Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masinutza mea draga, unde esti tu... si mai ales...CE esti?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Iulian77682
Salutari, baieti! (si fete...)

Am si eu o mica nelamurire, mai bine zis o mare problema: m-am hotarat sa-mi iau masina... Prima masina, ca sa fie drama complet explicabila. Solutia era simpla: fiindca's tanar, e prima masina, nu m-a facut mama cu buzunarele foarte largi si tre s-o platesc eu (o sa fac un credit), Logan Ambition 1.5 dCI era solutia optima, de fapt singura. Din cate stiu eu, cu toate cele puse pe ea (nu foarte multe), suma se invarte in jurul a 10 000 euro, cu taxe cu de toate...

Multumit si incantat de alegerea mea, am inceput sa vorbesc cu lumea... Ei bine, de aici totul a luat-o razna: am primit sfaturi peste sfaturi, care mai de care mai "avizate", care le calcau pe cele de dinainte in picioare "ca nu stie ala bah...". Intre timp am mai facut si niste calcule si iacata ca Dacia nu-mi mai ajunge. Dar, ca sa n-o lungesc excesiv, iata problema mea, sistematizata, ca asa imi place:

Vreau sa-mi iau o masina care sa indeplineasca o serie de cerintze si nu stiu ce sa aleg, deci sfaturi ar fi mai mult decat binevenite:

1)Vreau sa fie tip sedan (fara hatchbackuri sau cine mai stie ce break-uri)...

2) Conteaza extrem de mult sigurantza, deci daca prin optiuni se gaseste vreun airbag pentru cine stie ce, in mod evident va fi selectat (fara cortina si airbaguri pentru cei din spate nu discut)...

3) Diesel. scurt si la obiect

4) Sa fie o masina cat de cat fiabila, fiind si prima masina pe care o voi conduce (yep, inca n-am carnet, o sa-mi iau special cu aceasta ocazie)

5) Sunt destul de placut impresionat de chestii care sporesc cu adevarat confortul, cum ar fi scaune mai asa sau pe dincolo, nu ma dau extraoridinar de mult in vant dupa tapiterie din piele (insa imi fuge ochiul dupa ornamente cromate si tapitzerie bej)... Deci cu cat mai confortabila, cu atat mai bine. Si da, ma refer si la spatiu mare pentru pasagerii din spate.

6)Nu urlu dupa un motor de cin'spe mii de cai putere, dar as vrea unu care sa mearga bine, sa nu fie "obosit"

7)Un portbagaj mare e intotdeauna binevenit, dar fiind sedan, chestia asta e deja rezolvata, cred...

8)Referitor la bani, ceva in 16,17,... 18 mii de euro, banii jos (tva si toate cele...). Maxim maxim MAXIM 20, daca e ceva care sa-mi placa la culme

9) ar mai fi, da revin cu precizari

Bun, pentru ce-mi trebuie: sa ma fatzai prin oras, ca e al dreq de buna o masina pentru toate cele, fie ca iesi la Cora/Carrefour sa faci piatza, fie ca iesi noaptea la un club/bere (da, da, fara alcool) cu prietenii si ocazional(o data pe luna) sa mai bat dealurile vrancei, pana pe la mine la tzara (operatiune efectuata cu mare succes si de o Solentza, deci...).

M-am uitat, si , nediscutand pretzul, variantele ar fi (dar sunt mega-deschis la altele) : Dacia Logan Ambition 1.5 dCI , Renault Megane Sedan 2 (habar n-am motorizarea, nici la asta, nici la cele ce urmeaza, dar stiu ca e unu cu 80 de cai si unu cu 100, deci ala cu 100 biggrin.gif, desi ma multumeste si cel cu 80 ), Scoda Octavia 2, Fiat Albea (desi nu stiu de ce, nu-mi place, nu sunt foarte la curent cu ea) si... noul VW passat (stati calmi, cred ca sare de pretz si inca destul, nici nu stiu exact cat e, dar mi se scurg ochii dupa ea pe strada...). Desigur, orice alta sugestie, argumentata, este binevenita...

Ideea e ca pe mine ma intereseaza detalii gen stabilitate, sigurantza, etc. Ca mergeam pe Logan, dar am inteles ca la viteze mari nu se "aseaza" bine pe drum, ceea ce o face ceva mai instabila (nu va imaginati ca-mi inchipui ca face ca o barca pe furtuna, dar oricum nu e de bine), plus ca am inteles ca de la o anumita varsta , articulatiile care nu's fantastice, incep sa-si arata nationalitatea...

Ah, si inca o chestie, ma doare sufletu cand nu scrie FULL Option tongue.gif desi in general chestii absolut de fitze le scot (in cazu in care se poate).

Cam atat, astept cu drag si dor sugestii, variante, discutii, etc. Ah, inca o mare rugaminte, as prefera daca nu ar iesi cu certuri ca aia e buna/ ba aia e mai buna ca ailalta e proasta rau. Nu ma intereseaza ce masina e minunata in conceptul global, ma intereseaza care e cea mai buna ptr mine. De asemenea, va rog, comentarii minime (daca, preferabil de loc) negative la adresa posturilor celorlalti, ma intereseaza cat mai multe pareri, ca sa mi-o pot forma eu pe a mea...

Mersi mult,
Iulian!

Editare, ca am uitat sa zic, masina planuiesc sa o iau peste aprox 3-4 luni, si nu discut cand e vorba de SH-uri (nu neaparat ca nu's bune, da nu pentru mine). Ceva nou sau foarte nou (adica megane 2 peste megane 1, octavia 2 peste octavia 1) suna mult mai bine. In orice caz, automobilul trebuie sa fie nou
Geroge73919
Avand in vedere ca tu nu ai permis... si cand ti-l iei iti poti lua cu succes o Dacie 1300 sa inveti sa conduci, imagineza-ti cum busesti tu tabla de pe Skoda Octavia 2, nu cred ca ti-ar placea si dupa ce faci minim 3-4 ani macar pe Dacie, dupa te poti gandi deja ca stii sa conduci si ai nevoie de ceva mai bun ... pana atunci ai timp sa strangi bani si sa nu mai faci imprumut la banca :minigun:

Ps1) te-am rezolvat aproape la toate capitolele atat ca masina nu e noua si nu e diesel inrest te-am scos in avantaj :angel:
2) Si yo am terminat acum ucenicia pe Dacie si ma bag la altceva asa ca te sfatuiesc din experienta biggrin.gif
Salutare
Sergiu75148
Daca ai 18.000, calea ti-e deschisa .... Uita de Logan si ia-ti masina.
Pascaru69746
eu unu,ce sa zic...nu sunt de acceasi parere...
pe dacii din cate stiu eu din trafic sunt unii din cei mai periculosi soferi... nu cred ca invetzi sa conduci pe un harb de dacie care se strica din doua in doua luni,daca ai noroc...
in 20.000 e...iti iei o masina...de iti cad plombele...
te sfatuiesc totusi sa-ti iei o masina sh...pt ca din cauza devalorizarii lor rapide...pierzi o gramada de bani...si un audi A4 A6 sau Passat sh..devanseaza majoritatea masinilor noi in banii astia...
iar daca vrei o masina noua iatzi una ieftina(da nu dacie)...ca o sa fie belea de la anu cu banii luatzi de la banci...

un lighean(logan) ...pe la 30.000km trancane tot ...proaste masini...parca sunt carutze...caroseria mare roti mici...confort din parti...
parerea mea...
HalbaSus
pacat ca vrei neaparat sedan... ca iti ziceam din prima opel astra H (cool car), sau alfa 147 - superba masina, si eu eram "sedan fanatic"... am urat si urasc din tot sufletul tot ce inseamna combi... dar cu timpul mi-am dat seama ca masina nu inseamna doar acea forma pe care o desenam noi la gradinita (cu capota si portbagaj, masina in 3 volume cu alte cuvinte)... toate astea culminand cu faptul ca pt sotie am ales un A3 sportsback.

Nu inteleg cati bani vrei sa dai pe masina... logan si albea se invart pe la 10-11 mii, iar restul se pot duce pana in 17-18. Dar diferenta e enorma (atat de bani cat si de comfort, aspect, performante, etc..).

Nu stiu ce sa-ti recomand... faza e ca tu ai bani de compacta, majoritatea compactelor (in special cele bune) sunt hatchback-uri... tu vrei sedan deci raman cam 3 optiuni:
- megane sedan
- octavia (1 si 2)
- toyota corolla sedan

Megane-ul e cel mai slab din lista dar are cel mai bun raport pret/dotari. Toyota e cea mai fiabila dar mie mi se pare urata varianta sedan (si nici nu impresioneaza cu mare lucru)... Octavia ar fi o optiune dar mi se pare supraevaluata (Octavia 2) pretul nefiind pe deplin justificat, ar mai ramane octavia tour (octavia 1) care are un pret decent dar e masina invechita moral si tu vrei ceva cat mai nou.

Cred ca sustin si eu recomandarea lui Pascaru si zic sa iei un SH... devalorizare mai mica, fiind prima masina oricum o sa te plictisesti repede de ea, cat despre fiabilitate... ce sa zic... diferenta de devalorizare dintre o masina noua si una SH e destul de mare... cam cat ar fi costul schimbarii unei turbine si a unei pompe de apa... in plus devalorizarea e un lucru sigur, inevitabil, pe cand eventualele defectiuni ale unei masini SH nu sunt o certitudine, tine si de noroc. Eu zic ca la banii astia iti iei un SH foarte bun si eventual ramai si cu o rezerva pt eventualitatea in care iti pica ceva de pe masina.
guerilla
mai exista si focus sedan smile.gif
si cine stie, poate face si opel unul smile.gif
si eu sint din cei ce prefera hatch-uri pana la un punct.
cu hatch intotdeauna ai scuza pregatita: "unde mai pui draga si gentile alea, nu stii ca nu e loc" biggrin.gif cunoscatorii stiu despre ce vorbesc.
HalbaSus
Pai se rabateaza scaunele, nu ? si atunci ai spatiu mai mare decat in sedan blush.gif deci nu merge scuza asta... dar oricum, e buna...

aproape off-topic: Skoda octavia 2 are cel mai mare portbagaj din cate stim noi ca s-au pus pe sedanuri... Volumul portbagajul (fara scaune rabatate) este de 560 litri (exact cat la noua clasa S de la mercedes) iar cu scaunele rabatate volum acestuia creste la 1350... asta vine cam... 6 lazi de bere fara sa le pui una peste cealalta... deci daca te chinuiesti poti sa bagi cam 10 lazi de bere... asta inseamna 200 de beri... beer.gif
eddie
Si cand te gandsti la un simplu calcul,ca o Skoda Octavia 2 face vreo 32.000 de beri la halba !? beer.gif

Iti dai seama ca sticle intra mai putin ? Deci sa nu fie buna,are portbagajul prea mic ? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
robert
Intai hotaraste-te daca ai "10.000 cu toate taxele" sau "maxim maxim 20.000 euro", ca diferenta e cam mare. Si apoi, Logan e logan, Octavia 2 e altceva, iar de Passat ce sa mai discutam.
Concret nu am inteles decat ca vrei sedan diesel cu airbaguri multe, model nou aparut.
Logan si Albea n-au airbaguri cortina si au diesel-uri cu mai putini CP. Deci Octavia2, Megane2 sau Passat. Astea ies toate din 10.000 deci...e incurcata: Megane2 dCi cam 14.000, Octavia2 TDI cam 16.000 si Passat B6 TDI cam 22.000. Mai gandeste-te ce bani vrei sa dai.
Pentru inceput recomand Logan. E masina buna la banii aia, indiferent de ce ti-ar spune oricine.Ai pretentii de BMW, ia-ti BMW.Vrei o masina noua cinstita la 8000-9000, Logan face banii.Restul e alta discutie.
AlexTM
Guys, Octavia este hatch...
Stiu, o sa sariti ca nu e, ca e in 3 volume sau mai stiu eu ce.

Se ridica usa cu tot cu geam? Da! Ei vezi, e hatch biggrin.gif

Ontopic: Logan diesel cu toate dotarile posibile e o buna alternativa, daca tot ai banii.
HalbaSus
QUOTE
Se ridica usa cu tot cu geam? Da! Ei vezi, e hatch biggrin


Gresit ! Octavia 2 nu e hatchback ci LIFTBACK ! biggrin.gif
madalina
Mai este Nissan Primera in bani bunim iar daca prinzi vreo promotie, un opel vectra.
_Constantin_
Pai dintre masinile enumerate de tine nici una nu indeplineste nici macar 2 conditii impuse de tine. La megane doar siguranta, la octavia doar fiabilitatea iar la logan pretul.

Pasat diesel sare cu destul peste 18-20.ooo. masina cu cel mai mare bling in banii astia e Astra fara discutie, jante mari, optionale pe 3 pagini, look agresiv, marca respectabila, service fara mari plangeri. Dar parca ai zis sedan? Pai aici nu prea ai ce alege, orice ai alege nu va fi FULL nici macar aproape, sedanurile din clasa compacta( megane, focus, corolla) nu sunt extraordinar de spatioase deci raman sedanurile din calsa medie unde daca vrei diesel scoti bani buni si consumul nu mai e la valori de 5%.

Pana in 20.000 diesel iei vectra, mondeo, laguna( daca iti place cum arata), octavia 2, primera, etc.

Cel mai bun compromis cred ca e vectra, a trecut de curand printr-un facelift si arata si mai bine ca vechiul model.
RUE
si totusi, pt initiatorul topicului: cati ani ai?

si mai important decat toate: cati ani ai?

esti foarte diferit in afirmatii.
ce nivel de venit ai?
si eu am bani sa mi iau o masina buna poate, multi au.
dar la nivelul de intretinere te ai gandit?

daca o sa dai detalii o sa te ajute lumea mai eficient.
M A R I A N
Vrei fiabilitate si siguranta?Eu as zice o japoneza gen Toyota Corolla. Nici o Octavia nu ar fi rea. Aceste masini sunt adaptate la gropile si denivelarile din Romania. Nici la service nu stau rau si nu au preturi foarte mari.Frantuzesti sau coreene-dupa ce ies din garantie te rup la bani. Nu excude hatchback-urile sau break-urile pentru ca majoritatea sunt la fel de stabile ca sedan-urile. Vezi ca s-ar putea ca airbag-uri pentru pasagerii din spate sa nu gasesti la masini pana in 20000.
Nu te sfatuiesc sa iti iei SH ca prima masina. S-ar putea sa nu o nimeresti si sa ai o mare deziluzie. Eu am avut si am zis ca nu-mi mai iau masina niciodata. Chiar si la cele noi pot aparea probleme, dar macar ai garantie cam 3 ani. Opel-ul, in opinia mea, e o masina destul de sensibila la drumurile noastre, nu se compara cu Octavia sau Corolla, dar ca pret (inclusiv la piese) si ca service sta in general bine.
Nu te uita la pret mic si optionale multe, ci la fiabilitate si robustete (Octavia si Corolla sunt masini ''stranse'', nici dupa 50000 km nu dau semne ca se slabesc suruburi sau trancane alte chestii).
Loganul diesel costa full 10500-NU ENORM, CI STRIGATOR LA CER!
Iulian77682
Da baieti, mersi mult, nu ma asteptam intr-o zi atatea raspunsuri. Lamuriri superioare:

22 de ani, fac 23 cam cand imi iau masina, deci ar fi un cadou facut de mine mie...

Referitor la pretz, initial ma gandeam la un 10000 cu toate taxele, ceea ce echivala cu un logan. Intre timp m-am mai gandit si parca un 16,17,18... cu toate taxele, cam asa ar fi limita.

Stilul de condus nu va fi foarte sportiv, cred eu, nu de alta da eu sunt ala micu si enervantu care sta pe scaunu lui si atrage atentia cand se depaseste viteza legala...

Prin achzitionarea unei masini NOI, pe langa faptul ca sunt una din acele persoane care pur si simplu nu suporta gandul de SH (nu ca nu e foarte avantajos, dar asa am fost crescut, chiar daca nu ne-au dat banii afara din casa), mai e si gandul ca ai o garantie destul de lunga (daca se gaseste garantie extra prin dotari, o bifez) si masinile noi sunt ceva mai mature dpdv tehnologic, sunt mai bine asamblate, mai... pe scurt, vreau noua.

Da, Octavia(2) pare solutia, arata bine, pare destul de robusta, pe de alta parte nu stiu la cat sare pretzul astrei sau corollei (o sa ma interesez) ca parca suna al naibii de bine...

Astept in continuare sugestii, cu ceva mai multe detalii si lamuriri daca se poate.

Mersi,
Iulian!
HalbaSus
Am vazut zilele trecute un Astra H coupe... m-am topit... me wants one... si totusi nevasta are A3, si nici aia nu-i o masina urata, dar amandoi am fost de acord ca Astra H-ul e o masina superba... asa hatchback cum o fi... Unde mai pui ca are niste motoare excelente (CDTI-urile de 1.9 - 120 respectiv 150 cp) si cred ca in 18 mii iti permiti una cu motorul de 120 cp si ceva dotari... In unele sondaje opelul a iesit drept cea mai fiabila marca europeana -ce-i drept si skoda a avut rezultate bune in aceste sondaje- (chiar daca nu le dai crezare in totalitate trebuie sa existe o farama de adevar in aceste afirmatii)... Octavia e ceva mai scumpa dar se incadreaza in pret (motorul mai slab si cu ceva mai putine dotari).
Mikidutzaa
Pai daca siguranta te intereseaza in primul rand iei Focus, ca a obtinut scorul cel mai bun la EuroNCAP (daca iei varianta sport ai scaune comode, mai pui IVD si niste airbaguri si e super sigura).

Daca vrei fiabilitate si soliditate iei Corolla 1.4 Diesel.

Daca vrei spatiu si calitate "germana" iei Octavia 2 1.9TDI.
ivghenie74744
intra la primul dealer volkswagen si cere i sa ti arate o caddy life .dupa aceea mai vorbim . e total diferita de ceea ce vrei tu dar .... ai 18000
madalina
iulian, renunta la averatiile ortografice gen tz!!!
ivghenie74744
se poate:þ:º:î:â:ã
HalbaSus
QUOTE(ivghenie74744)
intra la primul dealer volkswagen si cere i sa ti arate o caddy life .dupa aceea mai vorbim . e total diferita de ceea ce vrei tu dar .... ai 18000


U must be joking, right ? biggrin.gif
ivghenie74744
OK :angel:
air_wolf
cineva a ridicat o problema foarte spinoasa: intretinerea. daca faci multi km/an (peste 60.000) gindeste-te ca bagi in revizii circa 2.000 de euro.
apoi, la garantie, nu te bucura ca scrie X ani. intreaba clar: cit are trenul de rulare, cit are caroseria. citeste bine si cu ochii deschisi ce scrie pe certificatul de garantie INAINTE de a cumpara masina. vezi ca dealerii sint foarte buni vorbitori (as putea spune chiar vrajitori) si s-ar putea sa-ti spuna ceea ce vrei tu sa auzi (doar fac asta zilnic).

cit despre masina ai zeci de variante. doar tu poti decide ce masina vrei si asta doar dupa ce vei face un drive test cu ea. asteapta ofertele promotionale si nu-ti lua masina decit dupa face lift. eu m-as uita spre o skoda superb: Superb Extended / diesel / 1.9 TDI / 130 CP / transmisie + sasiu sport EUR 16.753...
Adelin Daniel47895
noul hyundai accent 1.5 crdi, spatios, la 15000 euro e aproape full, e sedan, are 110 cp (destul pt 1350kg), o poti lua cu un interior bej superb, ai garantie 5ani 100000 km sau 3 ani fara limita de km, si 3 ani garantie la trenul de rulare (brate, punti, bielete, bucsi etc.) si ce sa mai zic....viziteaza-ti concesionarul hyundai
gabi4
eu stiam ca e 13000 full si cu toate taxele accentul
Daniel71503
C4 1.6HDI 110CP. Cu promotia Urban Jungle + 3 ani garantie. Design deosebit (totul e sa-ti placa tie ca daca nu...) atat la interior cat si la exterior. Dotari mai multe decat o sa obtii de la orice concurenta la aceeasi bani. Siguranta maxima, 6 airbag, 5 stele euroncap, spatioasa, consum mic.
Personal consider ca arata mult mai bine decat orice alta masina anosta gen octavia and so on.
AZAZEL
super promotie moneo 2.0tdci 13990+tva.
si vectra cu face lift arata super.
recomandarile mele
robert
Da, e bun pretul la Mondeo acum. Si vine cu multe dotari.
Iulian77682
Aproape, aproape ca m-am convins... oricum mai e mult mult mult pana mi-o iau, deci inca mai e timp de intors...

Deeeeeeeeci, alegerea esteeeee:

Toyota Corolla Sol Sedan 2.0 Diesel


E de bine, e de rau? (tre sa fie de bine, ca e un topic de 28 de pagini care o ridica in slavi)

Motivele principale fiind calitatea si fiablilitatea de care orice proprietar de asa ceva nu mai tace...

In continuare sfaturi si idei si optiuni si toate cele sunt bine venite. Mai tarziu, peste cateva luni, o sa va cer sfaturi si tactici de vrajit dealerul, intrebari pentru dansul, la ce tre sa ma uit, la ce nu, sfaturi, chestii, dar toate astea mai incolo...

Mersi mult tuturor

Edit: Eu as fi vrut Toyota Corolla Sol Sedan 1.4 Diesel, ca are motoru mai mic, consuma mai putin si fiind prima masina sunt ferm convins ca mi-ar ajunge, dar... nu exista asa ceva
air_wolf
QUOTE(Iulian77682)
Edit: Eu as fi vrut Toyota Corolla Sol Sedan 1.4 Diesel, ca are motoru mai mic, consuma mai putin si fiind prima masina sunt ferm convins ca mi-ar ajunge, dar... nu exista asa ceva


nu e obligatoriu sa consume mai putin. si ai facut o alegere foarte buna si cu marca si cu motorul. sa o stapinesti cu placere.
M A R I A N
Felicitari pentru alegere!
Ca proprietar de Yaris 2006 si ca viitor sofer din cand in cand de Corolla (tocmai si-a comandat soacra-mea una) iti pot spune ca Toyota e o marca foarte fiabila, asa cum o arata si statisticile. Poate Corolla nu este pentru toti o masina frumoasa dar din cate cunosc de la prieteni, nu are nici o problema (cel mai mult are cineva 60000 km).
Trebuie totusi sa-ti spun ca sedanul e facut in Turcia iar hatch-ul in Anglia.Nu ca ar fi probleme la sedan dar eu am rezerve fata de tot ce e masina turceasca.
James Kilowatt
Teoretic, ar trebui sa avem rezerve fata de masinile englezesti... industria lor auto s-a dus naibii....
Brava e facuta in turcia si e mai fiabila decat multe masini cu pretentii, iar Bravo e facuta in Italia si e la furat.
Iulian77682
Uffffffffffffffffffffffffffffffffffffff, acum m-am uitat pe site-ul de la Renault si am vazut ca in aceeasi bani imi iau un megane sedan 2 aproape full. Ce ma incanta la el (pe langa ca-mi place forma si pare ca are ceva mai multe dotari) e ca are si airbaguri (multe) pentru pasagerii din spate. Eu fiind mega-crizat cu sigurantza si avand in vedere ca eu o sa conduc (neavand inca carnet habar n-am cum o sa conduc)... sunt in dubii. Am inteles ca partile proaste la un megane sedan 2 sunt greierasii care apar relativ rapid, plus ca nu e atat de fiabila precum o corolla. Nu mai stiu, chiar nu mai stiu :scratchchin:... Ma ajutati voi?
air_wolf
cite persoane mergeti cu masina? 2? daca mergeti doar 2, eu as opta pentru o masina fun: un coupe. prietenii si neamurile pot lua linistiti taxiul. daca ai copii, cel mai bine e sa iei un break sau un hatch. merge si sedanul... intre toyota si renault as lua toyota cu ochii inchisi. citi ani vrei sa tii masina? (oricum, dupa iesirea din garantie te omoara piesele, asa ca o s-o vinzi si-o sa iei alta) crezi ca toate masinile sint dacia sa cloncane si sa troncane? daca nu faci mai mult de 15.000 cu ea pe an n-o sa cloncane nici dupa 4 ani.
si fa drive test cu ele.
M A R I A N
Vrei sa tii masina doar pe perioada garantiei? Ia-ti orice iti place! Nu ai in plan alta masina pentru urmatorii 5-6-7-8 ani? Ia-ti Toyota (sau o alta japoneza-Honda, Mazda, Nissan, Subaru, Suzuki). Masinile frantuzesti si italiene atrag cumparatorii cu preturi mici si optionale multe dar fiabilitatea in timp lasa de dorit iar pretul pieselor dupa expirarea garantiei este ENORM. Nu cred ca stii dar piesele la Logan sunt mai scumpe decat la Octavia I (sa nu mai spun de piesele la Megane).
Singurul lucru bun la ele este rezultatul la testele NCap-cam toate au 5 stele.
Deci in concluzie, daca nu vrei artificii, ramai la Corolla.
Iulian77682
In continuare, raman la Corolla, ca deh... Cat despre hatch 3 usi / Hatch 5 usi/ Sedan... nu stiu, ma atrage mult mai mult designul... clasic tip sedan la orice masina, desi am trecut pe langa o corolla hatch 5 usi si-mi place botul mult mai sportiv, ca sa nu mai zic de stopuri care's intr-un stil aparte, stil care nu se pastreaza la sedan. Nu stiu, dar tot pe sedan raman fixat. Si da, in principiu nu stiu cum o sa evolueze lucrurile in urmatorii 5-6-7-8 ani, deci nu vad alta masina decat daca lucrurile o iau inspre foarte bine, ca deh, tre sa ma mut la un moment dat de la mama si ... trebe bani de chirie/eventual rata la apartament.

Deci corolla ramane focusul principal... Acum sa ma duc sa sclavagesc ca sa adun avansul...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.