Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ciupituri parbriz si capota motor de la pietre
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Andrey75353
Fratzilor!
Am o Octavia II 1.9 TDI de vre-o 4 luni luata de noua .Fac naveta zilnic cam 60 de km .
Am pe capota numai punctuletze de la cum au sarit pietre ...iar pe parbriz am numai ciupituri......si nu am un stil agresiv..mai mult de 80km/h nu-i dau ...si nici in spatele celorlalti nu prea stau...dar faza este ca trec multe tiruri si de-acolo sar pietricele ...ca handicapatzii ashtia de la drumuri au dat asta iarna cu griblura pe drum in loc sa dea cu sare si nisip.....iar acum toate pietricelele sunt pe margine si cum trec tirurile....ne omoara..
Asadar ce as putea sa fac ...macar sa corectez
M-am dus la service-ul Skoda si mi-a zis ca nu-mi recomanda sa folosesc creionul corector (din ala special) ...ca mai vorbim..si alte vrajeli de genul asta!!nimik concret ..
Ajutati-ma voi va rog frumos! Ashtept sfaturi!
huidu77208
Personal nici eu nu-ti recomand creionul corector, ca am incercat si eu cu el si nu are efect decat pe timp foarte scurt. Mai bine lasa-o asa pina se imbunatateste situatia drumurilor, si daca chiar doresti si ai bani atunci vopseste toata capota.
Pa
DORU
Aceasta problema am avut-o si eu. Am rezolvat-o pe CASCO, vopsind intreaga capota motor.
Costin77425
Nu inteleg ce are creionul corector. Eu am facut comanda de unul de la dealer si contine 2 flacoane, unul cu vopsea si unul cu lac, amandoua originale, aduse din cehia. Daca dai cu vopsea si apoi acoperi cu lac, de ce credeti ca nu tine? Eventual ar putea fi inestetic daca persoana care face retusul nu se pricepe.
Recunosc ca n-am apucat sa le folosesc pentru ca fix in ziua in care voiam sa retusez zgarietura, cineva mi-a indoit aripa in parcare si retusul nu isi mai avea rostul avand in vedere ca trebuia dusa oricum la reparat.
huidu77208
Ce zici tu Costine nu este creion de retus. E cu totul altceva...arigato.gif
Costin77425
A! Pai atunci ii recomand lui Andrey sa se gandeasca si la varianta asta daca are mana de artist. Eu am dat pe cele 2 flacoane in jur de 50 RON, cam 50 ml fiecare. Desigur ca o revopsire profesionala probabil ca ar arata mult mai bine. La mine a iesit foarte bine. Dar sa nu se grabeasca pentru ca or sa ii apara iar. Faci o revopsire dupa cativa ani daca arata asa rau. Sa revopsesti la fiecare 4 luni, n-are rost. Eventual mai faci cate un polish.
cristian48624
Si eu am avut probleme cu pietricelele de pe drumuri. Am rezolvat destul de satisfacator cu ScratchOut, un fel de pasta de la OMV. E un tub de culoare galbena, costa 16 lei.

E ok la zgaraituri mai mici, dar si pe cele mai adanci le corecteaza intr-o anumita masura (cel putin la culoare).
Andrey75353
OK va multumesc pentru aceste pareri si sfaturi pe care mi le-ati dat , avand in vedere ca sunt un nou venit in acest forum blush.gif .
Voi incerca mai multe metode propuse....
Dar cum ramane cu parbrizul?? Ce s-ar putea face cu el din acest punct de vedere? Voi ati patit vre-odata si cu parbrizul asemeni mie?
Daca da ...mi-as dori sa shtiu cum ati rezolvat-o daca nu...ashtept sugestiile voastre !! biggrin.gif
Va multumesc inca o data pt cele anterioare...mai discutam.(ashtept cu nerabdare!!)
huidu77208
Cu parbrizul nu cred ca se poate face nimik.Si eu am avut la fel la o masina, stiu ca e foarte nasol mai ales pe timpul noptii cand ploua, dar am tot cautat ceva pasta sau ceva de genul asta care sa rezolve aceasta problema sau cel putin un remediu dar nu am gasit.
Singura solutie cred si cea mai viabila este sa-l inlocuiesti, daca ai CASCO!?
mai intreaba si pe altii, de ex. pe cei care rezolva fisurile mici la parbrize.
BAFTA...
daca aflii ceva nou sa ne anunti te rog
pa :wave:
DORU
Daca ai sta mai aproape de Buc, ti-as sugera o vizita la AGER Service. Ei fac minuni cu parbrizele ciupite sau lovite de pietre, insa cu fisuri mici.
Lucian72846
Cel mai corect este sa rezolvi totul pe CASCO ! , parbriz nou si capota revopsita . BAFTA !!
Andrey75353
Va multumesc Prietenilor pentru toate cele spuse.....voi incerca si voi cauta remedii...iar dak voi gasii nu voi ezita sa vi le spun!!
Multa Bafta...si sa va fereasca cel de sus de accidente!!
Lucian72846
Multumim ! la fel si tie .
liviu40717
Pentru parbriz te rezolva dl. Podoleanu de la Buhusi tel.074.5831795 , daca nu e spart tare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.