Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Skoda Fabia revizie
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Alex72641
Azi mi-am luat o Fabia 1,4 automata. Imi place foarte mult. Are 43000km si se apropie revizia de 45000 si nu sunt sigur de ceea ce trebuie facut. Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi.
Multumesc anticipat!
DORU
Ma bucur ca te-ai decis intr-un final si ai achizitionat-o ! S-o stapanesti sanatos!

Alex, daca masina are (si AR TREBUI sa aibe) carte service, consulta te rog primele pagini, scrie cu lux de amanunte ce trebuie operat la service, in fct de nr km sau tipul de revizie / inspectie (anuala sau mare).
Alex72641
Multumesc mult pt raspuns. Are carte de service si am vazut ce trebuie facut la 45k dar tot ce scrie acolo este valabil pt o masina care a fost rulata in conditiile unor drumuri din Cehia, Germania etc. Dupa cum spuneam in MP am fost la Computer Test si mi-au spus ca nu ar trebui decat schimbat uleiul. Eu ma gandeam ca pe langa toate filtrele ( benzina, aer, polen, ulei ) sa-i pun si un aditiv pt injectoare.
DORU
Ai obtinut un punctaj f bun!
Sincer, cred ca revizia obisnuita e suficient. In plus, verifica pt linistea ta filtrul de aer si cel de polen.
Lucian72846
O revizie tip 30.000 km este suficienta . Mergi la service Skoda si ei stiu mai bine ce trebuie schimbat !
Bafta si drum bun !
Alex72641
M-am uitat acum in cartea de service. La 30000 i-au fost schimbate toate filtrele si uleiul. Acum pe langa toate astea, i-as schimba si lichidul de frana, placutele si om mai vedea ce spune si mecanicul.

Multumesc mult pt raspunsuri
RUE
spune si tu mai mai multe despre masina ta:
- ce fel?
- cat?
- ce an?
- dotari?
DORU
QUOTE(Alex72641)
M-am uitat acum in cartea de service. La 30000 i-au fost schimbate toate filtrele si uleiul. Acum pe langa toate astea, i-as schimba si lichidul de frana, placutele si om mai vedea ce spune si mecanicul.
Multumesc mult pt raspunsuri


Lichidul de frana trebuie schimbat la 2 ani. Verifica daca nu a mai fost schimbat inainte. Si inca ceva: vezi daca CV automata are mentionata in carte vreo inspectie de mentenanta la km actuali ai masinii.
Alex72641
QUOTE(rue45709)
spune si tu mai mai multe despre masina ta:
- ce fel?
- cat?
- ce an?
- dotari?


Masina este Skoda Fabia 1,4, 16 valve, cutie automata, si singurele dotari care ii lipsesc sunt:
- piele
- navigatie
- trapa
Altele optiuni lipsa nu prea imi vin in minte.
Pt DORU: O sa-i scimb sigur si lichidul de frana, dar in ceea ce priveste cutia nu scrie nimic in carte de vreo verificare. Nici nu stiu ce sa-i cer mecanicului.
Alex72641
Am schimbat lichidul de frana la Fabia. M-a costat manopera+materiale+verificare 1500000. Destul de mult, mi se pare.
Lucian72846
Fiind vorba de frana , inseamna siguranta . Nimic nu este scump pentru siguranta . Drum bun !
DORU
Alex, este pretul standard. Lichidul e pana in 500.000, apoi manopera este normata deja, plus TVA... Acum poti sta linistit 2 ani (ti-au facut testul pe VAG de golirea a aerului din instalatie?)
Lucian72846
Orice reparatie efectuata in service autorizat marca , inseamna si garantie .
Alex72641
Tocmai pt garantie ma duc in service autorizat. Sincer, imi este frica sa ma duc la coltul strazii. Oricum lichidul de frana nu cred ca popate fi schimbat de oricine, mai ales ca aparatul ala e cam complicat. Da, mi-au scos aerul din instalatie.
Lucian72846
Foarte bine ai facut , avem nevoie de asemenea mentalitate ! Bafta .
Attila62140
QUOTE(DORU)
Ma bucur ca te-ai decis intr-un final si ai achizitionat-o ! S-o stapanesti sanatos!

Alex, daca masina are (si AR TREBUI sa aibe) carte service, consulta te rog primele pagini, scrie cu lux de amanunte ce trebuie operat la service, in fct de nr km sau tipul de revizie / inspectie (anuala sau mare).


Urmeaza sa ma prezint si eu la prima revizie (1 an) si m-ar interesa la ce lucrari efective sa ma astept ca vor face baietii de la service. Am citit in carte cea ce se verifica, dar sunt curios ce necesita schimbare (filtre, ulei, placute, etc.)
Am parcurs aproape 9000km cu masina si nu am avut niciun fel de problema cu ea in afara de doua pene :ban: .

Astept sfaturi celor care au trecut de o prima revizie si nu numai.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.