Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Renault sau Fiat
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
adrian77837
vreau sa imi cumpar o masina , si nu ma pot hotara intre Noul Fiat Punto si Renault clio symobol. ce ma sfatuiti sa iau ??
CCI
Depinde ce buget ai, ce dotari vrei, ce motorzare, portbagaj, etc. Sa intelegem ca vrei Grande Punto? Sau Punto?
air_wolf
fiat.
ncristi
Subiect de versus

Nu exista termen de compartaie intre cele 2 masini. Poate grande punto vs clio III.

Strict intre cele 2 grande punto.
Paul46623
Sustin afirmatia de mai sus. Comparatia corecta este intre Grande Punto si Clio III.
Symbol nu are ce cauta in discutie.
air_wolf
adrian vorbea de clio symbol... de acord cu voi, ar trebui clio III...
Stanean75862
Daca vreti o comparatie Albeea cu symbol!!! mai merge. Grande Punto e mai mare decat clio3, ambele modele noi, ar trebui sa mai asteptam ceva timp sa vedem ce pot. Motoarele lui Grande Punto sunt deja consacrate. La Clio 3 ramane de vazut, cat despre motoarele lui Symbol...NO COMMENT 1.4 MPI de rahat, bat tachetii de noi. Nu mai este ce a fost. Eu am pe Dacia mea un astfel de motor, si la 35.000 km deja tacane tachetii. Nu se poate face nimic, pentru ca sunt hidraulice si cica nu se pot regla. La Fiatul meu am 1.4 Fire - benzina - alta viata, nu se aude nimic de la tacheti, si nici nu vibreaza asa de tare!!!. La diesel cred ca 1.5 DCI de la renault egaleaza 1.3 jet dieselul de la fiat, dar este sub.
In concluzie FIAT. (Piese si intretinere mai ieftine)
Toate bune!!!
florin55503
m-am uitat de foarte aproape la un grande punto chiar m-am urcat in el. mi s-a parut efectiv ca e din clasa compacta. materialele f placute, bordul reusit. motoarele pe motorina sunt mai mult decat ok si peste concurecta deocamdata. la benzina desi laudau motorul de 1.4 de 75 CP sincer nu cred sa fie mare lucru. daca vrei diesel atunci grande punto

daca nu te grabesti eu zic sa astepti si noua corsa care probabil va avea cam aceiasi gama de motorizari diesel ca si fiatul dar va avea un plus la gama pe benzina care va fi mult mai bogata
Vlad72257
FIAT GRANDE PUNTO biggrin.gif .Cred ca e cea mai buna optiune la clasa mini.Bate tot,206,c3,polo,etc...nu stiu de Yaris.Dar cel mai important lucru,e cum arata.E DEMENITALA,nu cred ca am vazut vreodata o masina mica atat de frumoasa,mai ales pe albastru inchis................mmmmmmmm........De unde mai pui ca e cea mai noua aparitie la clasa mini.Cred ca o sa aiba un succes fenomenal in Romania.
sorin alexandru70781
QUOTE(Stanean75862)
Daca vreti o comparatie Albeea cu symbol!!! mai merge. Grande Punto e mai mare decat clio3, ambele modele noi, ar trebui sa mai asteptam ceva timp sa vedem ce pot. Motoarele lui Grande Punto sunt deja consacrate. La Clio 3 ramane de vazut, cat despre motoarele lui Symbol...NO COMMENT 1.4 MPI de rahat, bat tachetii de noi. Nu mai este ce a fost. Eu am pe Dacia mea un astfel de motor, si la 35.000 km deja tacane tachetii. Nu se poate face nimic, pentru ca sunt hidraulice si cica nu se pot regla. La Fiatul meu am 1.4 Fire - benzina - alta viata, nu se aude nimic de la tacheti, si nici nu vibreaza asa de tare!!!. La diesel cred ca 1.5 DCI de la renault egaleaza 1.3 jet dieselul de la fiat, dar este sub.
In concluzie FIAT. (Piese si intretinere mai ieftine)
Toate bune!!!


nu vreau sa te dezamagesc , dar :
1. sunt in situatia ta , adica proprietar de DSN ( luata noua in 2003 cu care am 80k , motorul de 1.4 8V de pe clio ) si fiat albea star 1.2 16V ( din 2005 cu care am 11k)
2. prin natura functiei am avut in ultimii 10 ani diferite masini de serviciu pe care le-am condus in total peste 5-600.000 de km ( n-am avut niciodata sofer ) , deci pot face o comparatie obiectiva intre marci

concluziile ar fi :
1. albea este sub masiile de servci ca si motorizare si confort , dar sunt realist pt ca acestea au fost mereu masini de cel putin 15k euro , deci prin comparatie cu alte straine are un raport calitate pret acceptabil
2. surpriza neplacuta o am comparand-o cu DSN : daca dpdv al confortului albeea e peste , in privinta motorului si stabilitatii dacia e peste( mult mai infigareata, mai stabilasi nu consuma ulei ), pe cand fiatul trebuie condus foarte turat , consuma mai mult si , cel mai grav , papa ulei ; acum regret ca nu am luat la aceeasi bani clio .

PS . jos palaria pt serviceul fiat autoperugia , mult mai prompt decat al altor marci straine de renume
ncristi
QUOTE
NO COMMENT 1.4 MPI de rahat,


Motorul de 1.4 este un motor f fiabil si cu o gramada de atuuri (performanta din pacate nu este neparat unul din ele).

Acest motor si-a demonstarat fiabilitate cu varf fi indesat pe dsn, solenta si logan ... taxi de bucuresti.

Despre comportarea motoarelor fiat in ro. ... asta o sa o aflam in viitor.
Robert82843
QUOTE(Stanean75862)
Daca vreti o comparatie Albeea cu symbol!!! mai merge. Grande Punto e mai mare decat clio3, ambele modele noi, ar trebui sa mai asteptam ceva timp sa vedem ce pot. Motoarele lui Grande Punto sunt deja consacrate. La Clio 3 ramane de vazut, cat despre motoarele lui Symbol...NO COMMENT 1.4 MPI de rahat, bat tachetii de noi. Nu mai este ce a fost. Eu am pe Dacia mea un astfel de motor, si la 35.000 km deja tacane tachetii. Nu se poate face nimic, pentru ca sunt hidraulice si cica nu se pot regla. La Fiatul meu am 1.4 Fire - benzina - alta viata, nu se aude nimic de la tacheti, si nici nu vibreaza asa de tare!!!. La diesel cred ca 1.5 DCI de la renault egaleaza 1.3 jet dieselul de la fiat, dar este sub.
In concluzie FIAT. (Piese si intretinere mai ieftine)
Toate bune!!!


Toata stima pentru motoarele Fiat mai ales cele common rail dar la faza asta cu Albea cu ultima descoperire , motorul FIRE , m-a apucat rasul

FIRE este un acronim pentru Fully Integrated Robotized Engine si se refera la faptul ca motoarele Fiat care poarta marca Fire sunt produse in fabrici complet robotizate , fara montaj manual uman , pentru a avea un cost de productie cat mai scazut .
Ele au fost concepute in anii 80 , iar acum s-au trezit sa reinvie mortul ...
De altfel se poate vedea din performantele motorului ca este de conceptie veche . Intre noi fie vorba are aceleasi perfomante ca si SLZ - SN & Co.

Motor - 8 supape , 1,4 cc , 75 - 78 Cp - 55 Kw
Consum - 5,8 / 6,2 / 8,3

Pt. mai multe detalii a se vedea link-urile de mai jos :

http://en.wikipedia.org/wiki/Fully_Integra...obotised_Engine


http://www.honestjohn.co.uk/carbycar/index...p;p_model=%2089
Paul46623
Macar de-ar fi fost versiunea cu 16 supape. Totusi, faptul ca productia motoarelor este complet robotizata este un punct in plus in ceea ce priveste constanta calitatii.

Cat despre tachetii care bat, un nene american de pe un forum strain zicea ca el pune 1 l de lichid pentru transmisii automate in ulei, merge asa cam 1-2 zile (evitand sa-i dea in gura sau sa ramana intepenit in trafic) si dupa aceea schimba uleiul.
Robert82843
QUOTE
Macar de-ar fi fost versiunea cu 16 supape


Pai asta e si problema : toate motoarele moderne au 16 supape astfel ca un motor de 1,4 cu 16sup. obtine in jur de 90 CP .
Ori pe site-ul Fiat Romania

http://www.fiat.com.ro/carinfo.php?model=17

se spune :
Inovatie
Noul motor 1.4 Fire 77 CP este cea mai recenta inovatie tehnica a Grupului Fiat.
Stanean75862
prieteni!!! fiecare are parerea sa, dar motorul de 1.4 de la fiat e mai bun decat 1.4 reno. u consuma ulei, cel putin al meu. de turatii mari la fiat??? da cine va pune???, nu ajunge 170Km/h la doar 4300 rot/min??, si apoi cuplul maxim la fiat este la 3000 rot/min, iar la reno la 4500. Care motor trebuie turat???
In ceea ce priveste tabilitatea DSN si Albea nu cred ca sunt diferente mari. S-apoi viteza maxima e 130 km/h pe autostrazi, unde nu sunt curbe!!!. La 100 - 110 km/h nu sunt diferente de stabilitate, doar de confort!!!
Asa ca raman la ideile mele...DSN sub orice alta masina ce nu e fabricata la noi!!!!
Toate bune
Mihai66305
In scurt timp apare pe Grande Punto noul benzinar de 1.4, 16v, 95 CP cu distributie variabila.
Robert82843
QUOTE(Stanean75862)
apoi cuplul maxim la fiat este la 3000 rot/min, iar la reno la 4500. Care motor trebuie turat???
Asa ca raman la ideile mele...DSN sub orice alta masina ce nu e fabricata la noi!!!!
Toate bune


La Solenza cuplul maxim este la 2800 rpm , iar la Logan la 3000 ...de unde 4500 ... si nici al meu nu consuma ulei ...

Daca zici ca sunt mai bune mot. Fiat 1,4 Fire, argumenteaza cu cifre nu cu pareri ...
_Theo_
singura masina de la FIAT care imi place este noul Grande Punto... Renault si Fiat sunt ca Dacia romaneasca dar cu vreo 2 clase deasupra tongue.gif
HalbaSus
QUOTE(Theodor83121)
singura masina de la FIAT care imi place este noul Grande Punto... Renault si Fiat sunt ca Dacia romaneasca dar cu vreo 2 clase deasupra tongue.gif


Nu vreau sa te contrazic, in principiu sunt de acord cu tine, dar chestia cu "vreo 2 clase deasupra" e cam ambigua... pana la urma si maybach-ul e tot o chestie ca si dacia... are 4 roti, motor si volan doar ca e cu niste clase deasupra... si e greu sa ne dam seama ce inseamna "vreo 2 clase" smile.gif
ncristi
Eu in principiu nu sunt de acord cu voi...smile.gif

Daca privesti asa lucrurile W este o dacie nemteasca ca si opel...bineinteles cu cateva clase deasupra smile.gif

...de care dacie vb?...de aia de dupa sau dinainte de reno?

Cum suna vel satis--dacia francezului si tuareg dacia neamtului?...din toata treaba asta italienii sunt cei mai avntajati..."ferrari"...masina amarastenului italian smile.gif

Imaginati-va un dialog " uita-te la el sarcu...si-a luat ferrari...probabil ca este in criza financiara"
_Theo_
smile.gif) mda am zis ceva destul de ambiguu ... tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.