Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ignis/pregatire radio
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Ignis
Gadi59670
In curind o sa ne vina masinuta pe care n-am vrut sa o cumpar dar a fost dragoste la prima vedere ( pentru ea !), asa ca la revedere Polo Happy !
Din pacate n-am gasit la dealer nici macar un prospect despre Ignis ci doar o foicica amarita A4. Intrebarea mea este : Ignis 1.3 GC/AC are pregatire radio (boxe, cablaj , antena) din fabrica ?
Ce fel de boxe (dimensiuni ) se pot monta ?
Andrei Suzuki
Ai 2 variante: ori vine cu radio-casetofon si 4 boxe,ori vine cu cd player si 6 boxe (adica 4 boxe+2 tweetere in dreptul oglinzilor).
Boxele de pe spate au 13 cm,iar cele de pe fata au 10 si sunt puse in bord (o solutie foarte proasta,dar asta e).
Eu nu am auzit de Ignis care sa vina fara macar un casetofon,dar cine stie...

Altceva? biggrin.gif
Gadi59670
Multumesc pentru raspuns,din pacate e o varianta ''cheliuta'' fara nici un fel de radio . E o oferta speciala doar cu minimul necesar adica ABS . Nu am vrut o varianta dotata cu RCD , oglinzi electrice pentru ca insemna circa 1500 Euro in plus si pentru noi e a doua masina . As vrea totusi sa-i pun un radio sa-mi '' caraie" ceva in aglomeratie (daca o sa am voie sa mai pun mana pe Ignis , dupa ce il aduc acasa !) .
Sorin71828
Daca vrei prospect pt. Ignis iti pot eu oferii o copie dupa carticica originala. Referitor la ceva care sa-ti "caraie " in masina, daca doresti, eu am un radio - cass original pt. Suzuki marca Grundig. Eu l-am inlocuit in Ungaria cu un radio-cd, tot original fiindca mi-am dorit neaparat cd.
Radio-cass-ul este aproape nou ( masina are 2 ani ) si a fost folosit putin. Am atasat fotografia. Pretul este mai mult simbolic.
Gadi59670
Multumesc pentru oferta , e interesanta ! Din pacate fiind un RC original , ce facem cu afisajul posturilor ? Ignis-ul nostru are doar un ceas digital in locul afisajului radio ! Poate fi adaptat ?
Sorin71828
Nu prea stiu sa-ti spun fiindca nu ma pricep la electronica. La mine pe afisajul central apare ora. temperatura, consumul si posturile de la radio/cd. Nu imi dau seama daca il montezi o sa-ti apara pe afisaj si posturile. Ce am inteles - tot de pe forum ( de la Andrei ) este ca daca iti inlocuiesti radio cass-ul sau cd-ul original - si montezi un radio ( cass sau cd ) normal - sigur nu se mai afiseaza pe centru posturile ! Deci panoul central nu primeste informatii decit de la radio cass sau cd originale ! Acesta fiind original s-ar putea sa primeasca informatiile... dar cel mai sigur ar fi sa intrebi la service - un electronist care in mod normal stie sau ar trebui sa stie... La mine aparatul l-au schimbat in 3 min. fara nicio modificare.
Andrei Suzuki
Gadi,vad ca esti din Buc. Daca vrei,putem sa ne intalnim si aduc casetofonul ala vechi al meu,sa vezi daca ti se potriveste.Macar sa iti faci o idee. wink.gif
gabriel48950
In legatura cu un sistem care sa bazaie prin masina cand mergi pot sa-ti spun urmatoarele :
- la inceput iti doresti doar un radio sa bazaie ceva pe acolo
- apoi vrei si o anumita muzica care iti place, adica pe suport .. ce o fii caseta sau CD.
- apoi o sa vrei sa nu schimbi des cd-urile la nesfarsit, vrei sa ai foldere cu diverse tipuri de muzica adica MP3 etc .... lucru care este f complicat la ignis daca nu imposibil () ...

Ce vreau sa spun este ca tehnica evolueaza si in mod normal cei despre care avem o parere f buna cand ii asociem cu tehnica si anume japonezii ar trebui sa nu ne dezamageasca. Daca pe un cd normal Wav, CAD intra max 20 melodii pe un MP3 intra peste 60, plus ca le poti ramifica...

Eu am incercat vreo 2 saptamani sa negociez sa-mi puna un CD cu MP3 in loc de cel clasic pe masina si fara succes. Mare dezamagire.. acum caut o varianta auxiliara cu un adaptor si un portabil sau ceva de genul asta - CINE are date si ma poate ajuta cu o informatie ii multumesc anticipat.

Nu mai are rost sa povestim despre cat de mare si inestetic este varianta aleasa pentru sistemul audio.Este singurul punct care ma nemultumeste la masina in rest e super OK.
Andrei Suzuki
Da,si pe mine ma enerveaza ca au pus casetofon cat casa pe masina. Mai nasol e ca mai toti producatorii au inceput sa puna casetofoane mari( de obicei 2DIM) pe masni. Pacat pt ca odata schimbate,bordu arata mult mai urat.
In leg cu mp3 in masina,poti sa iti iei un stick da-la pe care il bagi la bricheta si casetofonul il receptioneaza ca pe un post de radio.Aveau cativa de pe forum.
Gadi59670
Va multumesc pentru raspunsurile voastre !
Masinuta ei (noastra , doar de la showroom pana acasa !). va sosi doar saptamana viitoare ! Am aflat macar ce fel de dimensiuni au boxele , despre CD inca mai caut ! M-am orientat la un Sony , simplut , fara MP3 si alte chestii high tech , din pacate stocul era zero si inca il astept ... La cate posturi FM sint in Bucuresti , CD conteaza mai putin , oricum masinuta va fi 99% , masina de oras .
suzuki_bs
Salut!
Intr-adevar spatiul pe care il ocupa radio-CD-urile originale Blaupunkt in bordul lui Suzuki Ignis este mai mare decat spatiul pe care il ocupa un radio-CD normal. Ideea este ca un astfel de radio-CD este mai greu de furat de catre hoti, neavand pe ce alta masina sa-l monteze.
Poti gasi la firme care comercializeaza radio-Cd-uri un adaptor, o masca de plastic neagra facuta sa acopere golul acela.
Andrei Suzuki
Pai eu daia mi-am luat pt a putea sa imi montez cd playerul. Masca asta face loc pt cd player,iar sub el ramane un MIC buzunar.
marcel92210
QUOTE(Sorin71828)
eu am un radio - cass original pt. Suzuki marca Grundig. Radio-cass-ul este aproape nou ( masina are 2 ani ) si a fost folosit putin. Am atasat fotografia. Pretul este mai mult simbolic.




L-as vrea eu daca este o.k .cine are un radio original pentru suzuki ignis?sunt interesat sa cumpar-cu afisaj cu tot
Sorin71828
Marcel, e simplu, vad ca si tu esti din Cluj. Radiocass-ul il mai am ( cred ca e undeva pus bine, trebuie sa-l caut ) este original Blaupunkt si l-am scos / inlocuit de pe masina mea ( Suzuki Ignis ) Nu l-am inlocuit fiindca era defect, dar am facut rost de unul identic ( dar cu cd ) din Ungaria. Se poate face proba si daca iti place ne intelegem. Eu l-am schimbat la Proton ( Bosch ) service de pe calea Turzii. Are si cutia de tabla/ suportul original, fara de care nu s-ar putea instala in lacasul lasat de fabrica, instructiunile de folosire si garantia. Daca te intereseaza contacteaza-ma la adresa de e-mail : popartes@yahoo.com
Sorin71828
Am scris mai devreme ca radiocass-ul este marca Grundig. Nu stiu de ce... cind de fapt este Blaupunkt... scuze
danker62
Te salut,
probabil ca nu mai este de actualitate, dar am vazut ca aveai un radio casetofon de ignis, il mai ai, daca da da mi un semn de viatza trimite-mi si mie o poza si un pretz.
multumesc

Dan (0721010191 danker62@yahoo.com)
Corbu'
Si are cineva idee ce dimensiune au boxele de pe Ignis? Tweeterele le-as cam lasa la loc, dar boxele trebuiesc schimbate, se aud infernal de prost.
cobra21
In fata 10 cm iar in spate de 13 cm
danker62
O rugaminte la forumistii suzukishti... eu nu am manere (alea de deasupra usilor de sustinere la viraje), costa cam 300k lei, de aceea va rog spuneti-mi si mie cum sunt cu arc, fara, se potrivesc de la alte modele? eventual o poza daca binevoieste cineva, oricum multumesc anticipat rolleyes.gif
cobra21
sa ma corectati daca gresesc...fiind o masina "hibrida" cred ca se poate monta de la unele modele de opel unsure.gif dar nu stiu sigur nu am pus problema asta nici io nu am si nici nu cred ca o sa pun
danker62
Ar mai fi o problema in situatia schimbarii CD-ului original cu um MP3 player normal. mufele model suzuki pe care le-am pus in foto nu se potrivesc cu alte modele, o solutie mai eleganta ar fi un adaptor de la suzuki la "ISO" parca asa se numeste mufa aceea destul de comuna, asta daca nu vrem sa le taiem pur si simplu si sa innadim firele. Asa arata mufele de pe masina mea, cred ca sunt cele originale, deci: mufa adaptoare, o rama eleganta pt ignis, si bineinteles un DVD bunutz, pot constitui o alternativa eleganta, a unui CD original Suzuki, care nu este nici prea stralucit, iar pretul unuia nou este in jur de 12-15 milioane fata de varianta tot eleganta zic eu, propusa de mine care pleaca de la 5 milioane. whistling.gifClick to view attachment
mihaitza2007
QUOTE (danker62 @ Dec 13 2008, 05:49 PM) *
Ar mai fi o problema in situatia schimbarii CD-ului original cu um MP3 player normal. mufele model suzuki pe care le-am pus in foto nu se potrivesc cu alte modele, o solutie mai eleganta ar fi un adaptor de la suzuki la "ISO" parca asa se numeste mufa aceea destul de comuna, asta daca nu vrem sa le taiem pur si simplu si sa innadim firele. Asa arata mufele de pe masina mea, cred ca sunt cele originale, deci: mufa adaptoare, o rama eleganta pt ignis, si bineinteles un DVD bunutz, pot constitui o alternativa eleganta, a unui CD original Suzuki, care nu este nici prea stralucit, iar pretul unuia nou este in jur de 12-15 milioane fata de varianta tot eleganta zic eu, propusa de mine care pleaca de la 5 milioane. whistling.gifClick to view attachment

Eu mi-am montat un cd-player Kenwood si nu au fost probleme de incompatibilitate cu mufele. doar pentru mufa de antena am luat un adaptor ce a costat 10 ron. In schimb m-am intepat cu masca. Am dat 80 ron pe ea.
danker62
E aceeasi masca care am postat-o eu?Unde ai gasit-o? dar oricum ai iesit mai bine decat daca ai fi luat un cd original, cand poti sa pui si tu o poza sa vedem cum ai rezolvat -o. ai iesit mai bine oricum. rolleyes.gif
mihaitza2007
QUOTE (danker62 @ Dec 13 2008, 07:54 PM) *
E aceeasi masca care am postat-o eu?Unde ai gasit-o? dar oricum ai iesit mai bine decat daca ai fi luat un cd original, cand poti sa pui si tu o poza sa vedem cum ai rezolvat -o. ai iesit mai bine oricum. rolleyes.gif


Asa arata cd-playerul meu

Descriere
Radio CD cu ''TDF'' compatible MP3/ WMA si RDS;
Display Fluorescente 8 digitals y 14 segmentos;
Intrare frontala Mini jack AUX;
Compatible con audio digital comprimido MP3/WMA;
Procesador de audio comprimido SUPREME;
Compatibil cu CDText;
RDS, FM/MW/LW;
Putere 4 x 50 Watt;
System Q (Preset Sound Control);
Conversor DAC 24 bit;
Compatibil CD-DA, CD-R, CD-RW;
Muting Navegation/Telefon;
Ilumination Rosu.

Masca este asemanatoare cu cea pe care ai postat-o tu si este neagra.
cobra21
Anul asta nu am cum dar la inceputul anului viitor sper sa schimb si io radio CD -ul de pe masina dar incerc sa mentin armonia de pe bord whistling.gif Iluminare rosie deci si noul CD-player va avea tot iluminare rosie ca in poza
Click to view attachment
Corbu'
Nu am probat, dar intreb pe baza a ce am citit pana acum. Calcaiul lui Achile in sistemul audio de pe Ignis nu sunt cumva boxele? Nu s-ar auzi mai bine Blaupunkt original + boxe mai bune decat un super CD/MP3 Player cu pocnitorile de boxe originale? Evident solutia cea mai buna ar fi CD + boxe noi, dar daca ar fi sa alegem .....
danker62
Arata bine ceeea ce ati postat aci , probabil ca ar fi bine de schimbat si difurile si probabil si cablajul, totusi daca ai putea sa pui o poza cu modul in care s-a integrat cd-player-ul in peisaj, adica o poza cu bordul. rolleyes.gif
mihaitza2007
QUOTE (danker62 @ Dec 13 2008, 11:07 PM) *
Arata bine ceeea ce ati postat aci , probabil ca ar fi bine de schimbat si difurile si probabil si cablajul, totusi daca ai putea sa pui o poza cu modul in care s-a integrat cd-player-ul in peisaj, adica o poza cu bordul. rolleyes.gif

Poze poate la primavara, cand s-o mai incalzi putin.
Imi sustin opinia ca trebuie schimbate cablurile pentru un sunet de calitate, iar pentru putere mai mare, montarea unor boxe pe placa de la haion.
danker62
Uitati aici cum arata... primit de la un prieten din timisoara thumbsup.gif
cobra21
pai da ...pt un sunet de calitate trebe schimbat lucrurile dar sincer e mine nu ma intereseaza o putere asa de mare (Chiar daca imi place muzica), io am montat in spate inca 2 boxe deoarece nu am avut iar amu urmeaza sa schimb cele din fata ca cele din spate is prea puternice (Pioneer) + CD player cum este in poza de mai sus pe care am postat.. apropo arata bine ce o postat si danker thumbsup.gif
Corbu'
Oare boxele si scula audio de pe un Corsa C s-or potrivi? Corsa C posibil donoare are chiar si comenzi audio pe volan, nu stiu insa daca se potrivesc mufele si se mai pupa apoi displayul, dar fiind ambele din ograda GM ar avea o sansa sa mearga. Pe Corsa C se aude superb comparat cu Ignis.
mihaitza2007
QUOTE (Corbu' @ Dec 14 2008, 06:34 PM) *
Oare boxele si scula audio de pe un Corsa C s-or potrivi? Corsa C posibil donoare are chiar si comenzi audio pe volan, nu stiu insa daca se potrivesc mufele si se mai pupa apoi displayul, dar fiind ambele din ograda GM ar avea o sansa sa mearga. Pe Corsa C se aude superb comparat cu Ignis.

Ai dreptate, sistemul audio integrat pe corsa se aude super. Eu cred ca ar trebui sa privim putin mai departe si, de ce nu, poate sa incercam sa intelegem ca nu a vrut constructorul maghiar sa faca sistemul de pe ignis sa se auda mai tare. Difuzoarele originale de pe spate le-am dat unui amic si le-a montat pe o solenza, alaturi de un cd-player blaupunkt identic cu cel de pe logan si am ramas surprins sa constat ca se aud super.
Asa ca revin la ce-am spus in alte posturi: schimbati cablurile si apoi vedeti daca este cazul sa schimbati si altceva. Eu as vrea sa aud un sistem original de pe ignis, dar cu cablurile audio schimbate. Sunt convins ca s-ar auzi mult mai bine.
cobra21
"sa incercam sa intelegem ca nu a vrut constructorul maghiar sa faca sistemul de pe ignis sa se auda mai tare"
probabil sa auzi daca vine unul cu sirena in spatele tau whistling.gif
mihaitza2007
QUOTE (cobra21 @ Dec 14 2008, 07:28 PM) *
"sa incercam sa intelegem ca nu a vrut constructorul maghiar sa faca sistemul de pe ignis sa se auda mai tare"
probabil sa auzi daca vine unul cu sirena in spatele tau whistling.gif

Din moment ce toti cei care au postat aici s-au plans de partea audio, ma gandesc si la aceasta posibilitate. Refuz sa cred ca ar fi un defect de fabricatie. Si sa nu uitam ca si unitatea si difuzoarele sunt Blaupunkt.
Corbu'
QUOTE (mihaitza2007 @ Dec 14 2008, 07:02 PM) *
QUOTE (Corbu' @ Dec 14 2008, 06:34 PM) *
Oare boxele si scula audio de pe un Corsa C s-or potrivi? Corsa C posibil donoare are chiar si comenzi audio pe volan, nu stiu insa daca se potrivesc mufele si se mai pupa apoi displayul, dar fiind ambele din ograda GM ar avea o sansa sa mearga. Pe Corsa C se aude superb comparat cu Ignis.


Asa ca revin la ce-am spus in alte posturi: schimbati cablurile si apoi vedeti daca este cazul sa schimbati si altceva. Eu as vrea sa aud un sistem original de pe ignis, dar cu cablurile audio schimbate. Sunt convins ca s-ar auzi mult mai bine.


Asta o sa fac cu primul weekend cu timp mai frumos, chiar o sa fac comparatie in timp ce le schimb (o boxa cu cablul vechi, una cu el schimbat), daca vremea tine cu mine saptamana viitoare operez Ignis-ul.
Se pare ca asta e primul pas ce trebuie facut pentru un sound mai bun, abia apoi as schimba boxele daca trebuie.

Cineva ce a schimbat cablurile deja, poate ne spune care sunt mai potrivite (ce grosime eventual, ce caracteristici) si cam cati metri ar trebui. Eventual daca ar trebui schimbate si la tweetere sau doar la cele 4 boxe mari.
Corbu'
Ca fapt divers, mie boxele imi suna fara bas, aste e specific boxelor carora s-a inversat + cu - , posibil sa fie asta si sa nu fie cablurile de vina . Oare am putea gasi o schema a mufei head unitului? As putea verifica apoi foarte usor daca plusul ce iese din aparat ajunge la plusul din boxa. Daca ajunge la minus atunci ar trebui sa sune cum suna acum din fabrica (fara bas, spart). Asta ar fi o teorie, dar fara schema mufei (sau sa stiu 100% care fir este speaker + si care este -) nu am ce face, poate ungurul a inversat +/- la toate boxele.

P.S. Scuze pentru post dublu dar nu am mai putut da EDIT la postul de mai sus, a disparut butonul.
mihaitza2007
QUOTE (Corbu' @ Dec 14 2008, 08:14 PM) *
Ca fapt divers, mie boxele imi suna fara bas, aste e specific boxelor carora s-a inversat + cu - , posibil sa fie asta si sa nu fie cablurile de vina . Oare am putea gasi o schema a mufei head unitului? As putea verifica apoi foarte usor daca plusul ce iese din aparat ajunge la plusul din boxa. Daca ajunge la minus atunci ar trebui sa sune cum suna acum din fabrica (fara bas, spart). Asta ar fi o teorie, dar fara schema mufei (sau sa stiu 100% care fir este speaker + si care este -) nu am ce face, poate ungurul a inversat +/- la toate boxele.

P.S. Scuze pentru post dublu dar nu am mai putut da EDIT la postul de mai sus, a disparut butonul.

Poate este de ajutor
danker62
pt Corbu'

Oricum daca faci operatiunea asta sa ne dai detalii cum ai facut, ce cabluri ai folosit, ce finitii de plastic ai desfacit, daca e greu , usor..... eventual asezonata cu poze.
Corbu'
mihaitza2007 este de ajutor, dar mai trebuie. smile.gif Din cate imi dau seama din poza mufa de la care pleaca cablurile spre boxe este mufa cea mare deoarece este singura ce are peste 16 pini (vad ca are in total 20 pini). Ce m-ar ajuta insa grozav ar fi sa stiu care este pinul numarul 1, normal al fi cel din stanga sus cu bratul de ghidaj (antiprostul) orientat spre stanga, cel putin asa este la Logan. Daca aveti o schema din asta ar fi perfect, daca nu sper sa ma descurc facand comparatie cu lui danker de la postul 21.


danker62 cand ma apuc de desfacut o sa fac poze la pasii necesari. Din pacate inca nu stiu ce cabluri sa folosesc si de care trebuie. Mai sap si aflu eu.
Corbu'
Stati ca zic numai tampenii. Mufa mare este pentru display, celelalte doua mufe de 2x8 pini sunt cele care trebuie, practic aia e mufa ISO. Schema mufei ISO se gaseste pe net, dar ar fi bine sa stim totusi cum numeroteaza pinii cei de la Suzuki.
P.S. Nu ma luati de guru, abia sunt peste nivel de incepator, cand schimb cablurile ma ghidez dupa principiul memoriei vizuale, scot ce vad fir subtire si pun fir gros biggrin.gif.
Corbu'
QUOTE (mihaitza2007 @ Dec 13 2008, 07:39 PM) *
Eu mi-am montat un cd-player Kenwood si nu au fost probleme de incompatibilitate cu mufele. doar pentru mufa de antena am luat un adaptor ce a costat 10 ron. In schimb m-am intepat cu masca. Am dat 80 ron pe ea.


mihaitza2007 Te rog sa faci un test cu noul player, joaca-te cu faderul si balansul si vezi daca setezi din aparat stanga fata se aude stanga fata / si tot asa pentru toate boxele apoi zi-mi rezultatul.
La Suzuki din cate imi dau seama ori sunt pinii numerotati total aiurea fata de ISO standard, ori efectiv au rotit pozitia pinilor in mufa cu 180 grade.
mihaitza2007
QUOTE (Corbu' @ Dec 15 2008, 12:04 AM) *
QUOTE (mihaitza2007 @ Dec 13 2008, 07:39 PM) *
Eu mi-am montat un cd-player Kenwood si nu au fost probleme de incompatibilitate cu mufele. doar pentru mufa de antena am luat un adaptor ce a costat 10 ron. In schimb m-am intepat cu masca. Am dat 80 ron pe ea.


mihaitza2007 Te rog sa faci un test cu noul player, joaca-te cu faderul si balansul si vezi daca setezi din aparat stanga fata se aude stanga fata / si tot asa pentru toate boxele apoi zi-mi rezultatul.
La Suzuki din cate imi dau seama ori sunt pinii numerotati total aiurea fata de ISO standard, ori efectiv au rotit pozitia pinilor in mufa cu 180 grade.


Eu atunci cand am schimbat cablurile am urmarit codurile de culori si am constatat ca sunt pozitionate corect pe mufa.
Masina mea nu a fost dotata si cu tweetere, asa ca am doar patru difuzoare.
xplicit
QUOTE (mihaitza2007 @ Dec 15 2008, 05:59 PM) *
QUOTE (Corbu' @ Dec 15 2008, 12:04 AM) *
QUOTE (mihaitza2007 @ Dec 13 2008, 07:39 PM) *
Eu mi-am montat un cd-player Kenwood si nu au fost probleme de incompatibilitate cu mufele. doar pentru mufa de antena am luat un adaptor ce a costat 10 ron. In schimb m-am intepat cu masca. Am dat 80 ron pe ea.


mihaitza2007 Te rog sa faci un test cu noul player, joaca-te cu faderul si balansul si vezi daca setezi din aparat stanga fata se aude stanga fata / si tot asa pentru toate boxele apoi zi-mi rezultatul.
La Suzuki din cate imi dau seama ori sunt pinii numerotati total aiurea fata de ISO standard, ori efectiv au rotit pozitia pinilor in mufa cu 180 grade.


Eu atunci cand am schimbat cablurile am urmarit codurile de culori si am constatat ca sunt pozitionate corect pe mufa.
Masina mea nu a fost dotata si cu tweetere, asa ca am doar patru difuzoare.

deci si-a schibat cineva firele de la audio pe ignis?

sau este stadiu de 'pregatiri'...smile.gif
danker62
Cumparat masca adaptoare,demontat vechea masca din bord, montat noul adaptor, urmeaza sa cumpar un mp3 player sau DVD, dar asta un pic mai tarzior, momentan se cam vad matele si mufele respective dar..........avetzi aici poze inainte si dupa... rolleyes.gif
danker62
Astazi am incercat sa-mi montez noul cd player pe masinutza, de aceea, am inceput prin a demonta masca din bord care tine si noul suport abia achizitionat(vesi postul de mai sus, pentru a avea mai mult loc de desfasurare si a verifica compatibilitatea mufelor, etc.. astfel am tras primele concuzii:
- firele mufelor cu care vine cd playerul sunt la fel de subtiri ca si ale instalatiei montate deja pe ignis???? apropos, de discutia cu grosimea firelor pentru boxe, nu ma prea pricep la partea electrica, este doar o observatie.
- spatiul existent pentru fixarea laterala a cd player-ului este mult mai mare decat acesta, banuiesc ca se va face prin intermediul unor piese distantier in forma de U ( nu stiu, astept sugestii)
- fixarea mastii centrale de plasic de bord se face prin intermediu unor agrafe de plastic, am constatat ca imi lipsesc 2 bucati, nu stiu de unde pot sa procur asa ceva?
Astept sugestii de la cei care au trecut deja de faza asta whistling.gif ....
cobra21
Ti-e 2 mie 1. Eu vineri am demontat piesa centrala deoarece mi-a curs lichidul din odorizant in spatiul dintre masca si suport si am sterso, deci daca cineva stie de unde se poate procura sa ma anunte si pe mine
Click to view attachment
danker62
O sa incerc sa caut, daca fac rost iti iau si tie, oricum raman si celelalte probleme mentionate de mine aici... thumbsup.gif
danker62
Poze cu masinutza mea cu masca centrala scoasa. aici ai o adresa unde am cautat intre foarte multe repere piesa in discutie, eu din pacate nu am vazut-o mellow.gif http://www.elitecat.cz/ArticleSelection.aspx?B=0
danker62
Mi-am montat si playerul proaspat achizitionat, cand te duci la cei care se ocupa cu asta totul pare mai simplu, deci:
1- Montat masca achizitionata recent in masca centrala a bordului;
2- Fixat suportul( carcasa, sina???) de tabla gasit in cutia playerului in masca de plastic;
3- Montat Playerul in suport, respectiv in bord;
Sigur, nu a mers totul asa usor nu am avut boxe in fata si in spate, a trebuit sa cumpar momentan doar pe fata, antena era intrerupta, ma rog operatiunea a durat cam 2 -3ore, dar pe scurt astea au fost operatiunile whistling.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.