(0/ 0)
Formula 1 · · 0 Comentarii
Nota utilizator
0.0

Fernando Alonso s-a impus in Marele Premiu al Coreei de Sud, la capatul unei curse nebune, si devine principalul favorit la titlu.

Fernando Alonso, pilotul echipei Ferrari, a reusit sa se impuna in Marele Premiu inaugural al Coreei de Sud, dupa o cursa nebuna, presarata cu reprize de ploaie si numeroase abandonuri.

25 de tururi din cele 55 ale Grand Prix-ului de la Yeongnam s-au disputat sub incidenta masinii de siguranta, iar cursa s-a incheiat cu o ora intarziere, startul fiind amanat de cateva ori. Primul incident important s-a petrecut la doar doua tururi dupa inceputul efectiv al cursei, cand Mark Webber, principalul favorit la titlu inainte de acest Grand Prix, a pierdut controlul monopostului si a fost nevoit sa abandoneze. Mai mult, Webber l-a acrosat si pe Nico Rosberg, cel care fusese protagonistul unei depasiri de senzatie in fata lui Lewis Hamilton.

Dupa abandonul lui Mark Webber, coechipierul sau, Sebastian Vettel, a condus autoritar cursa, pana cand, in turul 46, a fost nevoit sa abandoneze si el, din cauza unei probleme tehnice. Cel care a profitat a fost Fernando Alonso, campionul din 2005 si 2006. Acesta a reusit o cursa fara greseala, nespectaculoasa, dar pragmatica si a trecut la conducerea clasamentului general, cu 231 de puncte.

Lewis Hamilton s-a clasat al doilea la Yeongnam, revenind cu sanse in lupta pentru titlu. Britanicul ocupa in acest moment pozitia a treia in clasamentul general, la o distanta de 21 de puncte de Alonso. Pe pozitia a treia a podiumului din Coreea de Sud s-a clasat brazilianul lui Ferrari, Felipe Massa, iar pe locul patru a incheiat, la capatul unei evolutii stralucitoare, probabil cea mai buna de la revenirea in Formula 1, Michael Schumacher.

Restul pozitiilor in puncte au fost ocupate, in ordine, de Robert Kubica, Vitantonio Liuzzi, Rubens Barrichello, Kamui Kobayashi, Nick Heidfeld si Nico Hulkenberg.

Cu doua curse inainte de final, astfel, lupta pentru titlu s-a mai simplificat, dar ramane deschisa. Alonso este favorit, Webber ramane in carti fiind la doar 11 puncte de iberic, iar Hamilton va avea si el cu siguranta un cuvant greu de spus.