Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CASCO la Unita
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
florin31461
am avut o problema cu mitsu-cul meu care e in leasing. casco e la unita, nu a fost alegerea mea, a fost a firmei de leasing. dupa 2 saptamani :bandit: de umblat dupa agentul lor si alte 3 saptamani de asteptat piesa din germania (colt de bara dreapta):minigun: mi-au facut masina dupa inca o saptamana :bash:
suntem in romania, nu m-am sinucis dintr-atata. dar:
dupa ce ca au bagat o valoare de 100 milioane pt un colt de bara, unita ma pune sa platesc si valoare de reintregire a politei. in contract nici vorba de asa ceva, e scris insa cu litere mici ceva cu conform legii nu stiu cat...
masina veche o am asigurata la tiriac. astia nu au aceasta magarie cu reintregirea politei. nici cei de la asirom.
concluzie: fugiti de unita cat puteti ! sunt neseriosi, ascunsi si indolenti ![/b]
Ghita A.
Din cate stiu eu despre asigurari, casco in special, absolut toate firmele au in contract asa ceva. Si mi se pare si normal. Daca ai folosit o parte din banii din contractul de asigurare, este normal sa-ti pretinda sa platesti ceva daca vrei sa-ti reintregesti suma, altfel tu poti sa ai un casco pe un an, iar in acel an sa ai daune de 10 ori valoarea contractului.
Nu ar trebui sa fie obligatorie reintregirea contractului, dar daca vei mai avea accidente tre sa te incadrezi in ceea ce ti-a ramas din suma asigurata (avand reparatie pe masina, ai folosit o parte din suma asigurata).
Nu stiu daca reintregirea e obligatorie la toti asiguratorii, dar banuiesc ca da, pt ca ei incearca sa-ti dea cat mai putini bani la orice dauna. De asemenea daca ai o dauna cat de cat maricica, si ai contractul cu plata in rate, esti fortat sa achiti plata tuturor ratelor, pana la sfarsitul contractului.
florin31461
cei de la omniasig mi-au spus ca ei nu percep aceasta reintregire. iar supararea mea provine din faptul ca nu mi-au spus de la inceput. cum v-am spus: reintregirea asta nu e precizata explicit in contract ci e ascunsa cu litere mici in spatele unei legi care numai ei o stiu si o prevede.
eu doar am vrut sa va previn ca sa nu patiti ca mine. si apoi un singur agent intr-un judet ca iasul ?
continui sa-i cred neseriosi si plescari. iar 100 de milioane pe un colt de bara... eu cred ca a fost manareala cu servisul..
abia astept sa termin leasingul si fug de la ei incotro vad cu ochii. sau pe unde mai sugerati si voi
Ghita A.
Din cate vad eu din postul tau imi dau seama ca te gandesti la varianta ca eu le-as lua apararea alora. Nu se poate mai gresit. Eu sunt 99% impotriva asigurarilor de orice fel. Pur si simplu nu ii suport. Am avut si eu casco timp de 3 luni. Dup-aia auzind una-alta de la cei patiti, m-am lecuit. Nu mi-as mai face un casco nici sa ma bati. De ce? Pur si simplu, decat sa le dau lor banii, mai bine ii pun intr-un cont, sau alta forma de economisire, iar cand o sa am vreo dauna, cred ca o sa raman si cu bani plus ca o sa ma rezolv de 10 ori mai repede decat m-ar rezolva un casco. Si pt asta am apelat la statistici: de 10 ani am carnet si am avut un accident (in primul an -ca incepator) si nici ala nu a fost din vina mea, deci as putea spune ca sunt un sofer prudent. Pt accidente minore care ti se pot intampla oriunde, fara a avea vreo vina, cred ca sunt mai mult decat suficienti banii care se strang dupa 6-8 luni de "neplata" casco.
In situatia ta sunt f multi oameni, care dupa ce platesc constiincios ani de zile, cand au de plata o dauna, se inverzesc de ciuda ca le imputa asigurarile una-alta, de iti vine sa iti iei lume in cap. La noi asigurarile sunt facute pt afaceristi care cumpara o masina relativ noua, plateste casco pe un an si dup-aia o da furata sau o buseste rau, masina oricum nu era de cea mai buna calitate si nu merita tinuta. Si astfel se incaseaza (dupa spaga de rigoare bineinteles - cu omul de la daune, de la asigurari), o suma de bani intr-un timp relativ scurt. Daca te tine sa faci asa ceva - DA, fa asigurare, altfel.... eu consider ca sunt bani aruncati in vant.

PS Probabil ca cei de la Omniasig nu iti percep acea taxa, dar daca o sa mai ai un al doilea accident pe acelasi contract casco, in acelasi an, o sa ai surpriza, daca de ex ai avut suma asigurata 5000euro si prima dauna a fost de 3000, daca la urmatoarea dauna o sa ai tot 3000 euro, asigurarile o sa-ti mai achite doar 2000 (diferenta pana la suma asigurata), deoarece 3000 i-ai folosit deja. Ei te despagubesc in limita sumei asigurate, nicidecum mai mult. Si asta inseaman ca nu mai ai asigurare intreaga, sau mai rau orice dauna ti-o vor plati proprortional cu suma ramasa. Daca tia ramas 40% din suma dupa primul accident, orice dauna partiala ti-o vor plati in proportie de 40%, in limita a 2000 euro (in exemplul de mai sus). Cauta-ti un prieten care stie sa-ti explice cum functioneaza asigurarile, ca altfel arunci banii aiurea.
marius73965
nu este normala o "reintregire" ! daca mi s-ar inapoia banii la sfarsitul anului, atunci mai merge.... biggrin.gif . te-a costat atat deoarece "agentul" este pe mana cu service-ul... "turcu" plateste!
boty
Reintregirea sumei asigurate nu este obligatorie la toate societatiile de asigurare dar este foarte recomandata pt ca te asigura in continuare la aceiasi suma desi societatea a platit dauna. Din experienta iti spun ca ,desi nu o sa-ti placa sa mai dai niste bani, reintregirea o sa te coste foarte putin .
boty
A , si inca ceva CITITI bine orice contract de asigurare inainte sa-l semnati si intrebati consultantul/brokerul tot ce nu va este clar, ca dupa aceea sa nu mai apara situatii neplacute si sa fiti pregatiti cand aveti o dauna sa stiti ce despagubiri sa cereti
florin31461
pai am si platit-o fiindca m-a obligat societatea de leasing ! a costat 3 800 000. iar de citit contractul nu aveam cum sa-l citesc atent fiindca el a fost semnat de societatea de leasing care este proprietara masinii pe toata perioada leasingului. si nici nu mi l-ar fi dat la citit vreodata daca nu era nevoie de el la service. si as fi vazut ce comision frumusel si-au pus cei de la leasing. fiindca ei aveau pret bun de la unita ca sa gaseasca prosti ca mine. ma rog, prost fara voie, fiindca nu am avut voie sa aleg societatea de asigurare, era afacerea intre broker si firma de leasing.
concluzie: PRACTIC SUNTEM FURATI FARA A AVEA POSIBILITATEA SA REACTIONAM SAU SA SCHIMBAM CEVA !
boty
Schimba firma de leasing. Gaseste una care colaboreaza cu societatea de asigurare de care esti cel mai multumit.
Mihai74546
eu lucrez la o firma de brokeraj in asigurari. 1.cei care au raspuns si au spus ca intregirea politei este la toate societatile AU AVUT DREPTATE.
Explicatia este simppla. Ai o valoare asigurata de 100lei, ai o dauna de 25 lei, ramai cu o suma sigurata de 75lei. In caz de alta dauna se va pleca de la suma de 75 lei si nu de la suma de 100 lei.Deci, pentru binele tau suma trebuie reintregita, si se va plati pentru diferenta de suma , nu pentru toata suma, va rezulta o diferenta mica de platit care se justifica din plin.2. dar ai avut dreptate cu cei de la unita, fugiti de ei.3. daca iti plac sau nu asigurarile, asta e o chestie personala si fiecare are dreptul la alegere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.