Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cielo gpl sau clio symbol sau logan???
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
laurentiu77112
Salut!Sunt nou pe aici si am si eu o intrebare:care dintre cele 3 masini este mai buna ,are costuri de intretinere mai mici,consuma mai putin etc.Eu sunt pe cale sa iau un cielo 2004 pe gaz dar clio spre exemplu din 2003 are mai multe optiuni sau un logan ca este mai noua decat toate??Toate sunt cam la 6000eur,apropo mai mult n-am!!!Cielo ma atrage pt consumul redus pe gaz si pt felul in care arata fata de logan si clio.Astept raspunsuri de la cunoscatori.Multumesc anticipat!!
T u d o r
Cielo are avantajul consumului redus, datorita GPL-ului. Dar din pacare zilele modelului sunt numarate, de fapt zilele marcii intregi. Din acest punct de vedere nu as recomanda Cielo. Unde mai pui ca masina facuta in Romania nu are nici calitatea nici fiabilitatea modelelor aduse din Coreea.
Clio este o optiune buna, dar daca mai esti in garantie cu ea, pretul reviziilor este de 2-3 ori mai mare decat la Logan.
Eu iti recomand Logan, este nou, are 3 ani garantie si din experienta de pana acum a mea este si fiabil si adaptat soselelor de la noi.
Alegerea iti apartine, testeaza toate masinile inainte de a te hotari. Bafta!
James Kilowatt
Indiferent la care te hotarasti, poti adauga instalatia GPL ulterior smile.gif
T u d o r
Pretul unei instalatii GPL pentru Logan este de ~1000 euro. Trebuie sa tii cont si de asta. smile.gif
James Kilowatt
Da. dar se pare ca face toti banii. E instalatie secventiala, fata de cea instalata pe Cielo care e cu mixer. Sunt tipi care scot in jur de 7l/100km pe gaz cu logan de 1.6 smile.gif
Leone
nu uita ca cielo, fiind un model vechi (chiar f vechi as indrazni sa spun) nu are nici un echipament de siguranta activa: n-are abs, n-are airbaguri...de nici un fel! celelate 2 au...(ma rog, depinde despre ce model vorbim)

si eu as inclina spre logan...e o masina noua, are garantie, iar dc nu te impaci cu ideea consumului mai maricel poti sa instalezi gpl si pe el!
eddie
Incercati un Clio Symbol 1,5 dci 80 C.P. si nu veti mai avea nevoie de GPL ,asta daca ne refrerim numai la economia la consum !
laurentiu77112
Da dar la 6000eur ce logan pot sa iau??Poate doar ala cel mai chel care nu are nici geamuri ca sa nu mai vorbim de aer si alte alea,iar consumul e exagerat dupa parerea mea.Nici sh nu vad ce logan pot lua cu banii astia asa ca iar ma intorc la cielo :scratchchin:
laurentiu77112
Cat despre clio 1,5 si 80 cp nici nu cred ca ma apropii cu 6000eur.Cel mai ieftin disel symbol l-am vazut pe la 6500 si avea 65cp :nope:
petre 1
Cu un efort destul de mic(zic eu) poti lua Logan Ambiance 1.4,parerea mea e sa uiti de Cielo.Poti cumpara Cielo sh si dupa 6 -7 luni fac pariu ca vei schimba ceva ce va depasi cei 280 euro.
Si eu am avut aceasta dilema iar acum sunt foarte multumit de alegerea facuta ,tu... gandestete bine,ce iei pe mere dai pe pere (sau cum o fi blink.gif )sunt banii tai,deci trebuie sa cantaresti foarte bine.
florin55503
ca si confort cielo este peste logan, dar nu mi l-as lua pt ca este pana la urma un kadet. deci loganul este mai actual
James Kilowatt
Chestia asta a incercat si Tudor sa mi-o explice la un moment dat, insa eu sunt mai greu de cap si n-am priceput blush.gif

Prin ce e Loganul asa de actual? Un motor cu 8V si injectie multipunct ca pe vremea lui G. Bush senior (sau a Kadett-ului), o suspensie fara pretentii cam tot de atunci, o aerodinamica de kko... Macar Cielo exe are 16V si cu curba de cuplu mai interesanta.
In afara de motorul dCI, ABS si airbag care sunt doar in optiuni, care ies din bugetul de care vorbim, (si care ramane de vazut cat sunt de eficiente), ce anume o face sa fie o masina din secolul 21?
Vlad72257
eu unul as exclude Clio Symbol SH si cand ar fi vorba de biciclete.Daca poti sa gasesti un bicorp,e alta poveste.Intre cielo si logan,tind sa aleg loganul,asta bineinteles daca vrei sa ti-l iei de nou.Pana la urma,e masina mai noua(chiar daca nu se vede),macar acum ai ABS pe orice model,fata de cielo si e mult mai spatioasa,de unde mai pui 3 ani garantie si faptul ca Daewoo e pe duca,n-ar trebui sa te gandesti foarte mult.Marea problema la Logan este insa emblema........... :bash:
Tarabostes
Si eu as opta tot pentru Logan, mai ales daca este o optiune pe termen lung. Costurile pentru Dacia sunt mai mici ( service, piese etc) ceea ce nu se poate spune la Daewoo care are si revizii mai dese. By the way Cielo mai este in garantie ( ai spus ca e din 2004, teoretic ar trebui sa mai fie). Cu Loganul 3-4 ani nu ai prea mare bataie de cap, iar masina nu e rea ( ai un motor relativ ok, spatiu destul, ABS, poate airbag ).
T u d o r
La versiunea de baza nu ai ABS la Logan, din pacate. In schimb spatiuuuuuu.... the final frontier... biggrin.gif
HalbaSus
Nici cielo nu e tocmai mic... ai spatiu suficient... si sunt de acord cu MR ca un logan de baza nu e cu nimic mai modern decat un Cielo. Noi am avut mai demult un cielo si mi s-a parut o masina OK, fata de solenta si supernova pe care le-am condus si pe ele mi s-a parut net superioara. Daca e vorba de logan 1.6 cu ABS si airbag-uri... hai sa zicem... 1.5 DCi-ul de 65 de cai nu ma impresioneaza...
laurentiu77112
1:am 6000 fix!!!!!!!!!!!2:nu cred ca merita sa fac inca un efort de 280 eur sa imi iau o masina doar cu un amart de airbag si sa fac sauna la 40 grade la vara si sa mai dau si la manivela pt geam{din punctul meu de vedere merita doar pt garantie}iar consumul sa fie dublu fata de cielo in conditiile in care merg toata sapt in buc iar in weekend plec de obicei.3:e posibil ca aceasta masina sa o tin doar pt 1an.Unde mai pui ca strazile sunt pline de cielo iar daewoo e unna din cele mai bine vandute marci sh alaturi de dacia desigur.Oare toti cei care au cielo sau inca mai isi iau sunt asa de fraieri?!
petre 1
Da dar uiti un lucru foarte important Daewoo a intrat in FALIMENT iar piesele pe care le vei cumpara vor fi facute cine stie cine sau probabil ca le vei gasi facute de Chevrolet ...si sa vezi preturi, deci daca ai convingerea ca Cielo este cea mai buna alegere pentru tine e ok.
Bafta la cumparaturi.
petre 1
Ah..stai ca nu vazusem ,pai daca vrei sa o ti doar 1 an cumpara o rabla de Cielo cu 3000-3500 e (poate si mai ieftin) si nu iti mai bati capul.
T u d o r
De acord cu Petre. Am un prieten care si-a luat unul pe la 4000 si ceva, i-a mai schimbat el una-alta, dar oricum nu l-a apropiat de pretul tau maxim. smile.gif Unde mai pui ca exact dupa un an nu e cazul sa vinzi o masina luata de noua, pentru ca ai pierdut exact caimacul. biggrin.gif
So, go for Cielo. smile.gif Si bafta la alegere!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.