(0/ 0)
Formula 1 · · 0 Comentarii
Nota utilizator
0.0

McLaren a reusit dubla in cursa de Formula 1 din China, gratie unei curse haotice marcate de prezenta ploii.

McLaren s-a impus in Marele Premiu al Chinei cu o dubla de senzatie pe ploaie. Jenson Button, campionul mondial en-titre, a castigat a doua cursa personala a sezonului, reusind sa-l invinga pe conationalul si coechiperul sau, Lewis Hamilton.

Ultima pozitie a podiumului a fost ocupata de Nico Roseberg, care reuseste sa tina sus stindardul Merces GP, chiar daca toata lumea il astepta pe Michael Schumacher in fata plutonului. Germanul castigator de 7 ori a titlului mondial a terminat abia pe 10 si a ramas o palida amintire a pilotului care facea minuni pe ploaie. Schumacher a fost depasit usor pe ultima parte de a cursei de debutantul Petrov si fostul coechiper Felipe Massa (locul 9).

Sebastian Vettel, pilotul Red Bull care a plecat din pole-position, a terminat abia pe locul 6. Fernando Alonso a reusit un loc 4 iar Robert Kubica de la Renault un loc 5. Au mai punctat in China Vitaly Petrov (locul 7) si Mark Webber (locul 8).

Dubla McLaren din China a propulsat echipa britanica in topul clasamentului constructorilor, in fata rivalilor traditionali de la Ferrari. Clasamentul general al pilotilor este condus de Jenson Button (60 puncte),  urmat de Nico Roseberg (50 de puncte) si Fernando Alonso (49 de puncte). Michael Schumacher se afla pe un dezamagitor loc 10 cu 10 puncte adunate in patru curse.