Help - Search - Members - Calendar
Full Version: daewoo cielo scos la pensie
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
RUE
salut,
ce ziceti de un cielo, 155,000km 1995 2100 euro luat de la banca pt ca se schimba parcul:
- frane de refacut,
- baterie de pus,
- motorul nu e tocmai fara bataie,

???
nu se poate alege, dar pretul e bun?
eddie
Daca te hotarasti la asta trebuie sa bagi ceva bani in ea.Va trebui facuta si tinichigeria,ca sigur are nevoie sau daca nu,cu siguranta in viitorul apropiat.Are totusi 11 ani !
James Kilowatt
Depinde si de cat e de ieftin, si starea tablaraiei. DAca nu are probleme cu rugina si e la un pret mic, de ce nu. Nu cred ca poate fi dat un raspuns universal valabil... s-ar putea sa merite s-ar putea sa nu merite, depinde de masina, si de pret.
Eu am o masina de 13 ani pe care am dat 800euro, si care m-a dus in 3 ani cam 70.000km fara probleme. Chiar daca acum o dau gratis, si-a scos banii.
RUE
masina e luat cu 2100 euro, bataie pe la axe si cred ca si consuma ulei ca a fost nevoie de peste 2 l sa completeze.
inca nu e facut drum cu ea ca sa verifice daca arde mult ulei sau s-a mers cu ea prea mult fara schimb.
la turatie se aude axul ca la oltcit. :ban:

cat costa o reparatie la un motor de cielo 95
- ax ,
- segmenti
- manopera
- ce se mai schimba uzual la ea.

tabla arata bine pt o masina de 2000 euro. ea a mai avut accidente dar a fost reparata la reprezentanta de obicei cu piese originale prin inlocuire.
James Kilowatt
verifica mp wink.gif
RUE
salut MR! intre timp a constatat fratelo ca avea o adevarata mitraielra nu motorul. am patit si eu la dacie.... intretinere proasta, pompa de ulei defecta, ungere proasta.. cuzineti incalecati si alte bucurii.
au costat piesele cam 14 mil lei si manopera motor 4 mil (intrebare: e mult?).
caroseria a fost buna... la accidente au avut casco si a fost reparata bine cu inlocuiri si vopsit frumos.. nu pot comenta caroseria.
optionalele ii functioneaza. nu i merge indicatorul de temperatura cred.
afacerea a fost buna tinand cont ca eu tot caut cielo sh si numa ruperi de nori si samsari gasesc.

MR: mai nou vad ca pot lua o nubira SX-LPG in RO cu 10500 euro. eu zic ca e un pret f bun. nu stiu daca are macar un airbag. in rest nu o pot comenta.
vad ca tu ai una fortoasa. cum sunt? consumul? astea de aici au 1.6 L motorul.
James Kilowatt
Despre Cielo nu stiu ce sa zic ca nici nu am avut si nici nu prea stiu preturile din service din Ro.

Eu am o Nubira Euro 2 cu motorul de 2L, (cel care este in Ro pe Leganza) si o instalatie GPL care nu e tocmai de ultim racnet.
Consumul imi iese in jur de 10 pe autostrada (120-140km/h). Daca bag talpa mai tare, se duce spre 12, insa chiar si asa nu e tragic, petru ca nu cred ca la 175km/h medie de viteza sunt mult masini care sa iasa mai ieftin.
In oras imi ia cam 12 fara clima si 14 cu clima.
Toate consumurile sunt pe GAZ.

Nubira din Ro sunt si mai economice, stiu cazuri de tipi care scot consumuri sub 8l/100km afara, pe GAZ. E si normal, motorul e mai mic si in plus instalatia GPL de pe nubirele noi e cu injectie secventiala, adica e mai avansata decat a mea. Motor mai mic + instalatie GPL mai moderna -> consum mai mic smile.gif

Parerea mea ca e ca nubirele GPL isi merita bani. Ofera destul confort, performante decente, si sunt foarte economice si la carburant si la intretinere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.