Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Corsa sau Polo?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Toni77247
Sunt sofer de Dacie de 20 de ani . Acum cei de la service-ul meu au zis :jaful afara,tu inauntru la o cafea ! Unde mi-au explicat ca nu mai au ce sa-i faca ! Pot avea 6400 euro si am hotarat sa trec la lux biggrin.gif ,adica Opel Corsa sau VW Polo .Ambele din 2002 , 1.2 benzina,4 usi ,clima si airbag. Cine ma scoate din ceata (argumentat ) ?
Rares33010
In primul rand intretinerea masinii este mai ieftina la Opel decat la VW (asta daca iei in calcul intretinerea intr-un service autorizat al marcii).
Din ce am vazut eu in piata service-urilor cred ca la Opel e cel mai mic tarif la mecanica (Di-Bas - 13EUR/h). S-ar putea sa nu mai fie asa, dar la un moment dat asa era.
Mai am si alte argumente PRO-Opel Corsa vs. VW Polo insa ma abtin ca sa nu-mi pun forumishtii fani VW in cap. :angel:

Toata stima!
CipponeG
Cred ca un test drive cu amandoua ar putea sa te clarifice un pic mai mult care va fi noua ta masina!! Corsa de ex stiu ca a avut anumite probleme de timonerie dar..... pe asnsamblu nu e o masina rea!! O alta alternativa ar fi Fiat Albea
Toni77247
Va multumesc.
marius60959
problemele clasice ptr Corsa...timoneria si caseta de directie.
din ce stiu problema s-a rezolvat dupa 2002-2003. Daca te hotarasti ptr Corsa ar fi bine sa mergi cu ea inainte la cineva priceput. Inafara de acele 2 prob e ok.
din ce am inteles amandoua ar fi second.
problemele pe care le-ai putea avea la Polo nu le cunosc.
asa ca nu ma pot baga sa pun argumente Pro Corsa (ma abtin greu) biggrin.gif biggrin.gif

Bafta!
Sebastian39516
VW este o masina mai robusta insa si mai greu de intretinut(ma rog, diferentele sunt de genul 20-40%). Opelul Corsa are problemele ei clasice, timonerie + caseta directie, insa se rezolva cu bani relativ putini. Despre preturi la reprezentante nu am ce sa-ti spun pt ca nu am calcat niciodata p-acolo.
In termeni tehnici:
corsa polo
Max Power 55-59 kW(5600 rpm) 47 kW(5400 rpm)
Max torque 110 Nm(4000 rpm) 112 Nm(3000 rpm)
Nr cilindrii(motor) 4 3
Lungime 3817-3839 mm 3916 mm
Latime 1646 mm 1650 mm
Capac portbagaj 260 l - 1060 l 270 l - 1030 l
Viteza max 170-175 km/h 162 km/h
Consum 7.8-7.9(oras) 7.6-7.7(oras)
4.6-4.9(afara) 5.1(afara)
5.8-6(mixt) 5.9-9(mixt)
Am comparat modelele 1.2 benzina...
Toni77247
pentru Cippone -> ideea a fost buna :am vorbit la service-urile Opel si VW pentru un test inainte de cumparare. Mai bine dau 600 000 lei si am o idee privind masina.
pentru Rares ,Marius si Sebastian -> o sa tin cont de opiniile si comparatiile vostre.

PS : va dati seama ca ,indiferent in ce masina ma urc pentru test drive ,mi se va parea hotel de 4 stele in comparatie cu Dacia mea .(1300 cc,4 viteze ,consum 6.5 in afara si ....cu gauri de-mi zice fiul meu : tata inchide geamurile ca e curent biggrin.gif ! iar cand a prins-o torentul in curte la mama,nu a miscat-o nici 10 cm si s-a uscat in juma de ora biggrin.gif )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.