IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Ignis/pregatire radio

This topic is about Ignis/pregatire radio, the author, danker62, wrote about: Ar mai fi o problema in situatia schimbarii CD-ului original cu um MP3 player normal. mufele model suzuki pe care le-am pus in foto nu se potrivesc cu ... To read more just scroll down

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ignis/pregatire radio
danker62
post Dec 13 2008, 05:49 PM
Post #21


sofer
***

Group: Membri
Posts: 73
Joined: 22-November 08
From: Bucuresti/Titan
Member No.: 118.607



Ar mai fi o problema in situatia schimbarii CD-ului original cu um MP3 player normal. mufele model suzuki pe care le-am pus in foto nu se potrivesc cu alte modele, o solutie mai eleganta ar fi un adaptor de la suzuki la "ISO" parca asa se numeste mufa aceea destul de comuna, asta daca nu vrem sa le taiem pur si simplu si sa innadim firele. Asa arata mufele de pe masina mea, cred ca sunt cele originale, deci: mufa adaptoare, o rama eleganta pt ignis, si bineinteles un DVD bunutz, pot constitui o alternativa eleganta, a unui CD original Suzuki, care nu este nici prea stralucit, iar pretul unuia nou este in jur de 12-15 milioane fata de varianta tot eleganta zic eu, propusa de mine care pleaca de la 5 milioane. whistling.gif[attachment=17996:MUFE_SUZUKI_IGNIS.gif]

This post has been edited by danker62: Dec 13 2008, 05:51 PM
Attached File(s)
Attached File  111140.jpg ( 18.35K ) Number of downloads: 17
Attached File  MUFESUZUKI.gif ( 617.43K ) Number of downloads: 20
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaitza2007
post Dec 13 2008, 07:39 PM
Post #22


sofer
***

Group: Membri
Posts: 80
Joined: 28-February 08
From: Bucuresti
Member No.: 116.514



QUOTE (danker62 @ Dec 13 2008, 05:49 PM) *
Ar mai fi o problema in situatia schimbarii CD-ului original cu um MP3 player normal. mufele model suzuki pe care le-am pus in foto nu se potrivesc cu alte modele, o solutie mai eleganta ar fi un adaptor de la suzuki la "ISO" parca asa se numeste mufa aceea destul de comuna, asta daca nu vrem sa le taiem pur si simplu si sa innadim firele. Asa arata mufele de pe masina mea, cred ca sunt cele originale, deci: mufa adaptoare, o rama eleganta pt ignis, si bineinteles un DVD bunutz, pot constitui o alternativa eleganta, a unui CD original Suzuki, care nu este nici prea stralucit, iar pretul unuia nou este in jur de 12-15 milioane fata de varianta tot eleganta zic eu, propusa de mine care pleaca de la 5 milioane. whistling.gif[attachment=17996:MUFE_SUZUKI_IGNIS.gif]

Eu mi-am montat un cd-player Kenwood si nu au fost probleme de incompatibilitate cu mufele. doar pentru mufa de antena am luat un adaptor ce a costat 10 ron. In schimb m-am intepat cu masca. Am dat 80 ron pe ea.


--------------------
SUZUKI IGNIS 1.3 GL fabricat 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danker62
post Dec 13 2008, 07:54 PM
Post #23


sofer
***

Group: Membri
Posts: 73
Joined: 22-November 08
From: Bucuresti/Titan
Member No.: 118.607



E aceeasi masca care am postat-o eu?Unde ai gasit-o? dar oricum ai iesit mai bine decat daca ai fi luat un cd original, cand poti sa pui si tu o poza sa vedem cum ai rezolvat -o. ai iesit mai bine oricum. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaitza2007
post Dec 13 2008, 08:24 PM
Post #24


sofer
***

Group: Membri
Posts: 80
Joined: 28-February 08
From: Bucuresti
Member No.: 116.514



QUOTE (danker62 @ Dec 13 2008, 07:54 PM) *
E aceeasi masca care am postat-o eu?Unde ai gasit-o? dar oricum ai iesit mai bine decat daca ai fi luat un cd original, cand poti sa pui si tu o poza sa vedem cum ai rezolvat -o. ai iesit mai bine oricum. rolleyes.gif


Asa arata cd-playerul meu

Descriere
Radio CD cu ''TDF'' compatible MP3/ WMA si RDS;
Display Fluorescente 8 digitals y 14 segmentos;
Intrare frontala Mini jack AUX;
Compatible con audio digital comprimido MP3/WMA;
Procesador de audio comprimido SUPREME;
Compatibil cu CDText;
RDS, FM/MW/LW;
Putere 4 x 50 Watt;
System Q (Preset Sound Control);
Conversor DAC 24 bit;
Compatibil CD-DA, CD-R, CD-RW;
Muting Navegation/Telefon;
Ilumination Rosu.

Masca este asemanatoare cu cea pe care ai postat-o tu si este neagra.

This post has been edited by mihaitza2007: Dec 13 2008, 08:26 PM
Attached File(s)
Attached File  KDC_W311A_AY_E_big.jpg ( 26.73K ) Number of downloads: 19
 


--------------------
SUZUKI IGNIS 1.3 GL fabricat 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cobra21
post Dec 13 2008, 08:31 PM
Post #25


sofer
***

Group: Membri
Posts: 75
Joined: 13-October 08
From: Zalau
Member No.: 118.252



Anul asta nu am cum dar la inceputul anului viitor sper sa schimb si io radio CD -ul de pe masina dar incerc sa mentin armonia de pe bord whistling.gif Iluminare rosie deci si noul CD-player va avea tot iluminare rosie ca in poza
Attached File  product3170.jpg ( 196.9K ) Number of downloads: 16


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corbu'
post Dec 13 2008, 10:57 PM
Post #26


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 7-December 08
From: Brasov
Member No.: 118.713



Nu am probat, dar intreb pe baza a ce am citit pana acum. Calcaiul lui Achile in sistemul audio de pe Ignis nu sunt cumva boxele? Nu s-ar auzi mai bine Blaupunkt original + boxe mai bune decat un super CD/MP3 Player cu pocnitorile de boxe originale? Evident solutia cea mai buna ar fi CD + boxe noi, dar daca ar fi sa alegem .....

This post has been edited by Corbu': Dec 13 2008, 10:59 PM


--------------------
Suzuki Ignis GS 1.3 VVT / 2007
Logan Ambition 1.6 MPI + GPL / 2005
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danker62
post Dec 13 2008, 11:07 PM
Post #27


sofer
***

Group: Membri
Posts: 73
Joined: 22-November 08
From: Bucuresti/Titan
Member No.: 118.607



Arata bine ceeea ce ati postat aci , probabil ca ar fi bine de schimbat si difurile si probabil si cablajul, totusi daca ai putea sa pui o poza cu modul in care s-a integrat cd-player-ul in peisaj, adica o poza cu bordul. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaitza2007
post Dec 14 2008, 01:04 PM
Post #28


sofer
***

Group: Membri
Posts: 80
Joined: 28-February 08
From: Bucuresti
Member No.: 116.514



QUOTE (danker62 @ Dec 13 2008, 11:07 PM) *
Arata bine ceeea ce ati postat aci , probabil ca ar fi bine de schimbat si difurile si probabil si cablajul, totusi daca ai putea sa pui o poza cu modul in care s-a integrat cd-player-ul in peisaj, adica o poza cu bordul. rolleyes.gif

Poze poate la primavara, cand s-o mai incalzi putin.
Imi sustin opinia ca trebuie schimbate cablurile pentru un sunet de calitate, iar pentru putere mai mare, montarea unor boxe pe placa de la haion.


--------------------
SUZUKI IGNIS 1.3 GL fabricat 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danker62
post Dec 14 2008, 03:44 PM
Post #29


sofer
***

Group: Membri
Posts: 73
Joined: 22-November 08
From: Bucuresti/Titan
Member No.: 118.607



Uitati aici cum arata... primit de la un prieten din timisoara thumbsup.gif

This post has been edited by danker62: Dec 14 2008, 03:45 PM
Attached File(s)
Attached File  bord_mic.gif ( 114.23K ) Number of downloads: 28
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cobra21
post Dec 14 2008, 04:35 PM
Post #30


sofer
***

Group: Membri
Posts: 75
Joined: 13-October 08
From: Zalau
Member No.: 118.252



pai da ...pt un sunet de calitate trebe schimbat lucrurile dar sincer e mine nu ma intereseaza o putere asa de mare (Chiar daca imi place muzica), io am montat in spate inca 2 boxe deoarece nu am avut iar amu urmeaza sa schimb cele din fata ca cele din spate is prea puternice (Pioneer) + CD player cum este in poza de mai sus pe care am postat.. apropo arata bine ce o postat si danker thumbsup.gif

This post has been edited by cobra21: Dec 14 2008, 04:36 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corbu'
post Dec 14 2008, 06:34 PM
Post #31


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 7-December 08
From: Brasov
Member No.: 118.713



Oare boxele si scula audio de pe un Corsa C s-or potrivi? Corsa C posibil donoare are chiar si comenzi audio pe volan, nu stiu insa daca se potrivesc mufele si se mai pupa apoi displayul, dar fiind ambele din ograda GM ar avea o sansa sa mearga. Pe Corsa C se aude superb comparat cu Ignis.


--------------------
Suzuki Ignis GS 1.3 VVT / 2007
Logan Ambition 1.6 MPI + GPL / 2005
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaitza2007
post Dec 14 2008, 07:02 PM
Post #32


sofer
***

Group: Membri
Posts: 80
Joined: 28-February 08
From: Bucuresti
Member No.: 116.514



QUOTE (Corbu' @ Dec 14 2008, 06:34 PM) *
Oare boxele si scula audio de pe un Corsa C s-or potrivi? Corsa C posibil donoare are chiar si comenzi audio pe volan, nu stiu insa daca se potrivesc mufele si se mai pupa apoi displayul, dar fiind ambele din ograda GM ar avea o sansa sa mearga. Pe Corsa C se aude superb comparat cu Ignis.

Ai dreptate, sistemul audio integrat pe corsa se aude super. Eu cred ca ar trebui sa privim putin mai departe si, de ce nu, poate sa incercam sa intelegem ca nu a vrut constructorul maghiar sa faca sistemul de pe ignis sa se auda mai tare. Difuzoarele originale de pe spate le-am dat unui amic si le-a montat pe o solenza, alaturi de un cd-player blaupunkt identic cu cel de pe logan si am ramas surprins sa constat ca se aud super.
Asa ca revin la ce-am spus in alte posturi: schimbati cablurile si apoi vedeti daca este cazul sa schimbati si altceva. Eu as vrea sa aud un sistem original de pe ignis, dar cu cablurile audio schimbate. Sunt convins ca s-ar auzi mult mai bine.


--------------------
SUZUKI IGNIS 1.3 GL fabricat 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cobra21
post Dec 14 2008, 07:28 PM
Post #33


sofer
***

Group: Membri
Posts: 75
Joined: 13-October 08
From: Zalau
Member No.: 118.252



"sa incercam sa intelegem ca nu a vrut constructorul maghiar sa faca sistemul de pe ignis sa se auda mai tare"
probabil sa auzi daca vine unul cu sirena in spatele tau whistling.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaitza2007
post Dec 14 2008, 07:59 PM
Post #34


sofer
***

Group: Membri
Posts: 80
Joined: 28-February 08
From: Bucuresti
Member No.: 116.514



QUOTE (cobra21 @ Dec 14 2008, 07:28 PM) *
"sa incercam sa intelegem ca nu a vrut constructorul maghiar sa faca sistemul de pe ignis sa se auda mai tare"
probabil sa auzi daca vine unul cu sirena in spatele tau whistling.gif

Din moment ce toti cei care au postat aici s-au plans de partea audio, ma gandesc si la aceasta posibilitate. Refuz sa cred ca ar fi un defect de fabricatie. Si sa nu uitam ca si unitatea si difuzoarele sunt Blaupunkt.


--------------------
SUZUKI IGNIS 1.3 GL fabricat 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corbu'
post Dec 14 2008, 08:07 PM
Post #35


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 7-December 08
From: Brasov
Member No.: 118.713



QUOTE (mihaitza2007 @ Dec 14 2008, 07:02 PM) *
QUOTE (Corbu' @ Dec 14 2008, 06:34 PM) *
Oare boxele si scula audio de pe un Corsa C s-or potrivi? Corsa C posibil donoare are chiar si comenzi audio pe volan, nu stiu insa daca se potrivesc mufele si se mai pupa apoi displayul, dar fiind ambele din ograda GM ar avea o sansa sa mearga. Pe Corsa C se aude superb comparat cu Ignis.


Asa ca revin la ce-am spus in alte posturi: schimbati cablurile si apoi vedeti daca este cazul sa schimbati si altceva. Eu as vrea sa aud un sistem original de pe ignis, dar cu cablurile audio schimbate. Sunt convins ca s-ar auzi mult mai bine.


Asta o sa fac cu primul weekend cu timp mai frumos, chiar o sa fac comparatie in timp ce le schimb (o boxa cu cablul vechi, una cu el schimbat), daca vremea tine cu mine saptamana viitoare operez Ignis-ul.
Se pare ca asta e primul pas ce trebuie facut pentru un sound mai bun, abia apoi as schimba boxele daca trebuie.

Cineva ce a schimbat cablurile deja, poate ne spune care sunt mai potrivite (ce grosime eventual, ce caracteristici) si cam cati metri ar trebui. Eventual daca ar trebui schimbate si la tweetere sau doar la cele 4 boxe mari.

This post has been edited by Corbu': Dec 14 2008, 08:08 PM


--------------------
Suzuki Ignis GS 1.3 VVT / 2007
Logan Ambition 1.6 MPI + GPL / 2005
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corbu'
post Dec 14 2008, 08:14 PM
Post #36


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 7-December 08
From: Brasov
Member No.: 118.713



Ca fapt divers, mie boxele imi suna fara bas, aste e specific boxelor carora s-a inversat + cu - , posibil sa fie asta si sa nu fie cablurile de vina . Oare am putea gasi o schema a mufei head unitului? As putea verifica apoi foarte usor daca plusul ce iese din aparat ajunge la plusul din boxa. Daca ajunge la minus atunci ar trebui sa sune cum suna acum din fabrica (fara bas, spart). Asta ar fi o teorie, dar fara schema mufei (sau sa stiu 100% care fir este speaker + si care este -) nu am ce face, poate ungurul a inversat +/- la toate boxele.

P.S. Scuze pentru post dublu dar nu am mai putut da EDIT la postul de mai sus, a disparut butonul.

This post has been edited by Corbu': Dec 14 2008, 08:15 PM


--------------------
Suzuki Ignis GS 1.3 VVT / 2007
Logan Ambition 1.6 MPI + GPL / 2005
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaitza2007
post Dec 14 2008, 08:41 PM
Post #37


sofer
***

Group: Membri
Posts: 80
Joined: 28-February 08
From: Bucuresti
Member No.: 116.514



QUOTE (Corbu' @ Dec 14 2008, 08:14 PM) *
Ca fapt divers, mie boxele imi suna fara bas, aste e specific boxelor carora s-a inversat + cu - , posibil sa fie asta si sa nu fie cablurile de vina . Oare am putea gasi o schema a mufei head unitului? As putea verifica apoi foarte usor daca plusul ce iese din aparat ajunge la plusul din boxa. Daca ajunge la minus atunci ar trebui sa sune cum suna acum din fabrica (fara bas, spart). Asta ar fi o teorie, dar fara schema mufei (sau sa stiu 100% care fir este speaker + si care este -) nu am ce face, poate ungurul a inversat +/- la toate boxele.

P.S. Scuze pentru post dublu dar nu am mai putut da EDIT la postul de mai sus, a disparut butonul.

Poate este de ajutor
Attached File(s)
Attached File  grafic_fire_audio.jpg ( 121.56K ) Number of downloads: 24
 


--------------------
SUZUKI IGNIS 1.3 GL fabricat 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danker62
post Dec 14 2008, 11:12 PM
Post #38


sofer
***

Group: Membri
Posts: 73
Joined: 22-November 08
From: Bucuresti/Titan
Member No.: 118.607



pt Corbu'

Oricum daca faci operatiunea asta sa ne dai detalii cum ai facut, ce cabluri ai folosit, ce finitii de plastic ai desfacit, daca e greu , usor..... eventual asezonata cu poze.

This post has been edited by danker62: Dec 14 2008, 11:13 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corbu'
post Dec 14 2008, 11:34 PM
Post #39


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 7-December 08
From: Brasov
Member No.: 118.713



mihaitza2007 este de ajutor, dar mai trebuie. smile.gif Din cate imi dau seama din poza mufa de la care pleaca cablurile spre boxe este mufa cea mare deoarece este singura ce are peste 16 pini (vad ca are in total 20 pini). Ce m-ar ajuta insa grozav ar fi sa stiu care este pinul numarul 1, normal al fi cel din stanga sus cu bratul de ghidaj (antiprostul) orientat spre stanga, cel putin asa este la Logan. Daca aveti o schema din asta ar fi perfect, daca nu sper sa ma descurc facand comparatie cu lui danker de la postul 21.


danker62 cand ma apuc de desfacut o sa fac poze la pasii necesari. Din pacate inca nu stiu ce cabluri sa folosesc si de care trebuie. Mai sap si aflu eu.

This post has been edited by Corbu': Dec 14 2008, 11:36 PM


--------------------
Suzuki Ignis GS 1.3 VVT / 2007
Logan Ambition 1.6 MPI + GPL / 2005
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corbu'
post Dec 14 2008, 11:49 PM
Post #40


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 7-December 08
From: Brasov
Member No.: 118.713



Stati ca zic numai tampenii. Mufa mare este pentru display, celelalte doua mufe de 2x8 pini sunt cele care trebuie, practic aia e mufa ISO. Schema mufei ISO se gaseste pe net, dar ar fi bine sa stim totusi cum numeroteaza pinii cei de la Suzuki.
P.S. Nu ma luati de guru, abia sunt peste nivel de incepator, cand schimb cablurile ma ghidez dupa principiul memoriei vizuale, scot ce vad fir subtire si pun fir gros biggrin.gif.

This post has been edited by Corbu': Dec 14 2008, 11:52 PM
Attached File(s)
Attached File  Blaupunkt3.jpg ( 127.11K ) Number of downloads: 31
 


--------------------
Suzuki Ignis GS 1.3 VVT / 2007
Logan Ambition 1.6 MPI + GPL / 2005
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 08:56 AM