Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pinion de a 5-a
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Berlina/Break/Pick-up
Mihai45462
Am inteles ca ar exista undeva pe lumea asta :angel: niste pinioane de a 5-a pentru 1310 care ar avea un raport final diferit fata de cel din fabrica. In mod normal la 3000 rpm cu un pinion de fabrica ai cam 90 km/h iar cu celalalt tip de pinion la aceeasi turatie ai avea cam 110km/h bicycle.gif . Poate sa-mi spuna cineva daca pinioanele din seria 2004 (adik ultimul an) de pe berline sunt cu ceva diferite fata de alti ani? Va intreb asta pentru ca nu am turometru si fac o evaluare a turatiei "dupa ureche" beer.gif ... Exista astfel de "pinioane minune" blink.gif pt Berlina?... Daca da; UNDE?!?! Si inca o intrebare: instalatia GPL trebuie curatata dupa un anumit numar de km?... Am vre-o 40.000 cu ea dar nu da semne de oboseala ink...
T u d o r
Pai sa ai grija, ca motorul nu cred ca poate trage de un pinion asa de mic. smile.gif

E cu dus si intors, o vei putea folosi doar la vale.
Mihai45462
Cred si eu ca trage mai greu dar cand e vorba de autostrada sau de un drum in afara orasului ar fi excelent. blush.gif Nu as mai omora atat motorasul ala la 3200/3500 rpm as sta si eu la un 2800/3000 rpm. Oricum daca aveti vre-o informatie in plus derpre chestiunea asta as fi ff recunascotor :wave:
air_wolf
la cutia de 4 viteze se schimba 4 cu un pinion de R21 si asa era.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.