost.


--------------------
NubiraII
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai74546
post Aug 13 2006, 08:57 AM
Post #22


novice
**

Group: Membri
Posts: 31
Joined: 27-April 06
From: Craiova (Dolj)
Member No.: 74.539



S-oluam metodic.
1. produsul de asigurare de la Ardaf despre care a venit vorba se numeste "Caminul", in anul 2000 sau 2002 a luat premiul pentru cel mai bun produs de asigurare la categoria asiguraro generale. Este un produs unic pe piata romaneasca,au niste cotatii mici(ex. la casa 0,15% comparativ cu 0,18%,0,2% sau 0,3% la alte societati) si are drept caracteristica faptul ca poti asigura simultan si casa si masina(casco) si iesi mai ieftin, mult mai ieftin( practic iesi cu casa gratis). Poti,daca vrei, sa-ti asiguri numai casa dar daca vrei masina trebuie sa-ti asiguri si casa.Pana aici e totul foarte bine dar....trebuie ca si casa si masina sa fie pe acelasi nume si nu intotdeauna se intimpla asa(fie casa e pe numele parintilor, fier masina e pe firma,etc), trebuie sa ai autorizatie de constructie pe casa, iar proiectul trebuie sa bata cu ce e in realitate(iar cei care stau la case stiu foarte bine ca majoritatea s-au "abatut" un pic de la proiect, Acestea sunt motive obiective, si mai este unul subiectiv. De cand Tender, actionarul principal are probleme cu justitia,a avut si societatea,de vreo 2 ani este sub supravegherea CSA, acum se pare ca a scapat dar tot nu pot sa v-o recomand 100%
2.am zis ca este bine sa cunosti inspectorul de daune in sensul ca daca-l stii si ai aranjat cu el esti sigur ca rezolvi 100%, mai ales daca sunt probleme pe muchie de cutit(ex. repara sau inlocuieste usa) dar asta nu inseamna ca sunt si citiva inspectori de daune care isi fac treaba bine
3.Teoretic ai dreptate,exista solutia cu judecata dar... se justifica numai cand e vorba de sume mari(pentru 10-15 mi nu stiu dac aiti convine sa te judeci nu stiu cat,sa dai banii de la tine si sa-i recuperi la pastele cailor si atunci daca castigi)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai74546
post Aug 13 2006, 09:05 AM
Post #23


novice
**

Group: Membri
Posts: 31
Joined: 27-April 06
From: Craiova (Dolj)
Member No.: 74.539



iar cu procentele de reduceri situatia sta cam asa. Toate societatile au in schema de calcul a cotatiilor diferite reduceri. procentele nu spun foarte multe pentru ca unele societati aplica procentul la prima de asigurare altele folosesc o cotatie pentru calculul primei. Te poti orienta numai la suma finala, dar toate au diferite reduceri, inclusiv pentru garaj, alarma, dasca achiti integral sau nu, au la dispozitie un procent de 10-20% pe care il dau numai pentru cine vor( e un discount care se da numai de directorul filialei, dar de fapt il poate da orice inspector daca vrea muschiul lui). aliantz a schimbat acum modalitatea de calcul si a luat in considerare si alti factori (sex, virsta, antecedente auto) uN sofer profesionist in jur de 35-40 ani fara masini lovite va plati mult mai putin decat o femeie de 20-25 ani care si-a luat carnet luna trecuta
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 6th May 2024 - 10:31 PM