Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Motorizare octavia 1.9TDI - HELP!!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
huidu77208
Salut pe toata lumea de aici. Va rog mult sa-mi dati un sfat ce tip de motor sa aiba Octavia an fabr 2000-2002, de 1,9 TDI!??? 66kw sau 81 kw???? Ma intereseaza care este mai fiabil si care este mai rentabil la intretinut. Acest lucru imi este necesar ca sa achizitionez o masina. Va multumesc si va salut.
BYE BYE...
ADI55381
te-ai straduit mult ?nu avem probleme cu vederea-deocamdata :bash:
DORU
Salut. O rugaminte mai intai: foloseste fonturile mari cu masura. Multumesc!

Motorul de 90CP este mai fiabil, cel de 110CP este mai sportiv, insa turbina e cu geometrie variabila, daca ai ghinion si se strica, e mai scumpa. Depinde de masina si de felul in are a fost intretinuta. Sunt oameni si oameni, la fel si masinile lor.In consecinta, nu se poate da un verdict clar pro sau contra pt unul din ele. Personal, as alege unul de 110CP, dupa verificari temeinice ale istoriei masinii si a cartii service.
huidu77208
Ma poate ajuta cineva cu Cartea Tehnica de O1 1,9TDI in format electronic???
DORU
Incearca aici:

http://www.okazii.ro/catalog/1538022/auto-...-REPARATII.html
Lucian72846
Ambele motoare au din punct de vedere al reviziilor costuri identice , avand filtre si tipuri de ulei folosit comune . Pentru sportivitate mergi pe 110 CP iar pentru fiabilitate 90 CP , nu inainte de a face un test la un service Skoda .
Cristi2
110 cp in mod cert. mi se pare cel mai bun compromis intre motorul cu consum mic (90 cp) si cel de putere mare (130 cp).
in general, e destul de fiabil si mai putin pretentios la uleiuri si motorine, nefiind PD.
Andrey75353
Dupa cum bine stiti cu totii acest motor poate mai mult.Pe diferite caroserii din grupul VW (audi, skoda, seat, s.m.d....) este setat si configurat in functie de caroserie.1.9 TDi duce maxim 150 de CP si un cuplu fenomenal de 350 nm , dar in functie de caroseria pe care e pus cum am mai spus el este setat pt a oferi cel mai bun compromis intre performanta si consum.
Asa ca totul depinde de stilul tau de condus si preferintele tale !!Daca optezi pt varianta cu putere mai mica...consumul e ceva mai mic...dar dak o conduci fara sa forjezi si sa incingi motorul lejer te tine pe putin 400000 de km sau poate chiar mai mult , fara sa umbli in el .
Daca optezi pentru motorul mai puternic si mergi la fel de grijuliu ..te va tine in jur de 250000-300000.
Parerea mea este ca daca e ceva temporar alege pe cea cu putere mai mare ...dar daca ai de gand sa o ei pt mai mult timp si te gandesti in perspectiva....atunci iti recomand cea inferioara!!
Sper sa faci alegerea cea mai convenabila tie!!Bafta!!
Cristi2
motorul 1.9 TDI merge stock pana la 160 cp, pe o editie speciala a lui Seat Leon Cupra. dar si pretul masinii creste sensibil.
in plus cu cateva sute de euro, faci o remapare corecta si mai pui 30 de caluti la herghelie. de accea as merge pe ceva mediu ca putere, dar foarte bine accesorizat.
huidu77208
Ce ulei trebuie folosit la motorul 1,9Tdi pt. O1.???!!
Cristi2
depinde de motor, pd sau non pd.
ala pentru pd e evident mai scump, intre 40 -70 ron/litru.
TLS-09
Huidu arunca un ochi si pe la sectiunea Off Topic ca timisorenii se intailnesc si chiar as vrea sa mai fie unul cu Skoda, ca deocamdata sint singurul.
Referitor la intrebarea ta eu cred ca 66Kw sint suficienti daca ai un stil de condus linistit, in caz contrar mergi spre un motor mai puternic.Oricum nici aia 90 Cp(66Kw) nu te lasa cind ai nevoie asa ca sa nu crezi ca-i lenesa de nu mai poate. Fa si tu un test drive si hotaraste-te dupa aia ca oricum decizia e a ta si tu trebuie sa simti cum se misca masina la anumiti cai putere.
Lucian72846
QUOTE(Cristi2)
motorul 1.9 TDI merge stock pana la 160 cp, pe o editie speciala a lui Seat Leon Cupra. dar si pretul masinii creste sensibil.
in plus cu cateva sute de euro, faci o remapare corecta si mai pui 30 de caluti la herghelie. de accea as merge pe ceva mediu ca putere, dar foarte bine accesorizat.


Aceasta versiune de motor de pe Cupra are 150 CP dar este TDI - PD , nu are nicio legatura cu cel de 90 CP si 110 CP . Acelasi lucru este valabil pentru motorul de 130 CP montat si pe Octavia I , tot PD .
a3des
Chiar de ce nu faci un drive test ca exista cu ce si apoi sa ne spui impresiile...
Lucian72846
Corect , West are dreptate . Fa un test drive mai intai sa te convingi de calitatile si capacitatile fiecarei versiuni de motorizare , dupa care alegerea va fi mult mai usoara !
Cristi2
QUOTE(Lucian72846)
QUOTE(Cristi2)
motorul 1.9 TDI merge stock pana la 160 cp, pe o editie speciala a lui Seat Leon Cupra. dar si pretul masinii creste sensibil.
in plus cu cateva sute de euro, faci o remapare corecta si mai pui 30 de caluti la herghelie. de accea as merge pe ceva mediu ca putere, dar foarte bine accesorizat.


Aceasta versiune de motor de pe Cupra are 150 CP dar este TDI - PD , nu are nicio legatura cu cel de 90 CP si 110 CP . Acelasi lucru este valabil pentru motorul de 130 CP montat si pe Octavia I , tot PD .


imi cer scuze ca te corectez, iata un citat de pe masini.ro, de la inceputul lui 2005 : "Un alt model prezentat in varianta Cupra la Salonul de la Geneva este Ibiza Cupra cu un motor pe benzina de 1,8 l cu 20 de supape si turbocompresor. Ibiza Cupra poate fi echipata si cu un motor diesel 1,9 TDI de 160 CP."
http://www.masini.ro/stiri-detalii,1741,1,...a-la-Geneva.htm

raspunsul era pentru colegul Andrey, vrand sa-i arat ca potentialul acestui motor este extrem de mare. evident, e un pd.

cat despre intrebarea pusa de initiatorul topicului, am raspuns si o sa raspund si acuma : 110cp.
Lucian72846
QUOTE(Cristi2)
QUOTE(Lucian72846)
QUOTE(Cristi2)
motorul 1.9 TDI merge stock pana la 160 cp, pe o editie speciala a lui Seat Leon Cupra. dar si pretul masinii creste sensibil.
in plus cu cateva sute de euro, faci o remapare corecta si mai pui 30 de caluti la herghelie. de accea as merge pe ceva mediu ca putere, dar foarte bine accesorizat.


Aceasta versiune de motor de pe Cupra are 150 CP dar este TDI - PD , nu are nicio legatura cu cel de 90 CP si 110 CP . Acelasi lucru este valabil pentru motorul de 130 CP montat si pe Octavia I , tot PD .


imi cer scuze ca te corectez, iata un citat de pe masini.ro, de la inceputul lui 2005 : "Un alt model prezentat in varianta Cupra la Salonul de la Geneva este Ibiza Cupra cu un motor pe benzina de 1,8 l cu 20 de supape si turbocompresor. Ibiza Cupra poate fi echipata si cu un motor diesel 1,9 TDI de 160 CP."
http://www.masini.ro/stiri-detalii,1741,1,...a-la-Geneva.htm

raspunsul era pentru colegul Andrey, vrand sa-i arat ca potentialul acestui motor este extrem de mare. evident, e un pd.

cat despre intrebarea pusa de initiatorul topicului, am raspuns si o sa raspund si acuma : 110cp.



Raspunsul meu a fost clar si a facut referire la Seat LEON CUPRA 1.9 tdi 150 CP , motor pompa injector , fara a mentiona nimic de IBIZA Cupra 1.9 tdi de 160 CP.
Cristi2
mea culpa, vroiam doar sa subliniez puterea la care s-a ajuns.
1.9 TDI de 150 cp de pe Leon nu este pd ???
Lucian72846
Seat LEON CUPRA 1.9 tdi 150 CP , motor pompa injector !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.