WRC: Sebastien Loeb a castigat Raliul Bulgariei!

(0/ 0)
Noutati-auto · · 0 Comentarii
Nota utilizator
0.0

Pilotul francez a reusit o victorie de senzatie pentru echipa Citroen, Loeb distantandu-se si mai mult de rivali.

Raliul din acest weekend a marcat debutul Bulgariei in circuitul mondial si primele speciale pe asfalt din acest sezon WRC. Sebastian Loeb a inceput cursa in forta si a dominat pana la sfarsit. Acesta s-a clasat cu 29,5 secunde in fata coechipierului Dani Sordo, acesta ocupand locul al doilea.

Locul doi a fost disputat pana in ultima clipa de catre soferul Citroen Total, Dani Sordo si independentul Petter Solberg. Pana la urma Sordo s-a detasat cu un avans de 6.8 secunde, Solberg ocupand locul trei. Locul patru a fost ocupat de catre Sebastien Ogier in al sau Citroen C4 WRC. Raliul Bulgariei a fost unul deosebit pentru Citroen, primele patru locuri fiind ocupate de modele Citroen. Un rezultat asemanator a fost inregistrat de Toyota la Safari Rally din 1993.

Victoria din Bulgaria a fost cea cu numarul 58 din cariera lui Loeb. Francezul s-a distantat cu 51 de puncte fata de Sebastien Ogier, iar pe locul trei la general se afla Mikko Hirvonen. Kimi Raikkonen a ocupat locul 11, la un minut de locul 10. Acesta a avut un inceput promitator, dar a pierdut timp pretios din cauza unei rostogoliri.