Help - Search - Members - Calendar
Full Version: alegere societate pentru CASCO
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Jonin
Am fost pe la Alllianz sa vad cat e un CASCO si nimeni nu poate sa spuna cat costa pt ca au un program care face acest calcul in functie de o gramada de date precum:de cand ai carnet,cati KM faci pe an cu masina?!,cine mai conduce masina si de cand are carnet,etc.
Are cineva acest program?

Care firma de asigurari pare mai avantajoasa la pret pt o masina SH dintre Asirom,Interamerican,Omniasig si Allianz?
Cristian82844
cei de la allianz au cele mai scumpe asigurari atat casco cat si rca, dar si cele mai bune.
in primul rand vireaza banii destul de repede fata de celelaltre firme de asigurari, si nu cauta sa iti scada din bani
acum 2 luni a intrat unul in mine si avea asigurarea rca la astra.
m-am dus la allianz si mi-au spus ca cei de la astra sunt f neseriosi si sa nu ma bazez pe ei, asa ca am reparat masina pe casco urmand din cate am inteles ca ei sa recupereze banii de la astra.
ivghenie74744
ptr casco recomand carpatica asigurari. incearca si mai vorbim ! :wave:
madalina
pe siteul lor gasesti programul si afli cat te costa.
RUE
alianz: au procentul pt deprecierea valorii masinii mai mare fata de asiban de ex... in primii 5 ani cate 10 % spre deosbire de 8.
eu am avut masina de firma la alianz. au platit dauna de 25 mil acum peste doi ani la un tico (tiganul ala de are tot centru timisoarei nu avea asigurare la mertu de germania si el nu avea decat pe bara un semn si mai era si de vina).
cartea verde facuta tot la ei era si o extindere de casco in afara tarii. asa parca era.
unita nu! am avut dauna de la unul asig la unita si eu aveam o dacie mai batrana.. au fost jalnici.. mi au zis ca daca nu mi cumpar la dacie aripa noua ei imi chituie aripa veche cu rugina pana nu se obs nimic. inainte aripa arata perfect de peste 2 ani desi era cam coapta si chituita (fapt observat la accident). au vrut sa mi puna policolor in loc de metalizat. aici i am ars. mi am luat aripa si mi am preparat cea mai scumpa vopsea si apoi a mancat papara ala de m-a refuzat cu aripa, cand le am zis in birou cum a stat treaba. mama ce i au facut!
la alta firma aveam ardaf si a mers totul bine la cate accidente faceau toti in firma. ziceau aia la politie ca o sa comande formulare precompletate cu datele firmei noastre! :angel:
sote
QUOTE(ivghenie74744)
ptr casco recomand carpat asigurari. incearca si mai vorbim ! :wave:


au un site ceva? ca nu gasesc
Jonin
carpat asigurari,ce firma e asta?Am cautat si pe net si nu am gasit nimic.
De ce zici ca e buna?
RUE
chiar asa! o bagi ca pe o reclama... fara sa justifici cu ceva!
CatalinKRK
Allianz-ul nu mai merge, au schimbat din nou metoda de calcul, acum sumele parca sunt mai mici decat prima data; eu am fost saptamana trecuta si la 17.000 EUR val asigurata mi-a iesit 2700 EUR; am stiut amandoi (si eu si angajatul lor) ca nu se pune problema sa mai continui cu ei. Acum cu versiunea noua iese vreo 1700. Asa ca am plecat la Omniasig, sper sa fie OK daca voi avea vreun ghinion dar mai mult sper sa nu apelez la ei.
ivghenie74744
nu era reclama era o parere subiectiva. am fost la ei si mi au dat o oferta la masina foarte buna ex. daca inchei casco la ei nu exista fransize,RCA ul la aceiasi masina reducere 20% la casco au o calculatie mult mai buna decat asiromul unde aveam eu . nu stiu daca au site dar intrebati la sediile bancii carpatica
sote
asa mai vi de acasa..
ai uitat sa adaugi din prima "ica" la carpat. biggrin.gif
Jonin
Mai important este sa te despagubeasca si cei de la service sa accepte sa lucreze cu ei.Multe service-uri daca au reparat 3-4 masini de la o soc.de asigurare si nu au fost platite,nu mai primesc masini pe asigurarile de la acea soc de asigurare.
Mihai74546
eu lucrez la o firma de brokeraj in asigurari si pot spune ca sunt in tema cu asigurarile.Cunosc in amanunt modul de lucru al societatilor. cu cat intrebati mai concret cu atat va pot raspunde mai precis. DIn ce-am citit pana acum pe forum 1/2 este adevarat si 1/2 nu.[/list]
Bogdan67993
Si care e jumatatea gresita?
MotorHead
Eu am asigurare la Omniasig. De doua ori am busit masina si nu am nimic de reprosat asiguratorului, pana acum. Habar n-am daca vireaza banii repede sau nu (ar trebui intrebati cei de la service), ce stiu e ca au acceptat facturile fara probleme. Bine, nu au fost facturi mari, cam 2700 RON in total.
Mihai74546
regula de baza la un casco este urmatoarea daca il stii pe inspectorul de daune nu ai probleme! Daca vorbim din punct de vedere al unei persoane fara nici un fel de pile situatia se nuanteaza ar fi recomandat sa faci casco printr-un broker pentru ca este imposibil ca societatea respectiva sa nu aiba ori o cotatie mai mica special pentru firma lor, ori un inspector de dauna cu care lucreaza in mod deosebit
Nu se poate spune ca o societate plateste iar alta nu, depinde de politica impusa de directorul sucursalei respective, daca el da liber la plata, inspectorii sunt mai ingaduitori, daca nu, nu.
De exemplu, in Craiova nu vezi un ban de la Omniasigi ar in alte localitati da. Allianz in general plateste fara probleme peste tot dar ei au cam cele mai mari preturi de pe piata. Nu neaparat trebuie facut acolo unde ste cotatia cea mai mica ci la societatea ( repet, din localitatea respectiva) care plateste, iar chestiile astea se aud. Carpatica este o societate mica, la inceput, fara un rasunet deosebit pe piata asigurarilor, a intrat puternic pe piata RCA-urilor, personal eu nu as face la ei CASCO, dar nu am nici un motiv sa spun ca nu platesc pentru ca nu am avut de-a face cu ei (vorbesc ca firma), intrucat au un volum mic de asigurari.Sa incerc un raspuns mai punctual pentru Jonin. Modalitatea de calcul de la Allianz este cea mai corecta dar nu prea convine pentru asigurat. Pentru Omniasig nu pot sa spun o vorba buna pentru ca si ei au cotatii mari. Interamerican nu prea mai aveau nici bani de salarii, si din cate stiu eu numai reclama de ei conditiile de asigurare nu stralucesc.Ramine Asiromul. Oricum TOATE societatile de asigurare si-au crescut cotatiile. Inainte de a incheia asigurarea tine cont de ce-am spus in prima parte apoi de ce-am spus in a doua
MotorHead
QUOTE(Mihai74546)
regula de baza la un casco este urmatoarea daca il stii pe inspectorul de daune nu ai probleme!
Prima data am fost oarecum cu "intrare", dar neintentionat tongue.gif (a dat o cunostinta telefon sa vada daca mai erau inspectorii de daune la serviciu, sa nu ma duc degeaba). A doua oara cand am fost la Daune s-a nimerit alt inspector, habar nu avea cine sunt.

QUOTE(Mihai74546)
De exemplu, in Craiova nu vezi un ban de la Omniasigi
Pai si daca sunt dati in judecata nu au de pierdut mai mult?
Jonin
Multumesc Mihai74546,am fost azi la Allianz si asigurarea e mai ieftina decat la Asirom si la Interamerican.
Omniasigul nu mi-a raspuns la e-mail,iar la Carpatica ma voi duce saptamana urmatoare.
Nici o firma nu tine cont ca ai masina in garaj,la curte cu un dulau,dar te intreaba alte bazaconii(casatorit,AC sau AC automat,etc).
La Asirom daca ai alarma ai o reducere de 0,07%,cam prea mult! blink.gif
MotorHead
QUOTE(Jonin)
La Asirom daca ai alarma ai o reducere de 0,07%,cam prea mult! blink.gif
Cre' ca ai scris/inteles gresit. La Omniasing eu am avut reducere 5% pentru alarma.
TLS-09
QUOTE(Jonin)
Nici o firma nu tine cont ca ai masina in garaj,la curte cu un dulau,dar te intreaba alte bazaconii(casatorit,AC sau AC automat,etc).
L:blink:

Ba te intreaba . De exemplu mie la Ardaf mi-au luat in calcul ca am garaj, ca am alarma, imobilizator motor. Mi-au scazut pentru toate cite ceva din prima. Nu mai stiu procentele dar erau in jur de 5%.
Nu vreau sa le fac reclama dar au un pachet in care daca iti asiguri si locuinta iesi destul de avntajos, mai ales ca din 2007 asigurarea locuintelor va deveni obligatorie prin lege.
Mergi si intreaba si la ei sa vezi daca merita.
Jonin
tt80841 nu am inteles gresit,am vazut cu ochii mei cand mi-a calculat pt ca am si intrebat femeia de ce e procentul asta.
Aici,Ardaf e privita f.prost.
Mihai74546
S-oluam metodic.
1. produsul de asigurare de la Ardaf despre care a venit vorba se numeste "Caminul", in anul 2000 sau 2002 a luat premiul pentru cel mai bun produs de asigurare la categoria asiguraro generale. Este un produs unic pe piata romaneasca,au niste cotatii mici(ex. la casa 0,15% comparativ cu 0,18%,0,2% sau 0,3% la alte societati) si are drept caracteristica faptul ca poti asigura simultan si casa si masina(casco) si iesi mai ieftin, mult mai ieftin( practic iesi cu casa gratis). Poti,daca vrei, sa-ti asiguri numai casa dar daca vrei masina trebuie sa-ti asiguri si casa.Pana aici e totul foarte bine dar....trebuie ca si casa si masina sa fie pe acelasi nume si nu intotdeauna se intimpla asa(fie casa e pe numele parintilor, fier masina e pe firma,etc), trebuie sa ai autorizatie de constructie pe casa, iar proiectul trebuie sa bata cu ce e in realitate(iar cei care stau la case stiu foarte bine ca majoritatea s-au "abatut" un pic de la proiect, Acestea sunt motive obiective, si mai este unul subiectiv. De cand Tender, actionarul principal are probleme cu justitia,a avut si societatea,de vreo 2 ani este sub supravegherea CSA, acum se pare ca a scapat dar tot nu pot sa v-o recomand 100%
2.am zis ca este bine sa cunosti inspectorul de daune in sensul ca daca-l stii si ai aranjat cu el esti sigur ca rezolvi 100%, mai ales daca sunt probleme pe muchie de cutit(ex. repara sau inlocuieste usa) dar asta nu inseamna ca sunt si citiva inspectori de daune care isi fac treaba bine
3.Teoretic ai dreptate,exista solutia cu judecata dar... se justifica numai cand e vorba de sume mari(pentru 10-15 mi nu stiu dac aiti convine sa te judeci nu stiu cat,sa dai banii de la tine si sa-i recuperi la pastele cailor si atunci daca castigi)
Mihai74546
iar cu procentele de reduceri situatia sta cam asa. Toate societatile au in schema de calcul a cotatiilor diferite reduceri. procentele nu spun foarte multe pentru ca unele societati aplica procentul la prima de asigurare altele folosesc o cotatie pentru calculul primei. Te poti orienta numai la suma finala, dar toate au diferite reduceri, inclusiv pentru garaj, alarma, dasca achiti integral sau nu, au la dispozitie un procent de 10-20% pe care il dau numai pentru cine vor( e un discount care se da numai de directorul filialei, dar de fapt il poate da orice inspector daca vrea muschiul lui). aliantz a schimbat acum modalitatea de calcul si a luat in considerare si alti factori (sex, virsta, antecedente auto) uN sofer profesionist in jur de 35-40 ani fara masini lovite va plati mult mai putin decat o femeie de 20-25 ani care si-a luat carnet luna trecuta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.