Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford Focus sau Renault Megane clasic?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Laurentiu7
Am de ales intre doua masini si nu sunt hotarat : F Focus 1.8 TDCI 100CP (berlina) si Renault Megane clasic TDI 105cp (berlina). Daca ma puteti ajuta va multumesc si astept parerea voastra
Aurel
frate, parerea mea sincera e sa iti iei renault megane classic , avand in vedere ca si tatal meu are asa ceva, acelasi motor pe care il vrei tu, numai ca break, masina are acuma aproape 50.000 de km, si nu a avut absolut nici o problema. Nici nu stiu cum arata motoru din cauza ca niciodata nu am deschis capota, ba nu am deschis-o odata din curiozitate, in rest , asta e, dar eu am luat masina de noua de la renault. Multa lume stie ca motorul 19. DCI de la Renault megane classic e fff fiabil.
Asta e parerea mea , poate sunt subiectiv, dar stiu pe cineva care are un focus din 2001 si are probleme mari la directie
Emanoel-Adrian
Atentie Laurentiu !! megane sedan 2 are o "buba urata" la caseta de directie.Se asteapta retragerea lor de pe piata . De preferat sa-ti iei Megane 2 produs in Franta (HB) . Sfatul meu !!

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-03-08 20:19 ]
Laurentiu_007
Eu ti-as recomnda Megane2 pt ca a aparut mai recent, e mai incapatoare(mai ales portbagajul care este imens) si e mult mai sigura decat Focus.Insa, la fel cum a spus si Adrian, nu-ti cumpara unul produs in Turcia pt. ca este mare diferenta intre masinile produse in Turcia si cele produse in Spania.
Cornel2
Cea mai buna alegere ar fi RENAULT MEGANE CLASIC sau SEDAN.Eu pana anu' trecut am avut Megane Break (benzina) si am fost deosebit de incamtat de aceasta masina,iar de la 15 ianuarie as putea zice ca sunt fericitul posesor al unui RENAULT MEGANE SEDAN 1,6 16v,cu care am mers deja 2000 km.Cred ca mai bine ar fi sa afli detalii de la un posesor si nu de la unii care vorbesc din auzite.Probleme poti sa ai cu orice masina chit ca dai pe ea 10000 sau 30000 euro
sorin5
Pentru Aurel : Ce problema are cunostiintza ta la Ford ? Am si eu un Ford si vreau sa fiu pregatit . Mersi
Eu merg pe Ford !

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-03-11 00:14 ]
lupu
un cunoscator
diferenta f. mare in favoarea Ford-ului
cea mai fiabila masina in Germania
am o cunostiinta in Germania si mi-a spus ca Focus este foarte bine cotata
Istvan-Peter
Ín nici un caz Renault. Iti aduce aminte de Dacia.
Istvan-Peter
Masina nemteasca sau turceasca. Tu alegi!
Cornel2
La Renault costurile de intretinere sunt foarte mici,pe cand la Ford.............intreaba-i pe cei care au!!
Emanoel-Adrian
Da ! la Renault costurile de intretinere tind spre zero , aproape masina se intretine singura !.
Costurile de intretinere sunt ca valoare apropiate,diferentele intre pretul filtrelor, uleiurilor, in general consumabile sunt apropiate si manopera service-urilor este si ea apropiata ;putem face o diferentiere reala abia dupa iesirea din garantie si elementul care face sau nu, ca o masina sa fie ieftina sau scumpa per ansamblu este FIABILITATEA , Domnilor !!.
Pt. Cornel ;nu este suficient sa ai o masina si sa crezi ca stii totul despre ea , informatia,
experienta altora pot duce la o cunoastere reala a unui autoturism. Mai intreaba in service despre Megane Sedan 2 (caseta de directie). Sa auzim de bine !

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-03-11 13:23 ]
Cristian2
Bai Cornele, sa stii ca la Renault costurile nu sunt asa de mici dupa cum zici tu fata de Ford poate la Renault facut in Turcia dar nici la alea, fratemiu este director de service la Renault si a spus si el ca Renault este foarte scump la intretinere si chiar daca este (sa zicem) mai scump la intre tinere Fordul vine vorba si de fiabilitate ceea ce la Renault mai putin. Oricum Ford este deasupra cu mult lui Renault.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.