Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BMW 316 din 2000.
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > BMW > Seria 3
Victor42991
Salut tuturor !

As avea nevoie de un sfat, mai ales de cel al cunoscatorilor il ale BMW-ului.
Vreau sa imi schimb masinutza (clio symbol 1.5dci 2002 65cp/100000km), "gogoasha" asta nu m-a necajit deloc, insa ca andurantza in timp mi se pare slaba fata de masinile germane. Am ocazia sa o schimb cu un BMW 316i din 2000, cu 120.000 km smile.gif (oare ?) la bord. Masina de Bucuresti... Ce ma sfatuiti? S-ar putea ca trecerea de la dieselul economic la benzina sa se simta la buzunar, avand in vedere ca a facut 30.000 km intr-un an cu clio. Merita sa dau o diferenta de 2500E pentru BMW ? Ce probleme tehnice pot avea cu BMW-ul? Ce costuri ati avut de suportat in timp voi, BMW-ishtii ? Cate chiulase de tractor sau saci cu nisip trebuie purtati iarna in portbagaj smile.gif) ?
Motorul de 1600 nu e cam mic pentru harabaua asta?
Astept sugestii... sfaturi, critici !

Va multumesc !
Victor
Paul46623
Hmm... Complicata dilema. Raspunsul meu ar fi ca depinde. Daca BMW-ul in cauza e chel de optiuni si/sau are motorul de 105 cp, nu merita deloc. Aia 2500 de euro (sau o parte din ei) ar face mai mult bine sub forma a 15 cp in plus la 1.5-ul tau. Daca are optionale consistente si motorul este cel de 115 cp... Tot e complicat, dat fiind ca mergi destul de mult cu masina. Costurile combustibilului si ale pieselor de schimb vor fi net mai mari in cazul 3-ului (plus ca fiind o masina mai veche, graficul fiabilitatii va fi si mai in defavoarea ei).
danmatyas
motorul acela de pe 316i este de 1900 cm cubi, nu de 1600, deci fi sigur ca o sa fie o diferenta foarte mare la consum.
Victor42991
Asta-i jucaria :

http://www.autovit.ro/html/6/3/4/1/356341.php

pentru Paul, se pare ca are ABS, ASC, climatronic (se vede si in foto), am vorbit cu omul..

Sau asta, dar e de 105 cai, si e din "vecini" (Vrancea)

http://www.autovit.ro/html/0/5/3/3/350533.php

ca idee..

Oricum, cu consumul aveti dreptate, cam stiu care-i treaba... Am avut pe mana un 320/1980 carburator, cu 6 copilashi in linie. Nu vreau sa-mi aduc aminte...biggrin.gif

Multzam fain!

Victor
Paul46623
Mmda...
E insa o mica problema. Pe platforma E46 (1999-2004) nu exista motor de 1.6 litri. 316 este fie 1.9 l (105 cp) fie 1.8 l (115 cp).
G e o r g e
diferenta la consum va fi mare . diferenta la intretinere si mai mare .
cosmin45741
iar diferenta intre masini si mai si mai mare...
Impulse
BMW este o masina buna dar cand iei un SH trebuie sa ai in vedere mai multe aspecte: cine este vanzatorul (preferabil sa cunosti persoana), cum a fost intretinuta masina, are intr-adevar numarul de km mentionati de vanzator sau nu? O vizita la un dealer autorizat este obligatorie, verificat numarul real de km si intretinerea masinii. Daca omul a "sarit" doar cateva intretineri si ele nu se regasesc in cartea service nu as cumpara masina.
Diferenta intre un Clio si un BMW este incomensurabila este adevarat cu atat mai mult fata de acel 320 din 1980.

Trebuie sa acorzi o atentie deosebita unei masini SH si trebuie studiat in amanuntit si daca a fost implicata in accidente sau nu.

Succes!
3 Series87374
Eu am acest model (316i/2000/1,9l - 107 CP). Nu trebuie sa-ti fie frik de consum... eu merg cu 6-7 l/100 km (bine, linistit, sub 120km/h) dar totusi... am scos in 400 de km consum mixt 6.2 - mai mult decat convenabil pt un BMW. Cat despre intretinere... atata timp cat faci schimbul uleiului si a eventualelor piese la timp.... e totul ok... Intr-adevar nu sunt prea ieftine dar nici uriase costurile de intretinere. Eu o am de la 58.000 km si am acum 113.000 si pot spune ca s-a comportat perfect in acest interval si inca se mai comporta. Recomand cu tarie BMW 316i! smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.