IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

consum si viteza maxima Ignis

This topic is about consum si viteza maxima Ignis, the author, mihaitza2007, wrote about: [sincer m-am asteptat la mai putin avind in vedere ca in afara nu am depasit viteza se 100km/h si ca in masina se aflau doar trei persoane dar asta e. ... To read more just scroll down

9 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> consum si viteza maxima Ignis
mihaitza2007
post Mar 2 2008, 05:21 PM
Post #61


sofer
***

Group: Membri
Posts: 80
Joined: 28-February 08
From: Bucuresti
Member No.: 116.514



[sincer m-am asteptat la mai putin avind in vedere ca in afara nu am depasit viteza se 100km/h si ca in masina se aflau doar trei persoane dar asta e.oricum dupa ce primesc numerele de RO voi merge la CARMO SUZUKI in ungaria sa-i facem un diagnostic general.
[/quote]
Mergi degeaba la service cu ea. asta este suzuki, o masina care consuma mult, mult fata de alte masini de aceeasi putere. daca pui motorul pe tester iti va arata ca este ok. eu din acest motiv am trecut pe gpl.
eu am in schimb alta problema. intru in depasire, am pedala la podea si abia se tureaza, asta insemnand ca, daca nu am liber din sens opus pe distanta mai mare, pa depasire. problema asta o face asa si pe benzina si pe gpl. am schimbat acum doua zile si motorasul de relanty si tot degeaba. daca cineva stie care ar putea fi motivul....


--------------------
SUZUKI IGNIS 1.3 GL fabricat 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florin50070
post Mar 2 2008, 07:32 PM
Post #62


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 280
Joined: 29-June 05
From: Baia Mare (Maramures)
Member No.: 50.063



injectoare infundate? debitmetru murdar?


--------------------
Suzuki Ignis 1.3 GLX++++
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florin50070
post Mar 2 2008, 07:41 PM
Post #63


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 280
Joined: 29-June 05
From: Baia Mare (Maramures)
Member No.: 50.063



CITAT(mihaitza2007 @ Mar 2 2008, 05:21 PM) *
o masina care consuma mult, mult fata de alte masini de aceeasi putere.


da-mi voie sa nu fiu de acord. este o masina care consuma exact cat scrie in specificatii fata de altele de aceeasi putere care consuma mult mai mult. Asta daca totul merge ok si in general merge super ok. Daca citesti forumurile de la alte marci o sa vezi. S-a discutat foarte mult pe tema consumului. Depinde de modul de condus, de combustibil si surprinzator pt mine de uleiul de motor folosit. Eu sunt multumit de consum in raport cu ce ofera. Stiu ca daca ii dau talpa consuma si daca am grija pot scoate in oras sub consumul declarat.

This post has been edited by Florin50070: Mar 2 2008, 07:43 PM


--------------------
Suzuki Ignis 1.3 GLX++++
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mircea109037
post Mar 2 2008, 08:21 PM
Post #64


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 157
Joined: 25-June 07
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 109.030



QUOTE(mihaitza2007 @ Mar 2 2008, 05:21 PM) *
o masina care consuma mult, mult fata de alte masini de aceeasi putere.


Voi sunteti culmea ! Vreti masina, sa fie si ieftina si fiabila si sa nu consume !
Hello! Asa ceva NU exista!
Intr-adevar, masina asta consuma putin mai mult ca altele si daca bagi piciorul in acceleratie consuma chiar cu destul mai mult. Dar in conditii normale de exploatare, consuma cu maxim 1 l mai mult decat motoare similare de la alte marci. DAR motorul asta de 1.3, cel putin, are vana, are demaraj excelent pentru capacitatea lui cilindrica, are distributie pe lant, putere si cuplu comparabile cu cele ale unor motoare de capacitate mai mare... Mai conteaza 1 litru la o suta de km parcursi ?

Vreti consum mic ? Luati masini hibride... alea chiar nu consuma.
Aaaa... e o problema cu pretul lor...


--------------------
****************************************
Suzuki Ignis 1.3 4WD GLX A/C
Go to the top of the page
 
+Quote Post
enemarian
post Mar 3 2008, 12:35 PM
Post #65


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 17
Joined: 15-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 115.107



In legatura cu consumul. Depinde de drum, de stilul de condus, de vreme chiar s.a. Ca exemplu, la sf. sapt. am avut un drum Bucuresti - Brasov si retur. Am facut plinul la plecare si la sosire, iar consumul a fost de 7,1 litri/suta (sosea curata, traseu dificil pe circa 100 km, mers bara la bara intre Comarnic si Busteni, dar cu viteza relativ constanta. In urma cu doua saptamani am fost la Bacau. Drum lejer, curat, fara serpentine si pante mari, viteza sub 110 km/ora. A iesit un consum mediu de 6,6 litri/suta. Am avut insa si consum de 8,2 litri/suta la un drum de Constanta, cand am mers cu circa 140 km/ora pe autostrada (consum de 9,7 litri/suta pe tronsonul respectiv la viteza constanta de 140 km, dar am compensat pe retul drumului unde viteza a fost sensibil mai mica). Concluzia personala: Este un motor de turatie, de 1,3 litri dar cu 96 CP, ceea ce necesita consum mai mare.
Cineva spunea ca in depasire, cu pedala la blana simte ca nu are forta suficienta. Incearca sa treci intr-o treapta inferioara in momentul in care faci depasirea, chiar daca turezi motorul la 4500-5000. Ai insa o putere mai mare si depasirea o faci rapid.


--------------------
Marian E.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaitza2007
post Mar 3 2008, 06:44 PM
Post #66


sofer
***

Group: Membri
Posts: 80
Joined: 28-February 08
From: Bucuresti
Member No.: 116.514



enemarian, ai perfecta dreptate. este un motor mic si puternic si, tocmai de aceea consuma mai mult decat alte motoare. mie mi-a consumat 9l/100km in weekend, pe gpl, pe traseul bucuresti-pitesti-rm.vilcea-voineasa-vidra-retur. si este un drum destul de greu, multe serpentine, urcus la greu. am mers pe multe portiuni in 3000 ture. pe A1 am mers si cu 145km/h. prietenul meu, in schimb, cu un ford fiesta din 2001, motor de 1400 cu 60 cai, a consumat 6 litri in medie. dar asta este, oricum, eu am luat ignis pentru ca mi-a placut modelul, nu pentru consum. i-am pus gpl doar pentru faptul ca circul mult in bucuresti si asa ies mai ieftin, cam o treime din bani economisesc. cam atat pentru acum. pe curand.


--------------------
SUZUKI IGNIS 1.3 GL fabricat 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mircea109037
post Mar 4 2008, 07:17 AM
Post #67


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 157
Joined: 25-June 07
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 109.030



Mihaitza, am o intrebare. Tu ti-ai pus GPL, ce fel de rezervor folosesti ? L-ai pus in portbagaj sau in locul rotii de rezerva ?


--------------------
****************************************
Suzuki Ignis 1.3 4WD GLX A/C
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SXtelu
post Mar 4 2008, 01:41 PM
Post #68


novice
**

Group: Membri
Posts: 40
Joined: 2-December 07
From: Iasi
Member No.: 115.674



QUOTE(Mircea109037 @ Mar 4 2008, 07:17 AM) *
Mihaitza, am o intrebare. Tu ti-ai pus GPL, ce fel de rezervor folosesti ? L-ai pus in portbagaj sau in locul rotii de rezerva ?


Cam astea erau si intrebarile mele postate ieri.
Ulterior au disparut de pe forum.Bergenbier, administratorul stie de ce... teehee.gif
Rezervor cilindric sau toroidal? In al doilea caz unde sta roata de rezerva? Spatiu in portbagaj mai exista?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bbogdanmircea
post Mar 4 2008, 04:59 PM
Post #69


sofer
***

Group: Membri
Posts: 83
Joined: 16-November 07
Member No.: 115.487



QUOTE(SXtelu @ Mar 4 2008, 11:41 AM) *
QUOTE(Mircea109037 @ Mar 4 2008, 07:17 AM) *
Mihaitza, am o intrebare. Tu ti-ai pus GPL, ce fel de rezervor folosesti ? L-ai pus in portbagaj sau in locul rotii de rezerva ?


Cam astea erau si intrebarile mele postate ieri.
Ulterior au disparut de pe forum.Bergenbier, administratorul stie de ce... teehee.gif
Rezervor cilindric sau toroidal? In al doilea caz unde sta roata de rezerva? Spatiu in portbagaj mai exista?


uite cred ca mihaitza e acelasi personaj care a postat aici pozele cu rezervorul

http://forum.softpedia.com/index.php?showt...60&start=60

mai este loc destul in portbagaj pentru cineva care nu cara cartofi sau alte chestii...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaitza2007
post Mar 6 2008, 09:54 AM
Post #70


sofer
***

Group: Membri
Posts: 80
Joined: 28-February 08
From: Bucuresti
Member No.: 116.514



Salut si imi cer scuze ca intru mai rar si da, cineva a descoperit ca am postat pe softpedia poze cu instalatia si rezervorul. totusi voi posta pozele si aici. Intre timp am rezolvat problema cu lipsa de putere la acceleratie. era motorasul de relanty si l-am schimbat. nu ma intrebati cat a costat. destul de mult. cam atat pentru azi. pe curand.
Attached File(s)
Attached File  DSCF5082.JPG ( 50.02K ) Number of downloads: 24
Attached File  DSCF5084.JPG ( 73.28K ) Number of downloads: 30
Attached File  DSCF5081.JPG ( 52.44K ) Number of downloads: 25
 


--------------------
SUZUKI IGNIS 1.3 GL fabricat 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bbogdanmircea
post Mar 7 2008, 07:46 PM
Post #71


sofer
***

Group: Membri
Posts: 83
Joined: 16-November 07
Member No.: 115.487



ok merci mihaitza si pentru pozele de pe acest forum
totusi nu poti spune cat te-a costat acel motoras? la relanti? cu ce se ocupa acest motoras de relanti mai exact?
sper ca nu e problema frecventa la Ignis...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vali1962
post Mar 8 2008, 02:09 PM
Post #72


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 8-March 08
Member No.: 116.590



Va salut pe toti detinatorii de Ignis. Am unul pe benzina de circa 2 luni. Circul de obicei prin oras si la ore de varf. Totusi la capacitatea lui de 1328 cmc mi se pare foarte mult sa manance peste 10-11 l%. Se poate face ceva sau acesta este consumul lui ? De asemenea va intreb de unde pot achizitiona piese(brat inferior,telescop fata) la un pret rezonabil ? Va multumesc !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaitza2007
post Mar 8 2008, 04:12 PM
Post #73


sofer
***

Group: Membri
Posts: 80
Joined: 28-February 08
From: Bucuresti
Member No.: 116.514



motorasul m-a costat cu tot cu montaj 7,5 mil. el se ocupa de mersul "rotund al motorului" la relanty si cred ca si de alte chestii, cum ar fi forta la demaraj, cred.


--------------------
SUZUKI IGNIS 1.3 GL fabricat 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mircea109037
post Apr 3 2008, 12:40 PM
Post #74


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 157
Joined: 25-June 07
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 109.030



Salutari!
Am mai facut o data consumul, dupa revizie, pentru ultimele 3 saptamani.
Conditiile au fost: trafic exclusiv in Timisoara, cauciucuri de iarna. Am mers 309 km cu 33.3 litri, ceea ce inseamna aproximativ 10,8 %....


--------------------
****************************************
Suzuki Ignis 1.3 4WD GLX A/C
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaitza2007
post Apr 4 2008, 08:28 PM
Post #75


sofer
***

Group: Membri
Posts: 80
Joined: 28-February 08
From: Bucuresti
Member No.: 116.514



De cand am gpl, la fiecare plin constat ca am un consum de 12,5 litri la suta de km. parcursi doar in Bucuresti. Asta inseamna o economie de 25-30 % fata de benzina.


--------------------
SUZUKI IGNIS 1.3 GL fabricat 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bbogdanmircea
post Apr 6 2008, 09:23 PM
Post #76


sofer
***

Group: Membri
Posts: 83
Joined: 16-November 07
Member No.: 115.487



QUOTE (mihaitza2007 @ Apr 4 2008, 06:28 PM) *
De cand am gpl, la fiecare plin constat ca am un consum de 12,5 litri la suta de km. parcursi doar in Bucuresti. Asta inseamna o economie de 25-30 % fata de benzina.


da,corect. nu se stie ce efect o sa aiba GPL asupra uzurii motorului. oricu ar fi e o optiune excelenta...sper sa nu scumpeasca ajtia GPL asa cum au facut si cu motorina...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaitza2007
post Apr 7 2008, 04:02 PM
Post #77


sofer
***

Group: Membri
Posts: 80
Joined: 28-February 08
From: Bucuresti
Member No.: 116.514



Ce spui tu bogdane de scumpiri, ca deja a sarit si gpl la 2.3 lei litrul si asta de vreo saptamana. Oricum e bine, avand in vedere ca benzina a sarit de 3.8


--------------------
SUZUKI IGNIS 1.3 GL fabricat 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post
enemarian
post Apr 8 2008, 03:48 PM
Post #78


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 17
Joined: 15-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 115.107



Ptr. cei interesati de consum. M-am intors dintr-o deplasare la Iasi pe un traseu de 560 km (Iasi - Bicaz - Gheorgheni - Brasov - Bucuresti) cu devieri pe la Targu Neamt, Sovata, Sighisoara. Am facut plinul la Iasi cu Petrom de 98, iar consumul total a fost de 36 litri, reiesind un consum de circa 6,5 litri, in contextul in care nu prea am circulat prin orase, dar am strabatut Cheile Bicazului. De la Bucuresti la Iasi, 420 km pe Focsani - Barlad - Vaslui, consumul mediu a fost de 6,9 litri, traversarea unor orase (Barlad si Vaslui) fiind greoaie datorita strazilor pline de cratere, in rest soseaua fiind acceptabila. Specific ca am un IGNIS 1,3 4x2.
P.S. Cheile Bicazului sunt deosebit de spectaculoase, o spun si acum dupa, probabil, cateva zeci de traversari, dar drumul, cel putin din dreptul Pietrei Altarului si pana la Gheorgheni, este "catastrofa".

Drum bun!


--------------------
Marian E.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bbogdanmircea
post Apr 10 2008, 04:39 PM
Post #79


sofer
***

Group: Membri
Posts: 83
Joined: 16-November 07
Member No.: 115.487



QUOTE (mihaitza2007 @ Apr 7 2008, 03:02 PM) *
Ce spui tu bogdane de scumpiri, ca deja a sarit si gpl la 2.3 lei litrul si asta de vreo saptamana. Oricum e bine, avand in vedere ca benzina a sarit de 3.8


pai da, sper sa ma tina GPl-ul jos ca pret, ca daca il scumpesc si pe asta nush ce mai facem, ajunge masina un lux sa mor yo
propun unui moderator sa faca acest topic pinned, mi se pare foarte folositor

This post has been edited by bbogdanmircea: Apr 10 2008, 04:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ignisGLX
post Apr 18 2008, 12:29 PM
Post #80


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 5-December 07
Member No.: 115.713



Salut!
Am reusit in sfarsit sa fac si eu un consum plin plin la ignisul meu 1,3GLX, 4X2....benzina... whistling.gif
Am 3000 de km la bord, si facad 250 de km, cam 100 in exterior (insa nu portiuni foarte lungi facute in viteza superioara/ adica drum extraurban, dar cu destule gropi si denivelari) si restul in IASi, mi-a iesit un consum de 7,8%.
Consuma destul de mult pentru marimea si litrajul ei, insa motorasul este destul de sprinten, trage bine (uneori chiar prea bine, cred ca ati patit-o si voi, cand vrei sa pleci mai tare de la un semafor, mai ales cu masina relativ goala, patineaza un pic rotile.... rolleyes.gif )....
Ma rog, in concluzie, consumul este un pic mai mare decat la alte marci la acelasi litraj, insa nu cred ca mai e asa de mare daca tii cont de puterea motorului...
Fiind totusi un motor 16V, cu cat il tii mai turat cu atat iti creste si consumul, insa mai ales in traficul de astazi nu este un motor economic.
Varianta pentru cei care vor consum mic ar fi varianta diesel, insa nu stiu pe unde s-ar mai gasi (poate doar la unguri SH).
Ceea ce mi-a placut este faptul ca fata de alte marci consumul declarat de producator la masinuta asta este foarte apropiat de cel real (traiasca japonezi...!!! thumbsup.gif ).
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 10:25 AM