Help - Search - Members - Calendar
Full Version: AUDI A4 1997
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
cristi75127
Va salut si as vrea sa pun si eu cateva intrebari sunt pe punctul de a achizitiona un AUDI A4 din 1997 benzina 1,8 130cp.Masina este super intretinuta este full in afara de piele,climatronic , mahon si multe alte sa nu va plictisesc.Are 180.000 km reali.
1.Piesele cum sunt fiabile?
2.Reviziile sunt scumpe aici ma refer la :filtre,ulei,placute.
Va multumesc.
Ediz33425
Sal!Iti recomand sectiunea Audi de pewww.vwforum.ro!

Uite si niste preturi la piese(ptr 1.8):
QUOTE
curea distributie,rola intinzatoare,rola A/C,curea mica(cred ca de la pompa de apa)=6700000lei .


Trenul de rulare fata este identic cu cel de pe Passat B5 si B5.5,adica multi-link(cate 4 brate dr-stg):confortabila,dar sensibila.
QUOTE
Un brat costa cam 3-4 milioane functie de furnizor. Despre calitate....teoretic ar trebui sa fie aceeasi pentru ca, din cate stiu eu, in Romania nu se fabrica asa ceva. Eu am schimbat 3 pana acum, Bilstein. Personal, nu recomand "bucsarea" lor. Costa mai putin -> rezista mai putin. Ofera cineva garantie dupa bucsare? Nu prea cred si nici nu m-as juca cu articulatia masinii.


Pareri de pe forum referitor la A4 1996-1997:
QUOTE
Cred ca este A4 din generatia respectiva este o alegere excelenta... sunt foarte multumit de calitatea masinii (nu pun la socoteala o problema bizara a injectiei de la motorul meu, sunt convins ca nu este un caz reprezentativ).

Singura problema potentiala de fiabilitate care se poate dovedi costisitoare (in plus fata, sa spunem, de VW cu care te-ai obisnuit) este suspensia fata, cu brate paralele din aluminiu si pivoti ne-demontabili. Aceasta suspensie este mult mai costisitor de intretinut decat McPherson-ul de pe masina ta actuala, un asemenea brat costand in jur de 3-4M si pe gropile autohtone fiind destul de "expus".


Bafta!
cristi75127
Am uitat sa mai intreb ceva se poate scoate cassul de la AUDI A4 este chorus parca vreau sa-mi pun cu mp3 multa sanatate.
HalbaSus
Da se poate, e adevarat ca unele modele audi nu au mufe standard (arata ca si standard dar configuratia nu este aceasi, se pot fie reface manual (munca de chinez batran) fie se se cumpara un adaptor (majoritatea atelierelor audio au asa ceva). A doua problema este marimea casetofonului, care la audi e ceva mai mare decat un casetofon normal, daca schimbi casetofonul original cu unul cumparat vor ramane 2 goluri pe marginile laterale, pentru a rezolva problema poti cumpara niste distantiere de plastic (si acestea se gasesc la atelierele de echipamente audio pt masini). iata cum arata:



Se pot observa in imagine, pe marginile laterale a mp3 playerului sunt niste distantiere de plastic. Pe mine m-au costat 55 de RONi.
cristi75127
Sper sa gasesc un service auto care se pricep sa monteze si sa aiba distantierele de care mi-ai spus apropo sti pe aici prin Bucuresti asa un service.MULT NOROC
HalbaSus
QUOTE
Sper sa gasesc un service auto care se pricep sa monteze si sa aiba distantierele de care mi-ai spus apropo sti pe aici prin Bucuresti asa un service.MULT NOROC


Nu, dar poate gasesti aici.

http://www.masini.ro/service-auto.htm

P.S: de asemenea ai putea da un ochi pe sectiunea tuning, acolo gasesti recomandari de mp3 playere, service-uri unde se monteaza, etc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.