WRC · · 0 Comentarii
Nota utilizator
0.0

Podium 1-2 in prima cursa si 1-2-3 in cea de-a doua.

MONZA: Modelele Chevrolet Cruze au avut un start excelent  in sezonul WTCC 2012, dominand ambele curse din weekendul care tocmai a trecut si obtinand cinci din cele sase clasari pe podium.

Campionul mondial, Yvan Muller a castigat ambele curse, iar Rob Huff s-a clasat pe locul doi in prima cursa si pe locul 3 in  cea de-a doua.

Alain Menu s-a clasat pe locul doi in cea de-a doua cursa contribuind la un podium Chevrolet.

Circuitul din Monza a facut lupta pentru locul 1 mai dinamica si a oferit fanilor WTCC cateva momente spectaculoase. In prima parte a primei curse, pilotii Chevrolet au luptat impotriva lui Gabriele Tarquini care a plecat din pole position. Seat-ul lui Gabriele Tarquini  a beneficiat de un motor nou, 1.6 turbo.

Pilotii independenti care au condus Chevrolet Cruze, Rickard Rydell si Alex MacDowall Rydell, au adunat puncte importante la Monza.  Rydell a ocupat locul 4 in prima cursa, iar MacDowall s-a clasat pe locul 2 in cea de-a doua cursa.