Help - Search - Members - Calendar
Full Version: mazda 626, an 1985
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
mihai77010
arigato.gif pana la urma, cu mare greutate am reusit si io sa ma inscriu pe acest site... Intrebarile mele sunt legate de o Mazda 626 modelul din 1985, cu motorizare pe benzina. As dori sa stiu de la voi, care este consumul masinii, pentru ca mie unuia mi se pare ca-mi cam "bea" benzina :angel: si cum se regleaza carburatorul....va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre .
mihai77010
QUOTE(mihai77010)
arigato.gif pana la urma, cu mare greutate am reusit si io sa ma inscriu pe acest site... Intrebarile mele sunt legate de o Mazda 626 modelul din 1985, cu motorizare pe benzina. As dori sa stiu de la voi, care este consumul masinii, pentru ca mie unuia mi se pare ca-mi cam "bea" benzina :angel: si cum se regleaza carburatorul....va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre .

nu stie nimeni? band.gif
dutu65393
Pai la ce te asteptai .... este un model destul de vechi, dar si unul dintre cele mai fiabile >>>> in Romania Mazda e pe ici pe colo, iar un model asa vechi mai rar, poate chiar foarte rar.
Radu42926
Cam tirziu am vazut postul da' poate ajuta. Reglajele specificate in manualul de la Haynes pentru carburator sint doua: relanti si emisii CO.

Relanti 800-850 x 1/min iar CO la relanti 2 (sau 4 in alta varianta revizuita a reglajului). Nu stiu care-i unitatea de masura si tre s-o faci ori dupa ureche, ori la un stand cu analizor de gaze.

Carburatorul mai are un sistem de control al emisiilor si-i activat de un microswitch fixat in partea opusa cablurilor de soc si acceleratie.

Personal, am estimat cam 11,5 - 12 l/100km in tirg si cam 8-9 in afara ceea ce zic eu ca-i rezon la o masina de 20 de ani cu carburatie.
bakhus70370
De unde pot downloada sau in ultima instanta cumpara biggrin.gif manualul pt mazda 626 din '86 ? Il caut de vreo saptamana si n-am gasit decat pe afara din tara si e cam complicat cu plata si shippmentul smile.gif Multumesc anticipat
Catalin103986
Am avut o Mazda 626 sport din '85. Fantastica masina! Imi consuma cam 16 la suta in oras, asa ca am dus-o la un "doctor de carburatoare". A curatat carburatorul, l-a reglat, si am ajuns sa consume 9-10 la mers normal si pana in 12 la condus sportiv. Cand am schimbat-o si mi-am luat Twingo, am fost socat de doua lucruri: Consumul, care la Twingo e undeva pe la jumatate si puterea, care la fel, e cu ceva mai mult de jumatate. La Mazda luam suta in 11 secunde, iar cu Twingo aproape 15... ce sa-i faci, distractia se plateste. Tot respectul pentru masinile japoneze. Am avut Mazda aprox. un an si am bagat in ea ceva banuti, dar a meritat fiecare secunda! Acum astept sa-mi vina un Suzuki Swift. In cateva zile e aici. Mor de curiozitate sa vad cum e comparativ cu vechea Mazda... In primul rand ca putere - are cam tot atatia cai, dar motorul e de 1.5 fata de 2.0 la Mazda, in al doilea rand ca tinuta de drum si stabilitate - mazda cu telescoapele varza intram cu 120 in curba care cu Twingo ma risc cu 100-105. Despre Twingo, numai de bine! In mai are un an la mine si se comporta excelent!!! Am facut in anul asta cam 20k km, majoritatea in oras si pe santier (meseria), si nu am schimbat decat ulei, filtre si placute. Daca ar avea cu 30 de cai mai mult, nu as da-o nici mort, dar sechelele ramase dupa Mazda nu imi dau pace!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.