Noutati-auto · · 0 Comentarii
Nota utilizator
0.0

Casey Stoner castiga prima etapa a sezonului 2011 din Moto GP, australianul de la Repsol Honda fiind urmat de Jorge Lorenzo si Dani Pedrosa.

Australianul Casey Stoner s-a impus in prima etapa a sezonului 2011 din Moto GP, desfasurata in Qatar. Stoner a avut mult de furca cu coechipierul sau de la Repsol Honda, Dani Pedrosa, cel care a incheiat pana la urma doar pe locul al treilea, campionul mondial Jorge Lorenzo clasandu-se pe doi.

Victoria lui Stoner a fost prima dupa opt ani a unui pilot Honda in deschiderea unui sezon de Moto GP, ultimul pilot care reusise o asemenea isprava fiind Valentino Rossi la Suzuka in 2003.

Cursa a inceput cu un moment de reculegere in onoarea victimelor cutremurului din Japonia si a avut nu mai putin de trei lideri. Astfel, Pedrosa a trecut in fata lui Stoner inca de la start, dupa care a fost randul lui Lorenzo sa conduca, pentru ca in final australianul sa se impuna destul de confortabil, cu un avans de trei secunde si jumatate fata de coechipierul sau si cu cinci secunde in fata campionului mondial en-titre.

Al patrulea clasat a fost un alt pilot Repsol Honda, italianul Andrea Dovizioso, in timp ce pe cinci si sase s-au clasat Marco Simoncelli, de la San Carlo Honda Gresini, si Ben Spies, de la Yamaha. Multiplul campion mondial Valentino Rossi a confirmat forma slaba a noii sale echipe, Ducati, reusind sa se claseze de-abia al saptelea, in timp ce coechipierul sau, Nicky Hayden, a terminat doar pe noua prima cursa a sezonului.