Help - Search - Members - Calendar
Full Version: http://eng.autoscout24.com .... cum vi se pare?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Cristian-330
http://eng.autoscout24.com ... vad ca au preturi destul de bune, explicati-mi si mie ce ar trebui sa fac ca sa iau o masina de acolo.... la o masina de vreo 11000 E passat 2005 cam cat ar fi taxele vamale?...cine a fost in acest parc rog sa ma informeze si pe mine . Va multumesc.
robert
Atentie ca este posibil ca aceste preturi, gen 11.000 Passat 2005 sa nu existe.Poate sa fie teapa ca sa te atraga la fata locului unde vei afla ca de fapt pretul nu include x, y, z, eventual inseamana doar un avans. Sunt preturi incredibile, gen 16.000 un BMW seria 5 model nou,12.500 A4 S-line quattro nou, 8900 Mini 2005 etc, ceea ce nu se poate. Atentie, ca legendele cu masini extrem de ieftine si in acelasi timp foarte bune in occident inca mai fac victime(la buzunar)!!Iar acestea au sigur ceva...
george71302
salut ! uite ma bag si eu in vorba; despre credibilitatea site-ului respectiv si despre calitatea masinilor respective se mai cer referinte si in topicul "Urgent !!", cu 4 topicuri mai jos decat cel postat de tine; ce pot sa-ti spun este urmatorul lucru: in ceea ce priveste taxele pentru aducerea unuia din modelele de golf v, sau a oricarei alte masini trebuie sa te interesezi si sa vezi cat te costa acestea la registru auto roman; pentru a vedea, sau mai bine spus pentru a stabili, cel putin teoretic, calitatea acestor masini, fa o comparatie intre pretul lor actual si o configuratie noua, cu aceleasi accesorii, de aici din romania; s-a mai spus pe unul din topicurile de aici, ca valoarea masinii scade in primul an intre 20 si 30%, dupa care incepe sa scada mult mai putin; dupa ce ai facut aceeasi configuratie aici in romania, vezi care este vechimea masinilor, nr de km si aplica si tu o logica elementara, si anume cat ar putea sa scada in perioada de utilizare; trebuie tinut cont, zic eu, ca in germania, preturile sunt cu aproximativ 3000 euro mai mari, la aceeasi configuratie, decat cele din romania; spun asta pentru ca am studiat foarte bine preturile masinilor volkswagen si in special ale golfului v. De ex: daca un glof v cu o anumita configuratie este aici 16000 de euro, cu toate taxele incluse, iar acolo aceeasi masina este 8500 de euro, avand numai un an vechime, si un numar de km relativ mic, vorba lui Hamlet : "ceva e putred in Danemarca"; daca pretul este relativ apropiat sau are o scadere logica, atunci, se poate trage concluzia ca sunt preturi care reflecta "realitatea" masinii; cam atat; sper sa nu te fi ametit de tot; salut. :wave:
george71302
bai, ma lasi ... am postat de 4 ori ... stiam eu ca nu ma pricep la calculatoare, dar nici chiar asa ... blush.gif ; ce voiam sa mai spun este ca ar trebui sa incerci sa vorbesti cu cel care a postat topicul anterior, avand acelasi subiect; in ceea ce priveste postatul, nu am vazut nici o iconita cu "sepucu" ... :bash:
Mihai64798
Autoscout ... un site ... foarte interesant la prima vedere. Tin minte ca atunci cand mi-a fost recomandat luasem foc la propriu ma vedeam maine ducandu-ma in Germania si cumparandu-mi un passat 2003 1,9 tdi cu 60.000 de km in bord, climatronic si alte chestii genu, totul la numai 10.000 euro taxe incluse. Dupa ce am facut un pic de research, mi-am dat seama ca 75% din anunturile private sunt maaaaaaari tzepe. Adica de ce... Pai ... sa spunem ca tu vezi o masina prea tare, ceva in genul celei pe care am descris-o eu mai sus. Evident ca iti pica plombele si vrei sa stii mai multe. Ghinion, cel care a postat nu are adresa prea explicativa si nici un numar de telefon valid. Asa ca ce faci ... ii dai un mail folosind forumularul de pe pagina de la autoscout. De obicei in 2 zile iti raspunde. Povestea este in 90% din cazuri la fel. Masina este in stare perfecta, intretinuta, pretul este cel pe care il vezi pe site, nici un fel de defect ascuns, tinuta in garaj ... etc etc etc. Boon, mai departe, tu spui WOW! Mai departe ii spui ca vrei sa vezi masina (urmatorul pas logic). El iti raspunde, ca vezi Doamne exista urmatoarea chestiune, el a plecat in Anglia si vinde masina datorita faptului ca in Anglia masinile au volan pe partea dreapta. Bun zici tu, omu a plecat in Anglia... dar o sa vina in germania sa imi vanda masina nu ? Tu il avertizezi constant ca vrei sa testezi masina inainte sa o cumperi, sa faci un test-drive... na ... lucruri normale. El... da siiigurrr. Iti da site-ul de la o asa zisa companie de transport foarte serioasa care are masina in grija in timp ce el este in Anglia. El: "uite cum facem ... trimiti 10% din valoarea masinii companiei (a se citi mie), si ei iti aduc masina tie... pe cheltuiala mea (a vanzatorului) .. ti-o lasa tie pe ochi frumosi ...3-4 zile sa o testezi sa te joci cu ea. Daca iti place trimiti "companiei" si restul de bani. Daca nu ... compania de transporturi vine ... iti ia masina iti inapoiaza banii , pa pa si la revedere. La prima vedere din punctul de vedere al forumularii afacerea e buna. Insa nu este decat un maaare scam. Compania e fictiva, nu exista, site-ul fiind facut de "vanzator". Masina nu exista pozele sunt la "oha". Am descoperit asta incercand sa cumpar ATENTIE - un VW Phaeton din 2004 cu ... 80.000 de km in bord la ATENTIE - 10.000 de euro. Ciudat mi-am spus.O masina aproape noua in valiarea de mai bine de 50.000 de euro (avea motor W12 de 5.0) la 10 mii de euro. Ideea este ca am urmarit ip-ul de pe care imi trimitea persoana in cauza e-mailuri. Bineinteles ca era ip de romania (mai exact din Regie). I-am trimis mail inapoi spunandu-i ca nu si-a gasit persoana potrivita ... si ca sa aiba grija ... mi-a raspuns de asta data in romana ... bine o sa am grija. Asta se intampla de cele mai multe ori pe autoscout. Din toate anunturile private nu stiu daca 20% sunt reale. Asa-zisii afaceristi plecati in Anglia (daca te iei dupa ei jumatate din europa a migrat subit in Anglia si isi vand masinile), sunt nu numai romani, ci si turci si alte natii conlocuitoare care au mirosit oportunitatea. Asa ca daca vrei sa cauti ceva pe autoscout fa-o bifand rubrica "only dealer cars". E mai sanatos.
ovi62994
chestia cu "ma mut in Anglia, mi-am vandut si apartamentul in Berlin si acum vrea sa imi vand masina...." mi s-a intamplat si mie

era vb un Golf de vis ...
150 CP, climatronic, bord-computer, tempomat, incalzire in scane, volan+maneta schimbator imbracat in piele, scane sport, jante pe 18 zoll, navigatie... nu-i lipsea nimic la masina aia....

am trimis si io mail.... mi-e nu mi-a cerut bani in avans, dar a zis ca tre sa merg la el in Germania si apoi sa facem "dealul"...

dar a fost falsh.... blush.gif
chestii, abureli, dar cel mai sigur e la handler-i .... dar nu la turci sau arabi .... la germani-germani, nu naturalizati..... no offence ....! biggrin.gif
beiu56941
Eu am vazut pe acest site un Passat 2005 cu tot ce vrei pe el (2.0 TDI NAvi etc etc ) si cand ma uit mai jos la numarul de telefon al vanzatorului surprizaa.....era numar de RDS cu 0341 adik chiar din Cta...smile.gifsmile.gif
Cel mia bine cred k e sa te duci si sa vezi cu ochii tai ca altfdel...nu se stie :minigun:
alin81796
si eu am patit-o da nu m-am ars smile.gif era tot un golf de vis la un pret derizoriu . i-am trimis mail si l-am intrebat daca e sigur ca ala e pretul ca mie mi se pare cam mic iar el (culmea nesimtirii) zice ca are chiar si taxele incluse :boxing: in fine ii zic ca in 3 zile ajung in germania (la misto) si surprize !!! :imi spune ca e mai simplu prin western ca i-a mai promis cineva ca se duce si nu s-a mai dus si a pierdut bani etc. asa ca sa pun banii la western si cand voi primi masina in romania si semnez actele el va primi banii ( aveam si 5 zile sa verific daca masina e in regula ) . Si sunt romani ....macar sa prosteasca strainii nu pe noi care facem imprumuturi la banci sa ne luam un sh :bandit:
ionut83652
QUOTE(Cristian-330)
http://eng.autoscout24.com ... vad ca au preturi destul de bune, explicati-mi si mie ce ar trebui sa fac ca sa iau o masina de acolo.... la o masina de vreo 11000 E passat 2005 cam cat ar fi taxele vamale?...cine a fost in acest parc rog sa ma informeze si pe mine . Va multumesc.


siteul e sirios ca si mibile.de de fapt unele din cele mai mari siteuri de specialiatte di germania in ce priveste preturile derizorii incearca sa cauti anunturi normale nu cele de genul pasat 2005 5000 euro ca nu are cum eu am cumaparatcateva masini de pe internet si iti spun ca nu am avut probleme dar nu mai visa cai verzi pe pereti eu cand caut o masina dau si pretul minim apropiat de cel maxim max dif 3000-4000 euro intre min si max si asa nu te vei pacali daca intri pe mobile.de si dai alta limba decat germana ai sa vezi ca scrie acolo nu trimite banii in avans nu fa acte prin internet ca is usor de falsificat dute la fata locului si vezi masina dar nu iti fa vise dejarte 0,000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
1 la suta ar putea fi atata de prosti sa vanda masinile depomana
daniel_csd
site-ul este foarte bun , dar cu conditia de a-ti cumpara de la un Dealer autorizat ... acum 1 an si ceva , vroiam sa-mi iau un bmw 320 d , 2003 , 68000 km , full , 12000 euro... si era la un parc auto in Hagen , ooohoo , si mai bn ... o verisoara de a mea locuieste acolo ... boon ... am sunat-o , am rugat-o sa se duca sa se uite la masina , totul ok , a gasit-o , era in stare perfecta ... numai ca mai trebuia sa platesc niste taxe + inmatricularea + revizia + trasportul pana acolo + asigurarea = 17000 euro ... am lasat balta ideea , si mi-am luat o skoda superb noua ( 19500 ) ... ehhh whistling.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.