Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noul Fiat Albea - tabla galvanizata?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Florin77080
Salutare!

Stie cineva daca noul Fiat Albea are tabla galvanizata?

Stie cinva daca a fost la euroNcap? Sau daca se va duce?

Multumesc!
Radu69537
Si vechiul albea avea tabla galvanizata, asa ca presupun ca si cel nou o are.
Florin77080
Si de unde stiti ca era galvanizata? Ca nu scrie nicaieri. La toate firmele de auto tabla galvanizata e un motiv de lauda, dar aici (la Fiat) nu am vazut sa scrie pe nicaieri. E vreo sursa sigura? Unde se poate vedea clar ca e galvanizata?
RUE
o sa vezi peste cativa ani daca e sau nu!

glumesc...
Florin77080
Ideea ar fi sa stii sigur inainte de a da o caruta de bani pe masina, nu dupa cativa ani. Deci daca stie cineva sigur si daca poate sa spuna si sursa ar fi foarte bine.
Cipp
Parerea mea e ca indiferent daca tabla e sau nu galvanizata, masina merita banutzii...
Si nu pot sa cred ca o firma cum e fiatul( care fie vb intre noi are o experientza de ''catziva'' anisori in spate) ar mai putea avea probleme chiar la tablarie. In fine orice e posibil ; de aceea e de laudat faptul ca ne ofera garantie 3 ani standard in conditiile in care loganul cere bani pt. extensia de garantie... De parca ne-ar face o favoare... Vrei un raspuns exact? Suna la un dealer fiat sau, mai sigur, treci pe la un service de-al lor si te vei lamuri automat. Ca io unu daca imi iau masina nu cred ca o sa zgarii tabla sa vad daca e galvanizata biggrin.gif. Pana la urma tot pe incredere mergem.
Florin77080
Masina arata foarte frumos, chiar imi place, dar e deranjant faptul ca, desi are atatia ani in spate, aceasta firma nu a reusit sa fac o prezentare completa a masinii pe site. La fel de curioasa e si decizia de a se importa doar cu acest motor. Eu personal as fi preferat un diesel.
Cipp
Adica Florin vrei sa spui ca te-ar fi multumit sa afli toate detaliile de pe net, iar cand te duci acolo sa ramai surprins ca realitatea virtuala nu e tot una cu cea din showroom... Eu cred ca e mai bine ca omu sa vada masina ''live'' decat sa auda povesti. Cred ca e la fel ca si cu femeile biggrin.gif
Florin77080
Pai am vazut-o in realitate masina si chiar imi place, dar as fi preferat sa vad scris undeva oficial ca are tabla galvanizata. Ca asa pe vorbele unui dealer...poate sa fie tratata si cu platina...
Stanean75862
chiar conteaza tabla galvanizata??? |Oricum este decpata si tratata mult mai bine decat la vechea dacie, s-apoi oricum parca ai trei ani garantie la vopsea si parca 6 la coroziune!!!. Nu mai face nimeni masini cu tabla de la DACIA, din aia ce rugineste dupa cateva luni. chiar daca nu e galvanizata, si la fiecare verificare obligatorie faci retusurile la vopsea, caroseria nu va rugini pe niciunde!!!
Cineva intreba de diesel!! Au personal nu cred ca Albea va veni vreodata cu un diesel, si asta datorita segmentului de clienti caruia i se adreseaza..masina clar de familie, pentru km putini, costuri mici, Pret foinal mic. vrei diesel, incearca Stilo, Corma si chiar noul Grande Punto, si asta doar de la Fiat, dar si pretul e pe masura!!!.
Ar trebui sa va ingrijoreze, ca si pe mine de altfel, lipsa scutului la motor, ceea ce cred eu e mult mai grav decat tabla negalvanizata... un caine luat in plin, si poate veti pierde ceva din baia de ulei!!!
in rest, eu mai mult ca sigur voi fi posesorul unei Albea, fie si cu tabla negalvanizata|!!!!
Mult succes la toti
Florin77080
Ideea ar fi sa tina tabla cat mai mult fara cheltuieli inutile pe revopsiri, ca doar nu muncesc pe branci 7 ani ca sa tin masina 10 ani. Poate daca ar ploua cu bani as schimba-o la 3 ani... Plus ca prin jurul blocului ti-o zgarie pitacii toata ziua si atunci ce o sa faci? O retusezi in fiecare luna ca sa nu rugineasca??
Radu69537
mai, mie mi-a zis dealerul cand am luat-o ca are tabla galvanizata. Si are si logica, deoarece masinile care nu au tabla galvanizata au garantie mai putin timp din cate stiu eu...
Florin77080
Pai dealer-ul poate sa zica orice atata timp cat nu ai cum sa verifici. Acum nu ca vreau eu sa fiu Gica Contra, dar pana nu vad ceva scris oficial pe site-ul de prezentare al masinii, eu nu cred ca are tabla galvanizata. Oricum e destul de simplu sa scrie cateva cuvinte pe site (de exemplu cum scrie la alte masini "Caroseria complet galvanizata"). De ce nu fac asta oare?
Cipp
Daca am fi putin malitiosi am recunoaste ca ''minciuna e sufletul comertului'' biggrin.gif
Ionut45405
QUOTE(Florin77080)
Eu personal as fi preferat un diesel.

Mai ai putintica rabdare si va veni si ala! Problema e daca parcurgi destui km ca sa fie rentabila investitia.
Tabla nu e galvanizata, dar rugina nu mai e o problema la tratamentele care se aplica actualmente (decat in zonele reparate daca nu se respecta tehnologia). Si nici masina pe care sa o tii o viata nu se mai poarta...
alexandru46880
are importanta tabla galvanizata zic eu ... un binevoitor mi-a zgiriat masina pe bot, si vreau sa zic ca vopaseua si tabla cu toate straturile de grund si ce-o mai fi acolo a rezistat fff.bine

nu a ajuns la tabla si se vede cu okiul liber ca ala care a zgiriiat a pus suflet. banuiesc ca daca eram cu un logan imi decupa si tabla smile.gif

super multumit sunt de masina
Cipp
Vrei sa spui ca tabla de la albea e mai groasa decat la logan sau e doar mai calitativa blush.gif
Doru65791
Dane, Dane... peste tot exista un compromis pret/calitate care trebuie acceptat, asumat, daca te hotarasti.
Parerea mea este ca Fiatul nu s-a calicit inutil cand a adus pe lume masina asta (si eu sunt patit cu altele). A pus pe ea ce trebuie si cat trebuie pentru pretul cerut. Daca putea sa vina pe la 7-8000 de euro se videa juma-juma cu Loganul.
Daca ramai impotmolit nu trebuie sa te sperii ca daca o impingi infunzi tabla. Aripile si plafonul nu se indoaie cu degetul cum am avut si am vazut la altele cu pretentii de peste 12000.
Vopseaua m-a uimit. In timp se spalam masina, am alunecat si cu peria am tras o zgatietura ce-i drept superficiala pe capota motorului cam de 30-40 cm. Am vorbit singur o saptamana. Dupa un timp, din plictiseala, am inceput sa frec cu degetul zgarietura si a inceput sa dispara. In cinci minute aveam capota ca noua. Nu a fost altceva decat plastic de pe perie depus pe vopsea. Sunt si eu curios daca si alte masini din segmentul asta de pret sunt in stare de asa ceva.
air_wolf
o are galvanizata. mi-a luat cineva portiera spate si aripa si e galvanizata tabla (ma rog, cit se vede acolo unde s-a dus vopseaua).
chiar, o sa-i fac o poza sa vedeti cum e botita si sa vedeti cit de putin din vopsea a sarit.
Stanean75862
Are sigur tabla galvanizata. 1. Scri in certificatul de garantie. 2. Am vazut una in service botita in bot si e galvanizata!!!
Toate bune
C Z R
confirm si eu ca are tabla galvanizata, cel putin asa cred din spusele altora si ma uit la calitatea ei, daca nu e, eu tot sunt multumit smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.