Help - Search - Members - Calendar
Full Version: intrebare almera
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
marius74116
salut almeristilor! cine imi poate da si mie un raspuns la intrebarea mea??eu am pe almera acum jante pe 17 cu 7.5 j si cineva mi-a spus ca almera are suspensie independenta si obligatoriu eu trebuie sa ma duc sa imi reglez suspensia in functie de marimea jantelor! stie cineva ceva despre asta????asa trebuie????
Arheopterix
Marius,
Almera mea are punte pe spate....
Cum are si Passatul si multe altele.
Oricum poate mai nou au pus independenta si eu nu stiu.
Reglarea suspensiei la o masina cuminte nu am prea auzit...
Se pot schimba arcurile ptr inaltarea sau coborarea masinii.
Mai sunt si improvizatii cu niste mici menghine ,care arata ca niste aparate de tortura ptr degete din Evul Mediu,cu cere se pot intinde sau strange arcurile.
Parerea mea e sa lasi masina cum a venit din fabrica.
Drumurile noastre nu sunt ptr "setari "de genul asta...
marius74116
merci pt raspuns arhi....cel care mi-a spus sa ma duc sa imi reglez suspensia mi-a spus ca daca nu ma duc imi tocesc cauciucurile pt ca rotile fiind de alta dimensiune acum,nu calca bine......iti spun si eu ce mi-a zis si mie cineva care pretinde ca se pricepe
Xalanx
Marius, sfatul meu este sa lasi masina in parametrii ei. Almera este recunoscuta pentru durabilitate, dar cred ca nerespectarea specificatiilor atrage dupa sine o reducere considerabila a duratei de viata a masinii.
Pe spate Almera are punte, chiar si N16 de care ai si tu si eu, deci nu independenta. Doar pe fata are independenta, iar arcurile mai mult ca sigur nu sunt reglabile.
In concluzie iti recomand sa treci pe jante de 16, cu pneuri 195x55x16. Bafta!
Tarabostes
variantele diesel ce jante si ce gume au pe spate?
eu cred ca mai mari si nu cred ca aiba modificari majore, decat sa schimbi jantele mai bine intrebi la o reprezentata sau service, si apoi iei decizia
marius74116
mutumesc tuturor de ajutor...am sa incerc sa intreb si la service despre asta sa vad ce spun si ei dar banuiesc ca si acolo ca si aici parerile sunt impartite.......singura certitudine care o am este ca acum masina simte fiecare gropitza cu jantele astea,ceea ce nu se intampla cand le aveam pe cele de 16....
dan68781
eu stiam k are punte spate independenta. am "AMS"-ul de cand a fost lansata generatia actuala si acolo asa scria.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.