Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Chevrolet Aveo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
radu77054
Va salut!
Am vrut sa-mi cumpar si eu un Aveo dar multi m-au sfatuit mai bine sa nu!
Imi poate spune cineva de ce?
James Kilowatt
Pentru ca are doar doua stele la NCAP, desi in america a luat punctaj foarte bun. Maxim chiar la impact lateral. Numai ca in Europa, toti sunt obsedati de stelele NCAP.
Iulian HondaFan
parca ii zice Kalos in Europa. Aveo e aici. in America masina a fost testata numai de NHTSA unde s-a prezentat bine dar nu si de IIHS ( care face teste dupa protocol similar cu cel al NCAP-ului european). deci as lua in considerare NCAP. Ar fi de preferat Clio3, Yaris2 care sunt mai noi si au siguranta pasiva mai buna.
dutu65393
NU 2 STELE CI 1,5 STELE >>>>>> E FOARTE SIGURA, PENTRU UN MODEL ABIA IESIT PE PIATA biggrin.gif , DE AICI SI PRETUL biggrin.gif biggrin.gif
James Kilowatt
Acum in Europa exista ambele modele, distincte. Si Kalos si Aveo.

Si Kalos a fost testat de NCAP, si a luat parca 3 stele (sau 4, nu bag mana in foc).

Aveo a fost depunctat pentru ca nu stiu ce s-a intamplat cu coloana de directie. Daca sunt baieti isteti, o vor reproiecta incat sa nu mai mai strice crashtestul celor de la NCAP. Daca asta inseamna ca masina va fi mai sigura sau nu, ramane de dezbatut... Insa cu 4 stele NCAP in loc de doua va fi sigur mai vandabila smile.gif
Iulian HondaFan
este aceeasi masina totusi.
vad ca in UK si Franta se numeste inca Kalos in timp ce in Romania se numeste acum Aveo ca si in USA si Canada. blink.gif
James Kilowatt
Nu e aceeasi masina.. teoretic, e o evolutie. Aveo e o idee mai mare, nu mai are motorizarea de 1.2, exista doar sedan cred (kalos e hatch), are design putin diferit si a pierdut niste stele NCAP smile.gif Se vand inca in paralel.
Insa pretul mi se pare cam mare... prea apropiat de Nubira, care e in clasa superioara.
Iulian HondaFan
Intr-adevar in Spania exista Kalos care e HB si Aveo care e sedan. Sedanul Kalos este similar celui Aveo din USA, Aveo-ul european pare sa fie diferit putin in design dar are acelasi ampatament (248cm) desi e marginal mai lung ( +7.5cm), mai lat (+4cm) si mai inalt (+1 cm).

trebuie ca e un face-lift al lui Kalos si Gm a hotarat ca numele de Aveo sa fie aplicat peste tot .
James Kilowatt
Exista si niste diferente in interior. Aveo e simpaticut inauntru. Si are si niste optiuni pe care Kalos nu le are, cum ar fi computer de bord.

Insa e scumput... in Belgia e peste 14.000E versinuea 1.4, in timp ce Nubira incepe de la 15.000 versiunea 1.6.
Iulian HondaFan
e cam nerusinati belgienii aia biggrin.gif ... aci un sedan 1.6 manual -103CP cu toate ( ABS, trapa, CD changer, scaune de piele sintetica, faruri ceata, alarma) este 15000$ fara TVA... chelutz este 12500$ fara TVA. da' si aici la 16000$ te lipesti de un Civic 1.8 dotat mediu.
James Kilowatt
Noul civic? Aici e pe la 22.000euroi (cu toate taxele).

Aveo insa pare la acelasi pret. Insa e scum totusi fata de celelalte din gama. Daca in 14.000 intra si instalatia GPL, poate avea o sansa.... insa, li s-a dus buhul cu stelele NCAP, si in plus la 14.000 exista niste diesele in oferta la concurenta.... asa ca nu cred ca vor vinde prea multe blush.gif

Merita insa prinsi la vre-o promotie, ceva smile.gif Cand a fost salonul de la Bruxelles, o puteam lua cu 12.500 cu tot cu instalatia GPL... adica vreo 4000 de reducere. Si se ofereau sa imi preia si Nubira... Asa mai merge smile.gif
Iulian HondaFan
da, Civic nou.

nu cred ca merita sa dai Nubira pe asa ceva. m-as uita de ceva Focus, Astra, Golf... Civic este indecent de scump acolo, Corolla este deja cam batrana. ar mai fi si Mazda3 da' nu stiu daca nu e tot scumpa ca e din Japonia.
radu77054
M-ati inebunit cu asemenea raspunsuri. Kalos si Aveo sunt masini diferite! Le-am vazut pe amandoua! In ceea ce priveste stelele pentru securitatea pasagerilor cred ca e o competitie intre cele doua continente. Eu credeam ca voi obtine ceva raspunsuri mai credibiledin partea voastra. Incercati sa dovediti ceva nu ceea ce ati auzit. Ceea ce vorbiti voi am priceput foarte bine de la cel care vinde masinile.
Inca astept! :argue:
James Kilowatt
QUOTE(radu77054)
Va salut!
Am vrut sa-mi cumpar si eu un Aveo dar multi m-au sfatuit mai bine sa nu!
Imi poate spune cineva de ce?



In loc sa te enervezi, mai bine ai intreba explicit ce te intereseaza. Intrebarea ta e mult prea vaga ca sa primeasca un raspuns foarte la obiect!
Cipp
Sa fim serioshi, chestia cu 1*1/2 e mai mult sau mai putin relevanta. Parerea mea e ca la 90km/h impact frontal nu mai scapa nimeni cu viatza... am testat si eu masina si mi s-a parut super OK. E o problema majora in ceea ce priveste taxele vamale(cca 30%) si bineinteles costurile de intretinere. Daca dispui de bani eu unu sunt de parere ca masina e foarte buna.
Cornel001
Eu m-as orienta mai puternic catre noul Accent in categoria asta... e scapat si de cei 30%.. am inteles ca ar fi si mai misto de condus. Minusul pe care il vad, reviziile care am inteles ca inca sunt cam scumpe in Bucuresti.
Cipp
Accentul sufera putin si la design. e cam depasita. blush.gif
Cornel001
Asta e un aspect subiectiv.
Cipp
s-a anuntat ca vor scadea taxele vamale cu 20%. la 11500 euro deja incepi sa te gandesti serios la o fabia buna sau un golf mai chelutz... sau poate la noul accent...
Marius30562
La 11500 DDP ( adica ~ 9500 CIP) poti lua o Fabia cam goluta - despre Golf nici nu poate fi vorba ! Eventual Polo Happy.

La ceea ce ofera Aveo in pretul sau (CIP) nu prea ai multe variante.

Daca achizitia o vei face in leasing, parerea mea este ca merita luat in calcul Aveo.
Sunt frumusele (subiectiv), bine dotate si au costuri de intretinere (revizii) rezonabile - la media preturilor de revizie pentru marcile de import.

Eu am un Kalos de 1,4 16 V de un an si ~ 20.000 km si in afara unui bec ars la proiectorul de ceata nu am avut nici o problema.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.